Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Поради методиста

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

Дитяча бібліотека – вихователь культури толерантності у користувачів дітей
з досвіду роботи бібліотек області

Ніна Расторгуєва,
завідуюча відділом

     Що означає слово «толерантність»? У перекладі на українську мову це – терпимість. Терпимість до чогось своєрідного, до іншої думки, позиції, переконань. Це досить містке та глибоке поняття. Воно торкається і міжнародних відносин, і діалогу культур, і міжетнічних та міжконфесійних взаємин, і культури світу. Коротко визначення толерантності можна сформулювати так: допомогти різним по світогляду, несхожим один на  одного людям жити в мирі один з одним. Формування толерантної свідомості відбувається не водночас. Це процес поступовий і послідовний.
     Дослідники розглядуваної проблеми одностайні в думці, що доросла (зріла) толерантність закладається в дитинстві. Бібліотека  є одним із тих закладів, які можуть допомогти виховати, виплекати у дітей і підлітків толерантність.  Адже і самі бібліотеки по своєму статусу є толерантними закладами. У Законі України «Про внесення змін до Закону України „Про бібліотеку і бібліотечну справу”» (розділ 7, стаття 21) зазначається: «Громадяни України незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання мають право на бібліотечне обслуговування… Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на бібліотечне обслуговування, що і громадяни України».
     Практично вся робота бібліотек з користувачами – це виховання культури толерантності і духовності, оскільки бібліотеки займаються і морально-етичним, і полікультурним, і правовим вихованням, працюють з дітьми з обмеженими можливостями і просто допомагають вихованню освіченої людини.
     Завдання бібліотек полягає в створенні толерантного середовища, просуванні толерантно орієнтованої літератури та інформації, а також у  загальнодоступності  літератури з  даної проблеми.
     Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П. Гайдара як методичний центр запроваджує сама інноваційні форми і методи та спрямовує роботу дитячих бібліотек області на пошук нових напрямів, які б сприяли вихованню культури толерантності у підростаючого покоління.
     Так, обласна бібліотека для дітей ім. А.П. Гайдара значну увагу приділяє правовому та морально-естетичному вихованню підростаючого покоління. Вже не перший рік в ОДБ працюють: правовий лекторій «Іменем закону», клуб спілкування для підлітків «Ситуація», клуб «Великі права маленької людини». На засідання цих клубів запрошуються фахівці, юристи, лікарі, психологи обласного та міського центрів соціальних служб для молоді, обласної служби у справах неповнолітніх та обласного центру здоров’я.
     У 2009-2010 роках найменші читачі були учасниками засідань клубу «Великі права маленької людини» на теми: «Дещо про шкідливі звички», «Європа і права дитини», «Права свої знай, обов’язки не забувай». На заходах правового лекторію «Іменем закону» з проблем: «Алея прав дитини», «Ми і закон», «Кримінальні дива віртуального світу»,   «Підліткова   агресія»,   разом   із   працівниками  обласного  центру соціальних служб для молоді, підлітки обговорювали питання використання  дитячої  праці,    права  дитини  на  дружбу,  толерантності  у взаємовідносинах між однолітками  тощо.
     Вже стало традицією  проведення в бібліотеці, у лютому місяці, Тижня історії та права. Заходи Тижня охоплюють різні категорії користувачів. Так, учні середнього шкільного віку взяли участь у Дні інформації на тему: «Діти і їх права», рольовій грі «Правознавча скринька», п’ятикласники долучилися  до гри-подорожі  «Хочу бути правознавцем», маленькі відвідувачі стали учасниками циклу віртуальних уроків «Школа безпеки для малюків».
     Познайомитися з літературою та отримати консультативну допомогу стосовно питань здорового способу життя та профілактики злочинності серед неповнолітніх, організатори дитячого читання мають можливість за допомогою постійно діючого Інформаційного центру, де представлена різноманітна корисна інформація, пам’ятки та закладки з питань правової освіти дітей, телефонів служб у справах сім’ї і молоді,  психологів, лікарів. Знайти необхідну інформацію в електронному вигляді з даної проблеми відвідувачі бібліотеки можуть, скориставшись безкоштовними послугами Інтернет-класу та інформацією, представленою на Веб-сайті обласної бібліотеки для дітей у розділі  «SOS - інформація для дітей».
