Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

«6» листопада №306 Керівникам бібліотек для дітей,
дитячих відділів при ЦР/М/Б
Кіровоградської області

 

Рекомендації
Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка
до планування роботи бібліотек на 2020 рік

Шановні колеги!

      Плануючи роботу на рік, зверніть увагу на положення, зазначені в Стратегії розвитку бібліотечної справи до 2025 року, а саме: висвітлення буття національних меншин в Україні та створення умов для загальної доступності інформації; вдосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування людей з особливими потребами; реалізацію програм, проєктів, спрямованих на інноваційний розвиток закладів.

      При плануванні слід враховувати, що кожен рік приурочують до важливих державних подій або до певних найбільш актуальних векторів розвитку. Складаючи річний план, треба розуміти, яким саме питанням вирішено приділити найбільше уваги через їх важливість та актуальність. Ще одне питання, про яке обов’язково не треба забувати під час планування роботи бібліотеки – це іміджеві заходи з популяризації закладів.

      Міжнародні орієнтири, які загальні для усіх держав світу, нагадують про найбільш важливі проблеми сьогодення та спонукають до знаходження шляхів їх вирішення.

      Ще у 2017 році було офіційно оголошено ООН десятиріччя української мови (2018-2027). Протягом усього цього періоду вживатимуться заходи з популяризації української мови не лише в Україні, а й в усьому світі.

      Саме у 2020 році підбиватимуться підсумки десятиріччя, присвяченого активним діям з забезпечення безпеки дорожнього руху.

      Також ООН оголосило:
2013 – 2022 рр. – Міжнародним десятиліттям зближення культур;
2014 – 2024 рр. – Десятиліттям стійкої енергетики для всіх;
2011 – 2020 рр. – Десятиліттям біорізноманіття Організації Об’єднаних Націй.

      Ще 2020 рік оголошено роком науки про океан, роком африканського народу, роком боротьби зі злиднями, роком сімейних фермерських угідь та роком збереження водних ресурсів.

      Так, наприклад, усі події у сфері охорони водних ресурсів проходитимуть під гаслом «Вода для сталого розвитку», оскільки водні ресурси є життєво необхідними для нормального існування не лише людини, а й усіх живих організмів. Цей рік, а також декілька наступних будуть присвячені сталому й доцільному використанню водних ресурсів, забезпеченню очищення води, розподілу ресурсів між жителями планети. Більш того, особлива увага буде прикута до ефективного використання води на всіх рівнях. Це стосується й України, адже в державі дуже часто спостерігається нераціональне використання водних ресурсів та високий ступінь забруднення місцевих вод.

      Головна мета Року африканського народу полягає в тому, щоб зміцнити відносити з представниками африканського народу в середині самої держави, а також за її межами. В Україні проживає чимало представників африканського народу. Важливо підвищення обізнаності українців з приводу історії та особливостей життя африканського народу, а також допомога їм у інтеграції в українське суспільство.

       Відомі події 2020 року в Україні:

      75 років перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (8-9.05.1945) та офіційного завершення Другої світової війни, що супроводжувалося капітуляцією Японії (2.09.1945);

      30 років з дня проголошення Декларації про Державний суверенітет України (16.07.1990);

      25 років з часу (1995 рік) вступу України до Ради Європи.

      Президентом України оголошено 2020 рік – Роком Європи в Україні.

      У 2020 році будуть відзначатися:

       дні народження видатних київських князів, зокрема: 600 років з моменту появи на світ Семена Олельковича, останнього князя Києва, який вважається одним з найвизначніших монархів свого часу та 800 років з моменту народження ще одного відомого київського князя Олександра Ярославовича Невського, який правив у тринадцятому столітті;

       ювілеї таких відомих письменників, митців:

       90 років від дня народження українського дитячого письменника Всеволода Нестайка (30.01.1930-16.08.2014).

       125 років з дня народження Максима Рильського (19.03.1895-24.07.1964) – відомого українського поета та літературознавства, твори якого наразі активно вивчаються в українських школах.

       100 років з дня народження Григорія Тютюнника (23.04.1920-29.08.1961) – майстра слова та видатного українського поета, прозаїка, письменника, автора багатьох відомих творів, зокрема роману «Вир», за який у 1963 році був відзначений Шевченківською премією (посмертно).

       215 років з дня народження Ганса Крістіана Андерсена (2.04.1805-4.08.1875) – всесвітньовідомого данського прозаїка та поета для дітей. Саме в день народження письменника у всьому світі відзначається Міжнародний день дитячої книги.

       120 років з дня народження Антуана де Сент-Екзюпері (29.06.1900-31.07.1944) – французького письменника, поета, який був удостоєний титулу віконта та мав численні нагороди, а його твори вивчаються в начальних закладах усього світу.

       210 років від дня народження Фредеріка Шопена (1.03.1810-17.10.1849) – всесвітньо відомого польського композитора. Його вважають національним героєм Польщі.

