Приступаючи до розробки плану роботи бібліотеки на 2017 рік, радимо звернути увагу та врахувати при плануванні законодавчі документи:
- Довгострокова стратегія розвитку української культури - стратегія реформ (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2016 р. № 119-р, де є пункт «Щодо бібліотечної справи та розвитку читання»).
- Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля сталого розвитку України». Документ включає аналіз сучасного стану та визначає проблеми бібліотечної справи в Україні; вказує на пріоритети діяльності бібліотек в умовах якісних змін; деталізує напрями розвитку бібліотечної справи, завдання та очікувані результати від їхньої реалізації; визначає план дій на короткострокову (2016-2017 рр,), середньострокову (2018-2020 рр.) та довгострокову перспективу (2021-2025 рр.).
-Стратегія національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 - 2020 роки, затверджена Указом Президента України від 13 жовтня 2015 року №580/2015, якою визначено, що «національно-патріотичне виховання дітей та молоді має стати одним із пріоритетних напрямів діяльності держави та суспільства щодо розвитку громадянина як високоморальної особистості, яка плекає українські традиції, духовні цінності, володіє відповідними знаннями, вміннями та навичками, здатна реалізувати свій потенціал в умовах сучасного суспільства, сповідує європейські цінності, готова до виконання обов’язку із захисту Батьківщини, незалежності та територіальної цілісності України».
- План заходів на 2016-2017 роки з реалізації Стратегії подолання бідності, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 р. №573-р, в ході виконання якого перед бібліотеками стоять завдання щодо організації дозвілля, оздоровлення та відпочинку дітей у співпраці із загальноосвітніми та дошкільними навчальними закладами, іншими закладами культури, а також «п. 41. Сприяння в наданні послуг закладами культури у сільських населених пунктах», що передбачає проведення комп’ютеризації, розширення переліку якісних бібліотечних послуг та впровадження сучасних дистанційних форм обслуговування користувачів бібліотек, розвиток мобільних форм бібліотечного обслуговування осіб похилого віку, одиноких осіб з інвалідністю, дітей-сиріт та малозабезпечених сімей; врахування інтересів і потреб людей з порушенням зору та слуху під час комплектування бібліотечних фондів тощо.
Інформуємо, що за наслідками обласного Форуму бібліотекарів Кіровоградщини, 2017 рік в Кіровоградській області стане Роком інформатизації бібліотек.
Зазначаємо, що залишаються актуальними такі напрями діяльності бібліотек:
- підвищення ролі бібліотеки в соціально-культурному житті місцевих громад;
- надання населенню, зокрема дітям, вільного доступу до інформації;
- популяризація читання, просування кращих зразків світової літератури, організація бібліотечних акцій, літературних фестивалів, книжкових форумів тощо;
- поширення інформації про ЄС та поглиблення знань про Європу (відзначення Дня Європи, Дня європейських мов, Тижня Толерантності тощо);
- національно-патріотичне виховання, складовими якого є громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне та духовно-моральне виховання;
- соціальне партнерство бібліотек у наданні бібліотечних послуг та інтеграційної допомоги дітям з внутрішньо переміщених сімей та дітям з обмеженими фізичними можливостями;
- організація сімейного читання і дозвілля;
- екологічна просвіта та безпека життєдіяльності дітей.
У 2017 році обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка планує провести за участю бібліотек області, які обслуговують дітей:
- Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія - 2017» І-ІІ кв.
- Всеукраїнський Тиждень дитячого читання І кв., березень
- Заходи в рамках Національного проекту «Україна читає дітям» Протягом року
- Щорічний відкритий всеукраїнський конкурс дитячої творчості
«Книжкові майстри» Вересень 2017 р. - Квітень 2018 р.
- Обласну бібліоакцію для малюків та їхніх батьків
«Читай, я буду слухати!» Березень - грудень 2017 р.
- Обласний семінар-практикум «Дитяча бібліотека – орієнтир в
інформаційному полі сучасного користувача»
(категорія: керівники Р/М/СДБ, ДВ при ЦР/М/Б області) Квітень 2017 р.
- Обласний практикум «Формування та збереження фондів
бібліотек для дітей - реалії і перспективи»
(категорія: керівники бібліотек для дітей області) Жовтень 2017 р.
- Обласну творчу лабораторію бібліотечної інноватики
для сільських бібліотекарів Компаніївської РЦБС База проведення:
Компаніївська РДБ Червень 2017 р.
