Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Поради методиста

Відділ зберігання, гігієни та реставрації документів

Методичні рекомендації
«Палітурні та реставраційні роботи в дитячій бібліотеці»:
з досвіду роботи фахівців - реставраторів архівних та бібліотечних документів відділу зберігання, гігієни та реставрації документів Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара

 

Наталія Борисова,
завідуюча відділом


    Передмова
    Оволодіти прийомами і методами палітурних та реставраційних робіт у дитячих бібліотеках цілком реально. У даних методичних рекомендаціях ми хочемо поділитися досвідом роботи нашої бібліотеки щодо кваліфікованого ремонту та реставрації бібліотечних документів. Саме з досвіду багаторічної роботи фахівців відділу зберігання, гігієни та реставрації документів можна зробити висновок про можливість більш тривалого та якісного збереження бібліотечного фонду, а також повернення улюблених відремонтованих видань користувачам.
    Скористатися даними методичними порадами та оволодіти мистецтвом реставрації можуть бібліотекарі різних бібліотек.  Це дуже цікава, клопітка та водночас захоплююча робота. У методичних порадах також подана інформація про основні види пошкоджень документів, з якими найчастіше зустрічаються бібліотекарі; рекомендовано найпростіші матеріали та обладнання, доступні в придбанні; наводиться ознайомлення з основними реставраційними операціями. Проведення палітурних і реставраційних робіт потребує спеціальних і практичних навичок, бо некваліфіковано виконаний ремонт, наприклад, ремонт скотчем, може завдати великої шкоди книзі та привести до втрати цінних документів.

І. Основні елементи конструкції книги

    Перш ніж почати оправлення або реставрацію, треба отримати чітке уявлення про те, з чого складається книга: книжковий блок, корінець, обкладинка та додаткові елементи: форзац, отстав та інш. (мал.1)
    Книжковий блок - складається із зошитів, які підібрані в порядку нумерації сторінок, скріплені між собою в корінці і обрізані з трьох сторін.
    Корінець - край блоку книги, де скріплені всі елементи видання.
    Корінцевий матеріал - смужка марлі, яка прикріплюється до корінця книги для більшої міцності. Він виступає з обох боків книжкового блока на 25 мм. Зверху на корінцевий матеріал приклеюють бумвінілову смужку.
    Палітурка - тверда оправа книги, яка складається із двох боковин (передньої і задньої) і корінцевої частини, які скріплені між собою палітурним матеріалом.
    Обкладинка - паперова оправа видання, яка оберігає його сторінки від пошкодження і забруднення.
    Суперобкладинка - паперова додаткова сторінка, яка накидається на обкладинку для захисту її від пошкодження і забруднення. Використовується як елемент зовнішнього оздоблення видання, може виконувати інформаційну функцію.
    Форзац - елемент видання, аркуш цупкого паперу розміром з розгорнуту книгу, що з'єднує книжковий блок з палітуркою.
    Отстав - смужка щільного паперу або картону, яку наклеюють на внутрішню сторону покривного палітурного матеріалу між сторінками палітурної кришки.

2. Чинники, які впливають на пошкодження документів

    При роботі з фондом постійно виявляються книги, які мають різні ушкодження: випадають аркуші та зошити,  аркуші з розривами та втраченими частинами. Так, бібліотечні документи тривалого зберігання, ті, що  мають широкий попит у користувачів, особливо в дитячих бібліотеках, та із-за неакуратного поводження із ними, поступово руйнуються, втрачають свою зовнішню привабливість, старіють. З часом більшість матеріалів, з яких виготовлена книга, папір, картон, тканина, клей, мають у своїй основі органічні речовини, і тому піддаються старінню й руйнації (мал.2).

    Швидкість старіння і руйнування документів залежить від багатьох факторів. Так, підвищення вологості під час зберігання книг сприяє розкладу волокон, паперу і тканини, появі плісняви. Підвищення температури і зменшення вологості навколишнього середовища нижче норми, призводить до пересихання матеріалів, їхньої деформації. Під впливом світла, особливо прямих сонячних променів, папір, фарби та інші матеріали вицвітають, жовтіють, пересихають, у них руйнуються клейкі речовини.
    Подальше зберігання і використання таких документів загрожує повному їх знищенню. Тому палітурні та реставраційні роботи по можливості слід не відкладати. Вправно та своєчасно виконана реставрація зупиняє процес руйнування та зберігає бібліотечний фонд.

