Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Бібліотеки в Інтернеті Бібліотеки в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

 

Історична довідка
         
     Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка  є головним спеціалізованим бібліотечним закладом області, що забезпечує реалізацію державної та регіональної політики у сфері культури в інтересах дітей; надає їм всебічну інформацію; сприяє популяризації дитячого та сімейного читання, освітньо-виховному процесу та організації дозвілля дітей і підлітків; є методичним, консультативним та координаційним центром для бібліотек регіону, що обслуговують дітей.
     Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною. У 1941-1945 рр. під час ІІ-ї світової війни бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу у 1946 році. На той час вона була розташована у приміщенні колишнього палацу піонерів, у бібліотеці читало біля тисячі дітей, бібліотечний фонд налічував більше 5 тисяч примірників книг. Поступово фонд бібліотеки збільшувався, у 1953 році він вже становив понад 36 тисяч примірників книг, зросла і кількість обслужених читачів-дітей до 4 тисяч. Бібліотека потребувала нового приміщення, яке і одержала у 1958 році. Воно було побудоване молоддю Кіровоградщини спеціально під обласну бібліотеку для дітей за проектом технічного бюро Кіровоградського обласного відділу архітектури (автор - К.Сикорський). Дана будівля є пам’яткою архітектури і знаходиться під охороною держави. З  того ж часу по липень 2015 року бібліотека носила ім’я дитячого письменника А.П. Гайдара. З ініціативи колективу, користувачів бібліотеки та громадськості 14 липня 2015 року на 37-й сесії шостого скликання Кіровоградської обласної ради було прийнято історичне рішення про зміну найменування та присвоєння обласній  бібліотеці для дітей імені Тараса Григоровича Шевченка.
     Велика заслуга в будівництві та отриманні спеціального приміщення для обласної бібліотеки для дітей, в якому вона знаходиться і зараз, належить Шипіловій Валентині Панасівні (1921-1984), яка очолювала заклад з 1952 по 1976 рік. Шипілова В.П. була висококваліфікованим фахівцем, сприяла впровадженню в практику прогресивних форм і методів бібліотечного обслуговування дітей в бібліотеках області. За свою сумлінну багаторічну працю була нагороджена медаллю «Ветеран труда» і отримувала обласну персональну пенсію. Після Шипілової В.П. директорами закладу працювали Демещенко Лідія Іванівна (1939-2017), Михальова Світлана Петрівна, які також всією душею вболівали за улюблену справу, зробили значний внесок у розвиток обласної бібліотеки для дітей та бібліотечної  галузі області.
     З 2000 року бібліотеку очолює Манжула Таїса Сергіївна. Під її керівництвом в роботу бібліотеки були запроваджені новітні інформаційні технології та сучасні бібліотечні послуги для дітей, значно оновився бібліотечний фонд та дизайн закладу. У 2010 році директору бібліотеки присвоєно звання «Заслужений працівник культури України», у 2015  Манжула Т.С. стала лауреатом обласної премії  у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини» в номінації «За внесок у розвиток бібліотечної справи».
     Протягом усього часу колектив бібліотеки здійснює пошук нових, цікавих форм роботи з користувачами, проявляє креативність та творчий підхід в організації змістовного сімейного дозвілля,  проведенні різноманітних  культурно-просвітницьких заходів патріотичного, морально-правового, екологічного, естетичного та  розважального характеру (300-500 на рік). Бібліотека обслуговує щороку понад 12 тисяч користувачів, яким видається більше 220 тисяч примірників документів.
     Значна увага приділяється національно-патріотичному вихованню. Діти та підлітки беруть участь у годинах-споминах, історичних медіа-екскурсах, пізнавально-розважальних програмах, патріотичних майстер-класах, літературно-мовознавчих марафонах, презентаціях та оглядах  книжкових виставок, присвячених Дню Соборності, річницям Конституції та Незалежності України, вшануванню Героїв Небесної Сотні та юних героїв Крут, річницям визволення міста від фашистської окупації та Перемоги у Другій світовій війні,  Дню захисника України та українського козацтва. Самі за себе говорять назви заходів для дітей різних вікових категорій: «Сторінками історії незалежної України», «Краса і велич символів державних», «Наша сила в єдності: Україна Соборна!»,  «Війні немає забуття», «Заради життя, в ім’я Перемоги», «Маки – квіти пам’яті», «Навіки слава Україні, героям слава на віки», «Козаки - не простаки», «В Україні проживаєш, а чи мову її знаєш?», «В Європу з Україною в серці», «Хай квітне щаслива моя Україна!» тощо. Саме такі заходи сприяють вихованню у дітей шанобливого ставлення до Батьківщини, почуття патріотизму та гордості за свою націю, свій народ.
