Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Поради методиста

Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

Сучасні тенденції інформаційно-бібліотечного обслуговування дітей:
з досвіду роботи обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара

Манужула Т.С.
директор бібліотеки

       У нових умовах сьогодення бібліотека стає не тільки місцем збереження інформації в її «класичному» вигляді, але і багатофункціональним центром інтенсивного соціокультурного суспільства.
Разом з тим, значно підвищується і значення суспільної репутації бібліотеки та її послуг, якщо ці послуги є новітніми, інноваційними та неординарними.
       Всі ми з Вами, фахівці, розуміємо, що бібліотека має швидко та гнучко реагувати на сучасні вимоги користувачі, застосовуючи індивідуальний підхід, пропонуючи інформаційні ресурси у різних форматах: друкованому, аудіо, відео, електронному та інших, а також консолідувати свої зусилля з партнерами щодо підтримки і розвитку культури питання в Україні.
       Обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара, виконуючи вимоги бібліотечного сьогодення, направляє свої зусилля на позитивне відношення громадськості саме до нашої бібліотеки та її послуг в цілому, тобто на зміцнення авторитету, лідируюче положення як у своєму регіоні, так і за його межами.
       Неможливо було б не помітити нам те, що за останні роки значно змінилась сама модель дитячої бібліотеки, а її бібліотечні послуги, як масові, так і індивідуальні здебільшого надаються користувачам у новому форматі.
       Тож і не дивно, що сьогодні дитячі бібліотеки набувають статусу інформаційного, культурно-дозвіллєвого центру, де успішно може поєднуватись книга і комп’ютер, м’яка іграшка і інтерактивна гра, творчість юних і дорослих.
       Щоб привернути увагу дітей та їхніх батьків до бібліотеки, ми запровадили у весняно-літній та ранній осінній періоди, проведення широкомасштабних заходів в рамках Всеукраїнського тижня дитячої книги, Міжнародного дня захисту дітей, Міжнародного дня дитячої книги, Всеукраїнського дня бібліотек за межами її приміщення. А саме на майданчику перед центральним входом до бібліотеки. До речі, сьогодні, цей майданчик вже маж назву – «Майданчик Читайликів». Таку назву запропонували самі діти.
       Проведення таких заходів потребує значної підготовки. Це: музичне, звукове та дизайнерське оформлення, банери, книжкові вітрини, театралізоване дійство, конкурси, заохочувальні призи, а також співпраця з іншими установами, що причетні до роботи з дітьми, спонсорами, волонтерами. До речі волонтерами в заходах подібного роду останнім часом активно виступають студенти державного педагогічного університету ім. В.Винниченка – мистецького та психолого-педагогічного факультетів.
       Бібліотечні флеш-моби, викликали великий інтерес та зацікавленість у перехожих, що саме проходили повз нашу бібліотеку і ставали свідками цих неординарних дійств. «Моя бібліотека», «Зростаймо з книгою» – головна мета цих флеш-мобів – переконати у короткий термін усіх присутніх в ому, що наша бібліотека найкраща, що саме в ній діти є господарями, що це їх територія, на якій їм затишно та комфортно. Адже обласна бібліотека для дітей – це те місце де вони можуть почитати і погратися, поспілкуватися, поспівати і навіть потанцювати. А книга – була, є  і буде головним елементом в усіх дійствах, що проводяться в бібліотеці.
       У минулому році Українська бібліотечна асоціація запропонувала професійній бібліотечній громаді відзначати Всеукраїнський день бібліотек у новому форматі. Тому саме 30 вересня на нашому «Майданчику Читайликів» ми влаштували свято – мета якого – залучити до бібліотеки тих, хто ще не є читачами нашої бібліотеки та показати переваги відвідування бібліотеки і проведення в ній вільного часу.
