Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

        Ми всі починаємо з буквочки, з літери виростаємо до слова, до речення, до мислення, до казок, оповідань, романів, всі вчимося читати, всі беремо в руки книгу. Тож має бути свята повага до книги.
                                                                                                                                        О. Кононенко

        Кононенко Олексій Анатолійович – письменник, журналіст. Член Національної Спілки Письменників України з 1999 року. Заслужений діяч мистецтв України (2004). Лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. І. Огієнка (2003). Нагороджений орденом «За заслуги» 3-го ступеня (2012).

         Народився Олексій Анатолійович Кононенко 23 серпня 1957 року у селі Роздоля Компаніївського району.

        Мій дім, моя хатина, моя хата,
        Стежина в двір під ноги, як рушник.
        Там сни дитинства ходять по кімнатах,
        Мій дім їх, як святі скарби зберіг.
        Мамо, розкажи мені казку
        Про хитрого короля,
        Про мудрого коваля,
        Про красуню-царівну,
        Про сопілку чарівну
        Про бубликів в’язку
        Розкажи мені казку.
        Мій дім, моє близьке, моє далеке,
        Несу до нього радість і біду.
        Коли весною прилетять лелеки,
        Я до порога сина приведу.
        Мамо, розкажи йому казку
        Про хитрого короля,
        Про мудрого коваля,
        Про красуню-царівну,
        Про сопілку чарівну,
        Про бубликів в язку
        Розкажи йому казку.
        Мій дім, моя хатина, моя доля,
        Як хмари в далину летять роки.
        Мене чекають у старому домі
        Моє дитинство мамині казки.
        Мамо, розкажу тобі казку
        Про хитрого короля,
        Про мудрого коваля,
        Про красуню-царівну,
        Про сопілку чарівну,
        Про бубликів вязку
        Розкажу тобі казку…

        У 1974 році закінчив Компаніївську середню школу. Далі було навчання в Кіровоградському педагогічному інституті ім. Пушкіна (філогічний факультет), яке успішно завершилося у 1978 році. У тому ж році доля заводить юнака на батьківщину Ю. Яновського. Олексій Кононенко працює заступником директора Нечаївської СШ Компаніївського району Кіровоградської області.

        У 1986 році був учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

        У 1988–90 рр. – головний інспектор управління виховної роботи Мінестерства народної освіти УРСР.

        У 1990–92 рр. – заступник директора культурного центру «Музика, мода, молодь».

        У 1992–94 рр. – редавктор відділу журналу «Азбука сімейного виховання».

        У 1994–99 рр. – редактор відділу культури газети «Дзеркало тижня».

        Від 2010 p. – директор департаменту видавничої справи і преси Держкомтелерадіо України (Київ).

        Зараз Олексій Анатолійович працює у Національному видавництві дитячої літератури «Веселка» і надихає своєю любов’ю до книг.

        О. А. Кононенко почав друкуватися від 1974 року.

        Автор понад сорока книг. Найвідоміші:

  • Абетка (1990–1998),
  • Персонажи славянской мифологии (1993),
  • Лічилка (1997),
  • Слухай подих давнини (1997),
  • Духи природи. Хатні та дворові (1997),
  • Духи природи. Лісові та польові (1997),
  • Духи природи. Водяні та болотяні (1998),
  • Абетка юного болільника (1998),
  • Ритуали, обряди, звичаї (1998),
  • Вбивач бичків, Пісні мої веселі та сумні» (2002),
  • «Слов’янський світ» (2008),
  • Українська міфологія та культурна спадщина (2012),
  • Перун та всі інші (2015),
  • Коли ще звірі говорили (2016).

        У співавторстві з композитором О. Жилінським вперше (1994 рік) в незалежній Україні випущено збірку дитячих пісень «Веселад».

        Написано пісні для фестивалів у дитячому таборі «Молода гвардія», що розташований в Одесі на березі моря. «Веселкову пісеньку» і «Пісенька джури».

        Створено низку пісень спільно з М. Свидюком («Доня моя, донечка»), П. Зібровим («Мамина казка»), А. Кудлай («Червоні вишні»), М. Гнатюком («Все буде добре»), О. Жилінським («Я збудую собі екіпаж»), К. Бужинською («Колискова колисці»), Л. Сандулесою («Я люблю»), тріо «Либідь» («Купальські забави») та ін. Олексій Анатолійович – автор різдвяних вистав для дітей у Національному українському драматичному театрі ім. І. Франка (Київ, 1994–98).

        Перша книжка (словник-гра) вийшла російською мовою – «Персонажи славянской мифологии». Наклад у 50 тисяч примірників розійшовся в Україні, Росії, Білорусії.

        Важливою для письменника стала книжечка «Абетка». У книжці чимало вдалих знахідок, наприклад, в чотирьох рядках кожне слово починається з однієї літери:

                         Спить старий сердитий сом,
                         Сому сниться сьомий сон.
                         Сонце спить, світанок спить,
                         Сом смачним сніданком снить.

