«Серце міста» – чудовий художньо-архітектурний мурал на торці приміщення обласного художнього музею. При його виконанні художники використовували картину Андрія Ліпатова «Променад на Дворцовій» (2001 р.), вміщену у альбомі «Мій світ». Художник, закоханий в рідне місто, життя і людей, і цю закоханість намагається передати кожному, хто спілкується з його картинами. Подивіться, каже він, які ви гарні, веселі, дотепні, як ви граєтесь, спілкуєтесь, святкуєте, кохаєте, які ви сміливі, мрійливі, сильні, бо вмієте і працювати, і кепкувати, і сміятися із себе, і пам’ятати своє місто, свої звичаї, своє минуле. На зображенні можна впізнати Велику Перспективну – центральну вулицю нашого міста (історія якої розпочалася 1847 року) з неповторною архітектурою і трамваєм, що колись курсував містом. Площа полотна – майже триста метрів. Єдине що змінили в картині Андрія Ліпатова – в колясці замінили офіцера на даму. Проект настінного живопису виник з ініціативи народного депутата України Костянтина Яриніча іще в 2017 році. За словником іншомовних слів, мурал – декоративний розпис стіни або стелі з гармонійним включенням в композицію архітектурних елементів робочої поверхні; стінопис, а також твір, виконаний у подібній техніці.
Для реалізації проекту було оголошено конкурс «Мурал-арт», на який подано більше 60 робіт від професійних художників, аматорів та студентів. Головна вимога до робіт – мурал мав відображати історію краю. Тож після тривалих обговорень на останньому засіданні конкурсної комісії для розпису муралу обрано роботу Андрія Ліпатова «Променад Дворцовою». Над муралом, створеним за кошти родини народного депутата Костянтина Яриніча, 21 день працювали четверо столичних художників-муралістів UT ART STUDIO студії, витративши 50 літрів фарби, понад 25 літрів грунтовки. 18 липня 2019 року містянам та туристам офіційно презентували новий мурал. Відкриття муралу пройшло урочисто за участі місцевих співаків Олександра та Анастасії Безай. Десяткам причетних до його створення було вручено подяки.
Важливими позитивними функціями муралів є підвищення привабливості, естетизація міського простору: кольорові малюнки оживлюють одноманітні простори типової забудови у житлових масивах та індустріальних промзонах. Такі зображення на великих будинках роблять їх більш комфортними, дружніми для візуального сприйняття, ближчими до людського масштабу. Містяни та гості міста отримали оригінальну фотозону.
Дізнатися більше:
Публікації
Конкурс мурал-арту: Оголошення // Народне слово. – 2017. – 16 лютого. – С. 14.
Кропивницький: другий міський мурал – з картини Андрія Ліпатова: Фотофакт // Народне слово. - 2019. – 18 липня. – С. 1: фото. кол.
Несен Елена. Первый городской мурал / Елена Несен // Украина-Центр. – 2018. – 28 июня. – С. 2: кол. iл.
Рыбченков Геннадий. Мурал на худмузее: остались считанные дни / Геннадий Рыбченков // Украина-Центр. – 2019. – 18 июля. – С. 14: фот. кол.
Тільнова І. Мурал для музею / І. Тільнова // Нова газета. – 2017. – 10 серпня. – С. 2: фото.
У Кропивницькому з'явився ще один мурал // Нова газета. – 2019. – 25 липня. – С. 12.
У центрі Кіровограда має з’явитися перший міський мурал // 21-й канал. – 2018. – 28 червня. – С. 1, 3.
Ресурси Інтернет
Рыбченков Г. Все вперед, на «Променад»! [Електронний ресурс] // Украина-Центр: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://uc.kr.ua/2019/07/23/vse-vpered-na-promenad/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.08.2019). – Мова рос.
Шепель Ф. У Кропивницькому художника увічнили муралом [Електронний ресурс] // Украина-Центр: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.golos.com.ua/news/98567. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.08.2019). – Мова укр.
Плюс муралізація нашого міста Електронний ресурс] // Центральноукраїнське бюро новин: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.vechirka.com.ua/plyus-mural-zac-ya-nashogo-m-sta. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.08.2019). – Мова укр.