Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка є головним спеціалізованим бібліотечним закладом області, що забезпечує реалізацію державної та регіональної політики у сфері культури в інтересах дітей; надає їм всебічну інформацію; сприяє популяризації дитячого та сімейного читання, освітньо-виховному процесу та організації дозвілля дітей і підлітків; є методичним, консультативним та координаційним центром для бібліотек регіону, що обслуговують дітей.
Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною. У 1941-1945 рр. під час ІІ-ї світової війни бібліотека не функціонувала і відновила свою роботу у 1946 році. На той час вона була розташована у приміщенні колишнього палацу піонерів, у бібліотеці читало біля тисячі дітей, бібліотечний фонд налічував більше 5 тисяч примірників книг. Поступово фонд бібліотеки збільшувався, у 1953 році він вже становив понад 36 тисяч примірників книг, зросла і кількість обслужених читачів-дітей до 4 тисяч. Бібліотека потребувала нового приміщення, яке і одержала у 1958 році. Воно було побудоване молоддю Кіровоградщини спеціально під обласну бібліотеку для дітей за проєктом технічного бюро Кіровоградського обласного відділу архітектури (автор - К.Сикорський). Дана будівля є пам’яткою архітектури і знаходиться під охороною держави. З того ж часу по липень 2015 року бібліотека носила ім’я дитячого письменника А.П. Гайдара. З ініціативи колективу, користувачів бібліотеки та громадськості 14 липня 2015 року на 37-й сесії шостого скликання Кіровоградської обласної ради було прийнято історичне рішення про зміну найменування та присвоєння обласній бібліотеці для дітей імені Тараса Григоровича Шевченка.
Велика заслуга в будівництві та отриманні спеціального приміщення для обласної бібліотеки для дітей, в якому вона знаходиться і зараз, належить Шипіловій Валентині Панасівні (1921-1984), яка очолювала заклад з 1952 по 1976 рік. Шипілова В.П. була висококваліфікованим фахівцем, сприяла впровадженню в практику прогресивних форм і методів бібліотечного обслуговування дітей в бібліотеках області. За свою сумлінну багаторічну працю була нагороджена медаллю «Ветеран труда» і отримувала обласну персональну пенсію. Після Шипілової В.П. директорами закладу працювали Демещенко Лідія Іванівна (1939-2017), Михальова Світлана Петрівна, які також всією душею вболівали за улюблену справу, зробили значний внесок у розвиток обласної бібліотеки для дітей та бібліотечної галузі області.
З 2000 року бібліотеку очолює Манжула Таїса Сергіївна. Під її керівництвом в роботу бібліотеки були запроваджені новітні інформаційні технології та сучасні бібліотечні послуги для дітей, значно оновився бібліотечний фонд та дизайн закладу. У 2010 році директору бібліотеки присвоєно звання «Заслужений працівник культури України», у 2015 році Манжула Т.С. стала лауреатом обласної премії у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини» в номінації «За внесок у розвиток бібліотечної справи».
Протягом усього часу колектив бібліотеки здійснює пошук нових, цікавих форм роботи з користувачами, проявляє креативність та творчий підхід в організації змістовного сімейного дозвілля, проведенні різноманітних культурно-просвітницьких заходів національно-патріотичного, морально-правового, екологічного, естетичного, дозвіллєвого та розважального характеру (300-500 на рік). Щороку бібліотека обслуговує 10-12 тисяч користувачів, яким видається більше 200 тисяч примірників документів.
Значна увага приділяється
національно-патріотичному вихованню.
Діти та підлітки беруть участь у годинах-споминах, історичних медіа-екскурсах, пізнавально-розважальних програмах, патріотичних майстер-класах, літературно-мовознавчих марафонах, презентаціях та оглядах книжкових виставок, присвячених Дню Соборності, річницям Конституції та Незалежності України, вшануванню Героїв Небесної Сотні та юних героїв Крут, річницям визволення міста від фашистської окупації та Перемоги у Другій світовій війні, Дню захисника України та українського козацтва. Самі за себе говорять назви заходів для дітей різних вікових категорій: «Сторінками історії незалежної України», «Нові часи народжують нових героїв», «Краса і велич символів державних», «Соборна Україна – одна на всіх як оберіг!», «Вся земля війною плакала…», «Маки – квіти пам’яті», «Пам’ятаємо. Славимо. Вшановуємо.», «Мужність і патріотизм бійців - добровольців», «Навіки слава Україні, героям слава на віки», «Козаки - не простаки», «В Україні проживаєш, а чи мову її знаєш?», «В Європу з Україною в серці», «Хай квітне щаслива моя Україна!», «Буду я навчатися мови золотої» тощо. Такі заходи сприяють вихованню у дітей шанобливого ставлення до Батьківщини, почуття патріотизму та гордості за свою націю, рідну мову, народ.
