Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу
Складові іміджу дитячої бібліотеки:
огляд досвіду роботи бібліотек для дітей області
Ніна Расторгуєва,
завідуюча відділом
Імідж бібліотеки можна визначити як певний образ, який визначається відношенням суспільства до бібліотеки, її послуг, ресурсів та товарів. Образ бібліотеки постійно змінюється. Якість таких змін напряму залежить від діяльності керівника бібліотеки та її колективу, які цілеспрямовано, систематично створюють імідж на основі тих ресурсів, що є у наявності. Створення позитивного іміджу допомагає користувачам сприймати послуги бібліотеки як дещо відмінне від інших аналогічних пропозицій, дещо краще та гарантує якість цих послуг та професіоналізм фахівців.
Видання «Складові іміджу дитячої бібліотеки» ставить за мету познайомити бібліотекарів з досягненнями колективів спеціалізованих бібліотек (відділів) для дітей області по створенню сучасного образу бібліотеки. Керівники дитячих бібліотек (відділів) по-різному підійшли до висвітлення цієї теми. Одні, а їх більшість, розповіли про різні аспекти діяльності книгозбірень, інші виокремили один, головний, який допомагає створювати привабливий образ бібліотеки в суспільній свідомості. Але всі зазначають, що все це – заради формування і задоволення потреб дітей, залучення їх до читання, популяризації цінності читання і книги, долучення до багатств світової та національної культури, що сприятиме вихованню повноцінної особистості третього тисячоліття. Висвітлені такі аспекти, як:
пошук позабюджетних джерел фінансування задля максимального задоволення потреб та запитів наявних та потенційних користувачів;
створення сучасного дизайну закладу, комфортних умов для роботи і відпочинку відвідувачів;
проведення резонансних масових заходів за сприяння державних та громадських структур,
освітніх та дозвіллєвих установ; пошук нестандартних підходів до проведення традиційних заходів;
рекламна діяльність як складова маркетингової політики, що дозволяє «відкрити» бібліотеку і зробити її максимально доступною для всіх категорій населення;
контакти з місцевими засобами масової інформації, задля правильного відображення діяльності бібліотек в очах громадськості.
Пошук позабюджетних джерел фінансування задля максимального задоволення потреб
та запитів наявних та потенційних користувачів
На сучасному етапі бібліотеки(відділи) для дітей розвивають додаткові платні послуги. Розширення переліку додаткових платних послуг бібліотек, за останні три роки, сприяли збільшенню напрацювань до їх спеціальних фондів з 51,6 тис. грн. (2007 р.) до 59,4 тис. грн. (2009 р.). Завдяки цьому бібліотекарі купують нову
літературу, передплачують періодичні видання. Окремі бібліотеки займаються пошуком альтернативних джерел фінансування. Так, Новоукраїнська РДБ звернулася до Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна». Своє прохання про потребу в книгах доповнили електронною презентацією, в якій розповіли про історію і сучасність бібліотеки, резонансні заходи, у т. ч. із соціально не захищеними категоріями дітей, співпрацю з державними та громадськими організаціями тощо. У відповідь отримали від фонду 220 прим. книг на суму 3500 грн.. Завдяки цьому, читачі відкрили для себе твори сучасних українських письменників, дізналися про нові серії дитячої літератури.
Олександрійська ЦМДБ зверталася до обмінних фондів національних бібліотек України. Через обмінно-резервні фонди міської ЦБС, обласних бібліотек, Національної бібліотеки України для дітей, Національної парламентської бібліотеки з 2005 року надійшло 1919 прим. книг (28% усіх надходжень).
Увага приділяється поповненню краєзнавчих фондів, чому сприяють налагодження контактів з місцевою творчою інтелігенцією. Гайвронська РДБ отримала в подарунок книги від дитячої письменниці К. Барановської, краєзнавця О. Павличука, поетеси М. Джус, а Голованівська РДБ – письменниці Л. Ніцой.
