Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Пізнай свій край

 

 



«Об'єднуючи Україну і світ»
(до 130-річчя від дня народження польського письменника,
поета, перекладача Ярослава Івашкевича)
біобібліографічний нарис
для користувачів старшого шкільного віку
та організаторів дитячого читання

        Ярослав Івашкевич – польський поет, прозаїк, драматург, перекладач, мистецтвознавець писав про землю, що формувала його таланти до 24 років: «Україна – моя Батьківщина. Живучи у Варшаві, я часто звертаюсь думками й почуттями до землі, на якій народився; думаю про Україну, про її великий народ, про її літературу». Запрошуємо дізнатися більше про український та пов'язаний з нашим краєм вектор творчості Ярослава Івашкевича.



«Я тільки правду серцем кличу»
(до 120-річчя від дня народження
Масенка Тереня Германовича,
поета, журналіста, перекладача)
для користувачів старшого шкільного віку

        Масенко Терень (Терентій) Германович – поет-земляк, журналіст, перекладач. Лірика Тереня Масенка, заснована на українському народному мелосі, стоїть поряд із творами Володимира Сосюри й Андрія Малишка. Автор спогадів про поетів, драматургів «розстріляного відродження» у книзі «Роман пам’яті» (1970 p.).



«Берегиня українського слова»
(до 80-річчя від дня народження
Крюкової Неоніли Валеріївни,
акторки і майстрині розмовного жанру)
для користувачів старшого шкільного віку

        Місія актриси – доносити до людей слово. Всупереч заборонам у радянський час Неоніла Крюкова підготувала 17 сольних концертних програм за творами українських письменників. Знялась у фільмах: «На Київському напрямку» (1967 р., Ганна), «Пропала грамота» (1972 р.), «Кайдашева сім’я» (1993 р., баба Параска). Біобібліографічний вебнотатник «Берегиня українського слова» пропонує ближче познайомитися з актрисою та майстринею розмовного жанру з принциповою громадянською позицією.



«Іван Микитенко: письменник, поет,
драматург "розстріляного відродження"»

(до 125-річчя від дня народження
Микитенка Івана Кіндратовича)
для користувачів старшого шкільного віку

        Автор понад 150 творів, серед яких твори для дітей і дорослих, багатьох п’єс, Іван Кіндратович Микитенко зазнав репресій через належність до українства. Пропонуємо познайомитися з тернистим, але яскравим творчим шляхом митця.



«Книга не буває передчасною, вона потрібна вчора, сьогодні і завтра»
(до 65-річчя від дня народження письменника, журналіста і видавця
Кононенка Олексія Анатолійовича)

        Олексій Кононенко – письменник, журналіст,заслужений діяч мистецтв України (2004). Має у доробку більше тридцяти книжок (поетичних і прозових), автор понад сотні пісень, добре знаних українцями у виконанні відомих артистів. Нині він редактор Національного видавництва дитячої літератури «Веселка». Самобутніми і яскравими його книги роблять ілюстрації Віктора Кононенка. Запрошуємо познайомитися ближче з талановитою особистістю.



«Залюблена у світ оцей до краю»
(до 65-річчя від дня народження поетеси
Катерини Горчар)

        Мудрість, тонке бачення світу, щирість почутів і залюбенність у рідний край здивують вас у поезіях Катерини Горчар. Запрошуємо до знайомства з натхненною поетесою.



«А я із словом граюсь, як з дитиною,
Я слово пестити люблю»

(до 55-річчя від дня народження поетеси Тетяни Андрушко)
для широкого кола читачів

        Тетяна Володимирівна Андрушко – журналістка, поетеса, лауреатка обласної літературної премії імені Євгена Маланюка. Поезія Тетяни Андрушко змушує замислитись над сенсом життя, озирнутися довкола, адже світ природи надихає і захоплює. Її вірші запрошують до розмови про кохання та загальнолюдські цінності.



«Майстри ілюстрації: Микола Тищенко,
Георгій Поплавський, Федір Лагно, Кость Лавро»

(до ювілеїв художників-ілюстраторів)
для широкого кола читачів

        Уявити дитячу книгу без ілюстрацій неможливо. Улюблені герої лишаються з нами назавжди не тільки завдяки автору, але й художнику. І ось уже понад 200 років від появи дитячої ілюстрації художники-ілюстратори старанно «заселяють» і «розфарбовують» світ дитячої уяви. Пропонуємо познайомитися з земляками-ювілярами, що в різний час і в різних країнах стали ілюстраторами дитячих і дорослих книг.