     Ще один важливий напрям роботи ОДБ - робота з такими категоріями дітей,  як діти-інваліди, діти з фізичними вадами здоров’я. Бібліотека вбачає своє завдання у сприянні їх соціальній реабілітації засобами книги. Не перший рік ОДБ ім. А.П. Гайдара тісно співпрацює з дитячим відділенням міської громадської організації  інвалідів «Сила духу», «Спеціалізованою загальноосвітньою школою – дитячим садком для дітей з вадами слуху», допоміжними школами №№ 1, 2, де також навчаються діти з фізичними обмеженнями. Щороку, до Міжнародного дня захисту дітей, Міжнародного дня інвалідів для цих категорій дітей  у бібліотеці  проводяться  різноманітні благодійні свята, акції під гаслом: «Діти – дітям», «Добро і милосердя – кожній дитині», «Поспішай добро зробити вчасно». У 2009 році, до Міжнародного дня інвалідів, бібліотекарі підготували для вихованців спеціалізованої загальноосвітньої школи  І-ІІІ ступенів для дітей з вадами слуху годину розваг «Казок країна чарівна» та лялькову виставу «Світова казкова скринька», а у рамках проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання відбулось віртуальне літературне шоу «Дивосвіт скарбів книжкових».
     Крім запрошень на різноманітні масові заходи, засідання клубів за інтересами, у відділах проводиться індивідуальне обслуговування цієї категорії дітей. Вони користуються пільгами при наданні додаткових платних послуг у бібліотеці, про що зазначено в Положенні про платні послуги. Робота ОДБ ім. А.П. Гайдара не залишилася непоміченою. Свідчення цього – Подяки від Кіровоградської обласної організації інвалідів за підтримку ініціатив людей  з  особливими  потребами,  активну  громадську  роботу,  особистий внесок у розвиток інвалідного руху; Головного управління юстиції у Кіровоградській області за вагомий внесок у підвищення рівня правової культури та розвиток правової освіти дітей.
     Різноманітні за формою і тематикою заходи для користувачів-дітей проводяться у бібліотеках області.
Темі виховання у  дітей і підлітків культури міжнаціональних відносин, поваги до самобутності кожної національної культури, формування системи знань про світову культуру і мистецтво були присвячені презентації книжкових виставок і окремих книг, заочні подорожі, літературні години, ігри, конкурси, проведені МДБ  Кіровограда, Вільшанською та Гайворонською РДБ, філіями Олександрійської РЦБС тощо. Це: «Культура країн світу», «Феєрія мандрів», «Стати Європою, щоб бути Україною».
     Бібліотекарем Добронадіївської сільської бібліотеки Олександрійської РЦБС спільно з членами євроклубу «Меридіан» проведено фестиваль «Парад країн Європи». Приміщення бібліотеки прикрасили дитячі малюнки та прапори країн – членів ЄС. Оформлено книжкову виставку-подорож: «ЄС стає ближчим до Європи».На заході звучала «Ода радості» (гімн ЄС); відбулася прзентація євроклубу англійською мовою та інтерв'ю ведучої з бібліотекарем про історію заснування ЄС; розповідь  про рідну Україну – центр Європи – була доповнена піснею «Як у нас на Україні» та танцем «Ой, рушник-рушничок». Діти в національних костюмах представили деякі європейські країни художніми номерами: «Словацька полька», «Віденський вальс» тощо. Насамкінець, до глядачів вийшла головна героїня свята – Європа, яка запропонувала глядачам відповісти на питання вікторини щодо Євросоюзу. Всі, хто дав правильну відповідь, у подарунок одержував квітку ультрамаринового ірису.