Долинська РДБ, завдяки співпраці з асоціацією митців «Сузір’я Долинщини», має у фондах твори письменників-земляків: В. Антоненка, Л. Баранової, В. Бугрій, Г.Гусейнова, В. Журби, О.Іванова, М. Родинченка, М. Шеремет, В. Маруценка. В бібліотеці постійно діє книжкова виставка «Увага! Нова краєзнавча книга». Для того, щоб полегшити пошук біографій письменників, поетів рідного краю, є ряд біографічних посібників «15х15», «20х20», «Долинщина літературна».
Новомиргородській РДБ збірки своїх творів подарували В.Бреурош, А. Колодяжний, Є. Поліщук, Л. Попчук. Після кожної зустрічі з поезією, піснею, прозою, поповнюється новими виданнями письменників-земляків фонд Олександрівської РДБ.
Гарним підспір’ям наповнення фондів книгозбірень області є спонсорство користувачів під час проведення акцій «Подаруй бібліотеці книгу», «Підтримай бібліотеку – подаруй книгу», «Подаруй бібліотеці книгу, яку прочитав сам» тощо.
Заради кращого обслуговування користувачів і допомоги їм із пошуком необхідної інформації, останнім часом, бібліотеки все частіше залучаються до участі в різних конкурсах, з метою отримання грантів. Переможцями першого туру конкурсу «Бібліоміст» з організації нових бібліотечних послуг з використанням доступу до Інтернету стали бібліотеки Новоукраїнського району, завдяки чому Новоукраїнська РДБ і Рівнянська СДБ отримали комп’ютерну техніку. У написанні проекту першого туру конкурсу «Бібліоміст» брала
участь МДБ (ф. № 8) Світловодської МЦБС і готується до участі у другому турі.
Створення сучасного дизайну закладу,
комфортних умов для роботи і відпочинку відвідувачів
Створення іміджу не можливе без відповідної зміни дизайну закладу. У цьому плані можна відзначити Вільшанську, Долинську, Добровеличківську РДБ, Олександрійську, Світловодську (ф. № 8) МДБ, дитячі відділи Маловисківської, Кіровоградської, Олександрійської ЦРБ. Після проведення косметичного ремонту залів Добровеличківської РДБ повністю змінився їх інтер’єр, зокрема, у відділі обслуговування дошкільників і учнів 1-5 класів. Відділ розширено, встановлено додаткове освітлення, оновлено меблі, створено дитячий куточок з іграшками, де сидячи на килимі, малюки можуть переглядати мультфільми по телевізору з DVD плеєром. Інтер’єр дитячого відділу Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих і дітей прикрашають оригінальні картини; дитячого відділу Олександрійської ЦРБ – творчі роботи користувачів: вироби з дерева, соломки, бісеру, вишивки тощо. У відділі з надання бібліотечних послуг користувачам дошкільникам та учням 1-4 класів Олександрійської ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна звичайна стіна перетворилась на мальовничу настінну картину з героями українських народних казок. Написали це рукотворне чудо, на прохання бібліотекарів, учні 3 класу міської художньої школи.
Новомиргородська РДБ приділяє увагу наявності допоміжних елементів на виставках. Залежно від мети книжкової експозиції, для поглиблення змісту представленої літератури, оригінальності побудови і викладу матеріалів, використовують предмети побуту і прикладного мистецтва, малюнки, відповідну символіку. Виставка-розповідь «Рідна та єдина найкраща в світі Україна» оздоблена рушниками, вишитими серветками, булавою, шаблею, ужитковими речами. Останній її розділ «Святами дзвенить українська хата», де розповідається про святкування Великодня, доповнюють писанки.
МДБ Кіровоградської МЦБС намагаються створити максимально комфортні умови для всіх тих, кому потрібна книга, психологічне розвантаження. У філії №12 Кіровоградської МЦБС, готуючи ту чи іншу виставку, використовують вироби як дітей, так і бібліотекарів, батьків. Книжкова виставка-панорама «Зазирнемо до бабусиної скрині» оригінальна вже тим, що розташована не в традиційному форматі – на стелажах, а й охоплює навіть стіни бібліотеки. Справжня скринька з прикрасами, українські рушники, яскраві хустки радують погляд відвідувачів. Виставка-фантазія «Час натхнення, творчості пора!» наочно знайомить з результатами змістовного проведення вільного часу: поряд з книгами про різні прикладні види творчості представлені сувеніри, вишивки, в’язані
вироби, вироби з дерева. Традиційні книжкові виставки вдало співіснують із рекламним вернісажем, експрес-виставками у філії № 19, що дозволяє не тільки розкрити книжковий фонд, а й значно розширити світогляд читачів: прес-парад «Що не сторінка – то новинка», виставки-реклами «Тисяча книг і одне літо», «Скласти іспит ? Не проблема» та інші.