«Найдивовижніша країна – Україна»
(до 30-річчя незалежності України)
для широкого кола читачів

        Україна – це та земля, де ми народилися, де завжди на нас чекатиме батьківська домівка, зігріта теплим родинним затишком, добротою та материнською ласкою, це Батьківщина, найкраща і найрідніша.

       Україна – країна унікальних традицій, мелодійної пісні, чарівної природи. Це держава добрих, щирих і гостинних людей, які ніколи не зазіхали на інші землі, а лише вміло захищалися від ворогів. Українцям притаманна єдність, згуртованість перед обличчям випробувань. Ми маємо не один привід пишатися своєю батьківщиною та талановитими українцями, а інфопанорама «Найдивовижніша країна – Україна» додасть щирого захоплення рідним краєм.



«Вітрила бригантина напинає»
(до 90-річчя від дня народження поета, письменника-мариніста
Тендюка Леоніда Михайловича)
біобібліографічна розвідка для користувачів
середнього та старшого шкільного віку,
організаторів дитячого читання

        Тендюк Леонід Михайлович – український поет, прозаїк, мариніст, фантаст. Лауреат літературної премії ім. Л. Українки (1992 p.). Його читають не менше, аніж Майн Ріда, Фенімора Купера, Ернеста Сетон-Томпсона, Сабатіні чи Стівенсона. Він ішов за своєю мрією і так неповторно й захопливо розповідав про екзотичні закутки світу, а рідним полям присвячував найніжніші поезії.



«Вирина стежина рідна з теплої трави…»
(до 80-річчя від дня народження поета і письменника
Терена (Тарана) Віктора Васильовича)
для широкого кола читачів

        Віктор Терен – талановитий письменник у доробку якого понад 20 книг поезії та прози. З особливою любов’ю наш земляк пише книги для дітей. Його твори закликають вчасно опинитися біля дитини, саме тоді, коли їй це найбільш потрібно. Віктор Терен вважає, що дитяча література має бути насамперед глибинною, психологічною, як казки Василя Сухомлинського, унікального українського педагога, у якого йому свого часу пощастило вчитися. Знайомтесь з життєвим шляхом та творчими здобутками земляка, відкривайте разом багатогранний світ дитинства.



«Слова мої, гартовані в душі»
(до 90-річчя від дня народження поета-земляка
Стриженюка Сергія Станіславовича)
біобібліографічний портрет для користувачів
середнього та старшого шкільного віку,
організаторів дитячого читання

        Станіслав Савович Стриженюк – поет-земляк, перекладач, публіцист, лауреат літературних премій імені К. Р. Паустовського та «Золоте перо». Його життя – приклад звитяжної боротьби за Україну і українське слово. Пов’язавши свою долю з містом над морем, поет залишився і співцем малої батьківщини – Гайворонщини. Познайомитися з життєвим і творчим шляхом неординарною особистості вам допоможе біобібліографічний портрет «Мої слова, гартовані в душі».



«Моя Батьківщина – в небесній блакиті, де вільно літають орли»
(до 100-річчя від дня народження поетеси Галини Берізки)
літературне досьє для користувачів старшого шкільного
віку та організаторів дитячого читання

        Галина Берізка, авторка багатьох віршів, поем і кількох романів ввійшла до Спілки письменників України майже у 80 років. І не дивно – кожен рядок ця стражденна жінка і велика патріотка зберігала у пам’яті або переховувала у товаришів по засланню. Багато рукописів НКВС спалювало у неї на очах. Літературне досьє «Моя Батьківщина – в небесній блакиті, де вільно літають орли» пропонує вам познайомитися ближче з надзвичайною краянкою.



«Невловимий месник»
(до 100-річчя від дня народження учасника Руху Опору у Франції Василя Порика і 75-річчя закінчення Другої Світової війни)
вебліографічний журнал для користувачів середнього та
старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання

        Він помирав тричі – і народжувався чотири рази. У нього було п’ять імен (макі Базіль, товариш Борик, лейтенант Громовий (про нього гриміла вся Франція), партизан із Дрокура, український Василь), дві матері і два батька. Був агроном, військовим, бранцем, шахтарем, повстанцем. У французькому таборі Бомон йому вдалося бути одночасно «капо» - наглядачем і командиром повстанців, серед яких були німці, росіяни, українці, поляки, чехи, серби і французи. Малої дещиці його справ вистачило б, щоб стати легендою, однак йому самому в день смерті було тільки двадцять чотири роки... Він загинув смертю героя в ім’я того, щоб жила Франція.



