Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Бібліотеки в Інтернеті Бібліотеки в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

 

Історична довідка
         Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка  є головним спеціалізованим бібліотечним закладом області для дітей, що забезпечує реалізацію державної та регіональної політики у сфері культури в інтересах дітей; надає всебічну інформацію; сприяє освітньо-виховному процесу, організації дозвілля та розвитку творчих здібностей дітей і підлітків, популяризації дитячого та сімейного читання; є організаційно-методичним, консультативним та координаційним центром області з питань надання бібліотечно-інформаційних  послуг дітям і організаторам дитячого читання для бібліотек регіону, що обслуговують дітей.
         Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною. В бібліотеці було чотири відділи, в кожному працював один бібліотекар. У роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу у 1946 році, вона була розташована у приміщенні колишнього палацу піонерів. На той час бібліотечний фонд налічував понад 5 тисяч примірників книг, у бібліотеці читало біля тисячі дітей. Поступово фонд бібліотеки збільшувався, у 1953 році він вже становив понад 36 тис. книг, зросла і кількість обслужених читачів-дітей до 4 тисяч.
         У 1958 році бібліотека одержала нове приміщення, в якому знаходиться і зараз. Воно було побудоване молоддю Кіровоградщини спеціально під обласну бібліотеку для дітей (за проектом технічного бюро Кіровоградського обласного відділу архітектури - автор К. Сикорський). Дана будівля є пам’яткою архітектури і знаходиться під охороною держави. З 1958 року по липень 2015 року бібліотека носила ім’я дитячого письменника А.П. Гайдара. 14 липня 2015 року на    37-й сесії шостого скликання Кіровоградської обласної ради було прийнято історичне рішення про зміну найменування обласної бібліотеки для дітей ім. А.П. Гайдара та присвоєння бібліотеці імені Тараса Григоровича Шевченка. В остаточному варіанті прийнятого рішення була врахована спільна думка колективу, користувачів бібліотеки, громадськості.          
         Велика заслуга в будівництві та отриманні спеціального приміщення для бібліотеки належить Шипіловій Валентині Панасівні (1921-1984), яка з 1952 року по 1976 рік очолювала заклад. Шипілова В.П. була висококваліфікованим фахівцем, з широкою і багатогранною ерудицією. На посаді директора вона сприяла впровадженню в практику прогресивних форм і методів бібліотечного обслуговування дітей в бібліотеках області. За свою сумлінну багаторічну працю була нагороджена медаллю «Ветеран труда» і отримувала обласну персональну пенсію.
         Внесок у розвиток обласної бібліотеки для дітей та бібліотечної справи області зробили Демещенко Лідія Іванівна, Михальова Світлана Петрівна, що працювали директорами закладу після Шипілової В.П.
З 2000 року бібліотеку очолює Манжула Таїса Сергіївна. Під її керівництвом в роботу бібліотеки були запроваджені новітні інформаційні технології. Колектив бібліотеки продовжує пошук нових, цікавих форм роботи з користувачами, проявляє креативність та творчий підхід в проведенні різноманітних  культурно-масових заходів та організації змістовного сімейного дозвілля.
         Щороку бібліотека обслуговує понад 12 тисяч користувачів, яким видається більше 220 тисяч примірників документів. Для дітей різних вікових категорій проводиться до 500 культурно-просвітницьких заходів патріотичного, морально-правового, екологічного, естетичного та  розважального характеру.
         Актуальною залишається тема промоції читання серед дітей. Літературно-музичними композиціями, годинами, бесідами, презентаціями творів, поетичними хвилинками, книжковими виставками та викладками, а також віртуальними подорожами з використанням мультимедійних технологій відзначаються ювілейні дати, дні народження відомих письменників української та світової літератури, діячів мистецтва. Бібліотека є активним учасником та організатором зустрічей в рамках Національного проекту «Україна читає дітям». Так, юні читачі бібліотеки з радістю спілкувалися з відомими дитячими письменниками: Лесею Вороніною, Іваном Андрусяком, Ірен Роздобудько, Сашком Дерманським, Антоніною Царук, Володимиром Стафідовим, Миколою Бутенком, Антоніною Корінь, брали участь в автограф та фото сесіях, познайомилися з новими творами авторів.