Проведення резонансних масових заходів
Сьогодні бібліотечні фахівці розуміють, що повинні боротися за увагу користувачів. Тому, працюючи над підвищенням рівня проведення заходів, бібліотекарі зміцнюють репутацію своїх закладів. Цьому сприяє і налагодження дієвої взаємодії з державними структурами, громадськими організаціями, освітніми та іншими установами, представники яких запрошуються до бібліотек. З іншого боку, розширення кола партнерів допомагає отриманню спонсорської підтримки для проведення бібліотечних заходів. До того ж, кожна бібліотека визначає пріоритети в напрямах своєї діяльності з користувачами.
Бобринецька РДБ вважає важливим рекламувати діяльність бібліотеки через проведення резонансних масових заходів за участі цікавих особистостей. Так, у засіданнях «Клубу цікавих зустрічей» взяли участь: воїн-інтернаціоналіст М. Тосіка, учасник Великої Вітчизняної війни Д. Неклеса, члени літературного клубу «Спадок», народна майстриня С. Драчук. Традиційно, години правового виховання відбуваються за участю оперуповноваженого кримінальної міліції РВ УМВС, спеціалістів районного управління юстиції, начальника відділу РДА у справах неповнолітніх, сім’ї молоді та спорту, спеціалістів РЦ СССМ. Кожен такий захід дає можливість користувачам отримати необхідну інформацію з вуст професіоналів, познайомити з новинками літератури, книжковими виставками по темі.
Світловодська МДБ (філія № 8) вже декілька років співпрацює з громадськими організаціями: міським осередком соціальної служби України та осередком обласної організації Всеукраїнського Союзу жінок «Жінки за майбутнє дітей України». Завдяки придбанню телевізора та DVD плеєра заходи доповнюють фрагменти відеофільмів та мультфільмів. Під час історичної години-гри присвяченій ювілею міста «Світловодськ нам місто миле – з ним давно зріднились і зросли» діти подорожували вулицями міста завдяки слайд-шоу.
Цікавою і корисною була співпраця Компаніївської РДБ з посланцем доброї волі, представником Корпусу миру Сполучених Штатів Америки Крісті Делонд. На громадських засадах вона вела заняття гуртка англійської мови в бібліотеці. Користувачі, окрім вивчення мови, дізналися багато цікавого про Америку, її історію і
сучасність. Заходи щодо популяризації здорового способу життя та виховання правової культури відбуваються в бібліотеці за участі лікаря-педіатра, нарколога, представників правоохоронних органів.
Олександрійська ЦМДБ позиціонує себе через організацію участі дітей у різноманітних Всеукраїнських та обласних конкурсах дитячої творчості. Ефективними і корисними виявилися конкурси «Нащадки пам’ять бережуть!», «Моя майбутня Україна», «Святий Миколай – подаруй нам свято», «On-ляндія: моя безпечна веб-країна» (у рамках програми «Безпека дітей в Інтернеті»), «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє». Підвищився імідж бібліотеки серед населення та міської влади з відкриттям Дитячого Інтернет-центру. Використання Інтернет-ресурсів дає можливість працювати в довідково-інформаційному режимі самим бібліотекарям, оперативно надавати будь-яку інформацію користувачам. Слід зазначити, що Центр займає вагоме місце в системі інформаційної підтримки навчально-виховного процесу шкіл міста, формуванню інформаційної культури учнів; є базою проведення різноманітних семінарів, тренінгів тощо.