     Кіровоградська ЦМДБ. Неабияку увагу читачів привертають заходи, які проводяться в рамках циклу «Культура країн світу». Під час презентації виставки-демонстрації «Україна – Японія: діалог культур» присутні почули розповіді про схожість традицій та звичаїв двох країн, училися мистецтву аранжування квітів - ікебани, отримали майстер-клас з виготовлення орігамі. Родзинкою презентації стала чайна церемонія.
     Цикл книжкових виставок «Феєрія мандрів» пройшов у Вільшанській РДБ. Одна з виставок розповіла про країни Євросоюзу. Кожен її розділ  присвячувався окремій країні, що була представлена прапором, цікавим інформаційним повідомленням, а також художніми творами. Під час заочної подорожі до Японії  «Мандрівка по країні сонця, що сходить» діти дізналися про Японію, її культуру, побут, мистецтво складання ікебани, також почули легенди про орігамі.
     Чимало відбулося у бібліотеках заходів, присвячених морально-етичному вихованню, а саме: формуванню у дітей основ загальнолюдської і народної моралі (совісності, порядності, тактовності, співчуття, милосердя, доброти, чесності, гуманності, толерантності та інших доброчинностей); вихованню поваги до батьків, духовної єдності поколінь.
     ВільшанськоюРДБ проведеноцикл уроків-зустрічей «Ми приходимо у світ для добра і краси», який завершився Тижнем Доброго Янгола. Під час  подорожі  «У країну  Ввічливості»  на зупинках «Етикет», «Королівські манери», «Азбука моральності» та «Толерантність» діти засвоювали правила суспільної поведінки.
     Гайворонська РЦБС. РДБ запропонувала користувачів взяти участь у морально-етичних бесідах «Ваш кодекс ввічливості». Під час години спілкування «Школа добрих вчинків» за творами Василя Сухомлинського діти відповідали на запитання: «Що таке „добро”?», «Кого називають добрим, чуйним?»; ділились враженнями від прочитаних творів письменника «Бо я людина», «Образливе слово» та інші, а також згадували прислів’я та приказки про доброту, чесність. Теми вихованості піднімались і на засіданні гуртка «Ерудит», де присутні розглядали неординарні ситуації. У Заваллівській філії відбувся захід «Добро спішіть творити, люди!». Бібліотекар, за допомогою художньої літератури, народної мудрості, правил етикету, розповіла користувачам про моральні якості людини. Бажаючі взяли участь у конкурсі «Народна мудрість», де знайомились із висловами видатних людей. Година милосердя «Людина починається з добра», приурочена до Міжнародного Дня людей похилого віку, проведена у Тополівській філії за участі юних користувачів та їхніх дідусів і бабусь.
     Члени гуртка «Веселка» при Дружелюбівській сільській бібліотеці Добровеличківського району відвідують самотніх стареньких, ветеранів Великої вітчизняної війни з привітаннями до свят; виходять до пам’яток архітектури  з волонтерськими  заходами.  Завжди, до Дня людей похилого віку, гуртківці бувають у літніх людей, допомагають по господарству, спілкуються, слухають розповіді про пережите. Ось і в 2009 році відбувся урок добра «Творімо милосердя разом».
     У Долинській РДБ  дієвими є уроки гарної поведінки «Поспішаємо творити добро», «Озирнись на свій вчинок»; морально-етичні бесіди «Хай оживає істина стара: людина починається з добра». Працює бібліотечна «Школа ввічливості». Працівники бібліотеки долучали користувачів до участі в обласних акціях «Від серця до серця» та «Маленькі мрійники Кіровоградщини».
     Новоархангельська РДБ.  Тут продовжує працювати Школа Шляхетності, мета якої – виховати у користувачів молодшого шкільного віку Золоте правило поведінки. Цікаво, у формі гри, проведені: хвилинка-цікавинка «Ввічливе прохання, ввічлива відмова», літературна подорож «До країни Дружби», літературний коктейль «Започаткуй ланцюжок поваги». Подорожуючи «Містом ідеальних взаємин»,користувачі побували у провулку «Гостинному» та «Загадковий», відвідали «Музей Чарівних слів»,майдан «Розваг», вулицю «Розумників». Цікавою була бесіда «Людина починається з добра» /гарні поради з торбинки добра/. Що це за торбинка? В ній були зібрані прислів’я, приказки, вислови про добро і діти пояснювали, як вони їх розуміють.  Підсумком роботи Школи Шляхетності стала Анкета для дітей «Розуміння доброти».
