Весни обірване суцвіття,
Ядуче полум’я
І смерть…
Останній тиждень
Того квітня
І найстрашніший в світі
Герць.
В. Колесніков
Чорнобиль – невеличке українське містечко, яких сотні в Україні. Весною потопало воно у свіжій зелені, вишневому та яблуневому цвіті. Влітку тут полюбляли відпочивати кияни. Їхали сюди від усюди, щоб набратися здоров’я, подихати цілющим повітрям. Здавалося, що красу цього куточка українського Полісся ніщо й ніколи не затьмарить… У 1971 році неподалік від Чорнобиля розпочали будівництво потужної атомної електростанції. На 1983-й рік стали до ладу 4 енергоблоки. Приступили до будівництва п’ятого. Згодом, за кілька кілометрів від станції виникло місто. Його назвали Прип’ять – за назвою тутешньої повноводої річки.
Ніщо не віщувало біди. Стояла тиха весняна ніч. Квітень завершував свою вахту в природі і мав передати її травню. Саме в таку з ночей, 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини 40 секунд, коли всі спали безтурботним сном над четвертим реактором Чорнобильської електростанції несподівано велетенське полум’я розірвало нічну темряву.
Майже одразу до місця вибуху прибули пожежні. Першим до ЧАЕС прибув загін під командуванням лейтенанта Володимира Правика (він один з перших помер від гострої променевої хвороби). Пожежних не попередили про небезпеку радіоактивного диму і уламків, вони не знали, що це була незвичайна пожежа. Пріоритетним завданням було гасіння вогню на даху станції і території довкола будівлі, що містила енергоблок № 4 для того, щоб захистити енергоблок № 3 і тримати його основні охолоджувальні системи в робочому стані. Вогонь гасили до 5-ї години ранку.
У середині четвертого блока його вдалося загасити лише 10 травня 1986 р., коли більша частина графіту згоріла. Вертолітними підрозділами армійської авіації з 27 квітня по 10 травня було скинуто на зруйнований блок близько 5 тис. тонн різних матеріалів, зокрема 40 тонн з’єднань бору (ефективного поглинача нейтронів), 600 тонн доломіту і 1800 тонн глини та піску. Близько 2400 тонн свинцю мали нейтралізувати тепло, що виділялося, перешкоджаючи тим самим переміщенню розплавленого палива під фундамент реактора. Скинуті з вертольотів матеріали вкрили центральний зал шаром товщиною від 1 м біля північної стіни до 15 м – біля південної.
Іонізуюче випромінювання здатне поражати все живе. Щоб вберегти ліквідаторів аварії від радіації, їх тіла обертали 3-міліметровими свинцевими листами. На ногах – бахіли зі свинцевими стельками, на руках просвинцьовані рукавиці, голова прикрита свинцевою каскою. Такі доспіхи важили 25 кг. В них можна було знаходитися не більше 2 хвилин, потім вони вже не могли захистить людину від все проникаючих радіоактивних променів. Деякі радіокеровані механізми, що розбирали завали, не витримували високого рівня радіації і виходили з-під контролю операторів. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини.
Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Всі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.
27 квітня урядова комісія прийняла рішення про евакуацію населення Прип’яті. За дві години її було закінчено. А в місті проживало 50 тисяч жителів.
29 квітня почалася евакуація з 30-кілометрової зони. Реактор тлів до 6 травня, а лише 16 травня почалася евакуація дітей з Києва.
Так, аж на 10-тий день було вирішено розсекретити аварію на ЧАЕС. Та про масштаби біди ніхто не говорив. Йшлося, як про звичайну аварію, про те, що не треба відчиняти вікон і дверей, не перебувати довго на вулиці.
Для повної безпеки роботи ЧАЕС було прийнято рішення спорудити над ушкодженим реактором спеціальне укриття. У район четвертого енергоблока звозили увесь радіоактивний бруд, радіоактивні уламки і конструкції, заздалегідь розраховуючи влаштувати на цьому місці могильник радіоактивних відходів. Проект одержав інженерну назву «Укриття», але в народі він більш відомий під назвою «саркофаг». Він мав бути заввишки 61 метр, найбільша товща стін – 18 метрів.
«Укриття-2» у формі арки розпочали будувати 2007 р. і будівництво має закінчитися у 2017 році. Термін експлуатації нового саркофага становить 100 років.
Наслідки Чорнобиля
Радіаційного забруднення тією чи іншою мірою зазнали одинадцять областей колишнього Радянського Союзу, в яких проживає 17 мільйонів людей, з них в Україні – понад 10 мільйонів.