«Я тому найдужчий, я тому багатий, що єдину землю над усе люблю»
(до 100-річчя від дня народження письменника і критика М. П. Миценка)
біобібліографічний портрет для користувачів середнього та
старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання

       Біобібліографічний портрет «Я тому найдужчий, я тому багатий, що єдину землю над усе люблю» присвячено автору творів для підлітків, педагогу, журналісту і критику Михайлу Петровичу Миценку.

       Героїзм українців у роки Другої світової війни, проблеми навчання та виховання у школах, формування людської особистості, засудження пристосуванства та бездуховності, вседозволеності, псевдокультури – провідні теми багатьох творів письменника.



«Земне і космічне Євмена Доломана»
(до 100-річчя від дня народження письменника і поета)
бібліографічний дайджест для користувачів середнього і
старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання

       Євмен Михайлович Доломан – відомий український поет і прозаїк, учасник Другої світової війни. Герої його дитячих і дорослих творів прагнуть прожити життя так, щоб не поминали лихом нащадки...



«І чимсь далеким, дорогим до болю
Запахли раптом батьківські краї…»

(до 100-річчя від дня народження українського поета Віктора Соколова)
бібліографічний огляд для користувачів шкільного віку
та організаторів дитячого читання

       Віктор Вікторович Соколов – відомий український поет і прозаїк, публіцист, журналіст, член Спілки письменників України, почесний громадянин міста Світловодська. У фокусі його лірики завжди були загальнолюдські проблеми, з своїм читачем на сторінках збірок віршів він вів відвертий, живий діалог. Його поетичні роздуми були сповнені наболілими соціальними, екологічними, моральними проблемами рідної землі, а головною наукою свого життя він вважав науку доброти. Бібліографічний огляд містить спогади, автобіографічні та неопубліковані твори і розрахований на широке коло читачів, що цікавляться літературою та історією рідного краю.



«Тепло рідної землі у поезії Тамари Журби»
(до 80-річчя від дня народження української поетеси)
біобібліографічний етюд
для користувачів молодшого шкільного віку
та організаторів дитячого читання

       Вона ніколи не приходить до читача з нещирим словом, а для читачів-дітей пише зі світлою добротою, гумором, долучаючи до гри зі словом. Її вірші запрошують до світу казки, де «лютий перекинув санчата і під вишнею сів», «де біло-біло сміються вишні, ніби зграя школярок дівчат», «де мерзлякувато груша-дичка кутається у сірий плащ». Запрошуємо у дивосвіт віршів поетеси Тамари Журби, яка прагнула теплом слова виплекати не тільки світ, але й дитятко з добрими очима.



«Винахідник ракетної техніки і підкорювач неба»:
(до 120 річниці від дня народження Г. Е. Лангемака)
біобібліографічне досьє для користувачів молодшого та
середнього шкільного віку та організаторів дитячого читання

       Пропонуємо познайомитися з тернистим шляхом нашого земляка Г. Е. Лангемака – вченого, інженера, одного із винахідників ракетної техніки, людини, що ввела в обіг термін «космонавтика».



«Олена Журлива – загадка української літератури»
біобібліографічний щоденник
(до 120-річчя з дня народження)
для користувачів молодшого та середнього шкільного віку
та організаторів дитячого читання

       Пропонуємо познайомитися з життєвим і творчим шляхом талановитої письменниці та співачки Олени Журливої, яка тривалий час жила і вчителювала в нашому місті.



«Пересмішники М. П. Годованець та О. І. Жолдак»
бібліографічний дайджест
до 100 та 125-річних ювілеїв поетів-гумористів
для користувачів середнього та старшого шкільного віку

       В українській, та й у світовій літературі, творчість поетів-гумористів, незважаючи на плин часу, не перестає хвилювати своєю злободенністю. Їх байки та переклади прикрасили українську і світову культуру, внесли свій колорит та неповторність. Пропонуємо познайомитися з життям і творчістю сатириків-земляків М. П. Годованця та О. І. Жолдака.



«Під Крутами країни честь обороняла юність…»
Біобібліографічний покажчик-реквієм
(до 100-річчя бою під Крутами)
для дітей старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання

       Ще вчора сиділи вони на шкільних лавках, юні, безжурні, зайняті своїми радостями й турботами. Ще вчора мріяли про закінчення навчання і креслили плани свого особистого життя у вільній власній державі.
       А 29 січня 2018 року, ледве навчившись володіти зброєю, юнаки добровільно зголосилися стати на захист країни в ім’я вищого ідеалу вільної Нації.