     При Новоукраїнській РДБ працює клуб «Етикет». Його учасники – користувачі бібліотеки, учні 5-9 класів шкіл міста. Теми засідань клубу: «Моральні норми та правила співжиття у суспільстві», «Чим керується людина у своїх вчинках та поведінці», «Яку роль у житті людини відіграє родинне коло, сімейне свято, традиції?» тощо.  Також, у рамках засідань клубу відбулися: етична гра «Етикет для леді і справжнього джентльмена», віртуальна подорож по країнах світу «Різні нації – різні стилі етикету», година спілкування «Талант жарту» та багато інших заходів.
     Постійно у полі зору бібліотечних працівників екологічне виховання: формування розуміння необхідної гармонії людини з природою; оволодіння знаннями про природу свого краю; виховання почуття відповідальності за природу як національне багатство, основу життя на землі; формування готовності до активної екологічної діяльності.
     Вільшанська РЦБС. У бібліотеці-філії села Бузникувате  діє клуб за інтересами «Друзі природи», який організовує заходи природоохоронного характеру. Так, наприклад, цікавою для присутніх виявилась тема засідання «Цілющі скарби України». Про рослини рідного села, занесені до Червоної книги України, розповів місцевий краєзнавець І.Тодоров. Захід супроводжувала виставка дитячих малюнків «Зелена планета нашими очима». Цікаві подорожі здійснили члени клубу разом із місцевим лісничим  урочищами довкола села та організували акцію по очищенню джерел «Будь природі другом»
     Голованіський район. Бібліотекар та користувачі Пушківської сільської бібліотеки  взяли участь в акції «Посади дерево дружби».  Розпочалася вона у бібліотеці: бібліотекарка провела  бесіду про важливу роль зелених насаджень, огляд літератури «Землі квітучої краса», діти відгадували загадки про рослини. Закінчився захід висаджуванням 10 дерев біля закладу культури.
     Компаніївська РЦБС. Юним користувачам РДБ запропонувала цикл заходів «Ми люди поки є природа», серед яких і екологічний репортаж «Іншої землі у нас не буде, треба нашу землю зберегти». У ході «екологічного репортажу» читачі познайомилися не лише з історією сіл району, а й з природою, екологічними куточками, які знаходяться під охороною, відповіли на питання вікторини «Природа навколо нас». Також, у бібліотеці діяла виставка-панорама «Жити в гармонії з природою». У Виноградівській сільській бібліотеці-філії надовго запам’яталися підліткам: турнір екологів «Планета у нас одна», заочна подорож «Мандруємо по зеленому краю», акція «Посади дерево – залиши слід на землі», бесіда  «Вічно зелена красуня».
     У Петрівській РДБ під час екологічного  уроку-гри  «Незвичайні дебати, як  Землю рятувати», за участю 9-класників, поряд з розглядом питань про  екологічні проблеми планетарного значення  (Озонова діра, глобальне потепління, енергетична та продовольча кризи, генна інженерія і т.д.) згадали  екологічні проблеми селища (на аркушах паперу діти, по черзі,  писали  про все,  що впливає  на екологічний стан селища). Відповіді обговорювали,   аналізували.   Насамкінець,   провели   гру   «Я  президент маленької країни»: наше селище – це невеличка держава, в якій  накопичилось чимало проблем. Кожен кандидат у президенти  представляв свою передвиборчу програму.
