Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

«Найдивовижніша країна – Україна»




        Виростай, дитино, й пам’ятай:
        Батьківщина – то найкращий край!
                                              Дмитро Павличко

    1. Дивовижна географія
    2. Дивовижні предки
    3. Дивовижна історія
    4. Дивовижна культура
    5. Дивовижна мова
    6. Дивовижні винаходи

Дивовижна географія

         Площа України – 0,44% від площі світу.

         Найстародавніша відома ученим мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдено в Україні, у селі Межиріччя Рівненської області. Їм 14,5-15 тисяч років. Мапу вибито на кістці мамонта.

         Україна – це найбільша з країн, що повністю знаходяться в Європі. Через територію України проходять чотири з десяти європейських транспортних коридорів.

         Чули про шлях «із варяг у греки»? Він проходив Україною і був одним із найбільших торгових водних шляхів. Мав протяжність 3000 км, поєднував північ Київської Русі та Візантію.

         На території України зосереджено ? всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні ґрунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили чорнозем на поїздах.

         В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2,3 мільярда тон або близько 11% від всього світового запасу.

         Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» – збірник норм права Ярослава Мудрого – встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.

         Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає в Дніпровський лиман Чорного моря. 65% площі басейну ріки знаходиться на території України.

         Найбільша гірська система в Україні – Українські Карпати, які є частиною східних Карпат. Підносяться вони на заході, у межах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, і простягаються смугою завдовжки понад 270 км і завширшки 100-110 км. Українські Карпати – середньовисокі гори, їхня пересічна висота 1000м.

         Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа – 1,5 кв. км; належить до Одеської області.

         Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.

         Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина 8,0 км, площа 24,2 кв. км, максимальна глибина 58,4 км.

         Найбільш довга печера на Україні носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю 216 км. Це найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

         Україна має декілька гірськолижних курортів, зокрема «Буковель», які не поступаються красою всесвітнім курортам. «Буковель» має схили довжиною 55 км та 15 підйомників.

         Біля річки Ліпанки, недалеко від Нікополя, можна почути одне з найбільш рідкісних явищ у світі – співучі піски. Після дощу їх верхній шар утворює своєрідну скоринку. Вона дуже крихка, тому якщо на неї наступити, можна почути дивакуваті звуки.

         За кількістю населення Україна посідає 5 місце в Європі (після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції) та приблизно 21 місце у світі. На її долю припадає 7,3% населення Європи i 1% населення Землі.

         Жителі України відносяться до найбільш освічених. Кількість людей з вищою освітою на душу населення вища, ніж середньоєвропейський рівень. Україна займає 4 місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою.

         Україна – це великий виробник зерна (вона входить до трійки найбільших виробників ячменю). Поруч із Францією, Німеччиною та США – один з найбільших виробників цукрового буряка, випереджуючи таких сусідів як Польща та Туреччина. Входить Україна до сімки найбільших у світі виробників цукру, рослинної олії, свинини та картоплі. Входить до п’ятірки найбільших світових виробників меду.

Дізнатися більше:

Алєксєєнко О. О. Географія: навчально-практичний довідник / О. О. Алєксєєнко. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2012. – 303 с.: іл.

Байназаров А. М. Географія: довідник старшокласника та абітурієнта / А. М. Байназаров, Ю. І. Кандиба. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2006. – 352 с.

Блій Г. Географія: світи. Регіони. Концепти / Г. Блій, П. Муллер, О. Шаблій. – К.: Либідь, 2004. – 740 с.: іл.

Вавричин М. Україна на стародавніх картах: кінець ХV – перша половина ХVІІ ст.: альбом / М. Вавричин, Я. Дашкевич, У. Кришталович. – К.: Картографія, 2004. – 208 с.: репрод. старод. карт.

Велика ілюстрована енциклопедія географії: енциклопедія / пер. з англ. – К.: Махаон-Україна, 2012. – 496 с.: іл.

Гілецький Й. Р. Географія: довідник / Й. Р. Гілецький, Р. Р. Сливка, М. М. Богович. – Х.: Ранок: Веста, 2008. – 480 с.: іл.

Географія: дитяча енциклопедія. – Х.: Фоліо, 2002. – 318 с.: іл.

Географія: довідник / Л. Пасенко, М. Сорока, С. Капіруліна. – 2-е вид. – К.: Казка, 2010. – 992 с.: іл., табл., карти. – (Новий довідник).

Географія: навчально-методичний посібник для абітурієнтів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2002. – 180 с.

Географія: навч. посіб. для старшокласників та абітурієнтів. Відповіді на всі запитання нової програми / П. Шищенко, Я. Олійник, А. Степаненко. – 4-е вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2004. – 455 с.

Географія українських і сумежних земель: наукова праця. – К.: Обереги, 2005. – 528 с.: іл. – (Б-ка укр. раритету).

Губарев В. К. Географія України: довідник школяра і студента / пер. з рос / В. К. Губарев. – Донецьк: БАО, 2005. – 416 с.

Дахно І. І. Країни світу: енциклопедичний довідник / І. І. Дахно, С. М. Тимофієв. – К.: Мапа, 2005. – 608 с. – (Б-ка нового українця).

Довгань Г. Д. Я обираю географію!: довідник / Г. Д. Довгань. – Х.: Основа, 2010. – 655 с.: табл. – (Навчаюсь сам).

Дяченко Л. Д. Фізична, економічна і соціальна географія Кіровоградської області: навчальний посібник для учнів 8-9 класів / Л. Д. Дяченко, А. А. Кендюхова. – Кіровоград: [б. в.], 1998. – 110 с.: іл.

Єна О. В. Словник-довідник з фізичної географії: для школярів та абітурієнтів / О. В. Єна, О. В. Супричов. – К.: Довіра, 2002. – 238 с.: іл.

Загальногеографічний атлас України. – К.: Картографія, 2004. – 112 с.: карти.

Захоплююча географія: збірка для допитливих / упоряд.В. Товстий. – Х.: Промінь, 2005. – 80 с.: іл.

Іваницька Д. Дітям про Україну / Д. Іваницька. – Львів: Апріорі, 2012. – 56 с.: іл.

Кобернік С. Г. Географія: довідник для абітурієнтів та школярів / С. Г. Кобернік, Р. Р. Коваленко. – К.: Літера, 2005. – 480 с.

Леонтьєва Г. Г. Лекції з економічної і соціальної географії України: навчальний посібник для студентів / Г. Г. Леонтьєва. – Суми: Університетська книга, 2004. – 176 с.

Маринич О. М. Фізична географія України: підручник для студентів / О. М. Маринич, П. Г. Шищенко. – К.: Знання, 2003. – 479 с.

Нестандартний урок географії: методичний посібник для вчителів географії. – Х.: Основа, 2005. – 144 с. – (Б-ка журналу "Географія").

Пальчевський С. Цікава географія: посібник для вчителів. 6 клас, І сем. / С. Пальчевський. – К.: Шкільний світ, 2007. – 112 с. – (Б-ка "Шкільного світу").

Пальчевський С. Цікава географія: посібник для вчителів. 6 клас, ІІ сем. / С. Пальчевський. – К.: Шкільний світ, 2007. – 128 с. – (Б-ка "Шкільного світу").

Пальчевський С. Цікава географія: посібник для вчителів. 7 клас, І сем. / С. Пальчевський. – К.: Шкільний світ, 2007. – 127 с. – (Б-ка "Шкільного світу").

Пальчевський С. Цікава географія: посібник для вчителів. 7 клас, ІІ сем. / С. Пальчевський. – К.: Шкільний світ, 2007. – 126 с. – (Б-ка "Шкільного світу").

Рутинський М. Й. Географія туризму України: навчально-методичний посібник / М. Й. Рутинський. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 160 с.

Соціально-економічна географія України: навчальний посібник / За ред. О. Шаблія. – Львів: Світ, 1994. – 608 с.: іл.

Стадник О. Г.Географія України: ілюстрована енциклопедія школяра / О. Г. Стадник. – Х.: Ранок: Веста, 2011. – 64 с.: іл. – (Усе про Україну).

