Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Департамент культури, туризму
та культурної спадщини
обласної державної адміністрації

Обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу 

ББК  78.34 (4УКР – 4КІР) І  90

Історія і сучасність дитячих бібліотек Кіровоградської області:
збірка / Обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара;
укладачі Н.І.Расторгуєва, Л.С.Босюк. – Кіровоград, 2013. – фото. 

Укладання, обробка, комп’ютерна верстка матеріалів
Н.І.Расторгуєва, Л.С.Босюк

Редактор
О.В.Ліпей

Відповідальна за видання
Т.С.Манжула

Кожен з … періодів
в  історії дитячих бібліотек,
залишив нам культуру
і  духовну спадщину,
яка займає гідне місце
в  українській культурі.

Історія розвитку
 бібліотек України для дітей
(1960-1974 рр.

Передмова

      Бібліотеки для дітей, як своєрідні соціально-інформаційні та культурно-просвітницькі центри з питань дитинства, є невід’ємною частиною бібліотечної системи нашої держави, її історичного, духовного та культурного надбання.
      У нашій країні існує мережа спеціалізованих бібліотек для дітей (ст. 6, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»), що підпорядкована центральним органам виконавчої влади, а за адміністративним підпорядкуванням – знаходиться у сфері управління місцевих органів виконавчої влади та відповідних місцевих рад.
      Бібліотеки для дітей виокремлюються серед інших своїм цільовим призначенням, складом користувачів – дітей різних вікових і соціальних груп та організаторів дитячого читання, спеціалізацією бібліотечних фондів. Заклади забезпечують вільний доступ своїх користувачів до інформації, задовольняють їхні інформаційні потреби у самоосвіті та набутті комплексу знань для повноцінної життєдіяльності.
      Головним координаційним і методичним центром для дитячих бібліотек Кіровоградщини є обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара. Вона опікується питаннями функціонування і збереження бібліотечної мережі, здійснює аналітико-прогностичну, маркетингову, дослідницьку, видавничу діяльність, підвищення професійного рівня працівників дитячих бібліотек області.
      Шлях розвитку дитячих бібліотек України ХХ ст. був непростим. Так, у їх становленні певну роль відіграла Третя Всеукраїнська нарада по освіті (15-17 червня 1921 р.), де підкреслювалось, що дитяча бібліотека повинна бути виділена із сітки бібліотек для дорослих, укомплектована спеціалістами, спеціальною дитячою літературою і бібліографією.
      Першим офіційним документом у республіці, в якому розрізнялися типи бібліотек та їх підпорядкованість був «Кодекс законів про народну освіту УРСР» (листопад, 1922 р.). Дитячі бібліотеки як самостійний тип бібліотек входили в групу центральних бібліотек повітових міст. У червні 1926 р., на Першому Всеукраїнському з’їзді, було визначено поняття «дитяча бібліотека» і «самостійна дитяча бібліотека».
      Отже, 20-ті рр. ХХ ст.є початком формування мережі бібліотек для дітей на теренах нашого краю. Так, у дослідженні Г.Погребняк «Становлення та розвиток дитячих бібліотек України», зазначається, що на території України існувало 23 самостійних центральних дитячих бібліотеки, в основному, в міських центрах, зокрема, Миколаєві, Херсоні, Катеринославі, Одесі, Кіровограді».
      Створення бібліотек в 30-ті рокинерозривно пов’язані з адміністративно-територіальними реорганізаціями областей України.
      10 січня 1939 року відбулось утворення Кіровоградської області,що сприяло появі обласної бібліотеки для дітей, нині – ОДБ ім. А.П.Гайдара. До складу області увійшли райони, де вже існували дитячі бібліотеки: Піщаний Брід, нині – село Добровеличківського району, Нова Прага, нині – селище міського типу Олександрійського району.
