Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

«Реклама бібліотеки – важливий засіб формування позитивного іміджу в громаді»
консультація


Таїсія Манжула,
директор бібліотеки

       У нових умовах сьогодення бібліотека стає не тільки місцем збереження і розповсюдження інформації в її «класичному» книжковому вигляді, але і багатофункціональним центром інтенсивного соціокультурного суспільства. Разом з тим, значно підвищується і значення суспільної репутації бібліотеки та її послуг, якщо ці послуги є новітніми, інноваційними та неординарними. Саме це і є важливими факторами престижу бібліотеки, що використовуються в якості вагомих аргументів при створенні матеріалів власної престижної реклами. Не є секретом те, що сьогодні бібліотеки конкурують не тільки з масовою культурою, але й між собою. Тож менеджери бібліотек, тобто ми з вами, намагаємося зробити все для того, щоб реклама про бібліотеку та її послуги діяла на громадськість достатньо ефективно, а заходи були високого рівня, направленими на позитивне відношення громадськості саме до нашої бібліотеки та її послуг в цілому, тобто на зміцнення авторитету, лідируюче положення  як у своєму регіоні так і за його межами.
       Реклама органічно ввійшла в життя кожної бібліотеки, її користувачів, як інструмент, який дозволяє знати про заклад все, або майже все. Першочерговим завданням бібліотечної реклами є створення привабливого іміджу бібліотеки і тим самим спонукає до залучення значної кількості користувачів. Фахівці бібліотек для дітей нашої області добре усвідомлюють, що імідж бібліотеки - це загальне уявлення про бібліотеку, яке залежить від щоденної праці і виробляється роками, його формують не тільки змістовна робота з юними користувачами, якісний бібліотечний фонд, а й тісна співпраця із засобами масової інформації, громадськістю, різними організаціями та установами причетними до роботи з дітьми.
       Важлива складова іміджу бібліотеки – це дизайн, зовнішній вигляд приміщення. Так як реклама невіддільна від дизайну, працівники дитячих бібліотек намагаються приділити інтер’єру приміщень бібліотек значну увагу, не дивлячись на те, що сьогодні не так вже і легко, в умовах економічної нестабільності, облаштовувати та поновлювати його. Яскраві зручні меблі, м’які іграшки, виставки малюнків, композиції з квітів, на книжкових виставках саморобки, додаткові матеріали та предмети , що вдало доповнюють книжкові виставки по темі.
       Привабливі інтер’єри, які відповідають сучасному стилю та вимогам до дитячих бібліотек в Кіровоградській, Олександрійській ЦМДБ, Вільшанській, Новоархангельській, Бобринецькій РДБ, обласній бібліотеці для дітей ім. А.П. Гайдара та ін.
       Наочні рекламні засоби, які  присутні майже в усіх наших дитячих бібліотеках, допомагають орієнтуватися дітям користувачам у бібліотечному середовищі, роблячи його доступним і комфортним. Наявність у закладах  інформаційних куточків, виставок, схем, вказівних стрілок, стендів з довідковою інформацією  відіграють не останню роль, в тому, чи стане дитина постійним відвідувачем дитячої бібліотеки.
       Інноваційна бібліотечна практика знайшла відображення у виготовленні бібліотечних рекламних банерів, постерів в обласній бібліотеці для дітей ім. А.П. Гайдара, Олександрійській, Кіровоградській ЦМДБ.
       Як нововведення, з метою реклами, наша бібліотека активно використовує мобільний зв’язок, смс-повідомлення. Працівники бібліотеки, таким чином, повідомляють своїх постійних користувачів про надходження нової літератури, про повернення потрібної книги до фонду іншим читачем, про наявність тої чи іншої літератури, про дату та час проведення масового заходу, нагадують про термін повернення книги. З окремими користувачами бібліотека підтримує зв’язок через електронну пошту та соціальну мережу        Vkontakte.
       Останнім часом гарний досвід – можливість реклами бібліотеки на власному веб-сайті.
