Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Події, новини Масові заходи Новини
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

 

Обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

 

Бібліотечне краєзнавство у системі
формування духовності користувачів та
збереженні культурної спадщини краю

 

Т.Манжула
директор бібліотеки

 

        Зберегти і примножити історію краю, народу і родоводу; відродити найдорожче: забуте слово, прислів’я чи приказку, мелодію материнської пісні, бабусину колядку чи щедрівку, зберегти вишивки, вироби декоративного мистецтва, звичаї, традиції, обряди та історичні нариси про край є приоритетним у роботі багатьох бібліотек для дітей області. Адже це дає кожній дитині можливість краще пізнати себе, свій народ, свою землю; формує уміння свято берегти і передавати із покоління в покоління все те, що створили наші предки; сприяє вихованню патріотичних почуттів до малої Батьківщини.
        Не даремно мовиться, що хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.
        Краєзнавча робота - один із приоритетних напрямків діяльності і нашої бібліотеки - Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара.
        У структурі бібліотеки функціонує відділ інформаційних, довідково-бібліографічних послуг та краєзнавства, який акумулює усі краєзнавчі матеріали. Для ефективного та швидкого обслуговування користувачів з питань краєзнавства у відділі створено банк даних „Краєзнавство”, який включає краєзнавчу картотеку статей, методично-бібліографічні матеріали, тематичні теки, реферати з краєзнавства. Щороку працівниками відділу інформаційних, довідково-бібліографічних послуг та краєзнавства до початку планування роботи на наступний рік складається „Календар знаменних і пам’ятних дат Кіровоградщини”. Фахівці відділу складають та розповсюджують для різних категорій користувачів щоквартальні інформаційні списки нової літератури (в тому числі і краєзнавчої тематики), рекомендаційні бібліографічні списки літератури, наприклад: „Поети рідного краю” (до обласного свята поезії), систематично щодня поповнюють тематичні теки (понад 170 тематичних папок, де зберігаються вирізки матеріалів з місцевої періодики ще з 50-х років минулого століття). В 2005-2006 роках банк даних поповнився новими теками: „Кіровоград: події, факти”, „Політична карта області”, „3 грудня - Міжнародний День інвалідів”, „Голодомор у розповідях очевидців” та ін. Широкою популярністю у читачів користуються краєзнавчі реферати, які постійно оновлюються та доповнюються. Ось назви деяких з них: „Декабристи і наш край”, „Ми - з колишнього Дикого поля”, „Заповідні місця краю”, „Рідне місто” та ін.
        Для якомога повнішого розкриття краєзнавчого фонду важливе значення має аналітичний опис понад 35 назв періодики краєзнавчого змісту, що заноситься в базу даних Електронного каталогу, яка на сьогодні налічує понад 7 тис. бібліографічних описів. Так, у 2006-2007 роках були створені та поповнюються матеріалами нові актуальні рубрики електронної краєзнавчої бази даних: „Видатні земляки - ювіляри року”, „Голодомор на Кіровоградщині”, „Економіка Кіровоградщини”, „Кіровоград – благоустрій міста”, „Премії краєзнавчі”, „Річки Кіровоградщини” тощо. З 1.06.2007 р. бібліотека бере участь у створенні єдиного зведеного краєзнавчого кооперативного каталогу бібліотек області.
        Ознайомлення дітей з історією, традиціями, звичаями нашого краю, з творчістю видатних митців та письменників-земляків відбувається через організацію у бібліотеці виставок та викладок літератури, проведення творчих зустрічей та різноманітних масових заходів для юних користувачів.
        Тема виховання патріотичної свідомості у дітей стає ключовою останнім часом у роботі дитячих бібліотек, і ефективним джерелом патріотичного виховання юних виступає краєзнавство. Тому невипадково так широко представлена краєзнавча тематика у заходах, присвячених відзначенню річниці визволення м.Кіровограда від німецько-фашистських загарбників, Дня захисника Вітчизни, свята Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