     Робота з дітьми з обмеженими фізичними можливостями, які потребують особливої уваги. Бібліотекарі докладають чимало зусиль, щоб дітям з фізичними вадами, сиротам у стінах бібліотеки було весело, затишно і цікаво, адже вони розуміють, що для цих категорій читачів книга є віконечком у світ, порадником і вірним другом, який ніколи  не  зрадить.       Головною     проблемою  таких  дітей   є  взаємини  з однолітками. Хтось страждає від обмеженої можливості спілкуватись, а хтось, навпаки, не поспішає розширювати своє коло, а тягнеться лише до друзів по нещастю і тільки через те, щоб не відчувати специфічного ставлення до себе як до людини з особливими потребами.
     Олександрійською ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна налагоджено обслуговування 5 дітей з обмеженими можливостями життєдіяльності за місцем проживання. 65 дітей, що потребують особливої уваги, є користувачами бібліотеки. У бібліотеці  обслуговуються  діти з прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, вихованці Благодійного Центру соціальної допомоги та реабілітації «Джерело Життя», а також родини, де виховуються діти-інваліди, діти з затримкою психічного розвитку (школи № 4) та інші.
Розважальні програми, які проводять бібліотекарі, проходять у дружній, теплій атмосфері. Зокрема, ігрова програма «Січень крокує, свята дарує», народознавче Великоднє свято «Нехай вам писанки несуть сонечка краєчок». За фінансової підтримки відділу у справах сім’ї та молоді і служби у справах дітей міської ради в бібліотеці  відбулося «Свято щасливих сердець» присвячене Міжнародному Дню захисту дітей. Були запрошені діти із багатодітних родин, дитячих будинків сімейного типу  та прийомних сімей. Свято розпочалося у дитячому Інтернет-центрі. Під час Інтернет-уроку «Захист прав дітей у світі» присутні мандрували з героями казок по статтях «Конвенції ООН про права дитини», взяли участь в «Казковій правознавчій лотереї». Сподобалась глядачам ігрова шоу-програма «Теплим сонечком зігріте по землі ступає літо». На Свято завітала «цукерочка» Карамелька, «мармеладки» Червоненький та Жовтенький, які щедро дарували малечі радість, усмішки й солодощі, а зава­жали казкові герої – Кікімора та Соловей Розбійник, які вкрали у Сонечка промін­чики, й не віддавали їх, допоки не спробували чарівних цукерочок Карамельки. Малеча залюбки відгадувала загадки, танцювала, грала в ігри, мами позмагалися у грі «Молокососи». Запам’ятався присутнім і конкурс малюнків на асфальті «Подорож у чарівний світ дитячих мрій». Завершилось Свято музичним марафоном «Карооке у бібліотеці» та врученням солодких подарунків кожній ди­тині.   
     Організувати  літній  відпочинок для  дітей —  проблема  для  багатьох батьків. Удвічі складніше вирішити цю проблему, коли йдеться про дітей з особливими потребами. У період літніх канікул доброю традицією стала для бібліотеки співпраця з дитячим оздоровчим табором відпочинку для реабілітації дітей з малозабезпечених сімей, дітей-сиріт та інвалідів дитинства (ДОТ). Бібліотекарі двічі на тиждень відвідували табір з різними заходами, запрошували дітей до себе в бібліотеку на презентації виставок, свята дитячої книги, кіномандрівки, лялькові вистави тощо.
     30 вересня, у День усиновлення, ЦМДБ спільно з Центром соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді запросили три прийомні сім’ї та дві багатодітні на родинно-сімейне свято  «Благословенна будь, родина». Мета заходу – розвивати важливі якості особистості: доброту, порядність, культуру поведінки; формувати культуру почуттів один до одного, повагу і любов до матері та батька, до старшого покоління. Для дітей та батьків проводилися цікаві конкурси та змагання, ігри. Звучали пісні, вірші, материнська  молитва.    На  згадку  про  зустріч  учасники  свята  отримали подарунки. 