Понад 400 тисяч жителів змушені були залишити свої домівки, які опинилися у зоні сильного радіоактивного забруднення, з них більше 200 тисяч – в Україні.
Хоча Чорнобильська катастрофа вважається трагедією українською (внаслідок аварії постраждали 12 областей України), офіційні дані свідчать, що 70% радіації отримала Білорусія: постраждала п’ята частина сільськогосподарських територій, а сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. У білорусів також є зона відчуження, яка сьогодні сягає більше 4 000 км.
Із сільськогосподарського користування було виведено близько 5 млн. га земель через забруднення радіонуклідами.
22 мільярди витратила Україна на ліквідацію наслідків катастрофи.
Сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі.
У нашій області проживає близько 17 тис. осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На території Кіровоградської області розташовані три села компактного переселення: с. Голубієвичі (Компаніївський район), с. Несваткове (Олександрівський район), с. Бутівське (Олександрійський район).
Пам’ятник ліквідаторам Чорнобильської катастрофи у нашому місті на набережній
Чорнобиль: свідчать факти
Чорнобильську АЕС – першу атомну електростанцію в Україні – побудували на розломі гранітного щита, в межиріччі великих українських рік Дніпра, Прип’яті, Десни.
4-й енергоблок здали в експлуатацію поспіхом, на півроку раніше передбаченого терміну. З метою економії коштів під новозбудований блок не заклали бункер, у який у випадку аварії він мав провалитись. До того ж це була єдина «економічна» конструкція АЕС без належного даху.
Позбавлені інформації про аварію на Чорнобильській АЕС, люди у місті енергетиків Прип’яті, що поруч зі станцією, 26 квітня справляли сім весіль, батьки гуляли з дітьми по місту, любителі риболовлі сиділи з вудками на березі річки.
Міністерство охорони здоров’я СРСР 27 травня 1986 року направило на місця листа: “Засекретити відомості про ступінь радіоактивного ураження персоналу, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”.
Кажуть, час лікує. Через 24 тисячі років людство зможе забути про ту «мирну» атомну катастрофу, тому що це – час повного розпаду стронцію й цезію. З них ми прожили 30 років…
Нам горе люте миром перебути,
Нам поховати зло в бетон і бронь,
І – не забути! – доки світ і люди,
Синів землі, що відвели вогонь.
Б. Олійник
Дізнатися більше:
Книги
- Алексієвич, Світлана Олександрівна. Чорнобиль: Хроніка майбутнього [Текст]: короткі розповіді / Світлана Алексієвич; пер. Оксана Забужко, – К.: ФАКТ, 1998. – 194 с.
- Ганоцький, В. Ф. Чорнобиль – наш біль [Текст]: повість-реквієм / В. Ф. Ганоцький. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2006. – 72 с.
- Гуцало, Є. П. Скажений чорнобильський собака [Текст]: вибрані твори / Є. П. Гуцало.– К.: Знання, 2014.– 221 с.
- Гусєв, О. П. Кайдани Чернобиля [Текст]: документально-публіцистична повість /
О. П. Гусєв. – К.: ЕКМО, 2006. – 450 с.
- Драч, Іван. Чорнобильська мадонна [Текст]: Поезія: Посібник для 11 класу / Іван Драч; укл. Валентина Казакова. – Х.: Ранок: Веста, 2002. – 47 с.
- Колесников С. В. Весни обірване суцвіття [Текст]: вірші. – Кіровоград: Державне центрально-українське видавництво, 1995. – 48 с.
- Костін, І. Ф. Чорнобиль [Текст]: сповідь репортера / І. Ф. Костін. – К.: Мистецтво, 2002. – 320 с.: іл. – 192.31 грн.
- Ми переможені Чорнобилем [Текст] / автор-упор. В. Бондар. – Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 1996. – 144 с.
- Чорнобиль-поруч [Текст]: фотоальбом. – К.: Дніпро, 2000. – 199 с.
Публікації
- Борона, Д. Чорнобиль [Текст]: вірш / Д. Борона // Слово і час. – 2013. – 23 квітня. – С. 1.
- Вірші та пісні про Чорнобиль [Текст] // Класний керівник. – 2012. – № 7. – С. 15-16.
- Вовк, О. В. Урок позакласного читання "Чорний біль нашої землі" [Текст] / О. В. Вовк // Зарубіжна література в школі. – 2013. – № 13-14. – С. 48-52. Зміст: "Політ журавлів над нетолоченими травами".
- Гіркий чорнобильський полин [Текст] // Позакласний час. – 2016. – № 3. – С. 11-12.