       Також у 2020 році вшановуватиметься пам’ять українського композитора, хорового диригента, автора музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна» – Вербицького Михайла Михайловича (4.03.1815-7.12.1870), який пішов з життя 150 років тому.

      Деякі з відомих книг святкуватимуть свій ювілей:
1. Виповнюється 180 років першого видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.
2. 425 років з моменту публікації трагедії Шекспіра «Ромео та Джульетта».
3. 235 років з дати публікації книги «Пригоди барона Мюнхаузена» Еріха Распе.
4. Два століття тому була опублікована відома поема Олександра Пушкіна «Руслан та Людмила».
5. 170 років тому вперше було опубліковано роман «Життя Девіда Копперфільда, розказане ним самим», написаний Чарльзом Діккенсом.
6. 155 років тому вперше видавництвами опубліковано роман «Вершник без голови» Томаса Ріда.
7. 150 років тому Жуль Верн опублікував один з найвідоміших творів – роман «20000 ллє під водою».
8. 130 років тому опубліковано відомий твір, який наразі вивчається у старших класах – «Портрет Доріана Грея», написаний Оскаром Уайльдом.
9. 65 років тому був опублікований відомий роман «Лоліта» Володимира Набокова.
10. 55 років тому Микола Носов опублікував дуже популярну дитячу книгу «Незнайко на Місяці».

Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка планує організувати та провести у 2020 році спільно з бібліотеками для дітей області

під патронатом Національної бібліотеки України для дітей:

Міжнародний конкурс-єднання «На одній хвилі» у рамках Міжнародного десятиліття зближення культур (2013-2022) за рішенням ООН (за участю бібліотек для дітей України та Ближнього зарубіжжя); Cічень-вересень
Всеукраїнський тиждень дитячого читання (відкриття на базі КЗ «Рівненська обласна бібліотека для дітей») Березень
Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули» Червень-вересень
Всеукраїнський конкурс «Лідер читання» Червень-серпень

на обласному рівні:

Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія» Лютий-травень
Обласний семінар-практикум «Своє обличчя: роль бібліотеки для дітей в культурному розвитку регіону
Категорія: керівники ДБ, дитячих відділів при ЦР/М/Б, бібліотек ОТГ
База проведення: ОДБ ім. Т. Г. Шевченка
Квітень
Обласну творчу лабораторію бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів Вільшанської ЦБС База проведення: Вільшанська РБД Червень
Обласну творчу лабораторію бібліотечної інноватики для сільських бібліотекарів Олександрійського району База проведення: Олександрійська ЦРБ ім. Д. І. Чижевського Червень
Обласну науково-практичну конференцію «Бібліотека і книга для дітей в контексті часу» Категорія: керівники Р/М/СДБ
База проведення: ОДБ ім. Т.Г. Шевченка
Bересень

Обласні етапи
Всеукраїнських соціологічних досліджень:

   «Сучасна книжка в читанні дітей»
ІІ-IV кв.
   «Вивчення ресурсів бібліотек України для дітей у задоволенні запитів користувачів на періодичні видання»
ІІІ кв.

Всеукраїнських моніторингів:

   «Функціональні можливості бібліотек для дітей в об’єднаних територіальних громадах»
IV кв.
   «Незадоволений читацький попит на літературу в бібліотеках України для дітей у 2020 році»
IV кв.

      Використайте при плануванні:
      Календарі пам’ятних літературних та краєзнавчих дат на 2020 рік:
      Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка;
http://librarychl.kr.ua/pro_bib/nah_vud_kalendar_2020.php
      Національної бібліотеки України для дітей:
http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=8463

   Повідомляємо, що норма робочого часу на 2020 рік при 40-годинному робочому тижні на одного працівника складає 2002 години, але при плануванні роботи на рік відніміть час щорічної та додаткової (у разі наявності) відпусток. Також, при плануванні рекомендується залишати резерв робочого часу у розмірі 4%, який передбачає відсутність працівника за тимчасовою непрацездатністю; втрати робочого часу у зв’язку з переключенням працівника з одного процесу роботи на інший; час на виконання позапланової роботи та завдань, не пов’язаних з напрямками основної діяльності.

   При підготовці інформаційно-аналітичного звіту за 2019 рік просимо висвітлити роботу бібліотеки з реалізації власних проектів та програм, зокрема, під час літніх канікул; участі у всеукраїнських заходах, проектній діяльності на отримання грантів; проведення (участь) у загальнорайонних (міських, сільських) заходах;  роботу з дошкільниками та дітьми з особливими потребами.

   Проаналізуйте поповнення бібліотечних фондів літературою та здійснення передплати періодичних видань для дітей; запровадження УДК в дитячій бібліотеці та бібліотеках району/міста.

   Зазначте наявність комп’ютерної техніки та забезпечення послуг Інтернет; придбання і ремонти, проведені в бібліотеках у звітному році, джерела фінансування, а також успішні та проблемні питання бібліотек!

Директор бібліотеки Таїса МАНЖУЛА

 

225524
О. Ліпей, Н. Расторгуєва

 

Скачати Рекомендації до планування на 2020 рік в фотматі DOC