     У полі зору бібліотекарів і користувачів – систематичне проведення заходів  щодо популяризації читання серед дітей різного віку.
     Одним з таких улюблених дітворою комплексних заходів є Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який щорічно відбувається в перший місяць весни в усіх бібліотеках для дітей. За традицією урочисте відкриття Тижня дитячого читання в області проходить в обласній бібліотеці для дітей. Протягом Тижня діти охоче беруть участь у театралізованих святах, парадах літературних героїв, розважально-ігрових програмах,  літературних конкурсах, вікторинах, квестах, презентаціях, творчих майстер-класах, книго-кіно-мандрівках, знайомляться з сучасною дитячою літературою, представленою на книжкових виставках. Так, протягом Всеукраїнського тижня дитячого читання лише в обласній бібліотеці для дітей  щороку проводиться понад 30 заходів, які відвідують більше 2,5 тис. читачів.
     Більше 10 років обласна бібліотека для дітей була організатором проведення в області щорічного Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» («Найкращий читач України»), який проводився у партнерстві з ГО «Форум видавців» з 2005 року. За цей період участю в конкурсі було охоплено понад 40 тисяч дітей – користувачів бібліотек області, а переможці обласних етапів Конкурсу, що традиційно відбувалися в обласній бібліотеці для дітей,  представляли нашу область на Фестивалі дитячого читання у м. Львові.
     Різноманітними заходами вшановуються річниці та ювілейні дати письменників української та світової літератури, відомих особистостей краю: 120-річниця з дня народження Є.Маланюка,110-річниця від дня народження Арсенія Тарковського, 115-річниця від дня народження Ю.Яновського тощо. Самі фахівці обласної бібліотеки для дітей напередодні відзначення 203-річниці Т.Г.Шевченка взяли участь у міжнародному флешмобі #GlobalShevchenko, під час якого долучилися до одночасного читання вірша «В казематі» біля пам’ятника Т.Г.Шевченка, ушанувавши таким чином творчість Великого Кобзаря.
     Протягом останніх років у бібліотеці  пройшов ряд творчих зустрічей читачів з сучасними українськими письменниками. Так, юні читачі бібліотеки з радістю спілкувалися з відомими дитячими письменниками: Лесею Вороніною, Іваном Андрусяком, Ірен Роздобудько, Сашком Дерманським, Володимиром Стафідовим, Миколою Бутенком, Антоніною Корінь. У 2017 році літературні сніданки з письменниками-земляками Антоніною Царук, Оленою Горобець, Олександром Стеценком та Оленою Надутенко пройшли під час Всеукраїнського Тижня дитячого читання. Письменники Іван Андрусяк, Юрій Бедрик, Сашко Дерманський, Олег Чаклун та Олена Горобець презентували свої книжки, які вийшли у  видавництві «Фонтан казок» (м. Київ), а сучасна молода письменниця і поетеса Катерина Бабкіна завітала з м.Києва до м.Кропивницького, щоб особисто презентувати малечі свою соціальну літературу. І діти, і письменники були в захваті від живого спілкування, адже презентація нових книг, читання творів, можливість задати питання безпосередньо автору та придбати улюблену книжку, а також автограф та фото сесії залишили неймовірні враження у юних читачів, їхніх батьків та вчителів.
     Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек у вересні 2017 року в бібліотеці відбувся ІІ-й осінній фестиваль родинного читання «Happy Rabbit Fest – Kr». Маленькі користувачі взяли участь у літературному квесті, який пройшов під девізом: «З книгою розвиваємося, вчимося та розважаємося». Незабутні враження залишилися у малюків від LEGO-турніру «Читаючі зайчики», ігрової програми та книжкової виставки «Відпочивай з книжкою», а також від майстер-класів в різних техніках, які провели студенти Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка та волонтери громадських організацій «Соломон», «Центр розвитку людини та сім’ї «Сонячний зайчик»».
Бібліотека постійно розвиває грані соціального партнерства та співпраці з різними громадськими організаціями, фондами, медіа-ресурсами, що допомагає у реалізації нових проектів, запровадженні сучасних форм роботи у діяльність закладу. 