- Горчинська, О. Стежками мертвого міста [Текст]: Прип’ять / О. Горчинська // Я вивчаю українську. – 2013. – № 4. – С. 30-31.
- Єременко, О. З відстані болю: до пломінця Чорнобильської свічі [Текст]: пекельний рай у повісті Катерини Мотрич "Політ журавлів над нетолоченими травами"/ О.Єременко// Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 11. – С. 8-11.
- Єрмакова, В. Чорнобиль: два кольори [Текст]: книжкова виставка / В. Єрмакова // Шкільна бібліотека. – 2012.– № 5. – С. 108-109.
- Жуков, Борис. Озверевшее пространство [Текст]: про Чернобыльскую зону отчуждения рассказывает старший научный сотрудник Института проблем безопасности АЭС – Сергей Паскевич / Борис Жуков // Вокруг света. – 2011. – № 4. –
С. 51-58.
- І сум, і біль... [Текст]: 25 років від дня Чорнобильської трагедії. Фотоілюстрації Ігоря Костіна // Позакласний час. – 2011. – № 4. – Кольорова вкладка.
- Крячко, Г. У полоні осатанілого атома, або Сорок дев’ять зависань над реактором [Текст]: 25 років Чорнобильської трагедії / Г. Крячко // Народне слово. – 2011. – 21 квітня. – С. 10.
- Лучанінова, О. Л. Чорнобиль – рана незагойна [Текст] / О. Л. Лучанінова // Позакласний час.– 2013.– № 5-6.– С. 54-58.
- Марець, Г. Я. "Чорний біль квітучої землі" [Текст]: створення групової аплікації. (Курс "Образотворче мистецтво", 7-й клас) / Г. Я. Марець // Мистецтво в школі. – 2012. – № 4. – С. 28-29.
- Мікульонок, І. О. Місто білого ангела [Текст]: Славутич / І. О. Мікульонок // Країна знань. – 2012. – № 8. – С. 40-42.
- Мікульонок, І. О. Мовчазні "мешканці" мертвого міста [Текст] / І. О. Мікульонок // Країна знань. – 2012. – № 8. – С. 38-39.
- Не відболить: чорнобильська нота української поезії [Текст] // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 4. – С. 2-3.
- Орел, С. Чорнобиль наших душ [Текст]: до 15-ї річниці Чорнобильської аварії / С. Орел // Вечірня газета. – 2001. – 27 квітня. – С. 10.
- Орленко, Лілія. Чорнобиль гірким спомином стукає в серце [Текст] / Лілія Орленко // Шкільний Світ.– 2012.– № 12. – С. 11-15.
- Остаповська, І. Двадцять шосте квітня – День скорботи [Текст] / І. Остаповська // Шкільний Світ. – 2009. – № 12. – С. 6-7.
- Петринка, Людмила. Усний журнал для учнів 9-11 класів "Катастрофа на Чорнобильській АЕС: уроки трагедії" [Текст]: (до 25-річчя сумної події) / Людмила Петринка // Географія та основи економіки в школі. – 2011.– №3.– С. 35-38.
- Петруччі, Маріо. Важка вода [Текст]: вибрані поезії про Чорнобиль / Маріо Петруччі // Всесвіт. – 2011. – № 3-4. – С. 5-19.
- Петрушенко, Микола. Давній вибух і досі тримає в напрузі [Текст]: чверті століття для ліквідації наслідків трагедії на ЧАЕС виявилося замало / Микола Петрушенко // Урядовий кур’єр. – 2011. – 4 березня. – С. 1, 8-9.
- Петрушенко, Микола. "Ніхто не думав, що хати залишаться сиротами, а села підуть у небуття" [Текст]: Чорнобиль: 25 років нашого життя / Микола Петрушенко // Урядовий кур’єр. – 2011. – 24 березня. – С. 17.
- Пирогов, І. А. Геоекологічна ситуація в Україні [Текст] / І. А. Пирогов // Все для вчителя. – 2014. – № 2. – С. 114-117.
- Полин-сльозою омивається душа... [Текст]: до річниці Чорнобильської трагедії // Позакласний час. – 2012. – № 5-6. – С. 123-126.
- Прокопчук, Станіслав. "Я працював у "команді смертників". Мій радіопозивний був 216-й" [Текст]: інтерв’ю з членом штабу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1986 рік), кандидатом технічних наук Петром Швидько / С. Прокопчук // Урядовий кур’єр. – 2013. – 17 квітня. – С. 8, 25.
- Пуговиця, Микола. "Ой у полі три тополі незелені..." [Текст]: відлуння Чорнобиля / Микола Пуговиця // Урядовий кур’єр. – 2010. – 24 квітня. – С. 8-9.