- Обласну творчу лабораторію бібліотечної інноватики
для сільських бібліотекарів Новоархангельського району База проведення: Новоархангельська РДБ
Червень 2017 р.
- Обласний моніторинг «Фонди для дітей у бібліотеках області:
об’єктивний аналіз, суб’єктивний погляд на проблеми» ІІ-ІІІ квартал
- Участь у проведенні соціологічних досліджень, моніторингів, ініційованих НБУ для дітей:
«Книга. Бібліотека. Читацька компетентність дітей» І-ІІ квартал
«Професійна компетентність бібліотекаря дитячої бібліотеки» І-ІІ квартал
«Книга року - 2017» ІІІ квартал
«Незадоволений читацький попит на дитячу літературу в
бібліотеках України для дітей у 2017 році» ІV квартал
Для того, щоб успішно і творчо організувати роботу бібліотек, радимо при плануванні врахувати пам’ятні дати, що відзначатимуться на державному рівні, ювілеї видатних діячів культури, літератури та мистецтва, історії та науки; міжнародні десятиліття проголошені ООН та ін. Необхідно вибрати ті події, які, на Ваш погляд, найважливіші і будуть цікавими для місцевої громади, для юних користувачів бібліотек.
Ювілеї, що відзначатимуться на державному рівні, та важливі дати в історії країни:
– 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років. Президент України оголосив 2017 рік в державі роком Української Революції 1917-1921 років з метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України і військової доблесті захисників рідної землі, визнання історичного значення подій, пов’язаних з визвольною боротьбою початку XX століття та утвердженням української державності у формі Української Народної Республіки, Української Держави і Західноукраїнської Народної Республіки.
– 500-річчя Реформації. Указ Президента України від 26 серпня 2016 року №357/2016 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації» з метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій в розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери України, вияву поваги до їхньої ролі в українській історії та становленні незалежної держави.
- 2017-2018 - рік української мови у Німеччині та німецької мови в Україні.
- 2017 рік – Роком Японії в Україні вирішив проголосити Президент України під час офіційного візиту до Японії (місто Кіото). У 2017 році виповнюється 25 років з моменту визнання Японією незалежності України та встановлення дипломатичних стосунків між нашими країнами.
- Відзначення 200-річчя від дня народження Миколи Костомарова. Проект Постанови Верховної Ради «Про заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Миколи Костомарова» подано на розгляд Президенту України з метою гідного відзначення у 2017 році 200-річного ювілею видатного українського вченого, визначного діяча національно-визвольного руху Миколи Івановича Костомарова (1817-1885), вивчення і популяризації його творчої спадщини в Україні та за її межами.
- 25 років тому (1992) Верховна Рада України затвердила Державний гімн України «Ще не вмерла Україна» (15 січня)
– 25 років тому (1992) Верховна Рада України затвердила Державний прапор України (28 січня)
– 25 років тому (1992) Верховна Рада України затвердила тризуб як малий Державний герб України (19 лютого)
– 100-річчя з дня заснування Центральної Ради, вищого законодавчого органу України (17 березня)
– 100 років від дня проголошення І Універсалу Української Центральної Ради (1917) про автономію України (23 червня)
Продовжуються Міжнародні десятиліття (за рішенням Генеральної Асамблеї ООН):
2010–2020 роки – Десятиліття ООН, присвячене пустелям та боротьбі з опустеленням
2011–2020 роки – Десятиліття дій із забезпечення безпеки дорожнього руху
2011–2020 роки – Десятиліття біорізноманіття ООН
2013–2022 роки – Міжнародне десятиліття зближення культур
2014 – 2024 роки – Десятиліття стійкої енергетики для всіх
2015–2024 роки – Десятиліття осіб африканського походження
2008 – 2017 роки – Друге десятиліття Організації Об`єднаних Націй з боротьби за ліквідацію злиднів
2017 рік – Міжнародний рік розвитку туризму, що сприятиме кращому взаєморозумінню між народами в усьому світі, поінформованості про велику спадщину різних цивілізацій, забезпеченню кращого розуміння цінностей, притаманних різним культурам, сприяючи тим самим зміцненню миру в усьому світі.
Повідомляємо, що ЮНЕСКО оголосила Конакрі (столиця Республіки Гвінея) Всесвітньою столицею книги 2017 року. Повноваження міста тривають зі Всесвітнього дня книги і авторського права (23 квітня) і до 22 квітня наступного року. Мета подібного просвітницького марафону – віддати літературі, читанню належну увагу.