«Рідну землю, що мене зростила, я над усе люблю на чужині»
Біобібліографічний портрет
(до 100-річчя від дня народжненння Яра Славутича)
для користувачів середнього та старшого шкільного віку

       Пропонуємо познайомитись з творчістю Яра Славутича (1918-2011) – уродженця нашого краю, представника української діаспори в Канаді другої половини ХХ ст. Його ім’я широко відоме в літературному та науковому світі.
       Нащадок давнього козацького роду зумів кинути виклик радянській системі репресій і розповісти світу правду про нищення українського народу. Яр Славутич представив світу імена поетів розстріляного українського відродження і створив власну поетичну картину світу. Майже 50 років викладав українську мову для іноземців.



«Павло Глазовий: сміх крізь сльози»
(до 95-річчя від дня народження поета-гумориста)
Бібліонарис для користувачів середнього та старшого шкільного віку

        Пропонуємо познайомитися з життєвим і творчим шляхом Павла Прокоповича Глазового – найвідомішого гумориста ХХ століття.
       У його творчості захоплює все: i лікувальний смiх, і народна мова, i дотепнi висновки, і повчальна мудрість.



«Літописець і дослідник культурної історії краю»
Інформ-досьє присвячено талановитому письменнику і серйозному літературознавцю, що самовіддано досліджував історію театру корифеїв.

        Дитинство М. Смоленчука припало на тяжке воєнне лихоліття, а юність минала у сталінському трудовому лагері. Його виживали з батьківського краю, звинувачуючи у націоналізмі.
       Але він залишався справжнім українцем, що знав цілющу силу рідного слова, і натхненно ніс добро у цей світ.



«Земні орбіти Юрія Кондратюка»
Бібліографічне досьє для користувачів старшого шкільного віку,
студентів, вчителів

       В історії космонавтики поряд із іменем К. Ціолковського. С. Корольова стоїть ім’я космічного генія, винахідника ракетної техніки, і не тільки, – Юрія Васильовича Кондратюка. Життєва і творча доля вченого – одна із найзагадковіших в історії світової науки. Рятуючись від репресій, половину свого життя він прожив під чужим іменем, а справжнім було Олександр Гнатович Шаргей. Ідеї Кондратюка-Шаргея використали американці при підготовці польоту на місяць космічного корабля «Аполлон». Бібліографічне досьє детальніше познайомить вас із життям і звершеннями великого мрійника, що прагнув підкорити космос, сторінками біографії, що пов’язані з нашим краєм.



«Українське небо Левка Мацієвича»
Бібліографічний екскурс для користувачів старшого шкільного віку,
студентів, вчителів

       У бібліографічному екскурсі репрезентовано сторінки життєвого та творчого шляху Л. М. Мацієвича – нашого земляка, винахідника, льотчика, громадського діяча, що плекав ідею культурно-національної та економічної автономії України. Куди б не вело його життя – у Харків чи Севастополь, Петербург чи Париж – він завжди залишався українцем.



«Мій улюблений світ – без насильства…»
Iнформаційний список для учнів старшого шкільного віку,
вчителів, психологів, батьків

       Однією з актуальних проблем, які стоять перед сучасним українським суспільством, є подолання і профілактика будь-яких проявів насильства щодо дітей. Протягом останнього десятиліття намітилась тенденція до усвідомлення насильства в сім'ї, яке є серйозною і масштабною проблемою, що породжує безліч інших соціальних та індивідуальних негараздів. Сформувалось розуміння того, що недостатньо тільки карати винних, реабілітувати жертву насильства і працювати з людиною, що скоїла насильство, щоб уникнути повторення ситуації, але основна увага суспільства повинна бути зосереджена на проведенні комплексної роботи щодо профілактики насильства. Тому рекомендований інформаційний список з даної проблематики буде актуальним для учнів старших класів, педагогів, психологів, батьків.



«Сім’я – кристал суспільства»
Рекомендаційний покажчик для учнів 14-16 років, батьків та організаторів дитячого читання

       Якщо запитати, що таке сім’я і родина, ви, мабуть, скажете, що це місце, де нас люблять і розуміють мама й тато, братик чи сестричка, бабуся і дідусь. У сім’ї бувають різні дні: зі святами, проблемами і щоденними клопотами. Як зберегти тепло і розуміння в родині – знайдете в цьому рекомендаційному покажчику.