- Рихтік, А. Вічні дзвони подвигу й скорботи [Текст]: до 30-річчя від дня аварії на Чернобильськоій АЕС / А. Рихтік // Дати і події: календар знаменних дат: 2016 рік перше півріччя . – 2015. – № 1. – С. 92-96: фот. – Бiблiогр. в кiнцi ст.
- Родзінський, В. В. Екологічні проблеми ядерної енергетики України. Пам’яті Чорнобиля [Текст] / В. В. Родзінський // Все для вчителя. – 2012. – № 5-6. – С. 32-34.
- Романчук, А. В. Чорнобиль: гірка зірка Полин [Текст] / А. В. Романчук // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 5. – С. 109-110.
- Рубцов, В. Бійці першого ешелону [Текст]: чорнобиль / В. Рубцов // Пожежна безпека. – 2011. – № 4. – С. 6-7.
- Рядки, обпалені Чорнобилем... [Текст] // Культура і життя. – 2014. – 25 квітня. – С. 13.
- Сулима, Микола. Книжка з "Чорнобильської бібліотеки" [Текст]: роздуми над книжкою: Світлана Йовенко "Любов під іншим місяцем" / М. Сулима // Дивослово. – 2015. – № 9. – С. 61-63: портр.
- Тимошенко, О. Ф. Чорнобильська катастрофа та її наслідки крізь призму вивчення поеми Івана Драча "Чорнобильська мадонна" [Текст] / О. Ф. Тимошенко // Історія та правознавство. – 2011. – № 11. – С. 29-31.
- Удоєва, Юлія. Чорнобиль [Текст]: вірш / Юлія Удоєва // Обдарована дитина. – 2011. – № 4. – С. 60.
- Шпак, Віктор. Цей фронт називався "Чорнобиль" [Текст]: правда про найбільшу техногенну катастрофу потрібна насамперед усім нам / Віктор Шпак // Урядовий курєр. – 2011. – 14 грудня. – С. 1, 5.
Сценарії
- Бондаровська, Н. А. Чорнобиль не має минулого часу [Текст]/ Н. А. Бондаровська // Виховна робота в школі.– 2009. – № 3. – С. 41-46.
- Борисенко, Д. І. Дзвони Чорнобиля [Текст]: урок пам’яті. 9 клас / Д. І. Борисенко // Класному керівнику УСЕ для роботи. – 2011. – № 3. – С. 11-13.
- Бровченко, Н. І. Чорнобильська трагедія [Текст]: сценарій / Н. І. Бровченко // Все для вчителя. – 2005. – № 5-6. – С. 16-17.
- Васильєва, Оксана. "Тут був чорнозем, а тепер Чорнобиль..." [Текст]: виховна година / Оксана Васильєва // Шкільний Світ. – 2011. – № 11. – С. 16-20.
- Весновська, Н. "На Чорнобиль журавлі летіли" [Текст]: літературно-музична композиція / Н. Весновська // Шкільний Світ. – 2004. – № 29-32. – С. 73-75.
- Видай, Олена. Чорнобиль – біль моя і туга [Текст]: виховний захід / Олена Видай // Шкільний Світ. – 2011. – № 11. – С. 11-12.
- Гріга, Ольга. "Німа печаль на вустах України" [Текст]: урок до дня Чорнобильської трагедії за поезією Раїси Котик / Ольга Гріга // Дивослово. – 2009. – № 4. – С. 36-37.
- День пам’яті Чорнобильської трагедії [Текст]: атомне століття раною горить // Позакласний час. – 2014. – № 3. – С. 43-45.
- День Чорнобильської трагедії [Текст] // Розкажіть онуку. – 2013. – № 5-6. – С. 36-37.
- Дзядевич, Наталія. Річниці Чорнобильської катастрофи... [Текст]: сценарій виступу екологічної агітбригади / Наталія Дзядевич // Шкільний Світ. – 2012. – № 12. – С. 9-10.
- Дуваліна, С. І. Чорнобиль стукає у серце [Текст]: урок-реквієм / С. І. Дуваліна // Виховна робота в школі. – 2010. – № 2. – С. 28-32.
- Дудар, Галина. Відчули ми тепло звізди Полин [Текст]: літературний вечір-реквієм / Галина Дудар // Шкільний Світ. – 2011. – № 11. – С. 8-11.
- "Заграва над Прип’яттю" [Текст]: сценарій вечора пам’яті // Шкільний Світ. – 2003. – № 35-36. – С. 23-29.
- Зайцева, Т. С. Дзвони Чорнобиля, Хіросіми [Текст] / Т. С. Зайцева // Позакласний час. – 2011. – № 4. – С. 65-70.
