Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Гайворонський   район

Районна   бібліотека   для   дітей

   Бібліотека почала своє існування у 1946 році. Це були тяжкі повоєнні роки відбудови народного господарства. Жителі міста, для поповнення бібліотечного фонду, приносили книжки з домівок. Бібліотека займала 2 кімнатки площею 30 кв.м. в старому будинку по вул. Воровського.
   Бібліотечний фонд становив 1044 книги, читачів було 273, а книговидача складала – 5124 примірників документів. У бібліотеці працювали двоє співробітників. Першою завідуючою була Дзюбак Анастасія Андріївна (на фото), яка закінчила Одеське культурно-просвітнє училище, а згодом, заочно, Харківський інститут культури.
   У 1948 р., у зв’язку з аварійним станом будинку, бібліотеку розташували в іншому приміщенні. Також виділили дві кімнати, але трохи з більшою площею.
   У 1950 р., за генеральним планом забудови міста, мали будувати універмаг на тому місці, де була бібліотека. І знову довелося переселятися – до Будинку піонерів, де теж бібліотека зайняла дві кімнати.
   З 1953 р. штат бібліотеки збільшився на одного працівника.
   У 1966 р., у сквері, що по вул. Чапаєва, виріс двоповерховий

будинок для міської музичної школи та районної дитячої бібліотеки. Через певний час РДБ зайняла весь другий поверх нового будинку, де знаходиться й дотепер. З’явилися відділи для читачів за віковими категоріями – абонементи, читальні зали, а також – книгосховище.
   У 1967 р. завідуючою РДБ стала Гончар Ія Петрівна (на фото),яка перебувала на цій посаді по 1986 рік. Проявила себе здібним та енергійним організатором, справжнім професіоналом. За її керівництва склався творчий колектив однодумців, які любили свою справу.
   І.П.Гончар входила до складу делегацій від Кіровоградської області щодо обміну досвідом з дитячими бібліотеками Ленінграду, Києва, Краснодару, Бєлгород-Дністровська, Одеси, Хмельницька тощо. Цікаве в практиці колег запроваджувала в своїй бібліотеці. Матеріали про досвід РДБ з’являлися на шпальтах періодичних видань країни: «Библиотекарь», «Соціалістична культура», «Кіровоградська правда», «Молодий комунар».
   За багаторічну працю І.П.Гончар отримала багато нагород і премій від Міністерства культури СРСР, ЦК ВЛКСМ,ЦК ЛКСМУ ,ЦКпрофспілок працівників культури, Республіканського комітету профспілок,обласного управління культури, районного відділу культури, а також, дипломи, свідоцтва і медалі «За доблестный труд» (1970 р.), «За трудовую доблесть» (1981р.), «Ветеран труда» (1983 р.). З 1986 р. персональний пенсіонер республіканського значення.
   Про бібліотечну діяльність І.П.Гончар працівники ОДБ ім. А.П.Гайдара розповіли у книзі «Дитячі бібліотекарі України. Сто кращих», виданій Національною бібліотекою України для дітей у 2012 р., яку й було їй вручено вОДБ ім. А.П.Гайдара у 2013 р. (на фото).
   У 60-70 х рр., з метою залучення читачів та пропаганди бібліотечних знань, працівниками РДБ проводилось багато екскурсій для школярів міста «В світ книжковий», оглядів новинок літератури.

  

На фото:  Д.М.Єфімова – завідувачка
відділом обслуговування Гайворонської РДБ

З розповіді вчительки ЗОШ № 5 Чабан Олени Іванівни:

   «Згадую, як колись у нашій школі широко практикувались захисти читацького інтересу удома в учнів. Батьки з радістю приймали товаришів сина чи доньки, йшла цікава розмова про книги, діти готували виставку своїх улюблених книжок, ігор, малюнків. Такі зустрічі відзначались невимушеністю та теплотою».

   У 1968 р. для читачів-учнів 1-4 класів було створено тематичний ілюстрований каталог, що полегшувало вибір бібліотечних книг дітям (на фото, бібліотекар Л.П.Шрамко навчає найменших читачів користуванню каталогом).
   Бібліотека почала проведення масштабних заходів. Перший з них – районний зліт юних книголюбів відбувся у 1970 р., під час зимових канікул. Тут, діти із сіл розповідали про те, як книга допомагає їм у житті і навчанні.
   Також, бібліотекарі і читачі брали участь у роботі кінолекторію «Ми – молоді господарі землі», транслювали усний журнал по районному радіомовленню. Приділялась посилена увага пропаганді комуністичної та військово-патріотичної тематики, особливо напередодні ювілейних дат. Зокрема, до 35-річчя Великої  Перемоги:  оформили  куточок «Маленьким дітям