Як засіб реклами окремі бібліотеки для дітей нашої області використовують бібліотечне відео (Кіровоградська, Олександрійська Ц МДБ,  Голованівська  РДБ, Світловодська МДБ №8). Усе частіше дитячі бібліотеки звертаються до розробки представницької продукції бібліотеки: логотипів, візитних карток, бейджів, ділової інформації, портфоліо, сувенірної продукції.  Бібліотеки активно використовують і малі форми рекламної продукції: проспекти, буклети, афіши, запрошення, програми, закладки, листівки,  календарики. Працівники дитячого відділу Олександрійської ЦРБ виготовляють таку продукцію та активно розповсюджують її серед учнів загальноосвітніх шкіл міста, що дає високий відсоток відвідувань  іміджевих заходів у бібліотеці. Рекламним цілям МДБ (філії № 12) Кіровоградської МЦБС слугують виступи на батьківських зборах у дитсадках, загальноосвітніх школах із інформацією про надходження до бібліотеки нової літератури, проведення Дня відкритих дверей до Всеукраїнського дня бібліотек, оформлення стенду «Бібліотечно-інформаційне досьє». Це допомагає залучити нових  читачів, а постійним – зорієнтуватися в правилах користування, сфері бібліотечних послуг. Деякі з бібліотек  намагаються використовувати єдиний фірмовий стиль.
       Престижною  рекламою бібліотек для дітей є партнерство з організаціями, установами, окремими публічними особами, які перші запрошують бібліотеку до співпраці, адже саме в ній вони вбачають надійного, незамінного партнера. Яскравим прикладом цьому  є партнерство обласної бібліотеки для дітей ім. А.П. Гайдара з програмою телевізійного  шоу «12 балів» Кіровоградської обласної телерадіокомпанії, дитячою радіопрограмою «Паросток» Кіровоградської обласної радіостанції «Скіфія- центр», з Федерацією дитячого хокею на столі у проведенні фестивалю «В центрі Європи».
       Щоб привернути увагу громадськості до бібліотеки, обласна бібліотека для дітей ім.А.П.Гайдара у весняно-літній та ранній осінній періоди проводить  широкомасштабні заходи за межами приміщення бібліотеки.  Зокрема свято відкриття Всеукраїнського тижня дитячої книги, свято до Міжнародного дня захисту дітей, бібліотечний  флеш-моб до Всеукраїнського дня бібліотек проходили на площі, перед центральним фасадом бібліотеки. Звичайно, проведення таких заходів потребує  значної підготовки: це і музичне оформлення, різнокольорові кульки, банери, книжкові вітрини, театралізоване дійство, конкурси, акції, заохочувальні призи. Але заходи, що відбуваються у такій формі збирають чималу аудиторію, зацікавлюють не тільки дітей та їхніх батьків, а й різні верстви населення. Привертають увагу до закладу і заходи за участю відомих публічних людей. Широкий резонанс отримала зустріч у нашій бібліотеці з Сашком Лещенко – головним хореографом кіровоградської команди телевізійного шоу «Майданс». Цей захід  бібліотека організувала у  рамках Національного проекту «Україна читає дітям» саме в той час, коли юні кіровоградці  вболівали біля телеекранів за перемогу команди свого міста в танцювальному шоу. Сашко для багатьох  став кумиром та улюбленцем,тому і на зустріч з ним прийшло чимало його шанувальників. Саме після проведення таких заходів, які є вчасними та актуальними, кількість нових читачів та кількість відвідувань у бібліотеці значно збільшується, підвищується і авторитет самої бібліотеки, якій вже надалі набагато легше  встановлювати комунікативний зв’язок із місцевою владою, спонсорами, засобами масової інформації. Прикладом цьому може слугувати і «Презентація оновленої бібліотеки», проведена колективом Добровеличківської РДБ. На свято, яке проходило у читальній залі бібліотеки, було запрошено голову районної ради, відповідальну особу за галузь «культура» апарату районної державної адміністрації. Прийшли привітати працівників РДБ теплим словом і подарунками школярі загальноосвітніх шкіл райценту, працівники районних бібліотеки для дорослих та будинку культури, музичної школи, спонсори, активні читачі минулих років, члени клубу сімейного спілкування «Затишок», люди, які так чи інакше пов’язані з бібліотекою. До заходу РДБ виготовила банер «Вас запрошує районна бібліотека для дітей», друковану продукцію – буклети, пам’ятки тощо. Усе це дало можливість створити позитивну думку у керівництва району про бібліотеку, привернути увагу до її матеріальних потреб. Як результат – виділення коштів районною радою на придбання телевізора з DVD, комп’ютера, мультимедійного проектору та екрану, здійснення передплати періодичних видань та придбання книг.