Стадник О. Г. Країни світу у цифрах і фактах: довідник географа, історика, економіста / О. Г. Стадник. – Х.: Основа, 2004. – 288 с.

Стадник О. Г. Україна на карті світу: дитяча ілюстрована енциклопедія / О. Г. Стадник. – Х.: Ранок: Веста, 2011. – 64 с.: іл. – (Моя країна).

Циглер К. Географія: енциклопедія / К. Циглер; пер. з нім. – К.: Національний книжковий проект, 2011. – 40 с.: іл. – (Аванта-Україна. Ерудиту).

Юрківський В. М. Країни світу: довідник / В. М. Юрківський. – 2-е вид. – К.: Либідь, 2001. – 367 с.

Я пізнаю світ: Географія України. – К.: Школа, 2004. – 382 с. – (Дитяча енциклопедія).

Дивовижні предки

        На території сучасної України вже 7 тисяч років тому існувала розвинена трипільська цивілізація. Трипільська культура є однією з основних хліборобських культур мідної доби. У часи розквіту їй належали найбільші за розміром поселення у Європі між Карпатами та Дніпром на територіях сучасних України, Молдови та Румунії. В Україні виявлено понад дві тисячі пам’яток трипільської культури.

         Поселення-протомісто трипільської культури IV тисячоліття до н. е., розташоване неподалік села Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області. Поселення було облаштовано на правому березі річки Небелівка, лівої притоки Ятрані. Тут містилося 1500 будівель, 50 вулиць, загальна кількість жителів становила до 7 тис. осіб. Житла розміщувалися кількома концентричними колами з квартальною забудовою в центрі. З південного боку був наявний в’їзд з розміщеними з боків рядами будівель. Усе поселення було оточене дерев’яним палісадом. За площею та кількістю жителів це було найбільше поселення того часу в усій Європі.

         Було розкопано залишки культової споруди площею 60 на 20 метрів, яка була побудована близько шести тисяч років тому. Завдяки археологам відновіили двоповерхову будівлю з дерева і глини, оточену внутрішнім двориком з портиками по периметру. Усередині святилища вчені виявили вісім глиняних плит – швидше за все, вони виконували функцію вівтарів. На одній з плит знайшли безліч обгорілих кісток ягнят. Пол і стіни всіх п’яти приміщень другого поверху були пофарбовані в червоний колір, що створювало урочисту атмосферу, вважають археологи.

         Бронзовий вік тривав на землях України понад дві тисячі років, з другої половини IV до кінця ІІ тис. до Р.Х. У степах змінювали одна одну культури народів, які вели напівосілий, а часом і кочовий спосіб життя, використовуючи новий винахід того час – вози на чотирьох колесах. В період з 1000-го до 200-го років до нашої ери на території сучасної України розташовувалися поселення перших кочових племен – кімерійців, а згодом скіфів, що оселилися в українському степу. У І тис. до н. е. зростала кількість скульптурних зображень людини. Це стели-обеліски кімерійців на степових територіях Північного Причорномор’я, кам’яні статуї скіфів. Чимало з них було поставлено в цих самих районах у VI—ПІ ст. до н. е. – переважно зображення скіфських воїнів з атрибутами їх фаху: мечі, сагайдаки, бойові молоти, нагаї. Часто зображали ріг достатку.

         Тоді в українських степах було насипано десятки тисяч курганів – «могил». Скіфи витворили оригінальну культуру, в якій поєднувалися власні досягнення з грецькими впливами. Лита Могила – скіфський царський курган 2-ї половини VII століття до н. е., розкопаний 1763 року біля села Копані Знам’янського району Кіровоградської області. Висота кургану близько 10,5 м. На вершині знайдена кам’яна баба. Насип складався з перепаленого грунту, в якому знайдені залишки переплавлених металів, горілих кісток, каміння, землі та глини, змішаних з вуглинами.

         На глибині 2-х метрів під кам’яними плитами було знайдено залізний меч з окутим золотом руків’ям та вкритими золотою платівкою дерев’яними піхвами, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, срібні деталі від асірійського палацевого табурету, золота діадема, 17 масивних золотих платівок із зображенням орла з петлями на звороті, платівки з зображеннями мавп, птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцівках і 40 бронзових наконечників стріл. Точне зображення орла із застібки, знайденої в кургані, стало гербом Кіровоградської області.

             Низка золотих прикрас та оздоблення меча (акінака) зберігаються в Ермітажі.

         На глибині двох метрів під кам’яними плитами знайдені залізний акінак з окутим золотом руків’ям та дерев’яними піхвами, вкритими золотою пластиною, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, срібні деталі меблів, золота діадема, 17 масивних золотих пластинок із зображенням орла з петлями на звороті, пластинки з зображеннями мавп, птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцівках, 40 бронзових наконечників стріл та інше. Прикраси і зброя в скіфо-урартському стилі. Речі не мали слідів вогню.

         Пам’ятка має видатне значення, оскільки це єдиний відомий на сьогодні скіфський царський курган того часу в Північному Причорномор’ї. Більшість дослідників вважають, що з розкопок саме цього кургану розпочинається історія археологічних досліджень в Україні.

         Безпосередні предки українців – давні слов’яни. До них належать також білоруси, росіяни, поляки, чехи, словаки та інші народи Європи. Лісостепова та лісова зони Правобережної України у І тис. були центром формування слов’янства на два головні періоди: венедський, або зарубинецький, та антсько-склавинський, або пеньківсько-празький. Межею між ними був початок Великого переселення народів (гунська навала) та падіння У переддержавний період VIII—IX ст. відбулася культурна та політична консолідація слов’янства, що завершилася у X ст. постанням держави — Київської Русі...

         Мова сучасних слов’янських народів вказує, що вони пішли з одного кореня. Найпоширеніші слова цих народів схожі. Скажімо, такі, як мати, брат, сестра, око, рука, перші числа – один, два, три тощо.

         До слов’ян на нинішніх українських землях жили, змінюючи один одного, інші народи. Отаким чином змінюючи один одного, різні народи зробили творили внесок в культуру українців. Треба зауважити, що один народ заступав інший не швидко, па те йшли десятки років, а то й століття. Нарешті настав час, коли на правобережжя Дніпра прийшли давні слов’яни. Чотири століття, коли Київ був «матір’ю міст руських», стали золотими сторінками нашої історії. Це були не лише часи становлення величезної держави, межі якої було розсунуто від Волги за Карпати, але і часами заснування багатьох міст, становлення ремесел, розквіту культури, торгівлі, нарешті вибору Віри. Тоді було відлито перші срібні гривні, викарбувано перші монети з княжим тризубом, збудовано перші величні святині на берегах Дніпра, у стінах київських монастирів написано перші рядки літопису, який закарбував «звідки пішла руська земля».

         Мешканці стародавнього Києва та інших малих і великих міст жили у будинках, зроблених з дерева, милували око садиби бояр та заможних купців. Поруч з монументальними мурованими храмами можна було побачити дерев’яні ошатні церкви. У Києві, Вишгороді, Переяславі зведено княжі хороми – серед них і муровані. В одному з них, на високій київській Горі бенкетував з билинними богатирями славний князь Володимир Красне Сонечко.

         Одні з найдавніших на сьогодні писемних згадок про українське козацтво за 1489 та 1492 роки переконливо засвідчили його запеклу боротьбу з войовничими турками і татарами, яка продовжувалася протягом наступних століть. Запорозька Січ – це своєрідне військово-політичне утворення, яке виникло на південних землях України, і надалі було найхарактернішим проявом військової культури української нації. Із західним світом козаків поєднували такі елементи лицарства, як родинний принцип організації, побратимство, рівність, демократизм; морально-етичний кодекс поведінки воїна-січовика – мужність, відвага, вірність, честь, добра слава, боротьба проти ворогів віри, оборона вітчизни; специфічне ставлення до жінки, аскетизм, релігійність тощо. Козаки самоусвідомлювали себе особисто вільними людьми, спосіб життя яких визначали воєнне ремесло і належність до військової спільноти. Постійна боротьба з кочовими народами Сходу сприяла виникненню у козаків певних видів військового мистецтва та змусила їх до створення власних збройних сил (в тому числі і потужного морського флоту), які протистояли османсько-татарській агресії.

