Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Поради методиста

 

Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

       Звертаємо увагу на сільські бібліотеки…

Олена Ліпей,
заступник директора з наукової роботи

Лариса Босюк,
провідний методист відділу розвитку
дитячих бібліотек і маркетингу    

   У вересні 2007 року прийнято „Державну цільову програму підтримки розвитку села на період до 2015 року”.  Її суть - збереження селянства як носія української ідентичності, культури та духовності. У цій справі першим помічником держави є сільська бібліотека. Сьогоднішня ідеологія бібліотеки – бути повноцінним учасником і популяризатором різних соціальних проектів для жителів села, особливо  дітей, допомагати духовному та освітньому  розвитку особистості шляхом залучення до книги.
   Саме тому, з метою освоєння кращого бібліотечного досвіду в роботі з користувачами дітьми та підвищення професіоналізму працівників сільських бібліотек області, наприкінці червня 2009 року Кіровоградською обласною бібліотекою для дітей ім. А.П.Гайдара проведено дводенну творчу лабораторію для працівників дитячих відділів при сільських бібліотеках на тему: „Сільська бібліотека: сучасний погляд на нові можливості розвитку”. З  деякими матеріалами   цього навчання ми хочемо познайомити наших колег з інших областей.
   Хочеться відмітити, що ми завжди приділяли увагу роботі сільських колег, що працюють з користувачами дітьми, залучаючи їх до участі у заходах обласного та Всеукраїнського значення. Зокрема, за останні роки це: участь завідувачки Попівської сільської бібліотеки Кіровоградського району  О.Ключнікової у роботі обласної науково-практичної конференції „Юний читач і українська книга” з виступом „Інновації в роботі сільської бібліотеки по формуванню культури читання дітей” (2005 рік); обласне соціологічне дослідження „Місце книги у світі захоплень дитини користувача сільської бібліотеки” (2006 рік); випуск книжечки творів талановитих юних користувачів, переважно з сільських бібліотек, за матеріалами обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості „Моя мала Батьківщина” (2007 рік) і, звичайно ж, проведення в бібліотеках області такого масштабного конкурсу як „Найкращий читач України”. Крім цього, кожного року, безпосередня практична допомога надається фахівцям з сільських бібліотек  під час методичних виїздів, а найцікавіші заходи з читачами дітьми висвітлюються в  інформаційно-аналітичних дайджестах роботи „Підсумки року”, що готуються працівниками відділу розвитку дитячих бібліотек і маркетингу ОДБ.
   Але з закриттям обласних курсів підвищення кваліфікації при управлінні культури, майже у продовж останніх  двох десятиліть сільські бібліотекарі не викликались до обласного центру удосконалити свою кваліфікацію. На то були причини фінансові, організаційні та незручні дорожні сполучення між сільськими, районними та обласним центрами. Зрозуміло, що за такий період накопичилось чимало питань,  і не тільки професійного характеру. Так, з’явилося  рішення щодо  організації фахового навчання для  працівників дитячих відділів при сільських бібліотеках у формі дводенної обласної творчої лабораторії на базі обласної бібліотеки для дітей та Аджамської сільської бібліотеки №2 Кіровоградського району.
   Програма творчої лабораторії  викликала фаховий інтерес і зацікавленість у бібліотекарів. Так,  з 14-ти  дитячих відділів при сільських бібліотеках Кіровоградщини, на   захід   прибули  колеги з 11-ти,   і завідувачка, єдиної в області, Рівненської сільської бібліотеки для дітей Новоукраїнського району.  До того ж, взяти участь у творчій лабораторії виявили бажання представники  30-ти сільських бібліотек  Кіровоградського   району, Рівненської сільської бібліотеки для дорослих та фахівці з дитячих відділів при філіях ЦБС м.Знам’янка,   які й долучилися до заходу.          