       Наше свято  прикрасили неповторні танцювально-театралізовані виступи юних талантів: шестикласників обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу гуманітарно-естетичного профілю (гімназія-інтернат-школа мистецтв) під керівництвом хореографа Яни Короткової  та  учасників театрального гуртка «Дзеркальце» загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24 – центру дитячої та юнацької творчості «Оберіг»  під керівництвом Олени Ворони.
       Хочу відмітити, що саме після проведення таких заходів, які є вчасними та актуальними, кількість нових користувачів у нашій бібліотеці збільшується, підвищується і авторитет самої бібліотеки, якій надалі вже набагато легше встановлювати комунікативний зв'язок з окремими організаціями.
       Престижним для нашої бібліотеки є партнерство з організаціями, установами, окремими публічними особами, які перші запрошують бібліотеку до співпраці, адже саме в ній вони вбачають надійного, незамінного партнера.
       Яскравим прикладом цьому є партнерство бібліотеки з програмою телевізійного шоу «12 балів» Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії, дитячою радіопрограмою «Паросток» Кіровоградської обласної радіостанції «Скіфія-центр», з федерацією дитячого хокею на столі у проведенні фестивалю «В центрі Європи».
       Наш заклад вже багато років активно працює щодо організації відпочинку дітей у літній період. Але в цьому році, спираючись на досвід наших зарубіжних колег з США, ми створили у бібліотеці клуб літнього читання. Спеціально для якого було розроблено програму «Бібліотечне літо для веселих, кмітливих та невгамовних». Мета клубу – організація змістовно-креативного дозвілля дітей під час літніх канікул. У той час, коли на вулиці стояла спека, дітлахи знаходили затишок та прохолоду у стінах нашої бібліотеки. Один від одного вони дізнавалися про переваги відпочинку саме у нашій бібліотеці. Адже тут до їхніх послуг – голосні читання книг бібліотекарями, перегляди улюблених мультфільмів, можливість поспівати у «Караоке» чи взяти участь у змаганнях  з хокею на столі чи просто відпочити, лежачи на банкетках. Бібліотечні працівники створили для дітей сі комфортні умови для відпочинку. Пригощали їх цукерками, печивом, навіть бутербродами, тому що дехто з дітей перебував у нашому закладі з ранку і майже до самого вечора.  Діти завжди почували себе вільно, невимушено, розкуто, але не переходили рамок недозволенності.
       Намагання наших фахівців урізноманітнити форми бібліотечних послуг, зокрема це стосується проведення масових заходів, співпадають з бажанням самих читачів сприймати інформацію про книги, улюблені теми, познайомитися з відомими і новими героями, авторами у новій, емоційно насиченій, динамічній формі. Різноманітність використаних форм, їх новизна, незвичність викликають у дітей бажання виявити свою особистість, знання, начитаність, кмітливість, фантазію,розкрити творчі нахили і здібності.
       Але не можна не зазначити, що стрімкий розвиток інформаційних технологій  впливає на зміст та форми культурно-дозвіллєвої роботи з юними читачами. Серед традиційних форм роботи з користувачами з’явилися нові, інтерактивні. Вже давно стало зрозуміло, що електронні посібники, ігрові ресурси надзвичайно цікаві і привабливі для сучасних дітей. Комп’ютери продовжують завойовувати світ, тому, безперечно, сьогодні формувати інформаційну культуру неможливо без залучення нових інформаційних технологій та ресурсів Інтернету.
       Тому з 2008 року до переліку бібліотечних послуг, що надає наша бібліотека, було введено нову – перегляд мультимедійних презентацій. Ідея – нові  інформаційні технології доповнюють і підсилюють традиційні бібліотечні форми заходів. Готуючи презентації, фактографічну інформацію фахівці бібліотеки намагаються доповнити сучасними технічними можливостями, анімаційними ефектами, музичним супроводом, аби зацікавити і збільшити сприйняття дітьми інформації.
       За цей період працівники закладу підготували майже 100 віртуальних уроків-подорожей. Уся мультимедійна продукція бібліотеки розділена за віковими категоріями. У нас  є презентації для дошкільнят, для учнів1-5 класів і окремо для учнів 6-9 класів. Крім вікової категорії презентації ще розділено і за певними циклами.