У полі зору бібліотекарів і користувачів – систематичне проведення заходів щодо популяризації читання серед дітей різного віку. Одним з таких улюблених дітворою комплексних заходів є Всеукраїнський тиждень дитячого читання, який щорічно відбувається в перший місяць весни в усіх бібліотеках країни для дітей. За традицією урочисте відкриття Тижня дитячого читання в області проходить в обласній бібліотеці для дітей ім. Т.Г. Шевченка. Протягом Тижня діти охоче беруть участь у парадах літературних героїв, театралізованих святах, розважально-ігрових програмах, літературних конкурсах, вікторинах, квестах, творчих майстер-класах, книго-кіно-мандрівках, знайомляться з дитячою літературою під час зустрічей з письменниками та презентацій книжкових виставок.
Різноманітними заходами вшановуються річниці та ювілейні дати письменників української та світової літератури, відомих особистостей краю, а також організовуються літературні «сніданки» та творчі зустрічі читачів з сучасними письменниками, що пишуть та видають твори для дітей. Так, протягом останніх років юні читачі бібліотеки з радістю спілкувалися з письменниками: Лесею Ворониною, Сергієм Пантюком, Іваном Андрусяком, Олегом Чаклуном, Оленою Колінько, Сергієм Куцаном, Сергієм Товстенко, Ірен Роздобудько, Сашком Дерманським, Катериною Бабкіною, Володимиром Стафідовим, Миколою Бутенком, Антоніною Корінь, Петром Мельником, Антоніною Царук, Оленою Надутенко, Оленою Горобець, Володимиром Лисом, Надією Гуменюк, Зіркою Мензатюк, Ларисою Ніцой, Валентиною Захабурою, Андрієм Кокотюхою
. Популярні дитячі письменники подарували юним кропивничанам море позитивних емоцій та драйву, діти мали можливість безпосередньо поспілкуватися з авторами, придбати улюблені книжки, отримати автографи та фото на згадку.
Бібліотека є активним учасником Всеукраїнського книжкового фестивалю-ярмарку «Весняний книговир», але у 2020 році в зв’язку з карантином, запровадженим з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної інфекції COVID-19, спричиненої коронавірусом, «Книговир – 2020» відбувся 24-26 вересня в рамках відзначення 50-річчя Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти». Три дні у парку культури та відпочинку «Ковалівський» працювала Локація Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г. Шевченка «Бібліотечний простір для дітей». Фахівці бібліотеки провели для усіх бажаючих відвідувачів парку презентації нових та інтерактивних книжок, голосні читання для дітей, бібліотечний квест супер-читачів для школярів, книжковий хіт-парад «10-ка», літературне чаювання за мотивами інтерактивного видання казки Л.Керрола «Аліса в країні див», творчі майстер-класи «Намалюй улюбленого героя», «Я створюю книжку сам», «Закладка для книжки».
Вже багато років обласна бібліотека для дітей є організатором проведення в області щорічного Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» («Найкращий читач України»), який проводиться з 2005 року в партнерстві з ГО «Форум видавців» та за сприяння департаменту культури та туризму обласної державної адміністрації. За цей період участю в конкурсі було охоплено понад 50 тисяч школярів – користувачів бібліотек області, а переможці обласних етапів Конкурсу, що відбувалися в обласній бібліотеці для дітей, представляли нашу область на Фестивалі дитячого читання у м. Львові. Виключення - 2020 рік, коли обласний етап конкурсу було проведено дистанційно у зв’язку з введенням карантину в країні. За рішенням журі переможцем обласного етапу від Кіровоградської області став Завальний Богдан, учень 6 класу з с.Підлісне, Олександрівського району,
який не тільки набрав найбільшу кількість балів за тестові завдання, а й підкорив усіх членів журі своєю харизматичністю та талантом представляти улюблені книжки у стилі реп. Усі учасники ІІІ дистанційного обласного етапу отримали сертифікати (переможець – диплом Суперчитача Кіровоградської області) та книжкові подарунки, які були відправлені організаторами обласного етапу через Укрпошту на бібліотеки – учасниці конкурсу. Тобто навіть у таких непростих умовах улюблений конкурс юних читачів – книгоманів проведено!