Прийдешній рік може запам’ятатися користувачам різними заходами, приуроченими ювілеям письменників та їх книгам. Використайте при плануванні:
Календарі пам’ятних літературних та краєзнавчих дат на 2017 рік:
– Обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г. Шевченка: http://librarychl.kr.ua/pro_bib/nah_vud_kalendar.php
–Національної бібліотеки України для дітей: http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=5289
Зверніть увагу, що в 2017 році виповнюється:
– 980 років з дня відкриття Ярославом Мудрим першої бібліотеки в Софійському соборі в Києві (1037).
Відзначатимуться також ювілеї письменників-земляків:
– 2 лютого - 120 років від дня народження Євгена Филимоновича Маланюка (1897-1968),
– 27 серпня - 115 років від дня народження Юрія Івановича Яновського (1902-1954).
Твори - ювіляри 2017 року української літератури:
- Воронько П. «Казка про Чугайстра» (1957)
- Драч І. «Соняшник» (1962)
- Загребельний П. «Дума про невмирущого» (1957), «Я, Богдан» (1982)
- Качан А. «Ворота міста» (1977)
- Костецький А. «Все про мене» (1977)
- Куліш П. «Чорна рада » (1857)
- Малик В. «Князь Кий» (1982)
- Нестайко В. «Загадка старого клоуна» (1982)
- Письменна Л. «Золотогривий» (1957)
- Руданський С. «Співомовки » (1857)
- Сингаївський М. «Метелик у портфелі» (1967)
- Старицький М. «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» (1887); «Богдан Хмельницький» (1887), «У темряві» (1892)
- Стельмах М. «Як журавель збирав щавель» (1957), «Літо – літечко» (1972)
- Трублаїні М. «Шхуна Колумб» (1937), «Крила рожевої чайки» (1972)
- Чайковський Б. «Капітан Морський Вузол» (1967)
- Чалий Б. «Продавці заморських сувенірів» (1957)
- Шевченко Т. «Гайдамаки» (1842)
- 110 років з виходу друком першого повного видання «Кобзаря» Т.Г. Шевченка за редакцією В. Доманицького
- Шиян А. І. «Лелеки» (1957)
- Українка Леся «Русалка» (1887), «Досвітні огні» (1892), «Камінний господар» (1912)
світової літератури:
- Александрова Т. «Кузька в новой квартире» (1972)
- Андерсен Г.-К. «Нове вбрання короля» (1837)
- Бічер-Стоу Г. «Хатина дядька Тома» (1852)
- Булгаков М. «Біла гвардія» (1927)
- Верн Ж. «Діти капітана Гранта» (1867)
- Гауф Ф. «Карлик Ніс» (1827)
- Гоцци К. «Король-олень», «Турандот» (1762)
- Брати Грімм Збірка «Казки братів Грімм» (1812)
- Гюго В. «Знедолені» (1862)
- Ібсен Г. «Пер Гюнт» (1867)
- Конан-Дойл А. «Собака Баскервілей» (1902), «Загублений світ» (1912)
- Шарль Де Костер «Легенда про Тіля Уленшпігеля та Ламме Гудзака» (1867)
- Перро Ш. «Казки матінки Гуски, або Історії і казки давніх часів з повчаннями» (1697)
- Пушкин О. «Пісня про віщого Олега» (1822)
- Сабатіні Р. «Одіссея капітана Блада» (1922)
- Стокер Б. «Дракула» (1897)
- Твен М. «Принц і жебрак» (1882)
- Толкін Дж. «Хоббіт, або Туди і назад» (1937)
- Толстой Л. «Анна Кареніна» (1877)
- Уеллс Г.«Людина-невидимка» (1897)
- Хемінгуей Е. «Старий і море» (1952)
Норма робочого часу на 2017 рік при 40-годинному робочому тижні становить 1986 годин, щорічна відпустка у середньому складає 160 робочих годин, тому бюджет робочого часу для планування роботи на одного працівника бібліотеки на 2017 рік - 1826 годин.
Звертаємо Вашу увагу, що згідно поставлених перед бібліотекою завдань необхідно спланувати конкретні заходи відповідно до вікових особливостей користувачів. Об’єм планових завдань має відповідати бюджету робочого часу для планування роботи на одного працівника та допустимому навантаженню на основі «Типових норм часу на основні процеси бібліотечної роботи».
Допоможуть Вам при плануванні і різні інноваційні форми роботи, напрями, теми висвітлені в публікаціях блогу «Фаховий меседж» відділу розвитку дитячих бібліотек і маркетингу Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім.Т.Г.Шевченка.
Тож, вдалого планування!
|