- "Земле рідна, понівечина скрипко моя" [Текст]: літературно-музична композиція // Класний керівник. – 2012. – № 7. – С. 4-7.
- І гіркота пече полинна... [Текст]: до 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС // Позакласний час. – 2016. – № 3. – С. 5-7.
- Мироненко, Л. Земле рідна, понівечина скрипка моя [Текст]: сценарій/Л. Мироненко // Позакласний час. – 2005. – № 5-6. – С. 35-40.
- Мужність і біль Чорнобиля [Текст]: вечір пам’яті // Класний керівник. – 2012. – № 7. – С. 13-14.
- На Чорнобиль журавлі летіли... [Текст]: вечір-пам’ять // Позакласний час. – 2010. – С. 119-124.
- Неволя, В. В. Чорнобиль... Трагедія... Пам’ять...[Текст]: виховна година-спогад до дня Чорнобильської трагедії/ В. В. Неволя // Шкільний Світ. – 2004. – № 11. – С. 20-22.
- Ніколенко, Л. П. Пам'ятаємо чорнобильський квітень [Текст] / Л. П. Ніколенко // Виховна робота в школі. – 2009. – № 3. – С. 47-49.
- Ониськів, Людмила. Чорнобильські дзвони душу тревожать... [Текст]: урок пам’яті / Людмила Ониськів // Позашкілля. – 2011. – № 5. – 11-12 (вкладка).
- Паснак, М. В. Чорнобиля гіркий полин... [Текст] / М. В. Паснак // Позакласний час. – 2015. – № 3. – С. 37-38.
- Савіцька, Л. В. Чорнобиль не має минулого часу [Текст]: сценарій / Л. В. Савіцька // Позакласний час.– 2016.– № 3. – С. 8-10, 14-16: муз. тв. – Зміст: "Пісня про Чорнобиль"; "Подвиг"; "Чорнобильські лелеки".
- Смалько, Н. М. Тривожні дзвони Чорнобиля [Текст]: методико-бібліографічні матеріали / Н. М. Смалько // Класний керівник. – 2012. – № 7. – С. 2-3.
- Титова, А. В. Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять [Текст]: підбірка матеріалів / А. В. Титова // Шкільна бібліотека. – 2009. – № 3. – С. 61-64.
- Тишина, В. В. Дзвони Чорнобиля [Текст]: (бінарний урок) / В. В. Тишина // Все для вчителя. – 2010. – № 16-18. – С. 30-31.
- Ткаченко, Марія. Чорнобиль... мертва земля [Текст]: виховна година. 4 клас / Марія Ткаченко // Початкова освіта. – 2011. – № 14. – С. 16-18.
- Той квітень не забудеться ніколи... [Текст]: скорботні дати України: Чорнобильська трагедія // Позакласний час. – 2014. – № 3. – С. 109-110.
- Тюх, М. І. Дзвони Чорнобиля [Текст]: сценарій / М. І. Тюх // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 5. – С. 111-112.
- Фіщенко, Н. І гіркота пече полинна [Текст]: сценарій / Н. Фіщенко // Позакласний час.– 2004. – № 5-6. – С. 117-118.
- Чабан, Юрій. Стежинами Чорнобильського лиха [Текст] / Ю. Чабан // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 3. – С. 49-50.
- Ченаш, О. П. Вирвані з коренем [Текст] / О. П. Ченаш // Позакласний час. – 2012. – № 5-6. – С. 41-42.
- Чечко, Ю. Відлуння Чорнобильських дзвонів [Текст]: година пам’яті. До 25-річчя Чорнобильської трагедії / Ю. Чечко // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 3. – С. 59-61.
- Чорна трагедія на кольоровій землі [Текст] // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 4. – С. 44-46.
- Чорнобиль – біль душі людської [Текст]: дітям середнього шкільного віку про Чорнобильську катастрофу (добірка матеріалів) // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 5-6. – С. 40-48.
- Чорнобиль не має минулого часу [Текст]: 26 квітня – день аварії на ЧАЕС // Позакласний час. – 2013. – № 5-6. – С. 121-122.
- Чорнобильські дзвони [Текст]: урок пам’яті // Класний керівник. – 2012. – № 7. – С. 8-12.
- Шпак, Є. Уроки Чорнобиля людству [Текст]: сценарій / Є. Шпак // Шкільна бібліотека. – 2003. – №11.–С.27-28.
- Шукшина, О. А. Дзвони Чорнобиля [Текст] / О. А. Шукшина // Розкажіть онуку. – 2013. – № 5-6. – С.100-101.
|