     У 2015 році бібліотека долучилась до програми розвитку молоді і громад «Активні громадяни», що впроваджує Британська Рада в Україні, отримавши фінансування від Британської Ради на реалізацію проекту «Бібліотечний клуб читання і розваг «Сонячний промінчик на книжковій полиці». Проект реалізовувався  відділом дитячого та сімейного читання спільно з громадською організацією «Центр розвитку людини і сім’ї «Сонячний Зайчик», молодіжною громадською організацією «Сімейний Монтессорі Центр «Ладушки», а також іншими партнерами та друзями бібліотеки, і знайшов своє продовження в 2016-2017 роках. У вихідні дні та  під час канікул на базі бібліотеки в рамках роботи клубу читання і розваг «Сонячний промінчик на книжковій полиці» організовано роботу сімейного ігрового майданчику, а також проводяться різноманітні заходи для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, тренінги для батьків та великі родинні свята.
     У 2016 році Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка взяла участь в проекті «Залучення громадськості до реформ», частиною якого є  програма ПОЛІС, спрямована на плідну співпрацю між поліцією та громадськістю. У стінах бібліотеки спільно з представниками нової патрульної поліції було проведено презентацію даного проекту та відкрито ігрову зону для дітей. В рамках проекту «Поліція і Спільнота» за підтримки та сприяння Міжнародної організації IREX бібліотека виступила комунікативним майданчиком і організатором  проведення спільних з патрульною поліцією заходів для дітей, їхніх батьків, вихователів, вчителів, під час яких  розглядалися такі важливі питання, як  структура нової поліції, правила безпеки дорожнього руху та поводження дітей у разі виникнення небезпечних ситуацій, протидія буллінгу в дитячому середовищі, причини правопорушень серед підлітків та їх попередження. Хоча дія проекту завершена, співпраця бібліотеки з новою патрульною поліцією продовжується.
     Протягом 2016-2017 років на базі відділу підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам працював Локальний центр громадянської освіти,діяльність якого була спрямована на інтеграційну допомогу дітям, що постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму, а також забезпечення соціально-культурної зайнятості дітей, чиї батьки є воїнами АТО. Локальний центр  працював  завдяки участі бібліотеки у проекті «Інтеграція через діалог» спільно з Всеукраїнською Асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба», підтриманого Європейським Союзом.  Крім ряду бібліотечних заходів, майстер-класів, зустрічей з фахівцями, які відбулись для дітей в рамках дії Локального центру, дуже хвилюючим стало відкриття в бібліотеці 11 травня 2017 року пересувної молодіжної Арт-виставки «Те, про що важко сказати» (автор – український фотограф Христина Музичук). Учасниками цього Арт-проекту стали діти, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України. Фотовиставка візуально продемонструвала відвідувачам те, що важко передати словами, і не залишила байдужим жодної людини.
     Не один рік  на базі бібліотеки проходить регіональний етап Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя»,організаторами якого є департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, обласний центр народної творчості, обласна громадська організація інвалідів «Народна академія творчості» та Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка.
     Вже багато років бібліотека співпрацює з Кіровоградською федерацією  з  хокею на столі, з якою в стінах нашого закладу проходять турніри для дітей з хокею на столі міського, обласного і всеукраїнського значення, обслуговуються та підтримуються в робочому стані хокейні поля, які федерація подарувала  бібліотеці.
     Не менш цікавим спільним проектом мистецького спрямування є організація у стінах бібліотеки  «Малої галереї обласного художнього музею», яка діє при відділі підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам з 2010 року. За цей час в рамках проекту було презентовано велику кількість виставок творчих робіт зовсім юних і вже відомих далеко за межами області художників та митців. У 2017 році експонувалися виставки: «Чорне та біле мереживо» Олени та Влади Козаченко (мами та доньки); «Лірика душі» Анни Козлової (студентки 6 курсу Кропивницького інституту «Університет сучасних знань»); «Шлях до майстерності» та «Спогади про літо»  Крістіни Повалій, Дар’ї Костюк та Романа Ткаченко (студентів І курсу художньо-графічного відділення Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені В.Винниченка).
     Прорекламувати сучасні послуги та сервіси, бібліотечний фонд, новинки літератури допомагає бібліотеці участь у міжрегіональних, обласних, міських заходах за межами закладу. Так, бібліотечні фахівці представляли творчий проект «Бібліотечна міні-школа «Вулик»» на міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» (м. Вінниця, 2013), неодноразово брали участь у заходах з нагоди відзначення Дня міста; проведення загальноміської книжкової виставки-ярмарки «Весняний книговир» до Всесвітнього дня книги та авторського права, Фестивалю ДоброТи, Міжнародного Дня захисту дітей тощо.