         Серед найбільш поширених та улюблених дітворою бібліотечних заходів, можна виділити Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який  щороку проходить наприкінці березня.  За традицією урочисте відкриття Тижня дитячого читання в області відбувається в обласній бібліотеці для дітей у вигляді костюмованого театралізованого свята. Протягом тижня, як в обласній, так і в усіх бібліотеках для  дітей області  проходить безліч заходів, спрямованих на популяризацію книги і читання. Діти охоче беруть участь у парадах літературних героїв, розважально-ігрових програмах,  літературних конкурсах, вікторинах, квестах, презентаціях, творчих майстер-класах, книго-кіно-мандрівках, знайомляться з сучасною дитячою літературою, представленою на книжкових виставках.
         Обласна бібліотека для дітей стала організатором проведення в області щорічного Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» («Найкращий читач України»), який є продовженням теми промоції читання серед підростаючого покоління і проводиться у партнерстві з ГО «Форум видавців» з 2005 року. За цей період участю в конкурсі було охоплено майже 35 тисяч дітей – користувачів бібліотек області, а переможці обласних етапів Конкурсу, що традиційно відбуваються в обласній бібліотеці для дітей,  представляли нашу область на Фестивалі дитячого читання у м. Львові.
         Обласна бібліотека для дітей у весняно-літній та ранній осінній періоди проводить широкомасштабні заходи за межами приміщення закладу на бібліотечному майданчику. Це – театралізовані відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання, флеш-моби «Моя бібліотека!», «Зростаймо з книжкою!», «Книга мого дитинства», святкові програми з нагоди відзначення Міжнародного Дня захисту дітей, Всеукраїнського дня бібліотек, різноманітні акції. Так, у травні 2014 року було проведено бібліотечну акцію «Творчість єднає Україну!», в рамках якої пройшло літературно-музичне свято «Моя країна – Україна», підготовлене фахівцями відділу естетичного спрямування та організації змістовного дозвілля користувачів та учасників бібліотечної студії «АРТ-СВІТ», що продемонстрували свої таланти у співі, танці та грі на музичних інструментах, закликаючи своєю творчістю усіх учасників свята та перехожих до об’єднання заради миру.
         1 червня 2016 року з нагоди відзначення Міжнародного дня захисту дітей працівники обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г.Шевченка запропонували дітям та їхнім батькам взяти участь у заходах ІІ Бібліофесту «Запрошуємо до країни Читалії!». Цілий день на майданчику перед бібліотекою не стихали дитячий сміх, галас та музика. Бібліофест розпочався театралізованою ігровою програмою для найменших «Казкові диво мандри» та ерудит-конкурсом «Чарівний світ казок». Потім відбулась розважальна програма для  школярів «Абонемент під відкритим небом на вулиці читаючих дітей», в рамках якої юні читачі брали участь у різноманітних іграх та літературних розвагах. Зачарувало усіх присутніх театралізоване дійство «Маленька країна – країна дитинства, де сонечко світить і казка живе». Наймолодші учасники бібліотечної студії «Арт-світ» подарували відвідувачам бібліотеки яскраві творчі номери, а спеціальними гостями свята стали вихованці народного художнього колективу театру-студії «Маска» Кіровоградського ОЦДЮТ з театралізованою програмою «Бременські музиканти». Наостанок усі бажаючі змогли взяти участь у серії майстер-класів «Щасливе дитинство» та познайомитися з книгами і журналами, представленими на виставках «Ура! Новинки!»,  «З книгою на канікулах сумувати ніколи», «Мистецтво маленьких чарівників». Бібліофест «Запрошуємо до країни Читалії» відкрив роботу літнього клубу читання за програмою «Бібліотечне літо для веселих кмітливих і невгамовних», який не перший рік діє в бібліотеці і  в рамках якого  проводиться безліч різноманітних заходів для читачів різних вікових категорій. 