      Велика Вітчизняна війна (1941-1945 рр.) на території України перериває відкриття дитячих бібліотек, руйнує існуючі. Відродження і створення нових бібліотек для дітей в області розпочинається у 2-й половині 40-х рр. 20 ст.
      У жовтні 1945 р. відновлює свою діяльність обласна бібліотека для дітей, згідно з рішенням Кіровоградського облвиконкому від 3.10.1945 р. № 1331. 
      Протягом 1945-1949 рр. в області створюється ще 15 бібліотек для дітей.
      У 50-60 рр. на розвитку мережі дитячих бібліотек певним чином позначилось подальше територіально-адміністративне формування структури областей України, у т. ч., й Кіровоградської. У цей період припинили своє існування Аджамський, Великовисківський, Витязівський, Глодоський, Златопільський, Єградківський, Підвисоцький, Піщанобрідський, Тишківський, Хмелівський, Червонокам’янський райони. У зв’язку з цим змінився статус дитячих бібліотек, що існували на їх територіях, які стали дитячими відділами, міськими бібліотеками. З’явились зональні бібліотеки, завданням яких було надання методичної допомоги бібліотекам навколишніх сіл.  Статус зональної дитячої бібліотеки отримали Піщанобрідська (1959 р.), Новопразька (1962 р.), Рівнянська (1966 р.)  районні дитячі бібліотеки.
У 50-ті рр. відкривається 17 закладів.
      На початку 60-х рр., відповідно до наказу Міністерства культури «Про реорганізацію роботи бібліотек для дітей» (1962 р.), бібліотеки для дітей та юнацтва отримують статус бібліотек для дітей. У цей період в області було відкрито ще 3 дитячі бібліотеки.
      Всього в області на кінець 60-х рр. налічувалось 33 самостійні бібліотеки для дітей: Кіровоградська державна обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара, 21 районна, 8 міських, 3 зональні.
      Починаючи з 1975 р., дитячі бібліотеки поступово входять до складу районних, міських централізованих бібліотечних систем області (ЦБС), що позитивно відобразилось на комплектуванні бібліотечних фондів, матеріальній базі, технічному оснащенні. Як результат – більш якісне бібліотечне обслуговування.
      Впродовж 70-80-х рр.відбувається подальше розширення мережі дитячих бібліотек. Відкрилися бібліотеки для дітей у: м.Кіровоград – філії №№ 19, 21; м.Олександрія – філія №3; смт Побузьке Голованівського р-ну; с.Липняжка Добровеличківського р-ну.
      У 1989 р. функціонувала 41 спеціалізована бібліотека для дітей: обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара, 21 районна, 16 міських, 3 сільських (Липнязька і Піщанобрідська Добровеличківського району, Рівнянська Новоукраїнського району). Кількісні показники бібліотек для дітей області (крім, ОДБ ім. А.П.Гайдара) становили: фонди бібліотек – 1 млн. 144 тис. прим. документів; кількість читачів – 78,8 тис. осіб.
      90-ті рр. в історії бібліотечної справи позначені скороченням мережі бібліотек для дітей.  
Реорганізовано в дитячі відділи при бібліотеках для дорослих: Знам’янську РДБ (1992 р.), Липнязьку СДБ (1993 р.); Кіровоградську РДБ, Новопразьку МДБ, Піщанобрідську СДБ (1997 р.), Олександрійську РДБ (1998 р.).
      Статус міських бібліотек для дорослих отримали дитячі бібліотеки: філія №2 Олександрійської міської ЦБС і філія №14 Кіровоградської міської ЦБС.
      У 1999 р. функціонували 33 дитячі бібліотеки: ОДБ ім.А.П.Гайдара, 18 РДБ, 13 МДБ, 1 СДБ. Загальна кількість бібліотечного  фонду  яких (крім, ОДБ ім. А.П.Гайдара), складала – 881,7 тис. прим. документів,  а читачів налічувалось 65,6 тис. осіб.
      У ХХІ ст.,як і у попередньому, мережа спеціалізованих бібліотек для дітей продовжує трансформуватись.
      У 2009 р. створюється Витязівська сільська бібліотека для дітей у Бобринецькому районі.Разом з тим,втрачають самостійність (стають дитячими відділами при бібліотеках для дорослих): Знам’янська МДБ (2004 р.), Маловисківська РДБ (2005 р.), Онуфріївська  РДБ (2011 р.). Закрито Світловодську РДБ  (2008 р.).