Дізнатися більше:

Авдеенко С. Тисяча й одна смерть: український рахунок / С. Авдеенко. – Запоріжжя: Дике Поле, 2006. – 632 с.

Аркас М. Історія України-Русі / упоряд., передм. Коваль Р. М. – репринтне видання. – К.: Наш Формат, 2013. – 464 с. – (Видатні українці) – 3 тис. прим.

Білоцерківський В. Я. Історія України: навч. посібник. – 3-е, виправ. і допов. – К.: Центр учб. літ, 2007. – 535 с.

Бойко О. Д. Історія України: посібник для студ. вищ. навч. закладів. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 656 с. – (Альма-матер) – ISBN 966-580-122-8.

Борисенко В. Й. Курс української історії: з найдавніших часів до XX століття: навч. посіб. – К., 1996.

Британ В. Т., Висоцький О. Ю. Історія України з давнини до початку XXI століття. – Дніпро: НМетАУ, 2007. – 170 с.

Брицький П. П., Бочан П. О. Німці, французи і англійці про Україну та український народ у XVII-XIX століттях: монографія. – Чернівці: Технодрук, 2011. – 308 с.

Величко Ю. П. Україна. Сторінки історії: дитяча енциклопедія / Ю. П. Величко. – Х.: Ранок: Веста, 2008. – 128 с.: іл.

Виженко О. Історія запорозьких козаків для веселих дітлахів: историческая литература / О. Виженко. – Львів: Світ, 2011. – 112 с.: іл. – (Молодий "Світ" України).

Грушевский М. С. Ілюстрована історія України / М. С. Грушевский; уклад. Й. Брояк. – Донецьк: БАО, 2007. – 736 с.: іл.

Грушевський М. С. Історія України-Руси в 11 томах, 12 книгах / Редколегія: П. С. Сохань (голова) та ін. – репринтне видання. – К.: Наукова думка, 1991-1998. – (Пам’ятки історичної думки України) – ISBN 5-12-002468-8.

Довідник з історії України: в 3-х т. / ред. І. З. Підкова, Р. М. Шуст; Інститут історичних досліджень ЛНУ ім. І. Франка. – К.: Генеза, 1993-1999.

Духопельников В. М. Ярослав Мудрий / В. М. Духопельников. – Харків: Час читати, 2016. – 121 с.

Енциклопедія історії України: у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; Інститут історії України НАН України. – К.: Наукова думка, 2003-2019.

Етнічна історія Давньої України / П. П. Толочко (кер. авт. кол.), Д. Н. Козак, О. П. Моця, В. Ю. Мурзін, B. В. Отрощенко, C. П. Сегеда. – К.: НАН України. Інститут археології, 2000. – 280 с.

Єльников М. В. Золотоординські часи на українських землях / М. В. Єльников. – К.: Наш час, 2008. – 192 с.: іл. – (Невідома Україна).

Залізняк Л. Л. Стародавня історія України. – К.: Темпора, 2012. – 541 с. – 1 тис. прим.

Історія русів / Укр. пер. І. Драча; іл. О. Штанка. – К.: Веселка, 2001. – 366 с.

Крупник Л. О. Історія України: формування етносів, нації, державності: навчальний посібник / Л. О. Крупник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 216 с.

Лепко В. І. Українське козацтво / В. І. Лепко. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2010. – 95 с.: іл. – (Моя Україна).

Мицик, Ю. Як козаки Україну боронили / Ю. Мицик, С. Плохій. – К.: КЛІО, 2018. – 368 с.: іл.

Нарис історії України / А. Жуковський, О. Субтельний. – Л.: б. в, 1992. – 230 с.

Піддубний С. В. На землі Аполлона, Артеміди і Посейдона / С. В. Піддубний. – Голованівськ: [б. в.], 2009. – 80 с.: іл.

Преварська М. І. Витатні українці. Культура. Мистецтво. Освіта / М. І. Преварська. – К.: Велес, 2016. – 368 с.: фото. – (Гордість і слава України).

Сегеда С. П. У пошуках предків: антропологія та етнічна історія України / С. П. Сегеда. – К.: Наш час, 2012. – 432 с.: іл. – (Невідома Україна).

Середюк О. Козак Мамай – український спаситель. Козаки – характерники Байда і Сірко: публіцистичні статті / О. Середюк, С. Лис. – К.: Стебеляк, 2017. – 80 с.: іл.

Скляренко В. М. Україна. Героїчні битви: дитяча енциклопедія / В. М. Скляренко, В. В. Сядро. – Х.: Ранок: Веста, 2011. – 128 с.: іл.

Сорока Ю. В. Похід Сагайдачного на Москву. 1618 / Ю. В. Сорока. – Х.: Факт, 2016. – 119 с.

Тагліна О. В. Історія України: энциклопедия / О. В. Тагліна. – 4-е вид., без змін. – К.: Перо, 2011. – 96 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія ПЕРО).

Уривалкін О. М. Довідник з історії України. – К.: КНТ, 2009. – 1008 с.

Федорук Я. Історія України в життєписах князів та гетьманів: довідник школяра / Я. Федорук. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009. – 80 с.: іл.

Яковенко Н. М. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України: навч. посіб. для уч. гуманіт. гімназій і ліцеїв та студ. іст. ф-тів ВНЗ. – 3-тє вид., перероб. та розширене. – К.: Критика, 2006. – 584 с.

Яковенко Н. М. Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIII ст. – К.: Генеза, 1997. – 380 с.

Яськів, Р. Дітям про опришків / Р. Яськів. – Львів: Апріорі, 2018. – 95 с.: іл. – (Апріорі-дітям).

Дивовижна історія

        Українці – народ, який зберіг прагнення державності, хоча роками був позбавлений її. Втім з кожного періоду своєї історії ми винесли елементи, які утвердили цю державність. Від Київської Русі: тризуб, родовий знак Рюриковичів, Київ як столицю, гривню, як грошову одиницю, та назву Україна, яка вперше згадується в Іпатіївському літописі від 1187 року, а також християнство 988 року.

         В Іпатіївському літописі у 1187 році у зв’язку зі смертю в Переяславі князя Володимира Глібовича. У літописі говориться: «...и плакашася по нем всі переяславци... бе бо князь добр и крепок на рати... и о нем же Украина много постона...». За часів Галицько-Волинського князівства його землі одержали назву «Україна», яка пізніше, з XVI ст., вживалася в документах в межах більшості заселених українцями земель, що увійшли до Польщі.

         Найзнаменитішими дітьми в історії можна вважати трьох дочок Ярослава Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис на її пам’ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська – королева французька». Друга дочка Я. Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя – з угорським королем Андрієм.

         Острозька Біблія – перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою, яке на замовлення українського князя Костянтина Острозького надрукував росіянин Іван Федоров. До речі, друкарню майстра у Москві спалили ченці, а сам він ледве втік через звинувачення у зв’язках з сатаною.

         Автором першої в світі конституції вважається український гетьман Пилип Орлик. Конституція Пилипа Орлика була написана 1710 року і вона визнана, як перша в світі конституція в сучасному розумінні. До порівняння, конституцію США було прийнято лише 1787 року, Польщі та Франції 1791, а конституцію Канади взагалі через 157 років 1867-го.

         В місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейський нагород. В 1747 році Г. Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт «Орлі»...

         Українець Дмитро Яворницький створив найповніше дослідження життя українських вояків – козаків Запорізької січі. Завдяки йому створили колекцію з 75 тисяч експонатів, пов’язаних із Запоріжжям і Півднем України, які нині зберігаються в Дніпровському державному історичному музеї.

         Після ІІ світової війни Україна, хоча входила до складу Радянського Союзу, стала однієї з 51 країни засновниць Організації Об’єднаних націй. Під час конференції в Думбартон-Оксі (серпень 1944), СРСР запропонував вважати всі свої республіки співзасновниками ООН. Москві відмовили. Проте на Ялтинській конференції (4-11 лютого 1945) Ф. Рузвельт і В. Черчилль погодилися прийняти до ООН Українську та Білоруську республіки за внесок у боротьбу з гітлерівською Німеччиною.