         У бібліотеці реалізуються декілька проектів щодо розвитку творчих здібностей дітей.  Цікаві виставки та експозиції систематично представляють Мала галерея обласного художнього музею у відділі підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам, «Веселкова галерея» у відділі дитячого та сімейного читання, «Вернісаж талантів» у відділі естетичного спрямування та організації змістовного дозвілля користувачів. У цьому відділі успішно діє бібліотечна студія «АРТ-СВІТ», яка об’єднала талановитих дітей і підлітків – користувачів бібліотеки. Систематично протягом року відбуваютьсязасідання бібліотечних клубів: «Талановиті пальчики», «Клуб любителів мистецтва оригамі», «Уроки Меррі Поппінс», «АРТ-СВІТ», навчання для користувачів «Комп’ютер та Інтернет з нуля»; діють недільний атракціон розваг «Sunday of Smile», кінозал вихідного дня  та бібліотечне карооке.
         Бібліотека постійно розвиває грані соціального партнерства та співпраці з різними громадськими організаціями, фондами, медіа-ресурсами, що допомагає у реалізації різних проектів, запровадженні сучасних нових форм роботи у діяльність закладу.
         Так, завдяки співпраці закладу з громадською організацією «Центр розвитку людини та сім’ї «Сонячний зайчик»» на базі бібліотеки було започатковано проведення журфіксів з питань дошкільного виховання, відбулись тренінги за участю фахівців для громади міста з проблем виховання дітей та спілкування в Інтернеті і соціальних мережах.
         У 2015 році наша бібліотека долучилась до програми розвитку молоді і громад «Активні громадяни», що впроваджує Британська Рада в Україні, отримавши фінансування від Британської Ради на реалізацію проекту «Бібліотечний клуб читання і розваг «Сонячний промінчик на книжковій полиці», який передбачає групову роботу з дітьми із застосуванням книго- та ігро-терапевтичних методів, направлених на вироблення навичок комунікативної соціалізації для сталого розвитку громади міста. Проект реалізовувався  відділом дитячого та сімейного читання спільно з громадською організацією «Центр розвитку людини і сім’ї «Сонячний Зайчик», молодіжною громадською організацією «Сімейний Монтессорі Центр «Ладушки», а також іншими партнерами та друзями бібліотеки, і знайшов своє продовження в 2016 році. У вихідні дні та  під час канікул на базі бібліотеки в рамках роботи клубу читання і розваг «Сонячний промінчик на книжковій полиці» організовано роботу сімейного ігрового майданчику, а також проводяться різноманітні заходи для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, тренінги для батьків та великі родинні свята.
         Ще однією важливою подією для бібліотеки і громади стало відкриття в закладі у квітні 2016 року Локального центру громадянської освіти, діяльність якого спрямована на інтеграційну допомогу дітям, що постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму. Локальний центр громадянської освіти відкрито на базі відділу підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам як результат участі бібліотеки у спільному  проекті «Інтеграція через діалог» з Всеукраїнською Асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба», підтриманого Європейським Союзом. Діяльність центру включає ряд бібліотечних заходів, тренінгів, семінарів, зустрічей з фахівцями, психологами і розрахована на 2016-2017 роки.
         Прорекламували сучасні послуги та сервіси, бібліотечний фонд, новинки літератури допомагає бібліотеці участь у міжрегіональних, обласних, міських заходах за межами закладу. Так, у 2013 році бібліотечні фахівці представляли творчий проект «Бібліотечна міні-школа «Вулик»» на міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» (м. Вінниця), неодноразово брали участь у заходах з нагоди відзначення Дня міста; проведення загальноміської книжкової ярмарки «Весняний книговир» до Всесвітнього дня книги та авторського права, Фестивалю ДоброТи тощо.
         Сучасне технічне оснащення бібліотеки дає можливість комп’ютеризувати бібліотечні процеси; інтегруватися в інформаційний простір та використовувати мережу Інтернет для запровадження нових бібліотечних сервісів, обслуговування користувачів, проведення занять з формування інформаційної культури дітей і підлітків; надавати допомогу  в навчанні та організації дозвілля  школярів.