       Взаємовідносини із засобами масової інформації – необхідна умова створення нового образу бібліотеки, привабливості її послуг та залучення нових користувачів. Обласною бібліотекою для дітей ім. А.П. Гайдара встановлено тісні контакти з обласною телерадіокомпанією «Кіровоград», телевізійним каналом ТТV, редакціями обласних, міських газет, що забезпечило планомірний комунікаційний зв’язок між бібліотекою і споживачами інформації. Ми розуміємо, щоб привернути увагу засобів масової інформації необхідно створювати гарний інформаційний матеріал. Тож прес-релізи, інформаційні аркуші готуємо і розповсюджуємо заздалегідь через електронну пошту, у деяких випадках  направляємо особисто редакторові видання або ж директору телерадіокомпаній. Матеріали про бібліотеку та проведені заходи друкуються у газетах «Народне слово», «Кіровоградська правда», демонструються на каналах обласного телебачення. Фахівці бібліотеки є гостями телевізійно-розважальної програми  «Ранкова кава», де  розповідають  про бібліотечні конкурси, про сучасну літературу для дітей та найближчі цікаві заходи бібліотеки. Анонси наших заходів звучать  по Всеукраїнському та обласному радіо, а також представляються на Інформаційному Інтернет-ресурсі регіону «Весь Кіровоград», на власному  веб-сайті .
       Роботі дитячих бібліотек області по залученню дітей до читання та популяризації дитячої книги була присвячена радіопередача «Криниця» обласного радіо, записана з фахівцями обласної бібліотеки для дітей ім.А.П.Гайдара. Жодна дитяча радіопередача «Паросток» не обходиться без залучення працівників нашого закладу. Крім того на запис бібліотекарі йдуть не самі, а з активними читачами бібліотеки. Бібліотеки, що обслуговують дітей Кіровоградської МЦБС добре зарекомендували себе у співпраці з місцевими газетами, які регулярно друкують матеріали про бібліотечну діяльність. Це:  «21 канал», «Ведомости плюс». А «Вечірня газета» нещодавно відкрила рубрику «Бібліотечна планета», де надають інформацію про насичене, творче життя бібліотек. Постійна рубрика дає змогу читачам газети скласти образ сучасної бібліотеки як головного культурно-інформаційного центру у мікрорайоні міста. Телевізійним каналом ТТV у рубриці «Ми йдемо в гості» знято ряд бібліотечних сюжетів та проведено передачі у прямому ефірі за участю бібліотекарів. Журналісти газет «Олександрійського тижня», «Городского курьера», «Вільного слова», «Олександрійської  правди» бажані гості  на усіх масових заходах Олександрійської ЦМДБ та інших бібліотек, що обслуговують дітей. Допомагають журналісти і у вирішенні гострих проблем внутрішнього життя бібліотек усієї системи. Гарна співпраця Олександрійських бібліотек із міським телебаченням КТМ та ТРК «Контакт», міським радіо. Події в МДБ (філії № 8) Світловодської МЦБС висвітлюються в газетах «Світловодськ вечірній» та «Інфо-центр», а також на місцевому телебаченні «Веселка». Інформація Знам’янської МЦБС про роботу дитячих відділів із користувачами, про нові надходження літератури, публікуються на сторінках газети «Знам’янські вісті», звучать на радіо, під час передач телестудії «Надія».
       Покращенню іміджу бібліотеки сприяють наша друкована продукція, власні мультимедійні презентації, екскурсії до бібліотеки не тільки дітей обласного центру, але й з районів області. Екскурсії-знайомство з роботою структурних підрозділів бібліотеки проводяться для студентів Кіровоградської філії Київського національного університету культури і мистецтв, студентів психолого-педагогічного факультету Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка. Фахівці бібліотеки проводять лекційно-практичні заняття для шкільних бібліотекарів –слухачів курсів підвищення кваліфікації при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти  ім. В. Сухомлинського.
Усі наведені заходи, незалежно від того, у якій формі чи у якому вигляді вони подаються, сприяють зростанню популярності бібліотек, їх престижу, зміцненню зв’язків з різними громадськими організаціями, соціальними інститутами, позашкільними закладами, установами культури, освіти, керівних органів, місцевої влади.

 

Скачати у форматі doc