Тісні зв’язки з відділами у справах сім’ї, молоді і спорту, юстиції РДА, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, школою естетичного виховання сприяють роботі Устинівської РДБ. Різноманітні заходи відбуваються за фінансової підтримки відділів РДА. З нагоди Свята Матері, в районній бібліотеці для дітей, спільно з цими службами, проведено цікавий конкурс «Моя мама і я - гармонія життя», на який були запрошені багатодітні сім’ї. У номінаціях «Мої слова народжені любов’ю», «Впізнай свою дитину», «Ерудити», «Мама - кращий перукар», «Кулінарний» мами обмінювалися своїми знаннями, досвідом та вмінням. Діти змагалися в різноманітних конкурсах, які проводили бібліотекарі та представник районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді. Атмосферу святковості створювали своїми піснями, танцями, грою на фортепіано учні школи естетичного виховання. По закінченню свята учасникам вручені подарунки, придбані за кошти відділу у справах сім’ї, молоді та спорту РДА.
Проведення презентацій та зустрічей з місцевими авторами є для Гайворонської РДБ одним із шляхів залучення читачів до бібліотеки, пробудження у них інтересу до книги. Зокрема, на презентацію книги «Край Прибузький» до дитячої бібліотеки було запрошено її автора О. Павличука – члена Національної спілки журналістів України і Всеукраїнської спілки краєзнавців, автора книг «Місто над Бугом-рікою», «Православні храми Гайворонщини», «Гайворонщина – перлина Подільського краю». Книга «Край Прибузький» – перше енциклопедичне видання про Гайворонський район. Місцевий краєзнавець на кожній зустрічі дарує дитячій бібліотеці свої книги.
Співпраця з творчим об’єднанням «Сузір’я» допомагає Долинській РДБ познайомити користувачів з багатьма талановитими особистостями, уродженцями Долинщини. За участю письменників краю, традиційно, відбувається Всеукраїнський тиждень дитячого читання. На зустрічах із читачами побували: В.Бугрій, В. Журба, М.Черниш, юна поетеса А. Ліханова. Для ознайомлення відвідувачів із творчістю юних поетів, бібліотекою започатковано видання буклетів циклу «Обдаровані діти». Побачили світ буклети, присвячені творчості Анни Ліханової, Каті Кочержат, Каті Недик. Відвідувачі РДБ мали можливість оглянути виставку картин скульптора і художника А. Коптєва, письменника, скульптора А. Німенка. Оформлено папки-накопичувачі про їх життєвий шлях «Творці прекрасного». Цікавими були також зустрічі із молодими художниками-земляками А. Кіндріцьким та А. Яковенко. Детально з їх творчістю знайомить буклет «Натхнення від рідного краю» з циклу «Молоді художники Долинщини». Часта гостя заходів – самодіяльна композиторка М.Бєлова. У РДБ відбулася презентації її збірок пісень «Квітки степу», «Україно – люба мати» та «З долонь моїх зростає доброта», які користуються популярністю у дітей. Працівники бібліотеки інформують Марину Миколаївну про нові книги віршів, які надійшли до бібліотеки.
Слід відзначити і роботу Компаніївської РДБ з юними талантами та творчою елітою селища. Бібліотека підтримує зв’язки із музичною школою, ЦДЮТ, членами районного літературного об’єднання «Вершники». Для заохочення дітей до творчості в РДБ влаштовуються персональні та колективні виставки дитячих робіт «Світ ляльковий різнокольоровий», «Вміємо, можемо», «І словом, і пензлем, і руками» тощо. Проводяться зустрічі юних літераторів «Майстри поетичного слова», на якій діти спілкуються з досвідченими письменниками, знайомлять присутніх зі своїми віршами, оповіданнями, казками. РДБ підготовлено і випущено збірочки «Моя єдина Компаніївська земля, моя маленька щира Батьківщина», «Нові імена».
Давні зв’язки поєднують Олександрівську РДБ з членами літературного-мистецького об’єднання «Крила». На зустрічі «Краю мій, тобі моя любов…» присутні познайомилися з поезією Н.Купчинської та Ю. Білюченко, а також юної поетеси Альони Камінської, яка протягом 10 років була однією з найактивніших читачок бібліотеки, учасницею конкурсу «Найкращий читач України» тощо. Митці Олександрівщини часті гості заходів Всеукраїнського тижня дитячого читання. Під час літературної подорожі «Рідна земля і наші земляки-письменники» діти мали змогу послухати вірші та прозу О. Шпирко та С. Тимко, композитора і виконавця власних пісень А. Борисенка, розповідь про Олександрівщину з переказами та легендами краєзнавця В.Білошапки, власні поетичні твори вчительки В. Андрущенко та
шестикласниці Олени Під’япольської.