З 2018 року Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка та бібліотеки для дітей області беруть участь у Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання», організаторами якого на Всеукраїнському рівні є Національна бібліотека України для дітей за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, Українська асоціація працівників бібліотек для дітей, Національна секція Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY. Оскільки в 2020 році в умовах карантину бібліотеки не мали змоги проводити масові заходи для дітей безпосередньо у закладах, лідерів читання оцінювали за читацькою активністю, читанням книжок під час програм літніх читань, за участю в бібліотечних онлайн вікторинах та завданнях, пов’язаних з популяризацією літератури та читання
. Лідеркою читання нашої області стала Глазкова Катерина, читачка ЦБД ім. Ю. Гагаріна (м. Олександрія) та активна учасниця бібліотечної програми літніх читань «Канікули з книгою». Катерина взяла участь у супер фіналі на всеукраїнському рівні під назвою «Шоу переможців» в режимі онлайн, де представляла себе та наш регіон.
Прорекламувати сучасні послуги та сервіси, бібліотечний фонд, новинки літератури допомагає бібліотеці участь у міжрегіональних, обласних, міських заходах за межами закладу. Так, бібліотечні фахівці представляли творчий проєкт «Бібліотечна міні-школа «Вулик»» на міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» (м. Вінниця), неодноразово брали участь у заходах з нагоди відзначення Дня міста; проведення фестивалю-ярмарку «Весняний книговир», Фестивалю ДоброТи, фестивалю «Мама + Я», Міжнародного Дня захисту дітей тощо.
Бібліотека постійно розвиває грані соціального партнерства та співпраці з різними громадськими організаціями, фондами, медіа-ресурсами, що допомагає у реалізації нових проєктів, запровадженні сучасних форм роботи у діяльність закладу.
З 2015 року бібліотека долучилась до програми розвитку молоді і громад «Активні громадяни», що впроваджує Британська Рада в Україні, отримавши фінансування від Британської Ради на реалізацію проєкту «Бібліотечний клуб читання і розваг «Сонячний промінчик на книжковій полиці». Проєкт реалізовувався відділом дитячого та сімейного читання спільно з громадською організацією «Центр розвитку людини і сім’ї «Сонячний Зайчик», молодіжною громадською організацією «Сімейний Монтессорі Центр «Ладушки», а також іншими партнерами та друзями бібліотеки, і знайшов своє продовження в 2016-2021 роках. На базі бібліотеки організовано роботу сімейного ігрового майданчику, а також проводяться різноманітні заходи для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, тренінги для батьків та великі родинні свята.
Протягом 2016-2017 років на базі відділу підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам працював Локальний центр громадянської освіти
завдяки участі бібліотеки у проєкті «Інтеграція через діалог» спільно з Всеукраїнською Асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба», підтриманого Європейським Союзом. Діяльність Локального центру була спрямована на інтеграційну допомогу дітям, що постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму, а також забезпечення соціально-культурної зайнятості дітей, чиї батьки є воїнами АТО.
За період 2016-2020 років Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка стала учасницею та реалізувала ще низку цікавих проєктів. Зокрема: проєкт «Поліція і Спільнота» за підтримки та сприяння Міжнародної організації IREX, де бібліотека виступила комунікативним майданчиком і організатором проведення спільних з патрульною поліцією заходів для дітей, їхніх батьків, вихователів, вчителів. Ця співпраця з патрульною поліцією була продовжена в рамках проєктів «Безпека для малюків», підтриманого Британською Радою в Україні (2020 рік) та «Амбассадори безпеки» (2020-2021) за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади, у партнерстві з Агенцією сталого розвитку «Хмарочос» та Патрульною поліцією Кіровоградської області.