         З 2007 року в бібліотеці працює відділ  комп’ютерних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам, при якому функціонує безкоштовна Інтернет-зала. Обласна бібліотека для дітей отримала перемогу у конкурсі проектів від програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІV», внаслідок чого наприкінці 2013 року заклад одержав 9 нових комп’ютерів, оснащених навушниками та веб-камерами. Під час реалізації та продовження заходів проекту, крім безкоштовного Інтернету,  для користувачів-дітей різних вікових категорій постійно проводяться практичні заняття, тренінги, віртуальні уроки, творчі змагання з інформаційної культури та комп’ютерної грамотності.
         Бібліотека має блоги «Бібліотечна міні-школа «Вулик»» відділу дитячого та сімейного читання,  «Бібліотечна студія «АРТ-СВІТ»  відділу естетичного спрямування  та організації змістовного дозвілля користувачів, «Biblioport» відділу підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам, «Фаховий  message»  відділу розвитку дитячих бібліотек і маркетингу.
         Функціонує бібліотечний Веб-сайт, який допомагає оперативно та швидко надавати усю необхідну інформацію користувачам, розповідати про заклад, а також дає можливість розмістити на ньому повнотекстові бази методичної, бібліографічної та краєзнавчої продукції бібліотеки. Фахівцями постійно продовжується робота по удосконаленню та наповненню новими матеріалами контенту Веб-сайту, систематично висвітлюються анонси та новини бібліотечних заходів, відкриваються нові сервіси, у тому числі для віддалених користувачів. Так, у 2014 році на Веб-сайті було відкрито сервіс для користувачів бібліотеки – «Продовження книг он-лайн»,  в 2015 році представлено бази бібліотечного електронного каталогу, у 2016 році відкрито сервіси  для віддалених користувачів «Замовлення книги он-лайн» та «Замовлення екскурсій».
         Роботу по створенню електронного каталогу проводять фахівці відділів: інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства;  комплектування та обробки документів; зберігання, гігієни та реставрації документів. На 1.07.2016 року база даних періодичних видань вміщує 103,2 тисячі записів, з них краєзнавча – 62,8 тис. записів; бази книг налічують 18,6 тисяч бібліографічних записів, продовжується ретроспективна конверсія  карткового каталогу. Бібліотека бере участь у створенні краєзнавчого регіонального кооперативного каталогу бібліотек області (КРКК) та у спільних проектах з Національною бібліотекою України для дітей: зі створення рекомендованої вебліографії «Кращі Інтернет - ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей» та з підготовки і   представлення матеріалів на Всеукраїнському електронному ресурсі «Ключ» (Краща література юним читачам).
         За допомогою баз електронного каталогу та можливостей безкоштовного Інтернет-доступу працівники бібліотеки значно розширили спектр надання бібліотечно-інформаційних послуг та виконання довідок користувачів. Але без сумніву, якісному задоволенню інформаційних, освітніх та дозвіллєвих потреб дітей і підлітків допомагає книга в її традиційному вигляді. Саме тому фахівці бібліотеки проводять систематичну роботу з формування фонду новинками художньої, довідкової та навчально-пізнавальної літератури для дітей, а також здійснюють для читачів передплату різноманітних газет та журналів. На сьогодні бібліотечний фонд нараховує понад 172,0 тис. примірників документів, бібліотека передплачує до 150 назв періодичних видань для різних вікових категорій користувачів-дітей та організаторів дитячого читання.     