Дізнатися більше:

Аркас М. М. Історія України-Русі / М. М. Аркас. – К.: Вища школа, 1993. – 414 с.

Видатні постаті в історії України ІХ-ХІХ ст.: короткі біографічні нариси, історичні та художні портрети. – К.: Вища школа, 2002. – 359 с.

В’ятрович В. (Не)історичні миті: нариси про минулі сто років / В. В’ятрович. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 176 с.: іл.

Гісем О. В. Історія України: довідник для учнів та абітурієнтів / О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 592 с.

Горєлов М. Є. Держава і цивілізація в історії України / М. Є. Горєлов, О. П. Моця, О. О. Рафальський. – К.: Еко-продакшн, 2009. – 2009 с.: іл.

Градова А. Гетьмани України: історії про славну мудрість і відвагу / А. Градова. – Х.: Віват, 2015. – 352 с.: іл. – (Загадки минулого).

Грушевский М. С. Ілюстрована історія України: з додатками та доповненями / М. С. Грушевский. – Донецьк: БАО, 2008. – 736 с.: іл.

Довідник з історії України (А-Я): посіб. для серед. загальноосвіт. навч. закл. / Ін-т іст. дослідж. Львів. нац. ун-ту ім. Івана Франка; заг. ред.: І. З. Підкова, Р. М. Шуста; упоряд. І. З. Підкова. – Вид. 2-ге, доопрац. і допов. – Київ: Генеза, 2002. – 1135 с.

Дорогами і стежками історії України: збірка художніх творів. – К.: Школа, 2002. – 223 с.

Енциклопедія історії України: в 10-ти томах / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – К.: В-во "Наукова думка", 2003-2013.

Залізняк Л. Л. Від склавинів до української нації / Л. Л. Залізняк. – 2-е вид., доповн. – К.: Бібліотека українця, 2004. – 254 с.

Заруба В. М. Студії з історії України / В. М. Заруба. – К.: Освіта, 1995. – 192 с.

З-під булави-під корони: друга половина ХVІІІ ст. – К.: Україна, 2002. – 383 с. – (Історія України в прозових творах та документтах).

Зростаємо українцями. – Харків: Юнісофт, 2020. – 128 с.: іл. – (Енциклопедія для допитливих).

Ільєнко І. О. В пазурах у двоглавого: українство під царським гнітом (1654-1917) / І. О. Ільєнко. – К.: РИФ, 1998. – 254 с.

Історія України: від найдавніших часів до Лютневої революції 1917 року. – Дніпропетровськ: [б. в.], 1998. – 96 с.

Історія України в казках та легендах: історія України в іменах та подіях. – Львів: Аверс, 2004. – 288 с.: іл. – (Скарбничка школяра).

Історія України в особах: литовсько-польська доба. – К.: Україна, 1997. – 272 с.

Історія України ХХ століття: посібник для випускників шкіл, ліцеїв та гімназій, абітурієнтів вищих навчальних закладів. – К.: Дієз-продукт, 2004. – 132 с.

Історія України: для дітей шкільного віку. – К.: Знання України, 1992. – 224 с.: іл.

Історія русів: український переклад І. Драча. – 2-е вид. – К.: Веселка, 2003. – 365 с.: іл. – (Золоті ворота).

Історія України: посібник для абітурієнтів. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2002. – 331 c.

Каляндрук Т. Дітям про козаків / Т. Каляндрук. – Львів: Апріорі, 2016. – 88 с.: іл. – (Апріорі-дітям).

Канигін Ю. М.Шлях аріїв: Україна в духовній історії людства: роман-есе / Ю. М. Канигін. – 5-е вид., допов. – К.: «АСК», 2004. – 528 с.

Клімов А. Славетні гетьмани України / А. Клімов. – Х.: Віват, 2017. – 80 с.: карти, іл.

Ковпак Л. В. Найближча історія: Україна 1945-2000 рр / Л. В. Ковпак. – К.: Наш час, 2007. – 248 с.: іл.

Козаччина: історія України в особах. – К.: Україна, 2000. – 302 с.: іл.

Конституція Пилипа Орлика: акт прийнятий 5 квітня 1710 року. – Л.: Професійна ліга, 2010. – 32 с.

Котляр М. Ф. Історія України в особах: давньоруська держава / М. Ф. Котляр. – К.: Україна, 1996. – 240 с.

Коцур В. П. Україна: історичні події та факти / Коцур В. П., Коцур А. П. – Чернівці; Переяслав-Хмельницький: Книги ХХI, 2005. – 144 с.: іл.

Крупа Т. М. Мандри в історію України: навчальне видання / Т. М. Крупа, О. В. Астахова. – Х.: Клуб семейного досуга, 2004. – 80 с.: іл.

Липовецький С. Бандерівці: 200 історій з ХХ століття / С. Липовецький. – Львів: Піраміда, 2017. – 564 с.: іл.

Литовченко С. Д. Історія земель українських: розповідь про історію нашої батьківщини / С. Д. Литовченко. – Х.: Фактор, 2007. – 200 с.: іл. – (Україна. Вчора, сьогодні, завтра).

Мицик Ю. А. Історія України: з найдавніших часів до кінця ХYІІІ ст.: посібник для вступників / Ю. А. Мицик, В. С. Власов. – К.: Видавничий центр "Академія", 2001. – 208 с.

Остапенко П. В. Усі видатні постаті історії України: біографічний нарис / П. В. Остапенко. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2008. – 352 с.: іл. – (Іду на урок).

Палій О. Короткий курс історії України / О. Палій. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 464 с.: іл.

Перші уряди України: становлення виконавчої влади у 1917-1920 роках. – К.: ГАЛС-96, 2007. – 36 с.: іл.

Піддубний С. В. Таємниці української давнини: кн. 1 / С. В. Піддубний. – Умань: Видавничо-поліграфічне підприємство, 2007. – 150 с.: іл.

Провідники духовності в Україні: довідник / за ред. І. Ф. Кураса. – К.: Вища школа, 2003. – 783 с.

Реєнт О. П. Україна між світовими війнами: (1914-1939). Події. Люди. Документи: навчальний посібник / О. П. Реєнт, І. А. Коляда. – К.: Школа, 2004. – 544 с.

Рідна моя Україно!: цікаві сторінки вітчизняної історії та культури. – Донецьк: БАО, 2009. – 64 с.: іл.

Сергійчук В. І. Українська соборність: відродження українства в 1917-1920 роках / В. І. Сергійчук. – К.: Українська Видавнича Спілка, 1999. – 412 с.

Січинський В. Ю. Чужинці про Україну: вибір з описів по Україні / В. Ю. Січинський. – К.: Довіра, 1992. – 254 с. – (Відродження).

Сокол А. В. Моя країна - Україна / А. В. Сокол, О. М. Конечна. – Чернігів: Деснянська правда, 2004. – 64 с.: іл.

Сто великих загадок історії України. – К.: Арій, 2008. – 464 с.: іл. – (Сто великих).

Усе найцікавіше про історію і звичаї України. – Х.: Віват, 2018. – 145 с.

Цвілюк С. А. Українізація України: тернистий шлях національно-культурного відродження доби сталінізму / С. А. Цвілюк. – Одесса: Маяк, 2004. – 200 с.

Чуприна В. Хмельниччина. 1648-1657 р.: визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького / В. Чуприна, З. Чуприна. – Львів: Світ, 2003. – 176 с.

Шмідт А. Україна: країна майбутнього / Пер. з нім. Ф. Кулі / А. Шмідт. – Ужгород: Карпати, 2006. – 88 с.: іл.

Що? Як? Чому?: Світ моєї України. – Х.: Сінтекс, 2003. – 161 с.: іл. – (Популярна дитяча енциклопедія).

Яворницький Д. І. До історії степової України / Д. І. Яворницький. – Дніпропетровськ: Січ, 2004. – 444 с.

Яневський Д. Проект «Україна». Відомі історії нашої держави / Д. Яневський. – Х.: Фоліо, 2016. – 287 с.: іл.