про велику війну» і ленінську кімнату (на фото); організували штаб «Юних мандрівників» ленінськими місцями і зустрічі з військовослужбовцями «Є така професія Батьківщину захищать» (на фото); створили

 


гурток «Юний пропагандист»; провели урок мужності «Ввійшли вони в безсмертя, як солдати»

 

(на фото, бібліотекар Л.О.Франчук, справа), а також провели радіо гру в 4 тури за книгою А.Митяєва «Книга майбутніх командирів». Під часлітературної гри-подорожі «Парад хлопчишевих військ» (на фото) читачі готували повідомлення, бесіди, огляди, лекції «Книги, пробиті кулями», «Книги-бійці», «Вони воювали за Батьківщину», які представляли своїм ровесникам.

   Діти із задоволенням відвідували бібліотечні гуртки: «Клуб любителів прекрасного», «Книга і лялька», «Книжкова лікарня» (на фото).
   У масовій роботі бібліотекарі постійно використовували аудіовізуальні засоби: діафільми, діапозитиви, магнітофонні записи, літературно-музичні журнали «Колобок», «Кругозор», платівки.
   У 1970-х рр. в РДБ відбувались цікаві зустрічі зі знаними і дуже популярними серед читачів України письменниками М.С.Вінграновським, А.І.Кацнельсоном, В.А.Логвиненком, Д.Ткаченком. (на фото).

 

   На одній із таких зустрічей до книжкової виставки, підійшов письменник Д.Ткач, і помітив там свій твір, прочитаний сотнями дітей. Автор звернувся з проханням до читачів і бібліотекарів подарувати йому зачитану книгу. Натомість – прислати новий примірник. Гість отримав книгу. А через деякий час, на адресу бібліотеки, надійшла невеличка бандероль з книгою і листом письменника:

   «Дорогі друзі, піонери, школярі, шановна Ія Петрівна!
   З хвилюванням згадую нашу щиру, дружню зустріч у бібліотеці. Як шкода, що вона була такою короткою! Невстигли наговоритись вдоволь, поділитись творчими і життєвими планами, але це від мене і від вас не залежало. Так сподіваюсь, що ми ще зустрінемось, бо мені треба буде побувати в Гайвороні. Дуже вдячний вам за чудовий монтаж «Радянські письменники – дітям», за теплі відгуки на мої книжки. Як і обіцяв, надсилаю Вам новий примірник книжки: «Есть, стоять на смерть!» замість тієї зачитаної, яку ви мені дали.
    Усім вам міцно тисну руку і бажаю всякого добра. м. Київ. 5.10.1970 р. Д.Ткач».

   У 1977 р. відбулась централізація бібліотечної мережі району, що у 80-х позитивно вплинуло на діяльність РДБ. Завдяки державному фінансуванню заклад забезпечувався необхідним бібліотечним і технічним обладнаннями. З’явилися нові сучасні стелажі для книг, було закуплено столи та стільці для молодшого відділу. Працівники РДБ створили в новому приміщенні красивий інтер’єр.
   Новим у роботі РДБ було те, що кожен рік бібліотекарі залучали читачів до участі у різноманітних всесоюзних оглядах, конкурсах і неодмінно отримували нагороди. Так, у 1967 р. РДБ відзначена дипломом Міністерства культури СССР і ЦК профспілки працівників культури як переможниця Всесоюзного огляду бібліотек. У 1971 р. – отримала першу премію та подарунок від газети «Пионерская правда» за перемогу у Всесоюзній грі «Железнодорожный светофор», а від Управління південно-західної залізниці – телевізор. Також, були Почесна грамота від Міністерства культури УРСР, як переможцю республіканського огляду діяльності культурно-освітніх закладів (1975 р.); грамоти від обласного управління та районного відділу культури (1979 р); Диплом видавництва дитячої літератури «Веселка» за активність у Республіканській літературній подорожі «На героїв рівняємо крок», присвяченій 40-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні (1985 р.). У 1983 р. колектив РДБ, як переможця соціалістичного змагання, занесено на обласну Дошку пошани. РДБ було підготовлено і поширено по Україні плакат «Нові форми роботи» (1974 р.) та буклет «Дитина стає читачем» (1982 р.).
   Короткий період (1986-1988 рр.) РДБ очолювала Панченко Любов Григорівна, яка вирізнялася творчим мисленням, активною життєвою позицією, прагненням до нового. Згодом, була призначена на посаду начальника відділу культури району.
   При РДБ діяли 4 читацькі об’єднання за інтересами, які із задоволенням відвідували діти.
   Про найпопулярніший з них – клуб любителів поезії, музики і театру «Ровесник» – висвітлювалось у буклеті «Виховання захопленням» підготовлений і випущений ОДБ ім. А.П.Гайдара та ОЮБ ім. О.М.Бойченка у 1988 р.
   У непрості 90-ті, на посаді заступника директора РЦБС по роботі з дітьми перебувала Комарі Наталя Ігорівна (1994-2000 рр.), яка примножила творчі надбання бібліотеки.
   У 1997 р. РДБ була однією з переможниць обласного конкурсу, оголошеного ОДБ ім. А.П.Гайдара, на кращий сценарій літературної подорожі «Маловідомі сторінки моєї малої батьківщини». При написанні сценарію «Стежками рідного краю» бібліотекарі РДБ звертались не лише до своїх фондів, а й до краєзнавчих матеріалів місцевого музею.
   Позицію попереднього керівника намагалась продовжувати Шаргородська Людмила Миколаївна (2000-2004 рр.).