 

 

 

 

 

 

З. Організація робочого місця

    Обладнання та інструменти
    Для здійснення палітурних та реставраційних робіт, необхідно створити спеціальні умови. Насамперед, це стосується організації робочого місця, підібраного комплекту матеріалів та інструментів.
    Реставраційний стіл та стілець. Стіл для палітурних та реставраційних робіт має бути міцним, стійким та порівняно великим, щоб на ньому можна було розташувати дошку, книги, матеріали, інструменти, засоби для роботи. Стілець також повинен бути зручним (мал.3)

 

 

 

 

 

 

 

 

    Прес (використовуємо дерев'яну дошку 24 х 38 см. та важку вагу).
    Струбцини 2 шт. та кутник металевий (мал.4)

 

 

 

 

 



    Інструменти для палітурних та реставраційних робіт вибираємо найпростіші: ножиці, пензлі, молоток, олівці, лінійка, трикутник, голки, нитки (№10), ніж  палітурний (мал.5).
    Перелічені обладнання та інструменти, які ми використовуємо при ремонті є зручними і доступними за ціною і цілком можуть задовольнити потреби бібліотечних палітурних та реставраційних робіт.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Матеріали для реставраційних  і палітурних робіт

    При палітурних та реставраційних роботах папір використовується для:
    1. поповнення втрачених частин документа, усунення розривів, зміцнення полів та згинів, розщеплювання та інших операцій: папір типу "Ксерокс" ТУ-81-04-106-77, газетний папір;
    2. проведення нашарування та дублювання, найчастіше використовується папір типу "Ксерокс" ТУ-81-04-106-77 (мал.6); 
    3. скріплення розривів, використовується креслярсько-рисувальний папір -калька. Це дуже тонкий та прозорий папір (мал. 7);
    4. покриття книжкового блоку обкладинкою і для виготовлення палітурок використовується обкладинковий папір ( бумвініл) (мал. 8).

 

 

 

 

    Палітурний картон

    Використовується для виготовлення картонних сторонок.
    Палітурний картон повинен бути ущільненим (не пухким), досить пластичним, без складок, зморшок і плям; мати гладку, рівну поверхню, яка при зволоженні клеєм і наступною сушкою не повинна деформуватися. Розшарування картону недопустиме.
    Для палітурних робіт використовується картон завтовшки від 0,75 до 3 мм. Картон товщиною 3 мм має обмежене використання, наприклад, для спеціальних видань великого формату і об'єму (ми виготовляємо обкладинки для курсових та дипломних робіт), меншим за 1 мм - для виготовлення малоформатних видань у гнучких палітурках.
    Для ручного виготовлення палітурок використовується картон марки Б. Він складається з трьох спресованих між собою шарів, має машинну низьку гладкість (мал. 9).

    Палітурні тканини
    При виготовленні палітурок використовують технічні тканини та їх замінники. Основне призначення палітурних тканин - зберегти книгу від пошкоджень у процесі використання та надати їй привабливого вигляду.

    Палітурні матеріали на паперовій основі
    Бумвініл – матеріал із поліхлорвініловим покриттям. Має високу міцність на ламання, витримує 800 подвійних перегинів. Бумвініл випускається марок А і Б:
    марка А - м'який і тонкий матеріал, використовується для виготовлення цільнокрійних і складових палітурок;
    марка Б - більш жорсткий і важкий матеріал, застосовується для виготовлення цільнокрійних палітурок.

    Матеріали для скріплення і обробки книжкового блока
    Для скріплення зошитів у блок використовуємо бавовняні нитки №10 (мал.10).
    Поліграфічна марля (мал. 11) використовується для зшивання книг під час ручного скріплення зошитів у блок.

