Відділ бібліографії та краєзнавства
Письменники сучасної Кіровоградщини – малятам
Бібліографічний покажчик
Доля подарувала нам щасливу можливість народитися і жити в одному з найчудовіших куточків української землі. «Степовою Елладою» назвав Кіровоградщину наш земляк – поет Євген Маланюк.
Славиться наш край родючими землями, працьовитими і щедрими людьми, давньою, героїчною історією, дивовижною природою. Це край унікальних чорноземів, що демонструються як еталон в Паризькому музеї мір та ваг.
Через нашу землю пролягли стежки, якими ходив великий поет і національний пророк Т. Шевченко.
Саме тут засяяли таланти засновників українського професійного театру Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Марії Заньковецької.
Наша земля дала класичній літературі письменника і державного діяча Володимира Винниченка, мрійника Юрія Яновського, талановитого поета Арсенія Тарковського, філософа Дмитра Чижевського, видатного педагога Василя Сухомлинського.
Заселення території сучасної Кіровоградщини почалося ще 20-15 тис. років тому. З того часу кожна з епох представлена на теренах краю.
На території сучасної Кіровоградщини відбувалися знамениті козацькі битви.
Суворим випробуванням для нашої землі стали роки Другої світової війни.
З серпня 1991 року Кіровоградська область є невід'ємною частиною Української держави.
Про це та багато іншого розповідають у своїх творах письменники та поети малюкам Кіровоградщини.
Пропонуємо вам познайомитися з бібліографічним покажчиком «Письменники сучасної Кіровоградщини - малятам».
Матеріал в покажчику розташовано в алфавіті персоналій і розміщено таким чином:
1. Біографічна довідка
2. Основні твори
3. Література про життя і творчість письменників.
Железняков Євген Михайлович
Народився 20 жовтня 1950 р. в селі Протопопівка Олександрійського району Кіровоградської області в сім'ї вчителів. Закінчив Кіровоградський педагогічний інститут (1972 р). Працював журналістом в телерадіокомітеті, літконсультантом в газетах «Кіровоградська правда» і «Народне слово». Зараз – власний кореспондент газети «Народне слово» в Олександрії. Поет і прозаїк. Автор поетичних та прозових творів для дітей: «Ходить весело вітерець», «Виріс в полі колосок», «Танкодром», «Моє село».
Твори:
Виріс в полі колосок: вірші/ Є. М. Железняков; худож. Н. Волобуєва. – К.: Веселка, 1985. – 16 с.
Моє село: вірші / Є. М. Железняков; худож. В. Остапенко. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2008. – 32 с.: іл.
Моє село / Є. Железняков // Народне слово. – 2002. – 19 грудня.
Танкодром: оповідання / Є. М. Железняков; худож. В. В. Руденко. – К.: Веселка, 1987. – 16 с.: іл.
Ходить весело вітерець: вірші / Є. М. Железняков; худож. С. Караффа-Корбут. – К.: Веселка, 1976. – 13 с.: іл.
Література про життя і творчість:
Железняков Євген Михайлович // Літературний словник Кіровоградщини: автор-упорядник Леонід Куценко. – Кіровоград, 1995. – С. 38-39.
Железняков Є. Досвід // Народне слово. – 1991. – 23 листопада.
Железняков Є. З родини орлів степових (роздуми над поемою) // Кіровоградська правда. – 1990. – 12 квітня.
Макей Л. Подвійна книжкова прем'єра (презентація нової книги) // Народне слово. – 2009. – 3 лютого.
Сюжети на споришах (творчість поета) // Кіровоградська правда. – 2000. – 5 жовтня.
Корінь Антоніна Михайлівна
Народилася 6 серпня 1948 р. в селі Софіївці Щорського району Чернігівської області. Закінчила Харьківський інститут культури. Більше ЗО років проживає у місті Кіровограді.
Працювала бібліотекарем, бібліографом, заступником директора, редактором, вченим секретарем в бібліотеках міста Кіровограда.
Член Національної Спілки письменників України. Друкуватися почала в 1963 році.
В 1993 році у видавництві «Степ» вийшла перша книга віршів «Заворожи мене», а у 1994 у співавторстві із сином видала книгу дитячого гумору «Веселі дрібнички із сімейної скарбнички».
Антоніна Корінь – автор поетичних збірок «Сім нот мінору», «Віку мого день», «За руки – по райдузі: синусоїда кохання», «Монолог метелика», «Чому у сойки крила голубі» та інші.