     Сучасне технічне оснащення бібліотеки дає можливість комп’ютеризувати бібліотечні процеси; інтегруватися в інформаційний простір та використовувати мережу Інтернет для запровадження нових бібліотечних сервісів, обслуговування користувачів, проведення занять з формування інформаційної культури дітей і підлітків; надавати допомогу  в навчанні та організації дозвілля  школярів.  З 2007 року в бібліотеці працює відділ  комп’ютерних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам, при якому функціонує Інтернет-зала. Завдяки перемозі у конкурсі проектів від програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІV», Кіровоградська обласна бібліотека для дітей отримала наприкінці 2013 року для Інтернет-зали 9 комп’ютерів, оснащених навушниками та веб-камерами. Під час реалізації та продовження заходів проекту, крім безкоштовного Інтернету,  для користувачів-дітей різних вікових категорій постійно проводяться практичні заняття, тренінги, віртуальні уроки, творчі змагання з інформаційної культури та комп’ютерної грамотності. Під час канікул була організована робота літніх курсів для школярів «Діти та Інтернет. Безпека не гарантована!», систематично проводилися і проводяться індивідуальні та групові заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами «Основи комп’ютерної грамотності»  та  дітьми, чиї батьки є учасниками АТО «Наш друг і помічник – комп’ютер». За 2014-2017 рр. було проведено понад  300 таких навчань та тренінгів.
     В закладі діють локальні комп’ютерні мережі для фахівців та користувачів, функціонують WI-FI–зони, блоги відділів, сторінка у соцмережі «Facebook» та бібліотечний Веб-сайт (www.librarychl.kr.ua). Використання в системі обслуговування електронних інформаційних ресурсів, представлених на Веб-сайті, сприяє розширенню можливостей та послуг бібліотеки. За останні три роки  за допомогою веб-сайту було запроваджено сучасні он-лайн сервіси для віддалених користувачів, які набувають все більшої популярності серед дітей та їхніх батьків, вчителів, вихователів. Так, станом на 2018 рік діють сервіси:  «Продовження книг он-лайн», «Попереднє замовлення книги», «Незадоволений читацький попит», «Замовлення екскурсії он-лайн» та сервіс надання відповідей на запитання користувачів в режимі реального часу через бібліотечний чат «Он-лайн консультант». Завдяки ініціативі фахівців бібліотеки, з’являються нові сторінки та розділи, кожен віртуальний  і реальний відвідувач  може познайомитися з новинами та анонсами масових заходів, отримати інформацію з наших методичних та бібліографічних ресурсів, у тому числі інтерактивного характеру. Набули поширення бази даних  електронного каталогу, над створенням яких систематично працюють фахівці відділів комплектування, зберігання, інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства. Так, на 1.01.2018 року база даних періодичних видань вміщує понад 120 тисяч записів, з них краєзнавча – майже 75 тис. записів; бази книг, нот, аудіовізуальних документів, книг іноземною мовою та ретрокаталогу  налічують більше 20 тисяч бібліографічних записів. До каталогу в будь-який час можуть звернутися як безпосередньо потенційні користувачі бібліотеки, так і віддалені, і обравши потрібну рубрику, дізнатися про наявність у бібліотечному фонді необхідного документу, до того ж він значно допомагає у задоволенні інформаційних запитів користувачів. Як результат, у 2017 році Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка стала переможцем Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів від президії Української Бібліотечної Асоціації в номінації: Кращий сайт бібліотеки для дітей/юнацтва, що стало підтвердженням дієвості та ефективності цієї роботи.
     Продовжується і корпоративна міжбібліотечна співпраця. Так, обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка бере участь у створенні краєзнавчого регіонального кооперативного каталогу бібліотек області (КРКК) та у спільних проектах з Національною бібліотекою України для дітей: зі створення рекомендованої вебліографії «Кращі Інтернет - ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей», з підготовки і представлення матеріалів на Всеукраїнському електронному ресурсі «Ключ» (Краща література юним читачам), «Мережа спеціалізованих бібліотек для дітей» та «Електронна бібліотека методико-бібліографічних матеріалів».
     Отже, сучасні технології відкрили й надалі відкриватимуть нові можливості для користувачів і фахівців бібліотеки. Але без сумніву, якісному задоволенню інформаційних, освітніх та дозвіллєвих потреб дітей і підлітків допомагає книга в її традиційному вигляді. Саме тому фахівці бібліотеки проводять систематичну роботу з формування фонду новинками художньої, довідкової та навчально-пізнавальної літератури для дітей, а також здійснюють для читачів передплату різноманітних газет та журналів. На сьогодні бібліотечний фонд нараховує понад 164,0 тис. примірників документів, бібліотека передплачує понад 100 назв періодичних видань для різних вікових категорій користувачів-дітей та організаторів дитячого читання.