     При допомозі управління соціального захисту працівники Вільшанської РДБ виявили адреси  дітей з особливими потребами. Тим, які не є користувачами бібліотеки, направили персональні запрошення її відвідати. У РДБ розміщене повідомлення для користувачів про те, що у відділі сім’ї і молоді при райдержадміністрації працює телефон довіри для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, вихованців та випускників шкіл-інтернатів, де можна отримати безкоштовні консультації з юридичних, психологічних, побутових проблем, екстрену психотерапевтичну допомогу. Цікавими та ефективними є зустрічі з читачами, під час яких люди, обділені долею, мають можливість продемонструвати свої власні доробки: вірші та прозу, твори образотворчого мистецтва, декоративні вироби, вишивки. У Березовобалківській філії  Вільшанської РЦБС неодноразово проводилися виставки вишивок  дівчинки з обмеженими фізичними можливостями, жительки села,  Катерини  Тодорової.
Світловодська ДК МДБ протягом багатьох років співпрацює з об’єднанням інвалідів «Добрада».  Разом проводяться свята, масові заходи. Розгорнуто виставку саморобок та малюнків дітей-інвалідів. Кращі роботи відзначаються подарунками. Традиційно організовуються благодійні ранки для дітей сиріт школи-інтернату для слабкозорих дітей: «Христос воскрес – радійте діти», «Дива святого Миколая» за підтримки Суспільної Служби України  та молодіжної організації «Пласт».
     Новоукраїнська РДБ вже кілька років поспіль координує роботу з ЦДЮТ, де влітку працює табір відпочинку «Веселка» для дітей малозабезпечених сімей,  дітей-сиріт.  Для них бібліотекарями проводяться цікаві масові заходи. Так, учасники пізнавальної гри «Мандрівка островами» побували на островах: «Передбачень», «Казок», «Роздумів», «Альтернатив». Команди, відповідаючи на запитання та виконуючи завдання, просувалися  зазначеними на карті маршрутами. На острові «Роздумів» діти вчилися вільно висловлюватися, захищати свою думку, краще розуміти оточуючих, свій колектив,  із повагою ставиться до думок інших. На острові «Альтернатив»  кожен  учасник  команди  малював  те,  що вважав для  себе найважливішим у житті. Як з’ясувалося, для багатьох учасників  найважливішим  є:  вибір хорошої професії, бути здоровим, досягти успіхів у спорті, вивчати історичне минуле своєї країни, подорожувати по рідних просторах. Свої малюнки дівчатка і хлопчики коментували і відстоювали, а потім склали їх у вигляді карти України і назвали цю карту «Я – частинка України».
     Онуфріївська РДБ спільно з відділом у справах сім’ї, молоді та спорту, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, закладами культури, Будинком позашкільної роботи та Онуфріївською селищною радою до Дня захисту дітей проводить свято для дітей району. У 2009 р. на ньому побували члени Наглядової ради благодійної акції «Маленькі чарівники Кіровоградщини», які повідомили результати благодійної акції в районі: більше 2,2 тис. грн. та велику кількість дитячих іграшок, зібраних маленькими благодійниками, передано дитячому відділенню  центральної   районної   лікарні.      Також   РДБ,   за   підтримки представників  християнської    церкви     «Слово  життя»,  проводить  свято «Кольори дитинства, кольори життя» для дітей з функціональними  обмеженнями. Саме на таких заходах діти отримують і задоволення від гри і радість спілкування.
     Піщанобрідський дитячий відділ Добровеличківського району не полишає своєю увагою дітей школи-інтернату, що знаходиться в селі. Учні школи-інтернат є активними читачами бібліотеки, з ними проводяться різноманітні заходи: урок милосердя «Не скупіться люди на добро», подорож «У світ добра і краси», тематичний вечір «Зайвих людей не буває», бесіда «Повір у себе». Традицією стало відзначення  Дня інвалідів. Цього дня в бібліотеку запрошуються діти-інваліди  з  батьками.  Для  них  проводять цікаві вікторини. Діти розповідають вірші, співають пісні. Спонсором цього й усіх інших заходів є сільська рада і підприємці села.
     Такі форми роботи дають можливість дітям проявити свої кращі риси, демонструючи чуйність, терпимість, гуманність у ставленні до інших. Допомагають реально відчути значення толерантності в стосунках з іншими людьми.   

Скачати