Створила жіноче культурно-просвітницьке товариство «Жменя», яке діяло 10 років, керує літературним клубом «Євшан».
Антоніна Михайлівна – часта гостя творчих зустрічей з читачами обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара.
Твори:
Веселі дрібнички із сімейної скарбнички: проза / А. Корінь. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 1994. – 56 с.
Віку мого день: наївні вірші / А. М. Корінь. – Кіровоград: Степ, 1999. – 339 с.
Заворожи мене: літопис любові / А. М. Корінь. – Кіровоград, 1993. – 50 с.
За руки - по райдузі: синусоїда кохання / А. М. Корінь. – Кіровоград: КОД, 2008. – 136 с.: іл.
Монолог метелика: лірична азбука життя / А. М. Корінь. – Кіровоград: Мавік, 2007. – 142 с.: іл.
Окрайцем слова зачеплю струну...; Імпровізація; Ми з весни...; Хайямики – рубайчики; У краплі сумніву – одвічний смак бажання; «Валентинка»; Ой, білила доня сад наш, притомилась...; Доторкнутися би серцем; Ікс + ігрек = еротика; «Хепіграма» (діагноз); Із циклу «Шоколадні вірші»; Моїм меценатам; На згадку про Євшан – зілля / Антоніна Корінь // Євшан: антологія поезії. – Кіровоград: ПВЦ «Мавік», 2000. – С. 41-56.
Чому у сойки крила голубі: вірші / А. М. Корінь; худож. О. Чеснокова-Королькова. – Кіровоград: Мавік, 2003. – 14 с.: іл.
Література про життя і творчість:
Антоніна Корінь // 20X20. Письменники сучасної Кіровоградщини. – Кіровоград: Антураж А, 2004. – С. 105-112.
Антоніна Корінь // Євшан: антологія поезії. – Кіровоград: ПВЦ «Мавік», 2000. – С. 4.
Антоніна Корінь: (аналіз поезії) // Вечірня газета. – 2000. – 28 липня.
Бондар В. Антоніна Корінь – член письменницької спілки // Кіровоградська правда. – 2002. – 18 червня.
Корінь Антоніна Михайлівна // Літературний словник Кіровоградщини; автор-упоряд. Л. Куценко. – Кіровоград, 1995. – С. 52.
Куценко Л. Євшанові сходи // Народне слово. – 2001. – 20 лютого.
Левочко В. Поезія як покаяння // Кіровоградська правда. – 2008. – 19 серпня.
Міщенко М. «Вірш – вітер, загадка, впіймайте його...»: на здобуття обласної літературної премії імені Євгена Маланюка // Народне слово. – 2010. – 14 січня.
Міщенко М. «Покажи мені, друже, метелика». Роздуми над поетичною збіркою А. Корінь «Монолог метелика»: на здобуття обласної літературної премії ім. Є. Маланюка // Народне слово. – 2010. – 11 листопада.
Спрага любові. До ювілею поетеси Антоніни Корінь (підбірка матеріалів) // Народне слово. – 2008. – 5 вересня.
Царук Антоніна Петрівна
Народилася 9 травня 1961 року в смт. Компаніївці Кіровоградської області. Закінчила філологічний факультет Кіровоградського державного педагогічного інституту імені О. Є. Пушкіна (нині - Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка), працює викладачем у Кіровоградському національному технічному університеті. Автор збірок віршів для дітей «Онучечка-чомучечка» (2006), «Відважне Мишеня» (2007), «Гостював у Літа Дощик» (2007), «Майже вчений» (2008) та п'єси – казки «Земля Світлячків» (2008) за однойменною повістю – казкою Віктора Близнеця. Вона – член обласного літературного об'єднання «Степ», часто публікується в обласній пресі.
Своє захоплення дитячою поезією вона неодноразово демонструвала перед маленькими читачами Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара під час проведення заходів до Всеукраїнського Тижня дитячої книги, конкурсу «Найкращий читач року», обласного свята поезії.
Антоніна Царук під час презентації книги «Онучечка-чомучечка»
в Кіровоградській обласній бібліотеці для дітей ім. А. П. Гайдара.
Твори:
Земля Світлячків. За мотивами однойменної повісті – казки Віктора Близнеця / А. П. Царук. – Кіровоград: КОД, 2008. – 40 с.
Майже вчений: Вірші. Загадки. Пісні / А. П. Царук. – Кіровоград: Степ, 2008. – 20 с.
Онучечка-чомучечка: вірші, загадки / А. П. Царук. – Кіровоград: КОД, 2006. – 26 с.: іл. – (Юному читайлику).