«Дитячі долі, обпалені війною»
на сторінках творів письменників-земляків
Рекомендаційний покажчик для учнів середнього та старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання

       Діти війни… Скільки випало на їхню долю! Поневіряння, голод, холод. Втрата близьких і рідних. І все це вони змушені були витримати, перенести, всім переболіти, передчасно розлучившись із найкращою порою життя – дитинством. «Дитячі долі, обпаленi війною» – покажчик, що познайомить вас з літературними творами письменників-земляків, дія яких відбувається під час Другої світової війни та в післявоєнний час на теренах нашого краю… Герої цих творів – ваші ровесники і їх очима ви побачите всі події…



Життя гумором живе
Бібліонарис для користувачів середнього та старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання
(до 85-ї річниці з дня народження Чамлая Б. Ф.)

       Борис Феоктистович Чамлай творив в унікальному жанрі сатиричної мініатюри. Його «баєчки-колючки» були прикладом гострої і сучасної сатири. Пильним оком він підмічав негаразди нашого суспільства і намагався вилікувати їх іронією та дошкульним гумором. Познайомтесь з життям і творчістю активного автора славнозвісного журналу «Перець».



«Весни обірване суцвіття»
Бібліографічний дайджест для учнів середнього та старшого шкільного віку, організаторів дитячого читання (до 30-ї річниці Чорнобильської трагедії)

       Наслідки цієї катастрофи стали головною загрозою для багатьох поколінь українців. Інститут гігієни й медичної екології України досліджував, які фактори ризику найбільше хвилюють українців. Опитувані вибирали з 16 факторів, зокрема таких як дорожньо-транспортні пригоди, втрата роботи, загрози життю.
           95% населення України незалежно від місця проживання, освіти, віку й статі поставили Чорнобильську катастрофу на перше місце. Трагедія на ЧАЕС повністю розвіяла міф про дешевий і безпечний «мирний» атом і до цих пір залишається єдиною з найвищим – 7-им рівнем небезпеки.
        Цей покажчик пропонує дізнатися більше про цю трагічну сторінку нашої історії.



«Коли музи мовчать не можуть…»
Інформаційно-бібліографічний покажчик для учнів середнього та старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання (до Дня Гідності i Свободи)

«Я з колишнього Дикого поля,
Де раби не водилися зроду», –

ці рядки нашого поета-земляка В. Бровченка найточніше передають світосприймання вільного степовика. Пропонуємо вам ближче познайомитися зі знаковими виданнями, що висвітлюють сучасну сторінку літопису боротьби нашого народу за волю і гідне життя.



«Дзвінкоголоса поезія Є. М. Желєзнякова»
Бібліографічний етюд (до 65-ої річниці з дня народження поета)

     20 жовтня виповнюється 65 років Євгену Михайловичу Желєзнякову – поету, письменнику, публіцисту. Його вірші для дітей друкувалися у видавництві «Веселка» і до сьогодні входять до «Читанок» та «Кобзариків» молодших школярів. Пропонуємо дізнатися більше про життя і творчість талановитого митця слова.



Хлібороб з мудрим серцем
Інформаційний список (до 100-річчя від дня народження хлібороба-новатора Гіталова Олександра Васильовича)

     27 травня виповнилося б 100 років з дня народження Двічі Героя Соціалістичної Праці Олександра Васильовича Гіталова.
        З його іменем асоціюється святість хліба, широчінь і краса душі істинного степовика, його мудрість і терплячість. Він не залишив пособі ні вражаючих мистецьких творів, світових відкриттів чи винаходів, ні позахмарних статків. Гіталов перш за все знав, що держав жива хлібом насущним. І він свого часу показав, що Україна – воістину світова житниця, а на її землі трудяться майстри хліборобської справи.



Життя, віддане науці:
Біобібліографічне досьє для користувачів старшого шкільного віку та керівників дитячого читання
(до 200-річчя від дня народження Григоровича В. І. – засновника слов’янської філології, палеографа, педагога)

        Перший монумент в історії нашого міста увічнює в пам’яті поколінь Віктора Івановича Григоровича – талановитого науковця, дослідника мов, культури та звичаїв слов’ян. Літопис життя вченого доводить, що в науці немає раз і назавжди проторованого шляху. Життя – це пізнання.
        Читай літопис історії краю в іменах видатних земляків – та визначайся з власним покликанням. Наукою – переможеш.
       Життя, віддане науці: біобібліографічне досьє для користувачів-учнів старшого шкільного віку / Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А. П. Гайдара; авт.-уклад. Г. В. Рубленко. – К., 2015. – 16 с.