    Клей для реставрації та оправлення документів

    Для проведення робіт з реставрації  та оправлення книг використовують клей, який повинен відповідати підвищеним вимогам щодо стійкості, антисептики та нешкідливості, а головне, не повинен руйнувати папір та інші матеріали, з яких виготовляють книги.
    Клеї конторський, канцелярський, універсальний не придатні для реставрації через низьку липкість та наявність у їх складі великої кількості луг і кислот, що руйнують папір.
Із синтетичних клейких речовин найбільш доступним є клей ПВА (мал. 12). Він надзвичайно зручний у роботі і застосовується у всіх операціях з реставрації та оправлення книг, оскільки характеризується високим прилипанням, доброю еластичністю клеєної плівки, прозорістю та безкольоровістю клеєного шва, високою стабільністю розчину. Клей не піддається бактеріальному розкладанню і не руйнує матеріал.

 

5. Досвід палітурних  та реставраційних робіт у бібліотеці
Основні реставраційні операції.

    1. Частковий ремонт.
    При незначних пошкодженнях, які допускають виправлення у переплетеному вигляді, розбір книги не виконується. Іноді недобросовісні читачі виривають окремі аркуші та цілі зошити з книжок, тому завдання реставратора повернути втрачені листки або зошити в книгу. Якщо з книги випав окремий  аркуш потрібно:

  • створити ксерокопію втраченого аркуша;
  • обрізати ксерокопію по розміру зовнішньої сторони книжкового блока;
  • по внутрішній стороні загнути та обрізати аркуш з невеликим припуском (3- 4 мм);
  • промазати загин клеєм;
  • вставити  аркуш в блок та притерти лінійкою.
            Для повернення втрачених зошитів потрібно:
  • створити ксерокопії загублених зошитів;
  • фальцювати нові та старі  аркуші в один зошит;
  • відрізати ксерокопії аркушів по розміру сторін блока;
  • роз’єднати форзац від книжкового блока;
  • відокремити стару марлю та отстав;
  • відміряти нитку, довжина нитки  дорівнює  довжині книжкового блоку Х 2;
  • знайти місце в книзі, куди вшити новий зошит та прошити решту, які    

                 потребують закріплення;

  • приклеїти на місце марлю, отстав та форзац;
  •  просушити.

    Усунення пошкоджень:

  • усувають деформацію аркуша паперу чи окремих його частин;
  • поєднують розриви аркуша, зміцнюють при необхідності краї аркуша,  

                місця потенційних розривів;

  • відновлюють втрачені частини аркуша.

    Розриви паперу скріплюють клеєм ПВА і тонким реставраційним папером. Частини аркуша, що відсутні у документі, відтворюють цільним папером або паперовими вставками.
    Реставрація розривів документів здійснюється таким чином: для
з'єднання розриву потрібно підібрати папір відповідний до структури, товщини та кольору паперу книги.

    2 .Повний ремонт.
    Книгу розбирають на складові частини (палітурку, блок, зошити), потім на окремі аркуші. Реставрують окремо кожну частину.

    Оправлення документів
    Оправленням документів називається процес обробки блоків, виготовлення палітурок та вставки в них блоків.
    Для цього необхідно виконати такі окремі операції:

  • розбір книжкового блоку;
  • перегляд аркушів і зошитів та їх реставрацію;
  • комплектування книжкового блока;
  • зшиття книжкового блока;
  • встановлення форзаців і проклейку корінця блока;
  • часткову обрізку книжкового блоку;
  • нарізку і примірку картонних сторінок;
  • виготовлення палітурки;
  • встановлення книжкового блока в палітурку;
  • виконання необхідних обробних робіт.