Фахівці відділу дитячого та сімейного читання бібліотеки продовжили участь у конкурсах проєктів від Британської Ради в Україні та отримали перемогу за інтерактивний проєкт «Book & Art weekend в дитячій бібліотеці» та навчально-ігровий «ЕКО - стиль твого міста», які реалізовувалися у 2019 році. А заходи проєкту «ЕКО - стиль твого міста» з екологічного виховання юних читачів продовжено у 2020-2021 роках.
На пом’якшення психологічних наслідків поширення пандемії COVID-19 в Україні, інформаційну підтримку і надання можливості навчатися та спілкуватися онлайн і офлайн різним категоріям дітей, зокрема сприяння інтеграції дітей з порушеннями зору в суспільство, спрямовано і новий бібліотечний проєкт соціальної дії «Бібліотечний коворкінг «Майстерня казкових світів»», який отримав перемогу від Британської Ради в Україні, і буде реалізовуватися бібліотекою у 2021 році.
Молодь цікавиться також тим, як живуть і навчаються їх однолітки в Європі, і тому фахівці відділу підліткового читання стали активними учасниками проєкту «Інформаційна підтримка ЄС бібліотекам для дітей та юнацтва», щоб бути у темі і надавати інформаційну допомогу користувачам. Обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка не лише сама стала учасником проєкту, а й запросила до нього бібліотеки області, що обслуговують дітей, які також отримали відповідну літературу та матеріали для оформлення та відкриття куточків Європейського Союзу «#eubookshelf – ЄС на книжковій полиці», проведення відповідних заходів. У 2020 році фахівці обласної бібліотеки для дітей взяли участь у Всеукраїнському відеофлешмобі «Україна та Європа: прямуємо разом»; відвідали серію вебінарів «Публічні заходи в бібліотеках на європейську тематику» та «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні», про що отримали відповідні сертифікати від Представництва Європейського Союзу в Україні.
Сучасне технічне оснащення бібліотеки дає можливість комп’ютеризувати бібліотечні процеси; інтегруватися в інформаційний простір та використовувати мережу Інтернет для запровадження нових бібліотечних сервісів, обслуговування користувачів, проведення занять з формування інформаційної культури дітей і підлітків; надавати допомогу в навчанні та організації дозвілля школярів. В бібліотеці працює відділ інформаційних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам, при якому функціонує Інтернет-зала. Завдяки перемозі у конкурсі проєктів від програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІV», Кіровоградська обласна бібліотека для дітей отримала для Інтернет-зали комп’ютери, оснащені навушниками та веб-камерами. Крім безкоштовного Інтернету, для користувачів-дітей різних вікових категорій постійно проводяться практичні заняття, тренінги, віртуальні уроки, творчі змагання, надаються індивідуальні консультації з медіаграмотності та інформаційної культури школярів «Комп’ютер як засіб навчання». Під час канікул була організована робота літньої школи для користувачів бібліотеки «Діти у медіапросторі», систематично проводилися і проводяться індивідуальні та групові заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами «Основи комп’ютерної грамотності» та дітьми, чиї батьки є учасниками АТО та ООС «Знавці комп’ютерних наук». За 2015-2020 рр. було проведено понад 400 таких навчань та тренінгів.