Працівники дитячого відділу Олександрійської ЦРБ плідно співпрацюють з членами літературного об’єднання «Джерело». Результатом – стало видання збірки «Краса почуттів, втілена у слові», в якій представлено кращі твори юних дарувань. Упорядниками її виступили бібліотекарі, редакторами – Н.Фесенко та В.Колєснікова, члени «Джерела».
Колективи Вільшанської, Голованіської, Компаніївської, Новгородківської, Новоархангельської, Новоукраїнської, Петрівської РДБ, ДВ Олександрійської ЦРБ, МДБ Кіровоградської МЦБС працюють над приверненням уваги батьків та педагогів до проблем дитячого читання.
Мета заходів, які проводить Голованіська РДБ у співпраці з дошкільними закладами «Малятко», «Дзвіночок» та родинами – формування майбутнього читача, збереження традицій родинного читання. Мандрівка по бібліотеці, цікава розповідь про книги та перегляд лялькової вистави «Книжечка шукає друзів» зорієнтовані на малюків середньої групи. На пам’ять про бібліотеку малюки отримують книжкові закладки, виготовлені дітьми молодшого шкільного віку на заняттях гуртка «Книжчина лікарня». Після таких заходів самі дошкільнята приводять до РДБ батьків. Стало доброю традицією під час Тижня дитячого читання проводити свято-конкурс «Родина моя – читачів сім’я». Учасники конкурсу 2010 р. отримали в дарунок цікаві енциклопедії від спонсорів. На свято був запрошений кореспондент районної газети, який розповів про захід на сторінках видання «Вісник Голованівщини».
Задля залучення читачів неординарні заходи проводить Кіровоградська МДБ (філія № 19). Щоб зацікавити родину завітати в бібліотеку, створили «Мамині і татові полички», тематичні полички з педагогічною літературою «Для мам і тат, що виховують малят». Як результат, багато користувачів читають родинами. Своєрідним стимулюванням до сімейних вечорів разом з книгою є домашні заочні вікторини. Бібліотекарі пропонують малюкам перелік питань і книги, в яких можна відшукати відповіді вдома, всією сім’єю, обумовлюючи термін повернення відповідей. Читачам запам’яталися: «Заочне навчання в Академії Казкових наук», очно-заочна вікторина «Чи уважний ти читач?», заочна ерудит-вікторина «Від мишенятка до слоненятка». Наявність комп’ютерної техніки, телевізора і DVD плеєра, дали можливість створити кіноклуб «Промінець». Його мета – зацікавити сучасних дітей книгою. Таким чином, для тих, хто не дуже любить читати, клуб став стимулом, щоб після перегляду художнього фільму перегорнути сторінки твору.
Кіровоградська МДБ (філія № 21) увагу приділяє організації літніх читань, які проводяться за спеціально розробленою програмою і координуються з адміністрацією оздоровчих таборів «Веселка» та «Зоряний» ЗОШ № 19, 18. Це допомагає привернути увагу потенційних читачів до бібліотеки. Для дітей складаються списки читання, які узгоджуються з учителями та доповнюються літературою, рекомендованою бібліотекарями. На початку зміни, серед дітей, розповсюджуються Запрошення від Бібліознайка. Протягом літа дівчатка і хлопчики стають учасниками конкурсу на кращий відгук про прочитану книгу «Читач радить читачеві», експрес-опитування «Краща книга», за матеріалами якого оформлені виставки «Друг рекомендує», «Ці книги найцікавіші!». З урахуванням опитування складаються програми читань наступного року.