Яневський Д. Загублена історія втраченої держави: навчальний посібник для політиків, журналістів, політологів / Д. Яневський. – Х.: Фоліо, 2016. – 252 с.

Дивовижна культура

         Наша країна стала точкою безпосереднього дотику західноєвропейського, балканського та азіатського світів. Українська народність формувалась на основі об’єднання різних східнослов’янських племен та їхньої інтеграції з прийшлими народами. Для українця характерні сумовиті та елегійні настрої, що іноді несподівано поєднуються зі своєрідним гумором і дошкульною іронією. В народі завжди цінувались стриманість, зваженість, реалістичний погляд на життя. Звичаї, традиції, обряди, які супроводжують людей упродовж життя, об’єднують їх в один народ – націю. В Україні живуть представники 128 національностей та етнічних груп. Зокрема, росіяни, білоруси, євреї, кримські татари, молдовани, поляки, греки, угорці, румуни, чехи, словаки, болгари, гагаузи та інші. Уся історія і культура цих народів, духовне і матеріальне життя найтіснішим чином пов’язані з українською землею, її географічними умовами. Під владою загарбників, на розділених територіях, формувався феномен української культури, що осмислював спільну історію, територію, долю. Український народ, століттями бездержавний, зберігся сам і довів власне право на незалежність коштом культури.

         Легенди з давньокиївських часів, козацькі думи, мазепинське бароко, кобзарські співи, характені для кожного регіону вишивки, народні костюми, писанки, посуд – все це нагадує про самобутність і унікальність українців.

         Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».

         Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V-ІV ст. до н. е.

         Найвидатнішою архітектурної спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, «руська митрополія», зведена у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений зовнішній вигляд – був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням собор належить до видатних пам’яток світу доби феодалізму.

         Найдавніший міст знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні, збудований генуезцями в XIII ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є «Турецький міст» над рікою Смотрич біля фортеці у Кам’янці-Подільському, його було побудовано у XVI ст.

         Найпершим вищим навчальним закладом в Україні була Острозька колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад – Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.

         Першим фаховим продавцем книжкової продукції вважається друкар М. Сльозка. За старих часів, тобто в XVII-XVIII ст., книги продавалися насамперед у друкарнях. М. Сльозка винайшов нову форму розповсюдження друкованого слова: продавав видання Львівського братства, роз’їжджаючи по ярмарках. Українську культуру недостатньо знають у світі. Свідченням цього є скупе представлення у Всесвітньому реєстрі культурної спадщини ЮНЕСКО українських святинь. До цього реєстру занесено 7 об’єктів, зокрема Києво-Печерську лавру, Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Софію Київську, давнє місто-державу Херсонес Таврійський, Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець-Подільський», і сторичний центр Львова.



         До попереднього списку памяток ЮНЕСКО потрапляють ще 15 об’єктів матеріальної спадщини.

         Український борщ, рецептів якого багато у кожному регіоні, також подано до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Борщ для українця – символ надійного даху над головою, сімейної злагоди.

         Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень – це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.

         Українець Микола Сядристий, хоч і не «лівша», але підкував блоху, прямо як у казці. Блоху можна побачити в Київському музеї мініатюр.

         Українский духовий інструмент «Трембіта» – найдовший музичний духовий інструмент у світі.

         Джордж Гершвін написав одну з найбільш відомих світових пісень «Summertime» (її виконує Луї Армстронг та Ельза Фіджеральд) після того, як надихнувся українською народною колисковою «Ой ходить сон біля вікон».

         Українському поетові Тарасу Шевченко встановлено близько 1200 пам’ятників по всьому світу. Більшість із них знаходиться на західній Україні.

         Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900—1961). Коли в 1954 році він побачив її на виставці, він сказав, що її роботи геніальні і порівняв її з відомою художницею Серафін Луіс.

         Кожний новий виток розвитку українців пов’язаний з культурою. Культурна спадщина підлягає збереженню та охороні, тож вивчаємо символи і здобутки української культури, пишаємось її творцями.

Дізнатися більше:

Акимович Є. О. Українська культура в історичному вимірі: (ІХ-ХVІІ століття) / Є. О. Акимович. – Одесса: Маяк, 2009. – 496 с.

Ангелова Н. В. Живи, Батьківщино!: посібник з народознавства та рідної мови / Н. В. Ангелова. – Донецьк: БАО, 2009. – 64 с.: іл.

Брати Капранови. Веселих свят!: історія, традиції, прикмети українських свят / Брати Капранови. – К.: Гамазин, 2014. – 104 с.: іл.

Бурдо Н. Б. Трипільська культура: спогади про золотий вік / Н. Б. Бурдо, М. Ю. Відейко. – Х.: Фоліо, 2007. – 415 с.: іл.

Войтович В. Міфи та легенди давньої України: літературно-художня розповідь / В. Войтович. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2007. – 392 с.: іл. – (Золота пектораль).

Гаврюшенко О. А. Історія культури: навчальний посібник / О. А. Гаврюшенко, В. М. Шейко, Л. Г. Тишевська / О. А. Гаврюшенко. – К.: Кондор, 2004. – 763 с.

Горлова В. Кобзарі: світова слава української пісні: елементи народознавства на уроках української мови: посібник для вчителя / В. Горлова, М. Чабада. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2000. – 80 с.

Греченко В. А. Світова та українська культура: довідник для школярів та студентів з тестовими завданнями / В. А. Греченко, І. В. Чорний. – К.: Літера, 2009. – 416 с.: іл.

Гуркіна Г. О. Традиції та звичаї українців / Г. О. Гуркіна, О. В. Сердюк. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2008. – 96 с.: іл. – (Моя Україна).

Дорогоцінна енциклопедія українознавства: традиції, свята, обряди, народна мудрість, фольклор. – Донецьк: БАО, 2009. – 288 с.: іл.

Жайворонок, В. В. Знаки української етнокультури: словник-довідник / В. В. Жайворонок. – К.: Довіра, 2006. – 703 с.

Загайська Р. Писанка: традиції та модерний дискурс / Р. Загайська. – Львів: Апріорі, 2009. – 164 с.: іл.

Золоте чересло: книга народних ремесел, звичаїв та побуту в Україні написана Климентієм Зіновієвим, поетом ХVII – початку ХVIII ст. – К.: Мистецтво, 2016. – 336 с.: іл.

Зотов, В. М. Українська та зарубіжна культура: словник культурологічних термінів / В. М. Зотов, А. В. Клімачова, В. О. Таран. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 264 с.

Зростаємо українцями. – Харків: Юнісофт, 2020. – 128 с.: іл. – (Енциклопедія для допитливих).

Історія світової культури: навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 400 с.

Історія світової та української культури: підручник для вищих закладів освіти. – К.: Літера, 2002. – 463 с.

Історія української культури: / за загал. ред. І. Крип’якевича. – 4-е вид., стереотип. – К.: Либідь, 2002. – 656 с.

Історія української та зарубіжної культури: навчальний посібник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 352 с.

Корінний, М. М. Короткий енциклопедичний словник з культури / М. М. Корінний, В. М. Шевченко. – К.: Україна, 2003. – 383 с.

Лозко Г. С. Коло Свароже: відроджені традиції / Г. С. Лозко. – К.: Український письменник, 2004. – 222 с.

Лозко Г. С. Українське народознавство / Г. С. Лозко. – 4-е вид., доповн. – Харків: Див, 2010. – 472 с.: іл.

Ляльку-мотанку мотаю: методичний посібник з виготовлення ляльки-мотанки. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2011. – 16 с.: іл. – (Українські народні традиції).

Макаренко О. П. Бабусина хата: посібник / О. П. Макаренко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011. – 72 с.: іл. – (Наші обереги).

Маковій Г. П. Золоте віно з бабусиної скрині: посібник з народознавства для дитячих дошкільних установ / Г. П. Маковій. – Чернівці: [б. в.], 1993. – 104 с.

Мєднікова Г. С. Українська і зарубіжна культура ХХ століття: навчальний посібник / Г. С. Мєднікова. – К.: Знання, 2002. – 214 с.