«Відомі пам’ятки садово-паркового мистецтва Кіровоградщини»
(Віртуальна бібліоподорож для учнів 6-7 класів)

   Кіровоградська область була створена 10 січня 1939 року. Територія області становить 24,6 тис. кв. км.
    Колись тут був цілинний різнотравний степ. Степовою перлиною України нерідко називають цей край. Взагалі степи багаті на різні види рослин. Кіровоградська земля славиться своїми чорноземами і підземними скарбами.
    На території області налічується 278 видів птахів із 348, якими багата фауна України. Мешкають тут також різні ссавці, плазуни, земноводні.
    На Кіровоградщині – 438 великих і малих річок, загальна довжина яких – понад п’ять з половиною тисяч км.
    В Кіровоградській області немає заповідників, але є 32 заповідні території, загальною площею 4,2 тис. га.
    Особливе місце у складі природно – заповідного фонду області посідають парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва.



Імена, які стали легендою:
Біобібліографічний нарис для учнів середнього і старшого
шкільного віку та організаторів дитячого читання

    Ніхто з них не думав воювати. Та кожному з них довелося пройти важкими шляхами Великої Вітчизняної війни.
    У своєму житті ми ще не раз подумки будемо звертатися до цих священних імен. І чим далі відноситимуть нас роки від того героїчного часу, тим виразніше поставатимуть перед нами мужні подвиги героїв – земляків у Великій Вітчизняній війні.
    Ми низько схиляємо голови перед пам’яттю людей незламної волі, чудової душевної краси, людьми, до кінця відданими своїй Вітчизні.

Ніхто не забутий,
На попіл ніхто не згорів:
Солдатські портрети
На вишитих крилах пливуть…
І доки є пам’ять в людей,
І живуть матері,
Допоти й сини, що спіткнулись об кулі,
Живі!
(Б. Олійник)



«Земля, яку сходив Тарас …»
(Т. Г. Шевченко і наш край)
Бібліографічний нарис для учнів середнього і старшого шкільного віку
та організаторів дитячого читання

    Кожна нація має свого національного Пророка. Поляки дістали Міцкевича, німці – Гете, англійці мають Шекспіра, італійці – Данте. Росія гордиться своїм Пушкіним, а ми, українці, - Тарасом Шевченком.
    Він, безсмертний Тарас, для нашого народу явище унікальне. Тому все, що з ним пов’язане, дороге нам і рідне.
    Ми пишаємося тим, що Кіровоградщину віднесено до шевченківських місць. Шана народна береже ім’я Шевченка у пам’ятках історії та культури, топонімічних назвах рідного краю. Про це наша розповідь.

…Синіє степ, шепочуть трави,
І час, не стишуючи крок,
Співцеві в ореолі слави
Кладе нев’янучий вінок.

(Олена Журлива)   



Живуть, як подвиг, їхні імена…
(Письменники, які брали участь в боях за Кіровоградщину в 1941 – 1945 рр.)
Бібліографічна пам’ятка

     Література про війну. В ній наше місто і наша область зустрічається доволі часто в творах різних авторів. Серед них – Василь Биков і Євген Долматовський, Василь Козаченко і Давид Кугультинов та ще більше трьох десятків прізвищ письменників та поетів, які пройшли фронтовими дорогами.
    Сім десятиліть відділяє нас від вогненних днів Великої Вітчизняної війни. Але ніколи не згасне пам’ять про подвиги бійців і командирів в тому числі, - і майбутніх літераторів, які захищали від ворога рідну землю.

   



Новий погляд на знайому бібліотеку.
Історія та сучасність
Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара

    Видання книги про історію та сучасні сторінки життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара «Новий погляд на знайому бібліотеку» стало однією з важливих подій останніх років в діяльності нашого закладу.
    До теперішнього часу не існувало повної версії історії бібліотеки. Тому автори книги: Олена Ліпей - заступник директора з наукової роботи, Лариса Босюк та Ніна Расторгуєва - фахівці відділу розвитку дитячих бібліотек і маркетингу обласної бібліотеки для дітей, намагались відобразити її історію від самого початку існування, адже бібліотека, як невід’ємна частинка культури краю, пройшла багаторічний шлях, розділила світлі й драматичні сторінки історії області та країни в цілому.



Стежинами пам’яті
Рекомендаційний бібліографічний покажчик

    Ім’я Василя Павловича Козаченка відоме досить широкому колу його шанувальників, зокрема – землякам письменника, юним користувачам нашої бібліотеки, з якими він часто спілкувався.
    З відповіді В. П. Козаченка на анкету Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара, яка зберігається у закладі: «Гадаю, що більшість моїх творів несуть на собі печать Кіровоградщини в пейзажах, людях, подіях, а тема Вітчизняної війни невичерпна, завжди захоплююча, майже вічна! Іноді місце дії у творах прямо називається «На Кіровоградщині».