Новгородківська РДБ проводить дієві заходи, які б навчали користувачів бережливому ставленню до книги, гордості за рідний край. Учні молодших класів, по домовленості із вчителем, ремонтують бібліотечні книги на уроках праці своїми матеріалами. Проводяться конкурси на кращу «вилікувану» книгу. Члени клубу «Рушничок» здійснюють мандрівки «Туристичними шляхами Новгородківщини», «На гостини до майстрів мистецтв рідного краю»; збирають матеріал та організовують виставки «Вишивала я узори», «Голка, нитка, бісеринка», «Моя писанка найкраща», ведуть пошукову роботу серед старожилів селища по збору легенд рідного краю. Також, багато масових заходів РДБ здійснює під час роботи літнього оздоровчого табору. Конкурс малюнків на асфальті «Щасливе дитинство моє», відбувається з обов’язковим частуванням дітей морозивом (за фінансової підтримки селищного голови).
У дитячому відділі Олександрійської ЦРБ традицією стало проведення Батьківських днів, на які запрошуються маленькі читачі з батьками, вчителями; сімейного свята «Не потрібен і клад, коли в сім’ї нашій лад», свята до Дня матері тощо. Колектив відділу започаткував нову традицію – кожному першому та останньому читачеві року вручаються призи. Традиційно проводять День фахівця – День вчителя. У 2009 році свято «Не згасає й світиться у світі Пісня, Хліб і Вчителя ім’я» організували для учнів та вчителів Войнівської та Добронадіївської шкіл. Присутні змагалися між собою в різноманітних конкурсах й літературних іграх.
Ульновська РДБ вважає, що імідж її закладу – це організація змістовного дозвілля юних у співпраці з центром дитячої та юнацької творчості, школою мистецтв, центром соціальних служб для дітей сім’ї та молоді, районним будинком культури. Спільно з вищеназваними закладами РДБ провела ряд заходів до Міжнародного дня захисту дітей; Міжнародного дня інвалідів; святкування 60-річчя заснування районної бібліотеки для дітей; презентацію робіт членів гуртків «Друзі книги» та «Умілі руки», які діють при бібліотеці. Юні художники-аматори (Л.Вербецька, В.Волошина, О. Кирилюк, В.Кобець, І. Шкафер, Н.Щукіна, С. Ступак),
які вперше презентували відвідувачам свої роботи в бібліотеці, згодом брали участь у виставках, що проходили в обласному краєзнавчому музеї та м. Києві.
Моральна підтримка дітей з обмеженнями фізичними можливостями – пріоритети у діяльності Компаніївської, Новоархангельської, Онуфріївської РДБ, Олександрійської ЦМДБ.
Завдяки співпраці з відділом у справах дітей райдержадміністрації Новоархангельська РДБ має інформацію про дітей, які потребують особливої уваги. Спільно з БДЮТ до Дня інвалідів відбувся читацько-інформаційний ярмарок «Я прочитав». Працівники РДБ взяли участь у проведенні акції «За здоровий спосіб життя», яку було оголошено до Міжнародного Дня захисту дітей службою у справах дітей райдержадміністрації. РДБ запросила дітей до творчої майстерні, де вони виготовляли українські обереги, сувеніри з тканини, які забрали собі на згадку про свято. У малюнках на асфальті зображували своє розуміння поняття «здоровий спосіб життя».
Олександрійська ЦМДБ роботу з дітьми, що потребують особливої уваги, проводить разом з міською організацією товариства Червоного Хреста, міським Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділом сім’ї та молоді міської ради, міською дитячою лікарнею, благодійним Центром соціальної допомоги та реабілітації «Джерело Життя» тощо. Головне завдання – проявити увагу і турботу про дітей-сиріт, дітей з фізичними вадами, інвалідів. Завдяки такій співпраці ці діти отримують, зібрані ровесниками, іграшки, книжки, підбадьорливі листівки, малюнки, солодощі.
Чимало заходів районного масштабу проведено Онуфріївською РДБ спільно з районним центром соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді, селищною радою, школою, Будинком позашкільної роботи, відділом у справах неповнолітніх РДА. Заслуговує на увагу районний фестиваль «Повір у себе» для дітей з обмеженими можливостями та огляд-конкурс «Таланти багатодітних родин». До проведення цих заходів були задіяні всі організації селища, які працюють з дітьми. Працівники бібліотеки для дітей запропонували ігрову конкурсно-розважальну програму для кмітливих та начитаних, а також запросили присутніх на відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання та масові заходи, які проводилися в рамках Тижня в РДБ та бібліотеках району.