Для дошкільнят та учнів 1-5 класів:
«Будуємо замок добрих чарівників Європи»;
«Від рукопису до книги»;
«Великі права маленької людини»;
«Гарні манери для малюків»;
«Екологічна вітальня»;
«Подорожуємо до семи чудес України»;
«Свята моєї Батьківщини».
Для учнів 6-9 класів:
«Клуб цікавих відкриттів»;
«Мандруємо стежками рідного краю»;
«Мистецтво: музика і живопис»;
«Навколо світу»;
«Письменники-ювіляри»;
«Світло духовності і культури»


       Назви наших розділів говорять самі за себе. Більшість презентацій з циклів «Будуємо замок добрих чарівників Європи», «Гарні манери для малюків», «Мистецтво: музика і живопис» побудовані як заходи, в яких діти беруть активну участь: голосно читають,фантазують, творять, завдяки чому, непомітно для себе, вчаться, здобувають нові знання, розкривають свої таланти.
       Сучасні підлітки виявлять жвавий інтерес до всього незвичайного, загадкового, до таємниць життя. Іноді вони ці знання отримують не з науково-пізнавальної літератури, а  з книг сумнівного змісту. Тому фахівці бібліотеки вирішили створити цикл електронних презентацій «Світло духовності і культури», а також відкрити віртуальні клуби для підлітків «Навколо світу» та «Клуб цікавих відкриттів». Мультимедійні перезентації, що підготовлені в рамках роботи віртуальних клубів знайомлять підлітків з книгами та статтями з періодичних видань, містять не тільки захоплюючі розповіді, а й багато ілюстрацій та уривків з науково-пізнавальних фільмів.
       Але хочу зазначити, що всі електронні версії бібліотечних заходів спрямовані на популяризацію художньої та науково-популярної літератури, що знаходиться у фонді нашого закладу.
       Більш детальну інформацію про розроблені бібліотечними фахівцями презентації можна отримати на сайті нашої бібліотеки, в розділі «Презентації».
       Останнім часом на зміну суто бібліотечному обслуговуванню, тобто видачі документів чи бібліографічних відомостей про них, прийшли нові форми надання інформації, що заощаджують час користувача для вирішення інформаційного завдання. У бібліотеці формуються і активно  використовуються електронні ресурси: електронні каталоги, бібліографічні бази даних, електронні мультимедіа, інтернет-ресурси, здійснюється актуалізація інформації на веб-сторінці закладу.
       З метою надання якісних бібліотечно-інформаційних послуг у відділі впровадження комп’ютерних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам продовжує функціонувати безкоштовна Інтернет - зала. На 1.12.2011 року в бібліотеці налічується  23 автоматизованих робочих місця, з них 10 - в Інтернет – залі. Працівники цього відділу надають користувачам додаткові платні послуги, а також продовжують  роботу над удосконаленням та поповненням новими матеріалами Веб-сайту бібліотеки, у 2011 році оновлено головну та відкрито нові сторінки.
       Бібліотечні фахівці нашого закладу створюють  електронний каталог ОДБ.  На 1.12.2011 року база даних періодичних видань вміщує понад 49,0 тисяч записів, з них краєзнавча – 28,1 тис. записів. База даних книг налічує 11 тисяч бібліографічних записів, постійно поповнюються також електронні бази іноземної літератури, нот та відеодокументів, продовжується ретроспективна конверсія  карткового каталогу.
       Працівники відділу впровадження комп’ютерних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам беруть участь у спільному з Національною бібліотекою України для дітей проекті зі створення рекомендованої вебліографії «Кращі Інтернет - ресурси від Української асоціації працівників бібліотек для дітей». Метою даного проекту є зробити пошук корисної інформації набагато простішим. З кожним роком у мережі Інтернет зростає кількість ресурсів. Все складніше стає знайти серед них якісну і корисну інформацію для навчання, самоосвіти і дозвілля. І тому частина бібліотек для дітей ( в тому числі і наша бібліотека) підтримали цей спільний проект і пропонують своїм користувачам ретельно відібрані і перевірені джерела різноманітної тематики українською та російською мовами.  Це проект  представлено на веб-сайтах обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара  та національної бібліотеки України для дітей.  
Як нововведення, вважаємо , що це теж нова бібліотечна послуга для наших користувачів, - за допомогою мобільного зв’язку, смс-повідомлень працівники бібліотеки повідомляють своїх постійних користувачів про надходження нової літератури, про наявність тої чи іншої книги у бібліотечному фонді, нагадують про термін повернення книги. З окремими користувачами бібліотечні фахівці підтримують зв'язок через електронну пошту та соціальну мережу «В контакте».
       І останнє про що хочеться розповісти – це створення бібліотечних груп в соціальних мережах «Одноклассники» і «В контакте».
       Всім нам добре відомо те, що більшість дітей багато вільного часу проводить в різноманітних соціальних мережах. До цього можна відноситись по-різному, але не звертати на це уваги не можливо. Якщо на бібліотечний сайт зазирне не кожен підліток, то на сторінку групи в тій чи іншій соціальній мережі натрапить значно більша кількість користувачів. Саме тому в листопаді 2011 року фахівці відділів дитячого та сімейного читання та підліткового читання і організації змістовного дозвілля користувачі учнів 6-9 класів створили сторінки своїх відділів на сайті «Однокласники» та групу «В контакте». Сторінка на  сайті «Однокласники»  розрахована в першу чергу на батьків наших юних користувачів. Тут є інформація про режим роботи відділу, про найближчі заплановані масові заходи,  різноманітні поради батькам щодо організації читання дитини і звичайно, безліч фотографій, що відображають роботу відділу. Ця групу діє лише місяць, але вже має понад 100 зареєстрованих учасників. Група «В контакте» розрахована на учнів старшого шкільного віку. Тут їм пропонують висловити власні думку щодо того, яким повинен бути кращий друг, поміркувати над крилатими висловами про книгу, переглянути 4 дуже цікавих фотоальбоми тощо.
       Створення таких сторінок дає можливість працівникам закладу залучати підлітків до участі у бібліотечних заходах, брати активну участь у житті бібліотеки, проводити різноманітні он-лайн конкурси, нагадати про необхідність повернення книги в бібліотеку.
       Робота в соціальних мережах – це ще один крок до успіху в роботі сучасної бібліотеки для дітей.