   Перед початком обласної творчої лабораторії учасники відповідали на бліц-анкету з метою ближчого знайомства та  спілкування під час навчання. Виявилось, що 72 % наших сільських колег, попри усі негаразди, задоволені своєю роботою. У більшості з них, бібліотека асоціюється з такою теплою і перспективною порою року, як весна,  і викликає шанобливість. Усі без винятку  заявили, що діти, а їх у дитячих відділах області читає понад 5 тисяч,  дійсно, з задоволенням  відвідують бібліотеку. Найпопулярнішою книгою у юних сельчан, як і годиться сьогодні, є книга про Гаррі Поттера.  Приємно відзначити, що до популярних видань серед своїх користувачів, бібліотекарі віднесли дитячу енциклопедію „Я пізнаю світ”, твори В.Нестайка, В.Близнеця, В.Сухомлинського (два останні автори – наші земляки), а також казки, книги про кохання та детективи.   63 %  опитаних, отримують журнал  „Барвінок”,   27%  - „Малятко”. Знайомі діти і з такою дитячою періодикою, як:  „Яблунька”,   „12+”, „Стежинка”,  „Журавлик”,  „Малятко”,  „Задавака”,  „Професор Крейд”. Але цих видань обмаль.  На питання щодо читання сільськими бібліотекарями професійної періодики, 40% респондентів відповіли, що іноді звертаються до шкільних бібліотек, де переглядають  журнал „Шкільна бібліотека”, в одній анкеті називався журнал „Бібліотечна планета”. Це і недивно, адже за останні 3-4 роки сільські книгозбірні передплачують, у середньому, по 2-3 назви періодичних видань і комплектують свої фонди,  в основному, завдяки обласним бібліотекам, які отримують нові книги з Центру інформатики Міністерства культури і туризму України та українських видавництв згідно державних програм і передають їх на село. Інформаційні ресурси дитячих відділів станом на 2008 рік складалися зі 136,8 тис. прим. документів, але більшість з них мають зношений вигляд.
   В організації заходів для  юних користувачів бібліотекарі прагнуть до їх урізноманітнення, підключають сільську громаду, місцеву владу та самих читачів, але бібліотекарям бракує нових професійних матеріалів, інформації щодо інноваційних форм та сучасного досвіду бібліотечної роботи, про що свідчать щорічні звіти.
   Отже, готуючись до  творчої лабораторії необхідно було розробити змістовну  програму, насичену інноваційними підходами у просуванні інформації до юного користувача, водночас з урахуванням потреб і можливостей сільських книгозбірень. Тому до втілення програми творчої лабораторії підключились працівники майже усіх функціональних відділів ОДБ. Ще ми дуже вдячні фахівцям з Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих і дітей та  бібліотеки №2 села Аджамки Кіровоградського району, які із задоволенням погодились прийняти колег з області та розповісти про свою роботу, обмінятися кращим досвідом бібліотечного обслуговування користувачів дітей.
   У підготовці і проведенні обласної творчої лабораторії взяли участь заступник начальника відділу стратегічного планування та розвитку культури управління культури і туризму обласної державної адміністрації  В.Животовська, начальник відділу культури і туризму державної адміністрації Кіровоградського району  С.Степанова, голова  Аджамської сільської ради Кіровоградського району  О. Левицька.
   Обласне зібрання відкрила  директор обласної бібліотеки для дітей ім.А.П.Гайдара Таїсія Манжула, яка  виступила з лекцією  на тему „Дитяча бібліотека в соціокультурному просторі регіону”, а фахівці обласного закладу провели консультативно-практичні заняття та майстер-класи з досвіду роботи з користувачами дітьми.     