        Познайомитися з «Абеткою» можна за посиланням: http://abetka.ukrlife.org/abetka_kon.htm.

        У книзі «Неймовірна смакота від розумного кота» автор знайомить читачів із буденною та святковою традиційною їжею наших предків: вергунами, балабушками, калитою тощо. Кулінарний словничок стане у нагоді широкому колу читачів.

        Знаковою для автора стає дослідницька праця «Українська міфологія та культурна спадщина» (видавництво «Фоліо»). В ній, зокрема, тлумачиться символіка рослин, дерев, каменів, людських почуттів, йдеться про обряди, звичаї, духи природи, божества, музичні інструменти, персони. Загалом розповідається про людське життя – слов’янина, українця протягом багатьох століть, про те, що його оточувало, про колізії і катаклізми навколо нього.

        У відвертій розмові Олексій Анатолійович зазначає: «Кожна моя книжка – це дорога дитина, яку я плекав. Маючи понад сорок книг, я ніколи не кажу, що я знаний письменник. В якійсь мірі я відомий своєму читачеві, як відомий слухачеві своїми піснями. Моя візитка – пісня. «Доня, моя донечко», яку співає Микола Свидюк, хоч є ще чимало пісень, які люди знають… Отже, і книжки свої, і пісні люблю і шаную, як своїх дітей. Важливою для мене є книжечка «Абетка». Чому? Вважаю, що письменник, який працює зокрема для дітей, мусить у своєму житті обов язково написати букварик або абетку. Це те, що залишається, перевидається, на таких книжечках виростають покоління. Були твори, які писалися несподівано. Якось я посперечався з товаришами і написав бойовик «Вбивач бичків». Нині він перевиданий під назвою «Месник» у видавництві «Фоліо».Дорогою для мене є праця «Українська міфологія та культурна спадщина» (видавництво «Фоліо»). Багато років я працював над цією книгою, там більше двадцяти розділів. В ній, зокрема, тлумачиться символіка рослин, дерев, каменів, людських почуттів, йдеться про обряди, звичаї, духи природи, божества, музичні інструменти, персони. Загалом розповідається про людське життя слов’янина, українця протягом багатьох століть, про те, що його оточувало, про колізії і катаклізми навколо нього. Зібрано величезний матеріал. Звичайно, це монтаж, компіляція, там дуже багато такого, що я брав у дослідників: фольклористів, істориків, археологів, етнографів. Звісно, посилаюся на них, тож зробив великий розділ, присвячений людям, чиїми творами я скористався. Після виходу «Української міфології» ця тема потекла, понеслася, мене зацікавили дотичні міфології. До речі, всі міфології, епоси, фольклор у світі дотичні, тому що людина, як квіточка, росла з однієї Землі. Звичайно, і місцевість, клімат в якійсь мірі впливали, степняки відрізняються від людей лісу чи моря. Та скрізь думки людей народжували казки, обряди, заклинання, якими закликали сонце, дощ, припрошували урожай, відганяли хвороби, вони в більшості схожі. Мене зацікавила як схожість цих первісних вірувань, так і різноманітність, відмінність, тому виникла книга «Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану», яка видана українською мовою. Закінчив ще три книги: «Таємниці давніх улусів. Міфологія та епос Узбекистану», «Відуни сокровенного. Міфологія та епос Грузії», «Соловей піднебесний. Міфологія та епос Вірменії».

        У видавництві «Фоліо» побачила світ бібліотечка українського гумору в семи книгах: «Куми та кумки», «Жезлом по бамперу», «Жіноча і чоловіча логіка», «Ні пуху, ні луски», «Здоровенькі будьмо!», «Чоловіче чтиво», «Все-всі-вся». Це анекдоти та життєві історії. Автор народ, от упорядник і автор деяких поетичних речей я. Вийшли друком книги для дітей «Військо Даждьбога» (видавництво «АВІАЗ») авторські казки про прадавніх слов’ян, про їхні божества, про духів, про людські стосунки та «Барабашка і всі інші» (видавництво «Либідь»), яка визнана кращою дитячою книгою на міжнародному конкурсі країн СНД «Мистецтво книги».

        Кредо письменника: «Книга не буває передчасною, вона потрібна вчора, сьогодні і завтра».

Дізнатися бiльше:

Твори автора

Безсмертна пам'ять: 60-річчю визволення України присвячується / авт.-упоряд. О. А. Кононенко [та ін.]; відп. ред. О. А. Кононенко; "Держава", всеукраїнське об'єднання. – [К.]: [б.в.], 2004. – 78с.

Біла юрта: міфологія та епос Туркменістану / авт.-упорядник О. А. Кононенко; худож.-оформлювач Л. П. Вировець. – Харків: Фоліо, 2012. – 285 с.

Все-всі-вся: анекдоти про маленьких і великих, зубатих і вухатих, культурних і спортивних, а також суспільно активних / авт-упоряд. Олексій Кононенко; [худож. Віктор Кононенко]. – К.: Криниця; Х.: Фоліо, 2013. – 286 с.: рис.