Національні культури у процесі формування української нації: збірник доповідей науково-практичної конференції. – Кіровоград: [б. в.], 2006. – 224 с.

Ніколаєва Т. О. Історія українського костюма / Т. О. Ніколаєва. – К.: Либідь, 1996. – 176 с.

Паламарчук Є. Зорі Трипілля / Є. Паламарчук, І. Андрієвський. – 2-е вид. – Вінниця: Теза, 2005. – 144 с.: іл.

Погрібний, В. О. Серед українців: слово про духовність. Публіцистика / В. О. Погрібний. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2004. – 374 с.

500 найцікавіших питань та відповідей щодо народів України: культура, історія, релігія, традиції, мистецтво / уклад. Р. В. Шарібжанов, Г. О. Шарібжанова. – Х.: Школа, 2010. – 112 с.: іл.

Рідна моя Україна: свята, традиції, обряди, ворожіння, прикмети, повір’я нашого народу / уклад. І. Сметана. – Х.: Клуб семейного досуга, 2011. – 416 с.: іл.

Садовнича В. В. Велика книга маленького українця: захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України / В. В. Садовнича. – Х.: Клуб семейного досуга, 2013. – 348 с.: іл.

Свята, традиції, звичаї українського народу. – Х.: Белкар-книга, 2008. – 80 с.: іл. – (Світ навколо тебе).

Символи та обереги двору нашого: оповідання, казки, вірші, прислів’я та приказки, загадки, лічилки, скоромовки / упоряд. О. Макаренко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. – 128 с.: іл. – (Наші обереги).

Скарбниця народної мудрості: свята, традиції, прислів’я, приказки / авт.-уклад. О. Лаврик. – Харьков: Аргумент Принт, 2012. – 256 с. – (Корисна книга).

Словник символів культури України / За ред. В. Коцура. – 3-е вид. – К.: Міленіум, 2005. – 352 с.

Стефанюк С. К. Практичне народознавство: навчальний посібник / С. К. Стефанюк. – Харків: ББН, 2002. – 262 с.

Стражний О. С. Український менталітет: ілюзії, міфи, реальність / О. С. Стражний. – К.: Книга, 2008. – 368 с.: іл.

Таїрова-Яковлева Т. Г. Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини / Т. Г. Таїрова-Яковлева. – 2-е вид. – К.: КЛІО, 2018. – 184 с.: іл.

Твоя країна – Україна: енциклопедія українського народознавства / уклад. Н. Кусайкіна. – Х.: Школа, 2009. – 496 с.: іл.

Україна та українці: шкільна енциклопедія народознавства. – Донецьк: БАО, 2009. – 256 с.: іл.

Українське народознавство: навчальний посібник / За ред. С. Павлюка. – К.: Знання, 2006. – 568 с.: іл.

Українські традиції і звичаї: дитяча енциклопедія / авт.-упоряд. В. Скляренко. – Х.: Фоліо, 2013. – 318 с.: іл. – (Шкільна б-ка).

Українські традиції: антологія / упоряд. О. В. Ковалевський. – Х.: Фоліо, 2003. – 573 с.

Українці: свята, традиції, звичаї / уклад. І. Коверець. – Донецьк: Альфа-Прес, 2004. – 304 с.

Шейкіна К. О. Культура України: ілюстрована енциклопедія школяра / К. О. Шейкіна. – Х.: Ранок: Веста, 2011. – 64 с.: іл. – (Усе про Україну).

Шейко В. М. Історія української культури: навчальний посібник / В. М. Шейко, Л. Г. Тишевська. – К.: Кондор, 2006. – 264 с.

Шкода М. Н. Люба моя Україна: свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір’я українського народу / М. Н. Шкода. – К.: Кристал Бук, 2016. – 544 с.: іл.

Шмагало Р. Т. Енциклопедія художньої культури: мистецька освіта: бібліографія, документи, теорія / Р. Т. Шмагало. – Львів: [б. в.], 2013. – 520 с.: іл.

Ярещенко А. П. Під чаром рідної землі: посібник з українознавства / А. П. Ярещенко. – К.: Шанс, 2008. – 344 с.

Дивовижна мова

         Точно сказати, коли зародилася українська мова, – складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюх, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить вона зі санскриту.

         До речі, перші слова з української мови були записані в 448 р. н. е. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва».

         Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І. Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.

         Украінска мова зайняла друге місце в світі за мелодійністю після італійської. Також її визнали третьою найкрасивішою мовою у світі за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія і побудова речень після французької та перської мов на мовному конкурсі, що пройшов у Парижі в 1934 році.

         Найчастіше вживаною літерою з українського алфавіту є «п», із якої починається найбільша кількість слів. «Найпасивнішою», тобто найрідше вживаною буквою українського алфавіту, є «ф». В українській мові звук, що починається цією літерою, зустрічається тільки у небагатьох запозичених словах.

         Однією з «родзинок» української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яка вживається в гімні України. Пам’ятаєте: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».

         Перший український «Буквар» видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.

         Найбільше перекладений літературний твір - «Заповіт» Тараса Григоовича Шевченка. Його перекладали на 147 мов народів світу.

         Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі і за кількістю носіїв займає 26-те місце. «Запашна, співуча, гнучка, милозвучна, сповнена музики і квіткових пахощів – скількома епітетами супроводяться визнання української мови… Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе», - справедливо зауважував відомий письменник О. Гончар.

Дізнатися більше:

Авраменко О. 100 експрес-уроків української: посібник / О. Авраменко; худ. Н. Гойда. – К.: КНИГОЛАВ, 2018. – 192 с.: іл.

Бабич Н. Д. Основи культури мовлення / Н. Д. Бабич. – Львів: Світ, 1990. – 231 с.

Бацевич Ф. Духовна синергетика рідної мови: лінгвофілософські нариси: монографія / Ф. Бацевич. – К.: Академія, 2009. – 192 с. – (Монограф). – Бібліогр.: с. 170-181.

Береза Т. Мова – не калька: словник української мови / Т. Береза, І. Зубрицька, Ю. Зелений. – Львів: Апріорі, 2016. – 664 с.

Бєженова М. О. Цікава граматика / М. О. Бєженова, Є. О. Шкляревський. – Донецьк: Сталкер, 2000. – 331 с.: іл.

Вихованець І. Р. Розмовляймо українською: мовознавчі етюди / І. Р. Вихованець; післямова А. Загнітка. – К.: Пульсари, 2012. – 160 с.

Волощак М. Неправильно-правильно: довідник з українського слововживання: за матеріалами засобів масової інформації / М. Волощак. – 2-е доповнене вид. – К.: Просвіта, 2003. – 160 с.

Головащук С. І. Словник-довідник з українського літературного слововживання: словник / С. І. Головащук. – К.: Наукова думка, 2004. – 448 с. – (Словники України).

Головащук С. І. Українське літературне слововживання: словник-довідник / С. І. Головащук. – К.: Вища школа, 1995. – 319 с.

Данильцова У. Д. Українська мова на кожен день: довідник / У. Д. Данильцова. – К.: "АСК", 2004. – 224 с.

Дивосвіт рідної мови: довідник. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 1994. – 40 с.

Дорошенко С. І. Основи культури і техніки усного мовлення: навчальний посібник для студентів / С. І. Дорошенко. – 2-е вид., випр. і доповн. – Харків: ОВС, 2002. – 144 с.

Дорошенко Т. С. Словник українського правопису+словничок антисуржику / Т. С. Дорошенко. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2009. – 640 с.

Єрмоленко С. Я. Українська мова: короткий тлумачний словник лінгвістичних термінів / С. Я. Єрмоленко. – К.: Либідь, 2001. – 224 с.

Житар І. Українська мова: синтаксис і пунктуація: навчальний посібник / І. Житар, Т. Матвійчук. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – 240 с.

Зубков М. Г. Сучасний український правопис: комплексний довідник / М. Г. Зубков. – 5-те вид., випр. та доповн. – Х.: Торсінг, 2002. – 207 с.

Косенко Н. Я. Як правильно говорити українською: практичний посібник / Н. Я. Косенко, Т. М. Вакуленко. – Х.: Клуб семейного досуга, 2007. – 240 с.