   З 2004 р. на посаду заступника директора РЦБС по роботі з дітьми прийшла Пастернак Надія Михайлівна (на фото), яка до цього трудилась бібліотекарем не один десяток років, хоча й не мала бібліотечної освіти (у 1979 р. закінчила Дніпропетровський інститут інженерів транспорту). Та доля привела її до бібліотеки, де вона із задоволенням працювала.
   Більшого розмаїття набуває краєзнавство. РДБ влаштовує часті зустрічі з місцевими літераторами, презентації їх книг. Багато письменників подарували бібліотеці власні твори, збагативши скарбничку краєзнавчого фонду закладу.
   Всіляко підтримується літературна творчість читачів як РДБ, так і сільських бібліотек. Щорічно випускаються збірочки доробок юних.
   Завдяки РДБ та ОДБ ім. А.П.Гайдара, колективна робота членів літературно-поетичного гуртка с. Хащувате перемогла у номінації «Пам’ять заради майбутнього» на Всеукраїнському конкурсі «Моя мала Батьківщина». А талановита учасниця гуртка Влада Лопушанська здійснила поїздку до Німеччини для участі у благодійному дитячому німецько-українському конкурсі «Юний письменник» (2007 р.). У 2008 р. РДБ випустила збірочку поезій В.Лопушанської «Кришталеві краплини-слова».
   За підсумками роботи 2008 і 2009 рр. ОДБ ім. А.П.Гайдара відзначила керівника і колектив РДБ у номінаціях «За сучасний стиль в організації роботи бібліотеки» та «За активну популяризацію краєзнавства серед юних читачів».
   З 2010 року РДБ очолює Новіцька Оксана Анатоліївна, заступник директора РЦБС з питань обслуговування дітей, фахівець з вищою бібліотечною освітою (закінчила Київський Національний університет культури і мистецтв).
   До традиційних напрямів роботи додались нові, зокрема, проектна діяльність. Працівниками РДБ розроблено власні бібліотечні програми, які мають продовження «Люби і знай свій рідний край» (2011-2012 р.) «Багатовимірність інформаційної культури 21 століття» (2012-2013 р.) у рамках однойменної обласної.
   Поряд з улюбленим багатьма поколіннями дітей, бібліотечним гуртком «Книга і лялька» розпочали роботу нові: «Джерельце» екологічно-народознавчого спрямування, для молодших школярів та пізнавальний – «Ерудит», для читачів середнього і старшого шкільного віку.

РДБ – учасниця Національного проекту «Україна читає дітям»,
Всеукраїнського конкурсу «Кращий читач України»,
Всеукраїнської програми «Добрик-Всесвіт» Фест (на фото).

У 2012 р. РДБ отримала перемогу у конкурсі проектів
«Організація нових бібліотечних послуг з використанням
вільного доступу до Інтернет» програми «Бібліоміст» (на фото).


Колектив
Гайворонської РДБ

О.А. Новіцька
(у центрі)
заступник директора РЦБС  з питань обслуговування дітей 

зліва направо:  Н.А. Загарій, Г.С.Панченко, 
В.Г. Кузьменко,І.Ф. Бартошек – бібліотекарі

 

         Дані про РДБ:

   Структура бібліотеки – 2 абонементи, 2 читальні зали
   Штат – 5 одиниць
   Бібліотечний фонд – 27138 прим. документів
   Користувачі обслужені – 2454, у т.ч., за ЄРК – 1200
   Відвідування – 19284, у т.ч., Інтернет-відвідування – 280
   Видача документів – 49938 од.
   Використання новітніх інформаційних технологій –5 ПК,
   1 принтер, 2 багатофункціональних пристрої,
   скайп-зв’язок, телефон, E-mail