        Так, особливо запам’яталися і дітям, і дорослим зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни з циклу „Живуть герої серед нас”. Що таке Велика Вітчизняна війна – сучасні українські діти та молодь знають, на щастя, тільки з газет, книг, кінофільмів. Але долі багатьох наших дідів та прадідів склалися так, що вони боролися за кожний клаптик рідної землі, проявивши чудеса героїзму, стійкості, мужності. Захистити мир на землі, відстояти право на життя було найважливішим завданням і для наших земляків, які від мала до велика вступали у відважну боротьбу з ворогом. Зовсім юними застала війна Нагорного Олександра Федоровича та Бариша Івана Федоровича, які пройшли увесь шлях від її початку до кінця, захищаючи не тільки рідний край, а й народи Європи і Азії. У цих мужніх чоловіків багато нагород, здобутих у важких боях, під час яких вони були неодноразово поранені. Напередодні святкування Дня Перемоги, вони – вже літні чоловіки – ветерани Великої Вітчизняної війни завітали до обласної бібліотеки для дітей ім.А.П.Гайдара на зустріч з юними читачами бібліотеки – учнями 4-5 класів шкіл міста. Під час заходу лунали спогади ветеранів про події тих днів, які супроводжувались показом фотографій та піснями про Велику Вітчизняну війну у виконанні юних читачів бібліотеки і самого ветерана Бариша Івана Федоровича. Бібліотекарі і школярі підготували для ветеранів квіти і привітання. Жоден з учасників зустрічі не зміг залишитися байдужим, а дехто розчулився до сліз.
        В ці дні користувачі бібліотеки мали можливість познайомитися з літературою представленою на книжкових виставках: „ Війні немає забуття”, „Заради життя на Землі”, „Календар Перемоги” та „Незабутні імена” (до 65-річчя заснування підпільної організації „Спартак”). А юні читачі відділу мистецтв завітали на музичну годину „Пісні воєнні – долі людські” і не лише прослухали, а й виконали деякі всім відомі пісні тих полум’яних літ за допомогою керівника бібліотечного гуртка „Чарівна нотка” Антонової Валентини Максимівни.
        Традиційним стало щорічне проведення у бібліотеці Тижнів народознавства та краєзнавства до річниці заснування міста Кіровограда та річниці утворення Кіровоградської області, до програми яких включаються заочні краєзнавчі подорожі, бесіди, вікторини на теми: „Стежками рідного краю”, „Місто, в якому ми живемо”, „Вулиці нашого міста”, „Чи знаєш ти Україну та малу Батьківщину?” тощо.
        У 2006-2007 роках у бібліотеці експонувалися книжкові виставки: „Одіссея далеких морів” (до 75-річчя від дня народження Л. Тендюка /1931 р.н./ та „Письменник світового масштабу” (до 55-річчя від дня смерті В.Винниченка /1880-1951/), „Храм української культури серед степу” (до 50-річчя відкриття Державного заповідника – музею ім. І.Карпенка-Карого (Тобілевича) „Хутір Надія”), „Люби та знай свій край”.
        Під час проведення Всеукраїнського Тижня дитячої книги та обласного свята поезії юні відвідувачі бібліотеки стали учасниками свята „Океан веселих віршів”, творчих зустрічей з письменниками – земляками: Василем Бондарем, Антоніною Царук, Антоніною Корінь, Анатолієм Чернишом, мали можливість познайомитися з виставкою „Письменники Кіровоградщини – дітям”. Цікаво проходять презентації як книг так і музичних творів в бібліотеці. Діти отримують велике задоволення від того, що на власні очі бачать автора книги, яку тримають в руках, тим приємніше бути її першим читачем, чи навіть її придбати. Так, відбулися презентації книжок для малят місцевої письменниці Антоніни Царук „Онучечка - чомучечка” та „Відважне мишеня”, а також диску дитячих пісень кіровоградського композитора Олексія Харченка „Для маляток... і не тільки”, під час яких юні читачі бібліотеки мали можливість поспілкуватися з авторами, прослухати пісні у виконанні самого композитора та юних співаків.
        Слід відзначити такий позитивний факт, що другий рік при управлінні культури і туризму облдержадміністрації працює Рада з питань придбання документів за кошти фонду „Централізована література”, яка розглядає питання видання та придбання для бібліотек області творів місцевих авторів. Так, минулого року з ініціативи Ради, бібліотеки області отримали книжку А.Царук „Онучечка - чомучечка” та диск пісень композитора О.Харченка „Для маляток... і не тільки”.
        Про зростаючий інтерес дітей до історичного минулого України та краю, в якому вони народилися, свідчить активна участь юних читачів ОДБ та бібліотек області у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості „Моя мала Батьківщина” (на виготовлення дітьми кращої книги-саморобки про історію, культуру та сьогодення рідного краю). Як відомо, конкурс був організований Національною бібліотекою України для дітей спільно із Українським фондом соціальних гарантій військовослужбовців та ветеранів Збройних Сил за підтримки Міністерства культури і туризму України, а в області – обласною бібліотекою для дітей ім.А.П.Гайдара спільно з Кіровоградським відділенням Українського фонду соціальних гарантій військовослужбовців та ветеранів Збройних Сил за підтримки управління культури і туризму обласної державної адміністрації.