Завдяки реалізації ЦКП ряд бібліотек – Гайворонська, Добровеличківська, Онуфріївської РДБ, дитячий відділ Олександрійської ЦРБ, Кіровоградська та Олександрійська ЦМДБ створили собі позитивний імідж як центри з відповідного напряму роботи.
Завдяки реалізації ЦКП «Для порятунку нації – краса» Кіровоградська ЦМДБ є центром морального та естетичного
виховання дітей та підлітків. Працюючи над реалізацією програми, бібліотекарі провели маркетингову розвідку по виявленню із загального читацького контингенту творчо-обдарованих дітей, які потребують підтримки у розвитку своїх творчих здібностей, становленні себе, як особистості; були вивчені можливості залучення спонсорських коштів. У реалізації програми бібліотека співпрацює з волонтерами, організаціями – це педагогічні колективи ЗОШ № 31, 35, дошкільні дитячі заклади № 14, 3, дитячо-юнацький клуб «Мрія», обласний центр дитячої та юнацької творчості, спеціальна служба у справах дітей, міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; обласна організація Товариства охорони пам’яток історії та культури. У ході реалізації програми стартував проект «Поетичне слово земляків», який передбачає систематичну популяризацію творчості письменників, ознайомлення із сучасним літературним процесом на Кіровоградщині. На виконання завдань ЦКП націлена робота театру книги «Буратіно» та клубу «Наталка». Досвід роботи за програмою «Для порятунку нації – краса» став підґрунтям для створення в бібліотеці інформаційно-естетичного центру «Сходження до прекрасного».
Відчуття часу і потреб суспільства надихнуло на створення і впровадження в практику роботи Олекандрійської ЦМДБ цільових міні-програм, адже програмне планування дає змогу сконцентрувати наявні ресурси і творчі можливості та спрямовувати їх на виконання найбільш важливих завдань. З 2000 року бібліотека працювала за програмами «Всезнайко», «Дай руку, підліток», наразі, розробляється нова цільова програма «Українська книга – дітям».
Рекламна діяльність як складова маркетингової політики,
що дозволяє «відкрити» бібліотеку і зробити її максимально доступною для всіх категорій населення.
Рекламна діяльність бібліотеки активно сприяє утвердженню позитивного іміджу, формує громадську думку, реалізує систему заходів, що встановлюють комунікативний зв’язок закладу і різних верств населення, керівних органів, місцевої влади.
Прикладом реклами може служити «Презентація оновленої бібліотеки», проведена колективом Добровеличківської РДБ. На свято, яке проходило у читальній залі бібліотеки, було запрошено голову районної ради, відповідальну особу за галузь «культура» апарату РДА. Прийшли привітати працівників РДБ теплим словом і подарунками школярі загальоноосвітніх шкіл райцентру № 1, 2 зі своїми наставниками, працівники районних бібліотеки для дорослих та будинку культури, музичної школи, спонсори, активні читачі минулих років, члени клубу сімейного спілкування «Затишок», люди, які так чи інакше пов’язані з бібліотекою. До заходу РДБ виготовила
виносний рекламний щит «Вас запрошує районна бібліотека для
дітей», друковану продукцію – буклети, пам’ятки тощо. Усе це дало можливість створити позитивну думку у керівництва району про бібліотеку, привернути увагу до її матеріальних потреб. Як результат – виділення коштів районною радою на придбання телевізора з DVD, комп’ютера, мультимедійного проектору та екрану; здійснення передплати періодичних видань та придбання книг.
Рекламними засобами бібліотек області є: різноманітна друкована продукція, виставки-реклами, інформаційні куточки, вітрини, стенди, щити. Так, Вільшанська РДБ, біля вхідних дверей, оформила інформаційний стенд під назвою «Для вас: сьогодні, завтра і завжди», де розміщується інформація про все, що відбувається у бібліотеці. Стенд «Країна читаючих» містить інформацію про фонд книгозбірні, періодичні видання, нові послуги, програми клубів, прізвища спонсорів тощо. У Новгородківській РДБ різноманітну інформацію містять стенди «Бібліотека інформує», «Інформаційний куточок юного користувача».