В закладі діють локальні комп’ютерні мережі для фахівців та користувачів, функціонують WI-FI–зони, бібліотечний веб-сайт (
www.librarychl.kr.ua), блог науково-методичного відділу «Фаховий mеssage» (
http://fahovuymassage.blogspot.com/), сторінки у соцмережах Facebook (
www.facebook.com/odbShevchenka/) та Іnstagram (
www.instagram.com/odbshevchenka/), відкрито канал на YouTube (
https://www.youtube.com/channel/UCKQoqsP0E1WRNhwsxN4fg5A). Використання в системі обслуговування електронних інформаційних ресурсів, представлених на веб-сайті, сприяє розширенню можливостей та послуг бібліотеки. За останні роки було запроваджено сучасні он-лайн сервіси для віддалених користувачів, які набувають все більшої популярності серед дітей та їхніх батьків, вчителів, вихователів. Так, станом на 2021 рік діють он-лайн сервіси: «Продовження книг», «Попереднє замовлення книг», «Незадоволений читацький попит», «Замовлення екскурсії» та сервіс надання відповідей на запитання користувачів в режимі реального часу через бібліотечний чат «Он-лайн консультант». Набули поширення бази даних електронного каталогу, над створенням яких систематично працюють фахівці відділів комплектування, зберігання, інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства. Так, на 1.01.2021 року бази даних електронного каталогу нараховують понад 171 тисячу бібліографічних записів, з них краєзнавча – більше 96 тисяч записів; бази книг, нот, ретрокаталогу налічують понад 23 тисячі записів. До каталогу в будь-який час можуть звернутися, як безпосередньо потенційні користувачі бібліотеки, так і віддалені, і, обравши потрібну рубрику, дізнатися про наявність у бібліотечному фонді необхідного документу, що значно допомагає у якісному задоволенні інформаційних запитів користувачів. У 2017 році Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка стала переможцем Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів від президії Української Бібліотечної Асоціації в номінації: Кращий сайт бібліотеки для дітей/юнацтва, що стало підтвердженням дієвості та ефективності роботи сайту. Контент веб-сайту бібліотеки постійно удосконалюється та поповнюється новими матеріалами. Завдяки ініціативі бібліотечних фахівців, з’являються нові сторінки та розділи, кожен віртуальний і реальний відвідувач може познайомитися з новинами та анонсами масових заходів, дізнатися про надходження нової літератури, отримати інформацію з методичних та бібліографічних ресурсів, у тому числі інтерактивного характеру. Так, у 2020-2021 рр. працівниками відділу інформаційних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам створено новий розділ «Безпека в Інтернеті», науково-методичним відділом представлено огляд діяльності бібліотек для дітей за звітний рік; відділом інформаційно-бібліографічних послуг та краєзнавства проведено роботу по підготовці матеріалів щодо наповнення контенту Краєзнавчої сторінки та розділу «Шевченко надихає». Цікавими є інтерактивні вікторини за творами письменників-земляків та інші ресурси, представлені на краєзнавчій сторінці веб-сайту, наприклад: краєзнавчі вебмандри «Наше місто від «А» до «Я»», бібліоінформер «Дбаємо про довкілля відповідально і креативно», вебпрєкт «Твоя інформаторія: абетка безпеки», адже інформація, представлена в незвичному форматі завжди викликає інтерес у дітей різного віку і допомагає залучити користувачів до читання, вивчення історії та культури краю. Ці широко доступні ресурси можуть бути корисними бібліотекарям, вчителям та всім бажаючим.
Продовжується і корпоративна міжбібліотечна співпраця. Так, Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка бере участь у створенні краєзнавчого регіонального кооперативного каталогу бібліотек області (КРКК) та у спільних проєктах з Національною бібліотекою України для дітей: зі створення рекомендованої вебліографії «Кращі Інтернет - ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей», з підготовки і представлення матеріалів на Всеукраїнському електронному ресурсі «Ключ» (Краща література юним читачам), «Мережа спеціалізованих бібліотек для дітей» та «Електронна бібліотека методико-бібліографічних матеріалів».
Отже, сучасні технології відкрили й надалі відкриватимуть нові можливості для користувачів і фахівців бібліотеки. Але без сумніву, якісному задоволенню інформаційних, освітніх та дозвіллєвих потреб дітей і підлітків допомагає книга в її традиційному вигляді. Саме тому фахівці бібліотеки проводять систематичну роботу з актуалізації та формування фонду новинками художньої, довідкової та навчально-пізнавальної літератури для дітей, а також здійснюють для читачів передплату різноманітних газет та журналів. На сьогодні бібліотечний фонд нараховує понад 155,0 тис. примірників документів, бібліотека передплачує більше 70 назв періодичних видань для різних вікових категорій користувачів-дітей і організаторів дитячого читання.
Обласна бібліотека для дітей є методичним центром для дитячих бібліотек регіону. Систематичне проведення маркетингових та соціологічних досліджень, постійний аналіз та прогноз діяльності бібліотек для дітей області дає можливість визначати нові підходи до організації їхньої роботи. Фахівцями ОДБ здійснюється випуск інформаційної продукції, методичних та бібліографічних посібників на допомогу самоосвіті бібліотечних працівників. Консультативно-практична допомога надається колегам з області під час методичних виїздів; використання можливостей електронної пошти та скайп-зв’язку; проведення різноманітних заходів і навчань з підвищення професійної компетентності бібліотечних кадрів онлайн і офлайн.