«…був совістю. Вірніше –
Чистим голосом її».

 



 У пам’яті, в душі, у слові…
(80 років від дня народження Віктора Близнеця)
Рекомендаційний бібліографічний покажчик

      Нашому земляку, письменнику Віктору Близнецю нині виповнилося б 80. Він написав небагато книг, але більшість із них одразу завоювали свого малого (а часто й дорослого) читача своєю теплотою, щирістю, розумінням душі підлітка.
      Як сказав Антуан де Сент-Екзюпері: «Всі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про те пам’ятає»… А ось Віктор Близнець не тільки пам’ятав, а ще й за неповних 20 років творчої праці написав 13 книг прози для дітей. В сукупності ці твори – цілісна розповідь про невичерпне джерело прекрасного і гуманного в людині, яке зумів побачити В. Близнець у дитячій душі та у нашому житті. Віктор Близнець – письменник, якому «пам’ять дитинства наполегливо стукає в груди, і примушує, спокушує: «пиши, пиши, що вийде…».
      Віктору Близнецю і його поколінню випав час не найсприятливіший для літературної праці, але він ніколи не поступався своїми принципами.
      Письменник, за точним поетичним висловом М. Сома:

«…був совістю. Вірніше –
Чистим голосом її».


Як добре, що у світі є зірки,
Які не розучилися світити
(В. Яшан)

      Ці слова відносяться і до наших земляків – митців-ювілярів 2013 року: визначного українського композитора Юлія Сергійовича Мейтуса; заслуженого діяча мистецтв, творця неповторної виконавської школи Генріха Густавовича Нейгауза; видатного актора та режисера Гната Петровича Юри.
      Нації, як і окремі люди, черпають силу лише у високих почуттях. Пишаємося тим, що Кіровоградщина має такі яскраві особистості, які прикрасили світову культуру.


Дума про Яновського (до 110-річчя від дня народження письменника):
Рекомендаційний бібліографічний покажчик для користувачів – учнів серед. та старш. шк. віку / Кіровоградська обл. б-ка для дітей ім. А. П. Гайдара; авт.-уклад.
Л. В. Матвієнко. – Кіровоград, 2012. – 20 с.

        Юрій Яновський – одна з найбільш трагічних постатей в українській літературі. Людина надзвичайно яскравого і оригінального обдарування, у мистецтві слова був неперевершеним майстром.
        Юрій Смолич писав: «Яновський у прозі був поетом». Першовідкривач, новатор, творче життя якого пройшло під постійним вогнем дошкульної критики, – нині визнаний класик української літератури, автор багатьох літературних шедеврів.
        Кращі твори Юрія Яновського непідвладні часові, їх читатимуть допоки існуватиме українське слово.


«На варті слова золотого»
(Базилевському Володимиру Олександровичу – 75 років)

Рекомендаційний бібліографічний покажчик для старшокласників та організаторів дитячого читання

        Степова земля кіровоградська дала світу немало відомих, іменитих земляків.
        Доля багатьох з них склалася так, що їхні життєві дороги простяглися далеко від краю дитинства. 
        Один з найяскравіших представників сучасного українського літературного процесу – Володимир Олександрович Базилевський – наш земляк, тривалий час жив і працював в Кіровограді.
        Талант Базилевського високий, як весняне прозоре небо і чистий, як джерельна вода. Його слово окрилює людину, очищає її душу від скверни.
        Володимир Базилевський в розмові якось сказав: «Мої витоки легко простежити по моїх віршах… Що стосується мене сьогоднішнього, то живу я переважно в аурі короткого місткого вірша… Мінімум слів – максимум змісту…»


«Поезія – це завжди неповторність»
Гончаренко Валерій Васильович
(1942-2000)
Рекомендаційний бібліографічний список літератури для учнів 7-9 класів

        Валерій Гончаренко серед читачів і громадськості, як поет, знаний більше від усіх кіровоградських літераторів. В ньому поєдналися автор непересічної поезії і безпосередність щирої людини, романтика, який вірив у силу і красу слова.
        Писати вірші Валерій Гончаренко почав ще у 5 років, а його перша збірка вийшла, коли поетові виповнилося 22. З великими перервами у 7-10 років на світ з’явилися ще шість поетичних збірок, роман та книга для дітей.
        В своїх творах він завжди страждав болями свого народу, з відкритим забралом ішов проти несправедливості, продажності.
        На жаль, на вершині творчої зрілості, раптово обірвалося його життя з поетичним кредо:
                                «Не страшно утратити голос –
                                  Страшніше не мати його».
        В своїй полум’яній ліриці надовго залишиться на цій землі Валерій Гончаренко – Людина, Поет, Громадянин.