    Найлегше оправити в тверду палітурку нову книгу. Набагато складніше працювати з книгою, яка «побувала»  в  руках  недбайливих  читачів.
    Основними дефектами видань у твердих палітурках є розриви форзаців і як наслідок цього - відділення палітурок від книжкового блока.
    Для усунення цих дефектів треба обережно зняти палітурку, укріпити марлею книжковий блок (лівий бік), просушити, відрізати дві смужки бумвінілу шириною 2-3 см. І кожну приклеїти так, щоб була прикрита марля з обох боків  книжкового блока, просушити та вставити в палітурку, потім перекласти вклеєний блок сухим папером та покласти під прес до повного висихання.
    Першим етапом є розбірка книжкового блока. Для цього обережно, щоб не пошкодити аркуші знімаємо обкладинку, виймаємо книжковий блок У залежності від його конструкції, послідовність операцій і технологічні прийоми будуть різними для книжкових блоків, що виготовлені з використанням шиття, та для блоків з безшвейним (клейовим) кріпленням.
    Виготовлення книжкового блока з використанням шиття вимагає такої по черговості операцій: збірка аркушів та зошитів, за потребою проклеювання або прошивка комплектування книжкового блока, підготовка форзаців та їх зміцнення на першому і останньому зошитах блока, проклейка блока марлею, приклеювання смужок та вклеювання книжного блока в обкладинку та його пресування.
    При виготовлені книжкового блока, виконаного з безшвейним (клейовим) кріпленням слід починати з підбору аркушів та їх скріплення. Якщо книга товста то для полегшення роботи, розділяємо її на декілька частин (не більше 100 стор.) Кожну частину пробити молотком, шилом та зшити нитками. Кожен шов проклеїти марлею та скласти книжковий блок, прикріпити струбцинами до твердої поверхні, доки висохне клей, після чого приклеїти смужки, і вклеїти скріплений книжковий блок в обкладинку. Після приклейки до блока форзаців йде остаточне пресування блока. Вставлену книгу слід просушити під пресом для надання їй більш компактної форми.

    6. Ремонт і реставрація окремих елементів книги

    Заміна зношеного корінця
    Виймаємо книжковий блок, обрізаємо корінець з частковою поверхнею обкладинки, відрізаємо бумвініл потрібної ширини але, щоб краї  були трохи довші за розмір обкладинки, до нього приклеюємо обидві кришки обкладинки, а між ними вставляємо отстав, загинаємо та приклеюємо краї бумвініла та просушуємо під пресом. Обклеїти книжковий блок марлею, приклеїти смужки, вставити книжковий блок та просушити (мал.13).

 

 

    Відновлення старої палітурки
    Коли палітурка занадто зношена ми виготовляємо нову двома способами:

     а) для цього за розміром старої, вирізаємо з палітурного картону дві кришки. Бумвініл вирізаємо з припусками на загини з усіх боків та на ширину книжкового блока. Вирізаємо отстав відповідно до ширини книжкового блока і приклеюємо його посередині  аркуша бумвініла. Приклеюємо кришки, загинаємо та заклеюємо з усіх боків бумвініл, сушимо. Книжковий блок укріплюємо марлею, приклеюємо смужки, просушуємо та вставляємо в нову палітурку. Внутрішню сторону кришок обклеюємо форзацом (мал. 13.1).

    б ) вирізаємо смужку бумвініла трохи ширше ніж ширина книжкового блоку, приклеюємо посередині отстав,  потім праву та ліву кришки та щільно придавлюємо. Намазуємо клеєм заготовлений аркуш бумвініла, по обидві сторони отстава накладаємо картоні кришки, краї бумвініла підгинаємо, зайве зрізаємо. Так само робимо з другою половинкою. Необхідно протерти залишки клею,  покласти під прес для просушки. Книжковий блок укріплюємо марлею, приклеюємо смужки та просушуємо (мал.13.2). Вставляємо книжковий блок в готову обкладинку. Вирізаємо форзац по розміру картонної кришки і вклеюємо так , щоб закрити частину смужки.

    Проте відновлення фізичного стану і зовнішнього вигляду будь-якого видання із-за особливостей пошкоджень, різноманітності матеріалів, з яких виготовлені документи,  потребує постійного підвищення майстерності фахівців у проведенні реставраційно - палітурних робіт. Слід з великим терпінням, натхненням та творчим підходом виконувати кожну операцію. Лише так можна досягти головної мети - подовження термінів існування бібліотечних документів.
    Як сказав відомий український письменник  Павло Тичина: «Книги – це скарби людського розуму, які мають переходити у спадок від покоління до покоління на вжиток  тих,  хто народиться згодом».