 

   Так, працівники відділів з надання бібліотечних послуг користувачам  О.Прокопчук, Г.Рубленко, А.Томило яскраво представили кращі сучасні  книжкові та періодичні видання для дітей.  Активність учасників творчої лабораторії викликали практичні заняття по створенню різних видів книжкових експозицій, які провела завідуюча відділом з надання бібліотечних послуг користувачам дітям дошкільного віку, учням 1-5-х класів та їхнім батькам М.Маковій. 
   Сподіваємось, що сільським колегам стане у пригоді: консультація завідуючої відділом комплектування та обробки документів Л.Бєляк про сучасні вимоги щодо організації комплектування та обліку бібліотечних фондів, проблеми баласту „неактуальної літератури”, зміни при складанні бібліографічного опису нових видань.
   Завідуюча відділом розвитку дитячих бібліотек і маркетингу Н.Расторгуєва та провідний методист Л.Босюк познайомили присутніх з кращим досвідом роботи сільських книгозбірень області з користувачами дітьми, а також прес-дайджестом актуальних публікацій з професійних журналів України та Росії („Світ дитячих бібліотек”,  „Бібліотечна планета”, „Бібліотечний форум України”, „Библиотека”, „Библиотечное дело”, „Новая библиотека”).
   Під час презентації електронних версій популярних масових заходів ОДБ, бібліотекар І категорії відділу з надання бібліотечних послуг користувачам дітям дошкільного віку, учням 1-5 класів та їхнім батькам  С.Драченко звернула увагу присутніх на те, яким чином  можна використати літературу, мультимедійні технології, ігрові моменти, щоб підготувати змістовний та цікавий захід для дошкільнят та молодших школярів, продемонстрував присутнім цикл віртуальних уроків „Гарні манери для малюків”. А завідуюча відділом підліткового читання та організації змістовного дозвілля користувачів учнів 6-9 класів  Т.Толкачова, розповіла учасникам лабораторії, як за допомогою використанням новітніх технологій краще привернути увагу читача підлітка до популяризації літератури різних жанрів, проведення того чи іншого заходу, на чому варто зупинятись детально,  які видання  використати, враховуючи уподобання, психологічні можливості та фізичні навантаження  на юних.
   Своєрідним пізнавальним відкриттям для наших колег була інформація від бібліотекаря І категорії відділу впровадження комп’ютерних технологій О.Васильченко щодо використання Інтернет-ресурсів у задоволенні інформаційних запитів користувачів дітей, а також практичне заняття - знайомство з Веб-сайтом  Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей та інших дитячих бібліотек України.
   З задоволенням сільські бібліотекарі разом із заступником директора з наукової роботи  О.Ліпей  здійснили екскурсію по бібліотеці та ознайомились з роботою 9-ти функціональних відділів ОДБ, а бібліотекар О.Сатанівська запросила усіх учасників на віртуальні гостини до свого дитячого відділу у с.Підвисоке Новоархангельського району, розповіла про дружню співпрацю з місцевою владою, що позитивно і вигідно впливає на матеріальне становище бібліотеки.  
   Крім інтелектуальної частини, на завершення першого робочого дня, на  учасників чекала атмосфера свята і краси в ошатній залі відділу мистецтв. Тут відбулось засідання бібліотечного арт-клубу. Ведуча, бібліотекар В.Антонова, запропонувала   взяти участь  у заході читацького об’єднання „Чарівна нотка”,  під час якого присутні почули  зворушливу  розповідь про музику і музичні інструменти, гру на піаніно у виконанні ведучої, разом співали одну з улюблених пісень гуртківців.
   Наступного дня учасники творчої лабораторії були з візитом у Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей.  Досвідчений директор бібліотеки В. Фролова докладно розповіла про функції, що виконує  заклад як методичний центр у забезпеченні діяльності сільських бібліотек району, хоча вони вже багато років працюють в умовах децентралізації, а бібліотекар Т.Завізян відповідала на усі запитання, що виникали під час знайомства з роботою  бібліотеки та дитячого відділу. 
   Далі учасники творчої лабораторії виїхали до мальовничого села Аджамки, де гостей з хлібом-сіллю радо зустрічали господарі - завідуюча сільською бібліотекою №2 Л.Монастирська, бібліотекар дитячого відділу Л.Ярошенко та юні читачі.  Перебуваючи в Аджамці, бібліотекарі вивчали досвід своїх колег щодо їхньої співпраці  з соціальними партнерами в популяризації краєзнавства та створенні умов для прояву і реалізації творчих здібностей дітей – юних читачів дитячого відділу сільської бібліотеки. Усі мали можливість переглянути чудові виставки, краєзнавчий куточок, а також заходи за участю маленьких вихованців дитячого садка та учнів загальноосвітнього навчального закладу села.  Так, малеча залюбки співала, читала вірші, танцювала. Школярі повідали цікаві  історії та легенди про село Аджамку та її мешканців.  Бойко Ангеліна та Кириченко Аліна прочитали власноруч написані вірші,  Петруненко Аня представила вироби з бісеру, Пілік Альона – яскраві вишивки, Бондаренко Світлана та Кодацька Аліна проспівали пісні про Україну та рідний край. Усі діти не тільки продемонстрували свої  таланти, а й розповіли, що із задоволенням відвідують сільську бібліотеку.

 

   На завершення навчання учасники творчої лабораторії отримали друковану методичну продукцію та підвели підсумки щодо збереження традицій та впровадження інновацій в організацію обслуговування користувачів дітей у сільських бібліотеках, а також висловили побажання частіше збиратись на подібних навчаннях. Підсумовуючи професійне спілкування, наші сільські колеги були схильні до того, що важливо активніше використовувати бібліотечний маркетинг – рекламу, місцеві засоби інформації; залучати громадськість, прихильників бібліотеки до її роботи; необхідно  бути більш наполегливими у здійсненні своїх задумів; доводити, що бібліотека, як інформаційний, культурний центр потрібен на селі.
   А ми, працівники обласного закладу, в свою чергу, переконалися, що поєднання інтелектуальної, професійної  та творчої роботи  дає хороші результати.



Скачати у форматі doc