Так, відзначенням якісної роботи ОДБ та однією з головних подій бібліотечного життя області стало проведення на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дитячі бібліотеки як культурно-інформаційні центри у процесі формування особистості дитини» для директорів обласних бібліотек для дітей країни (2012), яка проходила під патронатом Міністерства культури України. Проведення обласних акцій «Бібліотечна карусель збирає друзів», «Бібліотека дитячих мрій», «Бібліотека – мудрість книг і щедрість серця», «Читай, я буду слухати!» (у форматі story-time для дітей), обласного конкурсу на кращий рекламний промо-ролик «Бібліотека для дітей – територія ідей», бібліомарафону заходів «Ми пам’ятаємо» (до 70-ї річниці Перемоги), виїзних обласних творчих лабораторій бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів на базі бібліотек для дітей; обласних семінарів-практикумів та майстер-класів: «Організація обслуговування дітей в бібліотеках: досвід, знахідки, проблеми», «Формування та збереження фондів бібліотек для дітей – реалії і перспективи», «Дитяча бібліотека – діапазон можливостей і партнерства», «Формуємо читацький та творчий простір дитини у бібліотеці», «Безпечні онлайн ресурси для дітей», «Роль бібліотек для дітей в реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді», онлайн-консультацій «Послуги дитячої бібліотеки під час пандемії: новий вектор діяльності», «Мотивація та залучення дитини до читання», «Формування читацької культури підлітка в дитячій бібліотеці» говорять про актуальність проблем, що піднімаються ОДБ на обласному та Всеукраїнському рівнях.
Обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка надає методичну допомогу, координує та організовує участь бібліотек області у конкурсах для дітей, що проводяться на Всеукраїнському та Міжнародному рівні. Зокрема, юні читачі бібліотек брали активну участь та отримували достойну перемогу на обласних та всеукраїнських етапах: у віртуальному фотоконкурсі «map-Ukraine Шевченкіана» (присвяченому 200-річному ювілею Т.Г.Шевченка); Всеукраїнському сімейному конкурсі «Книга пам’яті мого роду» (до 70-річчя Перемоги), Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд» (до 25-ї річниці незалежності України), Всеукраїнському конкурсі проектів «Мої права – моє життя» (2018), Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули» (2017-2020), Всеукраїнському марафоні дитячого читання «Єднаймо душі словом Кобзаря» (2020), Міжнародному дитячому конкурсу-єднання «НА ОДНІЙ ХВИЛІ» (2020).
На базі обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г. Шевченка проходять професійну практику майбутні бібліотекарі – студенти Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв; проводяться консультативно-практичні заняття для бібліотекарів навчальних закладів – слухачів курсів підвищення кваліфікації обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського; відбуваються екскурсії-знайомства для вихованців дитячих дошкільних закладів та учнів різних шкіл міста і області, студентів вузів, колег, партнерів та гостей закладу.
Більш детально про сторінки історії та життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей до 2011 року можна також дізнатися з книги «Новий погляд на знайому бібліотеку» (автори - Ліпей О.В., Босюк Л.С., Расторгуєва Н.І.), яка знаходиться у бібліотечному фонді.
Сьогодні обласна бібліотека для дітей відіграє важливу роль у соціокультурному житті регіону, про що свідчать і численні відзнаки закладу. Головними завданнями, які ставить перед собою колектив, залишається забезпечення рівних прав для всіх дітей на інформацію в доступній і безпечній для них формі, надання сучасних бібліотечних послуг та удосконалення бібліотечно-інформаційного сервісу, підтримка позитивного іміджу бібліотеки та постійний зв'язок з громадою. Ми розуміємо, що робота в умовах сьогодення – це постійний пошук невикористаних резервів, тому завжди знаходимо нові підходи та креативні форми роботи з користувачами. Ми постійно відкриті до співпраці з юними читачами та їхніми батьками, з різними установами, громадськими організаціями та фондами, причетними до роботи з дітьми.