Давня давнина: боги, герої, духи народів Грузії / авт.-упоряд. О. А. Кононенко. – К.: АДС УМКЦентр, 2008. – 80 с.: іл.

Кононенко, Олексій Анатолійович. Барабашка та всі інші. Про духів добрих і не дуже: для дітей дошк. і мол. шк. віку / Олексій Анатолійович Кононенко; мал. Віктор Кононенко. – К.: Либідь, 2013. – 123 с.: мал.

Кононенко О. А. І розкраяну душу рятує душа...: поезії / О. А. Кононенко. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2014. – 348 с.: іл. – (Поетична бібліотека Єлисаветградця).

Кононенко О. А. Коли ще звірі говорили: за мотивами казок Івана Франка / О. А. Кононенко; худож. Я. Кернер-Вернер. – К.: ФОП Зеленський В. Л., 2016. – 72 с.: іл.

Кононенко Олексій Анатолійович. Неймовірна смакота від розумного кота: хліб. вироби, їжа та напої, прикмети, прислів’я, приказки, добрі поради, а ще смачні рецепти від малечі: [для дітей мол. шк. віку] / Олексій Кононенко; мал. Віктора Кононенка. – Чернівці: Букрек, 2014. – 123 с.: кольор. іл.

Кононенко О. А. Ненародженому ще: світлини / О. А. Кононенко. – К.: [б. в.], 2006. – 144 с.: іл.

Кононенко О. А. Перун та всі інші: міфи, казки і римовані рядки / О. А. Кононенко; мал. В. Кононенка. – К.: Либідь, 2015. – 132 с.: іл.

Кононенко Олексій Анатолійович. Сага про Кайдашів: за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» / Олексій Анатолійович Кононенко; мал. Кость Лавро; Худож. оформл. В. М. Карасик. – Харків: Фоліо, 2016. – 111 с.: іл.

Кононенко Олексій. Слухай подих давнини / Олексій Кононенко. – К.: Економіст, 1997. – 12 с.: кольор. іл.

Ні пуху, ні луски!: анекдоти про мисливців і рибалок / авт.-упоряд. Олексій Кононенко; [худож. Віктор Кононенко]. – К.: Криниця; Х.: Фоліо, 2013. – 286 с.: мал.

Персонажи славянской мифологии: рис. словарь / Сост. А. А. Кононенко, С. А. Кононенко; худож. В. А. Кононенко. – К.: Фирма «Корсар», 1993. – 224 с.: ил.

Слов’янський світ: ілюстрований словник-довідник міфологічних уявлень, вірувань, обрядів, легенд та їхніх відлунь у фольклорі і пізніших звичаях українців, братів-слов’ян та інших народів / упоряд. О. А. Кононенко. – К.: Асоціація ділового співробітництва «Український міжнародний культурний центр», 2008. – 784 с.: іл. – Бібліогр.: с. 774-778.

Українська міфологія та культурна спадщина: ілюстр. слов.-довід. міфол. уявлень, вірувань, обрядів, легенд та їхніх відлунь у фольклорі і пізніших звичаях українців, братів-слов’ян та ін. народів / авт.-упоряд. Олексій Кононенко; [графіка і мал.: В. А. Кононенко]. – Х.: Фоліо, 2011. – 713 с.

 

Публікації автора

Кононенко Олексій. До Нового року: вірші / Олексій Кононенко // Народне слово. – 2013. – 31 грудня. – С. 10.

Кононенко Олексій. Моя Київська Русь; Повернуся, Україно: вірші / Олексій Кононенко // Народне слово. – 2015. – 22 січня. – С. 10: фото.

Кононенко Олексій. Козацька абетка / Олексій Кононенко // Позакласний час. – 2011. – № 9. – С. 31-38.

Про автора

Публікації:

Бажан Валентина. Відкрийте для себе знаного поета, або Рівень є рівень / Валентина Бажан // Народне слово. – 2015. – 22 січня. – С. 10: фото.

Любарський Роман. Олексій Кононенко: "Вся Україна нині – Кайдашева сім’я!" / Роман Любарський // Народне слово. – 2017. – 4 травня. – С. 7.

Макей Л. Олексій Кононенко: старший із братів Роздолля / Л. Макей // Народне слово. – 2011. – 31 березня. – С. 10.

Саміляк Тамара. Олексій Кононенко: "Без мудрого слова, в яке літери складаються, не буде держави" [Текст]: інтерв’ю із здобувачем літературної премії ім. Є. Маланюка / Тамара Саміляк // Народне слово. – 2015. – 15 січня. – С. 10: фото.

Ресурси Інтернет

Кононенко Олексій Анатолійович [Електронний ресурс] / Рафальський О. О. // Енциклопедія Сучасної України / Гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.]; НАН України, НТШ. – К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=4957. – Назва з екрана. – Дата оновлення публікації: 2014. – Дата перегляду: 20.07.2022.