     Обласна бібліотека для дітей є методичним центром для дитячих бібліотек регіону. Систематичне проведення маркетингових та соціологічних досліджень, постійний аналіз та прогноз діяльності бібліотек для дітей області дає можливість визначати нові підходи до організації їхньої роботи. Фахівцями ОДБ здійснюється випуск інформаційної продукції, методичних та бібліографічних посібників на допомогу самоосвіті бібліотечних працівників. Консультативно-практична допомога надається колегам з області під час методичних виїздів; використання можливостей електронної пошти та скайп-зв’язку; проведення різноманітних заходів і навчань системи підвищення фахового рівня бібліотечних кадрів. Проведення обласних акцій «Бібліотечна карусель збирає друзів», «Бібліотека дитячих мрій», «Бібліотека – мудрість книг і щедрість серця», «Читай, я буду слухати!» (у форматі story-time для дітей), обласного конкурсу на кращий рекламний промо-ролик «Бібліотека для дітей – територія ідей», бібліомарафону заходів «Ми пам’ятаємо» (до 70-ї річниці Перемоги), виїзних занять школи бібліотечного консалтингу «Професійний тандем», обласних творчих лабораторій бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів на базі районних бібліотек для дітей та обласних семінарів-практикумів: «Організація обслуговування дітей в бібліотеках: досвід, знахідки, проблеми», «Сучасне бачення і тенденції розвитку бібліотек для дітей області», «Бібліотека для дітей в контексті сімейного виховання», «Дитяча бібліотека – необмежений простір для ініціативи і творчості бібліотекарів», «Патріотична свідомість дітей сьогодні – майбутнє України», «Формування та збереження фондів бібліотек для дітей – реалії і перспективи» говорять про актуальність проблем, що піднімаються ОДБ на обласному та Всеукраїнському рівнях. Так, відзначенням якісної роботи ОДБ та однією з головних подій бібліотечного життя  області стало проведення на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дитячі бібліотеки як культурно-інформаційні центри у процесі формування особистості дитини» для директорів обласних бібліотек для дітей (2012). Конференція  проходила під патронатом Міністерства культури України, протягом п’яти днів фахівці Національної бібліотеки України для дітей та керівники головних дитячих бібліотек зі всієї країни обмінювалися цікавим досвідом використання традиційних та інноваційних форм бібліотечної роботи з дітьми, генерування нових ідей, застосування креативних технологій та творчих методик в обслуговуванні юних користувачів.
     Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка надає методичну допомогу, координує та організовує участь бібліотек області у конкурсах для дітей Всеукраїнського значення. Зокрема, юні читачі бібліотек брали активну участь та отримували достойну перемогу на обласних та всеукраїнських етапах у віртуальному фотоконкурсі «map-Ukraine Шевченкіана» (присвяченому 200-річному ювілею Т.Г.Шевченка); Всеукраїнському сімейному конкурсі «Книга пам’яті мого роду» (до 70-річчя Перемоги), Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд» (до 25-ї річниці незалежності України), Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули»» (2017).
На базі обласної бібліотеки для дітей щороку проходять професійну практику майбутні бібліотекарі – студенти Олександрійського  коледжу культури і мистецтв; проводяться лекційно-практичні заняття для бібліотекарів навчальних закладів – слухачів курсів підвищення кваліфікації обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського; відбуваються екскурсії-знайомства з бібліотекою для вихованців дитячих дошкільних закладів та учнів різних шкіл міста і області, студентів вузів, колег, партнерів  та гостей закладу.
     Сьогодні обласна бібліотека для дітей відіграє важливу роль у соціокультурному  житті регіону, про що свідчать і численні відзнаки колективу. Але одним з головних завдань, яке ставить перед собою колектив, залишається створення та підтримка позитивного іміджу не тільки закладу, а й бібліотечних фахівців, які працюють в бібліотеці. І хоча з часом змінюються формат і форми бібліотечної роботи, суть лишається незмінною – ми завжди будемо залишатися храмом духовності і культури для дітей, віддаватимемо свої знання, тепло і підтримку тим, хто цього потребує. Ми розуміємо, що робота в сучасних умовах – це постійний пошук невикористаних резервів, тому ми завжди відкриті до співпраці з нашими юними читачами та їхніми батьками, з різними установами, громадськими організаціями та фондами, причетними до роботи з дітьми. Більш детально про історію та сторінки життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей можна дізнатися з книги «Новий погляд на знайому бібліотеку» (автори - Ліпей О.В., Босюк Л.С., Расторгуєва Н.І.), яка знаходиться у бібліотечному фонді.