Культура мови на щодень. – К.: Довіра, 2000. – 169 с. – (Словники України).

Лепеха Т. В. Українська мова: навчальний посібник для старшокласників, абітурієнтів, студентів / Т. В. Лепеха. – 2-е вид. – К.: Просвіта, 2000. – 327 с.

Лук'яненко В. Г. Словничок школяра: навчальний посібник для учнів 1-4 кл.; понад 1600 слів / Лук'яненко В. Г., Прищепа К. С. – К.: Грайлик, 1996. – 207 с.

Мацько Л. І. Українська мова: навчальний посібник / Л. І. Мацько, О. М. Мацько, О. М. Сидоренко. – Донецьк: БАО, 2003. – 478 с.

Мацько Л. І. Українська мова: тексти для переказів для учнів 5-11 класів / Л. І. Мацько, О. М. Мацько, О. М. Сидоренко. – Донецьк: БАО, 2002. – 288 с.

Мовчун А. І. Мовні скарби: вивчення прислів’їв та приказок у школі: Навчальний посібник. 4-7 клас / А. І. Мовчун. – К.: Либідь, 2000. – 183 с.: іл.

Мовчун А. І. Мовні скарби: вивчення фразеологізмів у школі: навчальний посібник. 4-7 клас / А. І. Мовчун. – К.: Либідь, 2000. – 190 с.: іл.

Огієнко Іван (Митрополит Іларіон). Історія української літературної мови: / упоряд., автор передмови і комент. М. Тимошик / Огієнко Іван (Митрополит Іларіон). – 2-е вид., пипр. – К.: Наша культура і наука, 2004. – 436 с.: іл.

Пазяк О. М. Українська мова і культура мовлення: навчальний посібник / О. М. Пазяк, Г. Г. Кисіль. – К.: Вища школа, 1995. – 239 с.

Пентилюк М. І. Культура мови і стилістика: пробний підручник для гімназій / М. І. Пентилюк. – К.: Вежа, 1994. – 240 с.

Піддубний С. В. Філософія українського слова: а також якою є справжня історія Росії / С. В. Піддубний. – Кіровоград: КОД, 2005. – 112 с.

Полякова Л. О. Малий орфографічний словник для школярів: граматичні таблиці. Правописний коментар. Базова лексика. Власні імена. Культові назви / Л. О. Полякова. – Х.: Торсінг, 2005. – 256 с.

Пономарів О. Д. Культура слова: мовностилістичні поради / О. Д. Пономарів. – К.: Либідь, 2002. – 239 с.

Пономарів О. Д. Стилістика сучасної української мови: підручник для студентів / О. Д. Пономарів. – 3-е вид., перероб і доповн. – Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2000. – 248 с.

Приходченко К. І. Універсальний словник-довідник: 30 000слів і виразів сучасної української мови / К. І. Приходченко. – Донецьк: БАО, 2007. – 320 с.

Росінська О. А. Сучасна українська мова: довідник школяра / О. А. Росінська. – Донецьк: БАО, 2009. – 384 с.

Савченко Л. Розмовляй українською правильно: довідник / Л. Савченко. – К.: Орбіта, 2016. – 191 с.

Сербенська О. А. Культура усного мовлення: практикум: навчальний посібник для студентів / О. А. Сербенська. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 216 с.

Синюта В. Український мовленнєвий етикет: програма та заняття. 6-9 класи / В. Синюта. – К.: Шкільний світ, 2008. – 128 с. – (Б-ка «Шкільного світу»).

Сирбу О. В. У світі веселих букв і чарівних звуків: рідна мова в іграх, віршах і загадках / О. В. Сирбу. – Донецьк: БАО, 2005. – 192 с.: іл.

Січовик І. П. Мовограй: ігри з буквами та словами / І. П. Січовик. – К.: Сакцент плюс, 2005. – 112 с.: іл. – (Весела школа).

Січовик І. П. Словограй: ігри з буквами та словами / І. П. Січовик. – К.: Сакцент плюс, 2005. – 96 с.: іл. – (Весела школа).

Словник труднощів української мови: близько 100 000 слів / уклад. О. Уліщенко; за заг. ред. проф. В. Калашника. – Харків: Весна, 2009. – 928 с. – (Словникова скарбничка).

Словникова скарбничка: ч. І / автор-упорядник О. В. Ісаєнко. – Х.: Країна мрій, 2002. – 200 с.

Словникова скарбничка: ч. ІІ / автор-упорядник О. В. Ісаєнко. – Х.: Країна мрій, 2003. – 224 с.

Твори для абітурієнтів: все для підготовки до вступного іспиту: Мова та література. – Х.: Торсінг, 2003. – 336 с.

Тєлєжкіна О. О. Говоримо та пишемо українською правильно і красиво: учебное пособие / О. О. Тєлєжкіна. – Х.: Основа, 2010. – 251 с. – (Навчаюсь сам).

Ткаченко О. Б. Українська мова і мовне життя світу / О. Б. Ткаченко. – К.: Спалах, 2004. – 272 с.

Тучапська Г. В. Зазирни у слово: етимологічний словник учня / Г. В. Тучапська, М. М. Голуб. – Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2000. - 96 с.

Українська ділова мова: практичний посібник на щодень. – Х.: Торсінг, 2003. – 592 с.

Українська мова: енциклопедія. – 2-е вид., випр. і доп. – К.: Українська енциклопедія, 2004. – 824 с.: іл.

Українська мова: дитяча енциклопедія. – К.: Школа, 2004. – 384 с.: іл. – (Я пізнаю світ).

Український правопис. – стереот. вид. – К.: Наукова думка, 2005. – 240 с.

Фурдуй М. І. Українська мова: практикум з правопису: навчальний посібник / за ред. В. Різуна / М. І. Фурдуй. – К.: Либідь, 2008. – 272 с.

Чак Є. Д. Складні випадки правопису та слововживання / Є. Д. Чак. – К.: "АСК", 1998. – 272 с.

Чак Є. Д. Чи правильно ми говоримо? / Є. Д. Чак. – К.: Освіта, 1997. – 239 с.

Шевчук С. В. Українське ділове мовлення: навчальний посібник / С. В. Шевчук. – 7-е вид., випр. і допов. – К.: Алерта, 2011. – 307 с.

Дивовижні винаходи

         У 1853 році у той час як весь світ рятувався від темряви свічками, в Україні у місті Львів вперше у світі засвітила гасова лампа. Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році в аптеці Під золотою зіркою. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

         На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики «для руху залізничних потягів з подачею струму». Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.

         Іван Павлович Пулюй (1845-1918 рр.) – перший український фізик світового рівня, співзасновник рентгенології. Він домігся найвищої на той час якості Х-променевих фотографій, опублікованих у європейській пресі. А виконана у США одним з І. Пулюєвих електровакуумних апаратів рентгенограма вперше у світі зафіксувала перелом людської кінцівки.

         Ігор Іванович Сікорський (1889-1972 рр.) – авіаконструктор, який на початку XX ст. розробив цілу серію нових моделей літаків (серед них – одні з перших у світі багатомоторні літаки «Гранд», «Руський Витязь» та «Ілля Муромець») та гелікоптерів.

         У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

         Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

         В місті Дніпро розташований один з найбільших заводів з виготовлення озброєння та космічної техніки. Саме тут було виготовлено перший в історії штучний супутник Землі, а його запуск вважається початком космічної ери.

         Прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.

         Кандидат медичних наук Анатолій Малихін спочатку 90-х вивчав проблему залежності між біохімічними показниками і формулою крові. В середині 2-хтисячних вчений створив унікальний апарат «Біопромінь». Завдяки цьому пристрою за один раз можна дослідити більше 100 показників крові, серед яких і швидкість осідання еритроцитів, загальний білок, лімфоцити. Аналіз займає всього п’ять хвилин. Актуальний і важливий винахід, незважаючи на українське походження, в Україні не має майбутнього, тому що ціна апарату сягає 20 тисяч доларів. Таке «задоволення» дозволяють собі клініки тільки в розвинених країнах. «Біопромінь» харківського вченого використовують в Китаї, ОАЕ, Чехії, США та Білорусії.