         Обласна бібліотека для дітей є методичним центром для дитячих бібліотек регіону. Систематичне проведення маркетингових та соціологічних досліджень, постійний аналіз та прогноз діяльності бібліотек для дітей області дає можливість визначати нові підходи до організації їхньої роботи. Фахівцями ОДБ здійснюється випуск інформаційної продукції, методичних та бібліографічних посібників на допомогу самоосвіті бібліотечних працівників. Консультативно-практична допомога надається колегам з області під час методичних виїздів;  використання можливостей електронної пошти та скайп-зв’язку; проведення різноманітних заходів і навчань системи підвищення  фахового рівня бібліотечних кадрів. Проведення обласних акцій «Бібліотечна карусель збирає друзів», «Бібліотека дитячих мрій», «Бібліотека – мудрість книг і щедрість серця» (до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва і Всеукраїнського дня бібліотек), обласного конкурсу на кращий рекламний промо-ролик «Бібліотека для дітей – територія ідей» серед бібліотек для дітей області, обласного бібліомарафону заходів «Ми пам’ятаємо» (до 70-ї річниці Перемоги), виїзних занять школи бібліотечного консалтингу «Професійний тандем», літнього курсу та обласних творчих лабораторій бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів на базі районних бібліотек для дітей; обласних семінарів-практикумів: «Організація обслуговування дітей в бібліотеках: досвід, знахідки, проблеми», «Сучасне бачення і тенденції розвитку бібліотек для дітей області», «Бібліотека для дітей в контексті сімейного виховання», «Дитяча бібліотека – необмежений простір для ініціативи і творчості бібліотекарів», «Патріотична свідомість дітей сьогодні – майбутнє України» говорять про актуальність проблем, що піднімаються ОДБ на обласному та Всеукраїнському рівнях. Так, відзначенням якісної роботи ОДБ та однією з головних подій бібліотечного життя  області стало проведення на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей у 2012 році Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дитячі бібліотеки як культурно-інформаційні центри у процесі формування особистості дитини» для директорів обласних бібліотек для дітей. Конференція відбувалась під патронатом Міністерства культури України, протягом п’яти днів фахівці Національної бібліотеки України для дітей та керівники головних дитячих бібліотек зі всієї країни обмінювалися цікавим досвідом використання традиційних та інноваційних форм бібліотечної роботи з дітьми, генерування нових ідей, застосування креативних технологій та творчих методик в обслуговуванні юних користувачів.
         Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка надає методичну допомогу та організовує участь бібліотек області у конкурсах для дітей Всеукраїнського значення. Зокрема, юні читачі бібліотек області брали активну участь та отримували достойну перемогу на обласних та всеукраїнських етапах у Всеукраїнському віртуальному фотоконкурсі «map-Ukraine Шевченкіана» (присвяченому 200-річному ювілею Т.Г.Шевченка); Всеукраїнському сімейному конкурсі «Книга пам’яті мого роду» (до 70-річчя Перемоги), Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд» (до 25-ї річниці незалежності України).
         На базі обласної бібліотеки для дітей щороку проходять  професійну практику майбутні бібліотекарі – студенти Олександрійського училища культури,  проводяться лекційно-практичні заняття для бібліотекарів навчальних закладів – слухачів курсів підвищення кваліфікації обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського; відбуваються екскурсії-знайомства для гостей закладу, студентів вузів, учнів різних шкіл міста і області та вихованців дитячих дошкільних закладів.
         Сьогодні обласна бібліотека для дітей відіграє важливу роль у соціокультурному просторі регіону, про що свідчать і численні відзнаки колективу від Національної бібліотеки України для дітей, департаменту культури, туризму та культурної спадщини обласної державної адміністрації, Кіровоградської обласної організації інвалідів, Головного управління юстиції у Кіровоградській області, обласної громадської організації «Інформаційно-ресурсний центр» тощо.             
         Але одним з головних завдань, яке ставить перед собою колектив, залишається створення та підтримка позитивного іміджу не тільки закладу, а й бібліотечного фахівця, бо саме від того, яке враження він справляє на користувача, залежить статус і роль дитячої бібліотеки в суспільстві. І хоча з часом змінюються формат і форми роботи, суть лишається незмінною – ми завжди будемо залишатися храмом духовності і культури для дітей, віддаватимемо знання, надію, своє тепло і підтримку тим, хто цього потребує. Ми розуміємо, що робота в сучасних умовах – це постійний пошук невикористаних резервів, тому ми завжди відкриті до співпраці з нашими юними читачами та їхніми батьками, з різними установами, громадськими організаціями та фондами, причетними до роботи з дітьми.Більш детально про історію та сторінки життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей можна дізнатися з книги «Новий погляд на знайому бібліотеку» (автори - Ліпей О.В., Босюк Л.С., Расторгуєва Н.І.), яка знаходиться у бібліотечному фонді.