      На початок 2013 р., в області30 спеціалізованих бібліотек для дітей: ОДБ  ім. А.П. Гайдара, 15 РДБ, 12 МДБ, 2 СДБ.
      16 бібліотек для дітей, у т. ч., ОДБ ім. А.П.Гайдара, є самостійними (тобто, не відносяться до ЦБС), 14 – входять до складу районних (міських) ЦБС.
      За даними державної статистичної звітності за 2012 р. бібліотечний фонд 30 бібліотек для дітей області – універсальний і багатогалузевий, містить 840,51 тис. прим. документів (у т. ч., в ОДБ ім. А.П.Гайдара - 172,03 тис. прим.) українською, російською та іноземними мовами. Основний масив фондів  –  книги – 810,93 тис. прим., чимало періодичних видань – 27,55 тис. прим.,  аудіовізуальні  та  електронні видання складають 2,03 тис. прим.
      Кількість обслужених користувачів – 61,5 тис. осіб (у т.ч., ОДБ ім. А.П.Гайдара - 12,1). Серед зареєстрованих користувачів більшість – діти до 15 років – 34,0 тис. осіб (у т. ч., ОДБ ім А.П.Гайдара – 7,1). 
      З’явились інтернет-користувачі –  понад 5 тис. осіб. Відвідування дитячих бібліотек становлять 587,2 тис. (у т. ч., 104,1 тис. в ОДБ ім. А.П.Гайдара).
      Дитячі бібліотеки області володіють базою новітніх технічних засобів, що сприяє розширенню спектру інформаційно-бібліотечних послуг, інноваційних підходів в обслуговуванні користувачів та сучасному іміджу закладів.
      15 бібліотек для дітей області стали переможцями у конкурсі проектів Всеукраїнської програми «Бібліоміст» (партнерська робота Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства культури України та Української бібліотечної асоціації, за підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтс). Це сприяло значному розширенню комп’ютерного парку дитячих бібліотек.
      У 2013 р. 26 бібліотек для дітей (у т. ч., ОДБ ім.А.П.Гайдара) мали близько 100 одиниць комп’ютерної техніки. Доступ до мережі Інтернет, електронної пошти забезпечували користувачам 24 бібліотеки, 9 – мали Інтернет-центри, 15 – зони Wi-Fi. Власні електронні ресурси дитячих бібліотек дають можливість широко представляти діяльність закладів у мережі Інтернет: на 9 сайтах, 6 блогах, 11 сторінках у соціальних мережах, 11 сторінках на сайтах інших установ. Цей процес має продовження.
      Підсумовуючи, можна констатувати, що роль дитячих бібліотек у соціалізації духовного зростання юної особистості – неоціненна. Тому, на наш погляд, вкрай важливо було висвітлити труд дитячих бібліотек. Саме задля цього створювалось дане видання, яке носить історико-дослідницький та довідковий характер.
      7 випусків збірки містять статті про розвиток і становлення районних, міських, сільських дитячих бібліотек Кіровоградщини у ХХ та початку ХХІ століть. При укладанні використано різні джерела: інформаційні матеріали, фото, листи, спогади, отримані від керівників бібліотек для дітей; методичні видання, інформаційно-статистичні звіти, статті з періодики, альбоми-естафети, історико-краєзнавча література та фото з архіву відділу розвитку дитячих бібліотек і маркетингу та фондів ОДБ ім. А.П.Гайдара; Інтернет-ресурси.
      З огляду на те, що не збереглося документів про заснування окремих бібліотек, за основу брались дані з книги «Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область», дати перших записів інвентарних книг бібліотек, спогади старожилів.
      Усі випуски з додатками: «Скорочення слів» та «Використані інформаційні джерела».
      Видання призначено для бібліотечних працівників, викладачів у сфері бібліотечних та інформаційних послуг, студентів, користувачів бібліотек та всіх, кого цікавить історія і культура краю.
      Висловлюємо слова вдячності усім фахівцям дитячих бібліотек області, хто долучився до збиральницької роботи про діяльність своїх закладів.