         Володимир Тараненко розробив капсулу, яка відділяється від літака за лічені секунди, що дозволяє врятувати пасажирів. Система роботи капсули досить проста – спочатку з літака виштовхується маленький парашут, який витягує великий парашут, а той вже витягує саму капсулу. Весь цей процес відбувається за 2-3 секунди. Володимир Тараненко зробив патент на винахід і не збирається зупинятися на досягнутому і буде надалі вдосконалювати капсулу і намагатися впровадити її в масове виробництво.

         Микола Пирогов – засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях, вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов’язку.

         Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

         Вчені Національного авіаційного університету і Аерокосмічного інституту впровадили в практику розробку під назвою рідкий скальпель. Завдяки цьому інструменту з’явилася можливість проводити операції з видалення злоякісної пухлини без пошкодження судинної системи. Струменева технологія була успішно протестована на тваринах.

         Юрій Кнорозов – історик з Харкова – розшифрував древні ієрогліфи майя, які раніше бачив лише на фото.

        У 2015 році учені з Національної академії наук України представили ендопротез кульшового суглоба, виконаний з титану. Розробка істотно дешевша західних аналогів. Розробники розповіли, що титанові ендопротези є найкращим рішенням для імплантації в організм – метал демонструє високу біосумісність і не відторгається тканинами тіла людини, на відміну від часто використовуваного сплаву кобальту, хрому і молібдену. Інша чеснота українського винаходу – надвисока зносостійкість. Він зношується у 6 разів повільніше, ніж будь-який інший сучасний аналог. Імовірність крихкого руйнування при цьому повністю виключається. У результаті проведених досліджень (а саме - «проходження» шляху тертя, рівного 200 км або 23 млн циклам навантаження) учені не виявили ніяких ознак зносу. При цьому їхня розробка дозволяє людині вільно рухатися, не відчуваючи дискомфорту.

         Український підприємець Євген Ерік створив «розумні» жалюзі, які генерують електрику від сонця. Його стартап називається SolarGaps. «Жалюзі просто можна включити в домашню розетку. І вони будуть забезпечувати квартиру електрикою», – каже винахідник. Прототипи віконних жалюзі, сонячних панелей на них і контролери розроблені та вироблені в Україні в рамках акселератора IoT-Hub. Цей винахід є аналогом сонячних батарей для власників квартир, які не мають можливості встановити їх на даху. Жалюзі нагріваються від сонця та підтримують комфортну температуру в кімнаті. Регулювати опалення можна змінюючи кут нахилу обігрівача. Квадратний метр теплих жалюзі виробляє від 100 до 150 Ват на годину, в залежності від місця розташування. Енергію можна використовувати для опалення, освітлення та роботи побутової техніки.

         В нашій країні працює близько 185 000 розробників і 4000 IT-компаній. В Україні справді багато видатних науковців, якими варто пишатися. Недарма науковий потенціал України вважається одним з найкращих в Європі, і наші вчені є авторами безлічі винаходів в різних галузях науки. Кожен рік вчені з України створюють близько 15 тисяч винаходів.

Дізнатися більше:

Барзотті І. Усе, що треба знати про науку і транспорт: з доісторичних часів до сьогодення / І. Барзотті; пер. Я. Головченко; іл. І. Барзотті. – Х.: Віват, 2020. – 96 с.: іл. - (Енциклопедії).

Безпалова Н. Ю. Найвидатніші відкриття та винаходи: енциклопедія / Н. Ю. Безпалова. – Харків: Торнадо, 2009. – 64 с.: іл.

Винаходи. – К.: Махаон-Україна, 2009. – 32 с.: іл. – (Я люблю читати!).

Відкриття і винаходи: довідкове видання. – К.: Махаон-Україна, 2008. – 128 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія "Махаон").

Відкриття і винаходи: довідкове видання. – К.: Перо, 2008. – 96 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія ПЕРО).

Відкриття та винаходи: енциклопедія. – Харків: Пегас, 2006. – 112 с.: іл.

Вони змінили світ: правителі, політики, воєначальники, мудреці, вчені, великі українці / уклад. І. Ю. Левашова. – Донецьк: Глорія Трейд, 2012. – 704 с.: іл.

Все про науку та космос: понад 400 цікавих фактів. – Х.: Клуб семейного досуга, 2011. – 64 с.: іл. – (Ілюстрована енциклопедія знань).

Герлінгер Ю. Є. Незвичайні перипетії відкриттів і винаходів: художньо-документальні оповіді / пер. з пол. Д. Андрухова / Ю. Є. Герлінгер. – К.: Веселка, 2005. – 175 с.: іл.

Гіннес: світові рекорди 2004 / пер. з англ. – К.: Школа, 2003. – 288 с.: іл.

Дивовижні історії про звичайні речі: історія винаходів / уклад. Ю. О. Карпенко. – К.: Глорія, 2021. – 112 с.: іл.

Дітям про все на світі: популярна енциклопедія: Кн. 4 / ред. Г. Біляєва; худож. П. Мірончик. – Х.: Белкар-книга, 2009. – 192 с.: іл. – (Дітям про все на світі).

Карзан К. Думай як Леонардо да Вінчі / К. Карзан, С. Скалько; пер. з італ. Л. Михайлова; худож. І. Фульгезу. – Х.: Ранок, 2019. – 96 с.: іл. – (Думай як).

Клейборн, Анна. Історія винаходів: / пер. з англ. О. Здір / А. Клейборн. – К.: Країна мрій, 2008. – 96 с.: іл. – (Хочу все знати!).

Клімов А. А. Усе, що потрібно знати про історію наук: ілюстрована енциклопедія школяра / А. А. Клімов. – Х.: Ранок, 2011. – 112 с.: іл.

Маслова Т. Енциклопедія видатних винаходів / Т. Маслова. – Х.: Ранок, 2019. – 32 с.: іл.

Мирошнікова В. В. Найцікавіше про науку і техніку: ілюстрована енциклопедія у питаннях і відповідях / В. В. Мирошнікова. – Харків: Торнадо, 2008. – 96 с.: іл.

Мірошніченко С. А. Цікава наука: навчальне видання / С. А. Мірошніченко. – К.: Кристал Бук, 2016. – 160 с.: іл. – (Велика книжка).

Наука. Винаходи. Техніка. – К.: ВІРА-Торнадо, 2003. – 206 с.: іл. – (Це цікаво).

Наука. Винаходи. Техніка. – К: Павлін, 2005. – 206 с.: іл. – (Це цікаво).

Панкова М. О. Велика книга експериментів: ілюстрована енциклопедія для дітей / М. О. Панкова. – Харків: Веста, 2009. – 144 с.: іл.

Паркер Стів. Наука та космос: довідкове видання / пер. з англ. А. Супруна / С. Паркер, К. Олівер, П. Райлі. – К.: Перо, 2007. – 96 с.: іл. – (100 запитань і відповідей).

Ружичка О. Історія автомобілів / О. Ружичка; пер. з англ.; худож. Т. Перницький, К. Макалоусова. – Х.: Ранок, 2018. – 32 с.: іл. – (Історія винаходів).

Ружичка О. Історія літаків / О. Ружичка; пер. з англ. В. Делегач; худож. Т. Перницький, Н. Мойзесова. – Х.: Ранок, 2018. – 32 с.: іл. – (Історія винаходів).

Скляренко В. М. Відкриття та винаходи: дитяча ілюстрована енциклопедія / В. М. Скляренко, В. В. Сядро. – Х.: Ранок: Веста, 2009. – 144 с.: іл. – (Хочу все знати!).

Тіммеш К. Дівчата думають про все на світі: розповіді про винаходи, зроблені жінками / К. Тіммеш; пер. з англ. Т. Марунич; іл. М. Світ. – Х.: Ранок, 2020. – 56 с.

Шейніна О. Я. Рекорди та досягнення України: науково-популярна література / О. Я. Шейніна. – Х.: Торсінг ПЛЮС, 2011. – 95 с.: іл. – (Моя Україна).