Як Петрик стежину пас: вірші, казки, загадки, оповідання. Для дошкільного та молодшого шкільного віку / А. Царук; передм. В. Погрібного; іл. М. Гудзенко. – Кіровоград: Степ, 2009. – 124 с.
Література про життя і творчість:
Легка В. Два відгуки на дві книжки: (вчимося не за підручниками) // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 26 квітня.
Легка В. Казковий дивосвіт Антоніни Царук: (на здобуття обласної літературної премії імені Є. Маланюка) // Народне слово. – 2010. – 4 січня.
Черниш Анатолій Григорович
Народився 1936 року у місті Кам'янське (Дніпродзержинськ). Але так склалося, що його дитячі та юнацькі роки минули на Кіровоградщині, а з 1964 року він постійно проживає у м. Кіровограді.
Анатолій Черниш – член Національної спілки письменників України. Він давно і добре знаний серед кіровоградців не лише як поет, що пише для дітей, а й як гуморист, сатирик, а останнім часом – ще і як дослідник фольклору.
Проте на першому місці у його доробку багато віршів, казок, приказок, загадок, скоромовок для дітей, які виходили в друк у різних поетичних збірках автора, а саме: «Сонячний зайчик», «Рідних звуків голоси», «Зачекалися весни», «Як умивається кіт», «Казка про зиму та її дітей» тощо. Київське видавництво «Слово» випустило у 2011 році навчальний посібник для філологічних та педагогічних факультетів «Дитяча література». Він упорядкований доцентом Київського університету імені Б. Грінченка Н. Богданець-Білоскаленко.
До цієї хрестоматії ввійшли твори таких уславлених авторів другої половини XX – початку XI століття, як: М. Стельмах, Д. Павличко, В. Симоненко, Л. Костенко, В. Крищенко та інші. Нам, кіровоградцям, дуже приємно, що в книзі є твори і нашого земляка – Анатолія Черниша, з чийого доробку в книгу ввійшло понад три десятки віршів.
Творчі зустрічі з письменником постійно проходять в дитячих садочках, школах і бібліотеках нашої області і завжди викликають щирі дитячі посмішки та позитивні емоції, яких так не вистачає у сучасному світі. Він – давній друг і нашої Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей.
Твори:
В лісі свято: казка / А. Г. Черниш; мал. О. Мусієнко. – Кіровоград: КОД, 2005. – 20 с.: ілюстр.
Зачекалися весни: вірші для дітей / А. Г. Черниш. – Кіровоград: Я САМ, 2007. – 64 с.: іл.
Зачекалися весни: вірші та пісні для дітей / А. Г. Черниш. – Кіровоград: КОД, 2002. – 60 с.
Казка про зиму та її дітей / А. Г. Черниш; мал. О. Більченко. – Кіровоград: КОД, 2003. – 16 с.
Про сонечко і журавля, калину і букву Я: вірші, загадки, лічилки, алфавіт, казки / А. Г. Черниш; мал. А. Надєждіна. – Кіровоград: КОД, 2010. – 156 с.: іл.
Рідних звуків голоси: вірші для дітей / А. Г. Черниш. – Кіровоград: Я САМ, 2007. – 68 с.: іл.
Рідних звуків голоси: вірші та пісні для дітей / А. Г. Черниш. – Кіровоград: Степ, 2000. – 63 с.
Сонечко, сонечко... / А. Черниш // Кіровоградська правда. – 1988. – 27 листопада.
Сонячний зайчик: вірші /А. Г. Черниш. – Кіровоград: Кіровоградське державне видавництво, 2000. – 12 с.: іл.
Частівки / А. Черниш // Кіровоградська правда. – 2005. – 8 жовтня.
Частівки – про життя оповідки: вірші / А. Г. Черниш. – Кіровоград: Я САМ, 2007. – 32 с.
Як умивався кіт: вірші / А. Г. Черниш; худож. О. Зибайлов. – Кіровоград: Кіровоградське державне видавництво, 2002. – 12 с.
Література про життя і творчість:
Анатолій Черниш // 20 X 20. Письменники сучасної Кіровоградщини. – Кіровоград: Антураж А, 2004. – С. 166-171.
Табальчук I. Д. Душа, що сповнена любов'ю... (творчість Анатолія Черниша) // Вечірня газета. – 2005. – 30 грудня. – С. 8.
Янчуков С. Наш Анатолій Черниш – у хрестоматії // Вечірня газета. – 2011. – 18 березня.
|