Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Земляки – Лауреати Шевченківської премії

        У 1961 році В Україні всенародно відзначалося сто років від дня смерті Т. Г. Шевченка і 20 травня Радою Міністрів Української РСР прийнято постанову «Про встановлення щорічних республіканських премій імені Т. Г. Шевченка. Присуджувалося три премії за видатні твори літератури, образотворчого мистецтва, театрального мистецтва і хореографії. Розмір премії становив 2500 крб. кожний.

           З 1969 року встановлено 5 щорічних премій.

        З 1977 додано галузі журналістики і публіцистики, теорії та історії літератури, театрального мистецтва. У 1982 році додано ще одну премію – за кращий твір літератури і мистецтва для юнацтва.

        У вересні 1996 року встановлено 10 державних премій та Малу державну премію за кращий творчий дебют молодих митців до 35 років.

        Впродовж багатьох років змінювався склад Шевченківського комітету, змінювалася і кількість премій, вдосконалювалася і сама процедура присудження їх, незмінною залишалася сама Шевченківська відзнака – як найвища державна премія набувала все більшого авторитету в Україні й світі.

        У сучасному суспільстві особі, удостоєній Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії.

        Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка являє собою папку темно-синього кольору, на лицьовому боці якої вміщено зображення малого Державного Герба України та розташовано напис «Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка». По пе риметру папка облямована лиштвою з тисненим зображенням лаврового листя. Внутрішні сторони Диплома мають вклейки зі сріблястого картону. На лівій вклейці вміщено зображення автопортрета Тараса Шевченка в молодому віці в обрамленні рослинного орнаменту. На правій вклейці у верхній частині зображення малого Державного Герба України і надрукований під ним на тлі фонового зображення Почесного знака лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка текст темно-краповою фарбою, яким зазначено дату видання і номер відповідного Указу Президента, прізвище, ім’я, по батькові лауреата, якому присуджено премію.

        Почесний знак лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка виготовляється з жовтого металу і має форму круглої медалі з барельєфним зображенням Тараса Шевченка (автопортрет у молодому віці), обрамленим подвійними пружками і просічним вінком рослинного орнаменту.

        Лауреати Шевченківської премії – це квіт української нації, окраса нашої культури. Пропонуємо познайомитися з нашими земляками – Лауреатами Шевченківської премії.

1968 рік
1970 рік
1971 рік
1976 рік
1979 рік
1980 рік
1984 рік
1989 рік
1991 рік
1993 рік
1996 рік
2000 рік
2006 рік
2010 рік
2011 рік