Працівники дитячого відділу Олександрійської ЦРБ виготовляють листівки, буклети, запрошення, оголошення та розповсюджують їх серед учнів навчальних закладів, що дає високий відсоток відвідувань іміджевих заходів. Наприклад, під час Тижня дитячого читання, завдяки рекламній продукції, відділ обслуговування дітей ЦРБ відвідало понад 120 учнів шкіл району, з них 34 стали користувачами бібліотеки.
Рекламним цілям МДБ (філії № 12) Кіровоградської ЦБС служать виступи на батьківських зборах з інформацією про надходження до бібліотеки нової літератури, проведення Дня відкритих дверей до Всеукраїнського дня бібліотек, оформлення стенду «Бібліотечно-інформаційне досьє», виготовлення візиток бібліотеки. Це допомагає залучити нових читачів, а постійним – зорієнтуватися в правилах користування, сфері бібліотечних послуг.
Цікава і різноманітна видавнича діяльність Олександрійської ЦМДБ. Всього за рік видається близько 54 видань.
Працівники Олександрівської РДБ випускають краєзнавчі буклети, пам’ятки з серії «Родом з Олександрівщини», а також підготували слайдову презентацію по творчості письменників-земляків.
Рекламні буклети «Давайте всім розповімо про себе», «Віддамо цей світ дітям», «Вас запрошує районна бібліотека для дітей» підготувала для користувачів Компаніївська РДБ.
Контакти з місцевими засобами масової інформації,
задля правильного відображення діяльності бібліотек в очах громадськості
Важливою умовою для створення позитивного іміджу є тісна співпраця із засобами масової інформації. Публікації в пресі,
репортажі на телебаченні та радіо про діяльність бібліотек Кіровоградщини сприяють формуванню позитивної громадської думки на місцях.
Подібна співпраця характерна для МДБ – філій Кіровоградської МЦБС. Каналом ТТV у рубриці «Ми йдемо в гості» знято ряд бібліотечних сюжетів та проведено передачі у прямому ефірі за участю бібліотекарів. Найбільш цікаві заходи і рекламні акції міських бібліотек для дітей знайшли своє відображення на сторінках «Вечірньої газети».
Події в МДБ (філії № 8) Світловодської МЦБС висвітлюються в газетах «Світловодськ вечірній» та «Info-центр», а також на місцевому телебаченні «Веселка».
Робота дитячих відділів Знам’янської МЦБС з користувачами, нові надходження до фондів, публікуються на сторінках газети «Знам’янські вісті», звучать по радіо, під час передач телестудії «Надія».
Лише за 2009 рік на шпальтах районної газети «Колос» було вміщено 8 заміток про роботу Новоархангельської РДБ, зокрема, «Книга – хороший друг, міцні знання» (відзначення Міжнародного Дня дитячої книги), «Діти + книга = відпочинок» (співпраця шкіл та РДБ під час літніх канікул), «Природа: фантазія» (спільна робота БДЮТ та РДБ) тощо.
Журналісти газет «Городского курьера», «Олександрійського тижня», «Вільного слова», «Олександрійської правди», міського телебачення КТМ та ТРК «Контакт» - бажані гості на масових заходах Олександрійської ЦМДБ, допомагають вони і у вирішенні гострих проблем внутрішнього життя бібліотеки.
Регулярно, в місцевих газетах Вільшанщини «Зорі над Синюхою» та «Західний регіон», друкуються матеріали про проблеми і стан бібліотечної справи в районі, ветеранів бібліотекарів, бібліографічні огляди періодичних видань тощо. За 2009 рік надруковано близько 8 статей.
Наведені заходи сприяють зростанню популярності бібліотек, їх престижу, зміцненню зв’язків з різними громадськими організаціями, соціальними інститутами, позашкільними закладами, установами культури та освіти тощо. Сподіваємося, що цей матеріал допоможе фахівцям бібліотек для дітей області використати краще, задля створення позитивного іміджу своїх закладів.
Скачати у форматі doc |