Битва на Синіх Водах: пошуки, знахідки, відкриття
(650 років тому відбулася Синьоводська битва – 1362 р.)

        За 18 років до Куликовської битви військо великого князя литовського Ольгерда розгромило на Синіх Водах трьох ординських ханів. Ця поразка, вважають сучасні історики, мала для Золотої Орди далекосяжні згубні наслідки.
        Для України ж перемога у Синєводській битві мала величезне історичне значення: вона поклала кінець пануванню Золотої Орди над подніпровськими і причорноморськими землями. Місцем, де восени 1362 року військо Ольгерда завдало ординцям тяжкого удару, був, імовірно, берег річки Синюхи в районі села Торговиці на Кіровоградщині.


«І голос Тарковських звучить…»
Біобібліографічний покажчик для користувачів-учнів старшого шкільного віку
та організаторів дитячого читання

        Є люди – справжні лицарі духу, життя їх, зазвичай, глибоке і змістовне. Навколо таких твориться світ. Поруч з такими хочеться бути кращим, щедрішим, шляхетнішим.
        Їх творча енергія перетікає в роботу, а саме тому плоди цієї роботи несуть на собі відбиток довершеності і майстерності.
        До таких людей, безперечно, належить династія Тарковських.
        Кінорежисер із світовим ім’ям Андрій Тарковський, його батько – Арсеній     Тарковський – визначний Поет, а дід – Олександр Тарковський – відомий народоволець і громадський діяч 80-х років ХІХ ст. Для декількох поколінь вони – культові фігури, бо і фільми сина, і вірші батька, і життєва та громадська діяльність діда мають потужність духовного заряду.
        Ця родина – ціле явище в історії нашого краю.


Письменники сучасної Кіровоградщини - малятам
Бібліографічний покажчик

        Народна мудрість повчає: «На світі є три головних цінності: хліб, – щоб бути здоровим і сильним; жінка, – щоб не урвалася нитка життя; книга, – щоб не обірвався зв’язок століть. Книга – дивовижний витвір людського розуму. Людина, яка любить і вміє читати, – щаслива людина.
        Книги відкривають дітям складні чи забуті сторінки історії Батьківщини, захоплюючі сюжети із життя сучасних підлітків, незвичайні подорожі і пригоди, навколишній світ.
        Дитяча аудиторія є вкрай вибагливою, а книгам сьогодні доводиться конкурувати з телебаченням, Інтернетом та комп’ютерними іграми. Однак, маємо надію, що наші письменники – земляки зможуть переконати юних в тому, що часто книга, прочитана в дитинстві, залишається з людиною на все життя.
        В цьому бібліографічному покажчику наші читачі зможуть ознайомитися з оповіданнями, віршами, піснями письменників сучасної Кіровоградщини. Розповіді про ці добрі та веселі твори розміщені в алфавіті їх назв.

«Жіноче обличчя літератури краю»
Прес-досьє для користувачів шкільного віку та організаторів дитячого читання

        «Ти – жінка, ти – книга…» – це рядки нашого земляка, поета Володимира Базилевського.
        Вчитуємось в сторінки книг, – і розкривається перед нами сповідь жіночих душ: з віршів, прози, пісень.
        Їх хвилює добро і любов, дитинство і материнство, природа і пісня.
        Відкрийте посібник – і відчуйте живу душу Слова.

        Доля склалася так, що більшість свого життя видатному українському письменнику Євгену Маланюку довелося провести в еміграції. Та, географічно і політично відлучений від Батьківщини, він душею залишався з Україною. Високоосвічений, вільно володів кількома мовами, бездоганно знав світову історію, європейську культуру і літературу.
        Євген Маланюк – автор багатьох поетичних збірок. Його поезії перекладено на російську, польську, чеську, англійську, французьку мови. Крім того, вийшло кілька його книг, есе, статей, досліджень.
        У майже півстолітньому поетичному діалозі (без відповіді) митця з Батьківщиною – і осмислення її складної історії, і болючий пошук шляхів відродження України. Для нас, його земляків, Є. Маланюк цікавий ще й тим, що він співець наших степів, справжній Боян рідного краю. У Маланюкових поезіях десятиліттями був лише один адресат – Батьківщина, Україна, Архангородщина.
        Пропонуємо вам рекомендаційний бібліографічний список літератури у якому ви знайдете і коротку біографію поета, і добірку його творів, і літературу про його життя та діяльність, де відмічена та роль, яку відіграв рідний край в житті і творчості письменника Євгена Маланюка.