        На розгляд членів обласного журі було представлено 50 індивідуальних та колективних робіт дітей з різних куточків Кіровоградщини у двох вікових категоріях: 5-10 років та 11-16 років. Більшість, представлених на обласний тур конкурсу, робіт вирізнялись своєю неординарністю, цікавою подачею матеріалу, яскравим оформленням. За рішенням оргкомітету конкурсу робота „Ти в серці вічна і єдина, моя маленька Батьківщина” членів літературно-поетичного гуртка „Кришталеві краплини слова” учнів 3 та 7 класів с. Хащувате Гайворонського району перемогла у номінації „Пам’ять заради майбутнього” на Всеукраїнському рівні. Діти в своїй книжечці з теплом і любов’ю пригадали історію рідного села, талановитих вихователів, вчителів та знаних земляків. Юними гуртківцями було проведено значну пошукову роботу, вражає розповідь про героїчні роки Великої Вітчизняної війни та місцевий народний музей 5-ї танкової армії. Крім цього, на сторінках книжки учасники літературно-поетичного гуртка представили власні твори. Представник гуртка разом з керівником мали чудову нагоду з’їздити в столицю нашої Батьківщини і взяти участь у нагородженні переможців Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості „Моя мала Батьківщина”, яке відбулось 19 грудня 2006 року у Національній бібліотеці України для дітей. І зараз представник гуртка готується до поїздки в Німеччину.
        А 28 березня цього року в рамках Всеукраїнського Тижня дитячої книги в нашій - обласній бібліотеці для дітей - проведено Вернісаж творчих робіт за участю переможців та найкращих учасників обласного туру Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості „Моя мала Батьківщина”. Для юних учасників конкурсу було підготовлено справжнє свято, під час якого дітей нагородили дипломами та подарунками. Протягом дня всі бажаючі могли познайомитися з книгами – саморобками, представленими на Вернісажі у залі популяризації книги та організації змістовного дозвілля підлітків. Проведення вищезазначеного конкурсу показало, скільки талановитих дітей мешкає на Кіровоградщині, тому фахівці нашої бібліотеки за матеріалами книжок-саморобок підготували збірку кращих вибіркових творів юних талантів - учасників обласного туру Всеукраїнського конкурсу „Моя мала Батьківщина”, яка вийде найближчим часом і буде розповсюджена серед бібліотек для дітей області. Звичайно, більшість цих дітей не стане поетами, письменниками, але ми маємо надію і впевненість, що кожен з них виросте гарною людиною і активною особистістю.
        Аналогічні заходи, зустрічі з місцевими письменниками, організація виставок творчих робіт народних умільців та майстрів, краєзнавчо-пошукова робота проводяться майже в усіх бібліотеках для дітей області. Особливо цей напрямок підтримується бібліотеками Олександрівського, Кіровоградського, Долинського та Світловодського районів, які працюють за цільовими комплексними програмами „Край наш рідний - Олександрівщина”, „Україну свою пізнаю”, „Батьківська стріха”, „Пізнай свій край і в ньому себе”, „Краєзнавчими сходинками”.
        Не один рік однією з популярних форм роботи в Долинській РДБ є популяризація творів письменників-земляків. Так, у минулому році відбулись презентації книг: М.Родинченко „Злочин і кара” та В.Журби „В холодному вокзалі”. Досвід роботи Долинської РДБ з краєзнавства узагальнено завідуючою бібліотеки Левчик Вірою Іванівною „Є на світі така сторона, неповторна, єдина вона”.
        Заслуговує на увагу робота бібліотекаря Ганнинської сільської бібліотеки Кіровоградського району. Вона організувала етнографічну експедицію, під час якої діти, юні читачі сільської бібліотеки, збирали матеріали про історію села, стародавні вжиткові речі, фольклор. Усі матеріали будуть використовуватись при проведенні бібліотечних заходів. А при Созонівській сільській бібліотеці працює клуб „Краєзнавець”, чергове засідання якого було присвячене темі: „Чудовий світ квітів”. Діти захоплено слухали у виконанні членів клубу різні історії про виникнення назв квітів, вірші та легенди про чудові рослини, що зростають у рідному краї.
        При Олександрівській РДБ протягом багатьох років працює краєзнавчий клуб „Родина”, завдання якого не лише популяризація краєзнавчої літератури, а й виховання підростаючого покоління на прикладах історичного минулого рідного краю, культурних традицій, звичаїв та обрядів. Так, багатьом користувачам сподобався урок народознавства „Це слово співуче - криниця, дзвінкої води холодок”, що розширив знання дітей про побутове значення криниці: в яких місцях вони копалися, як прикрашалися, освячувалися, оберігалися, їхня роль у житті людини. До уроку народознавства в читальному залі бібліотеки було виготовлено поличку „Види українських криниць”, на якій розміщено літературу по темі, малюнки дітей, картину „Несе Галя воду” та глечики з водою. Запрошений майстер - народний умілець по оздобленню даху над криницею, жолобка, цямрини - розповів, про те, як люди споконвіків оздоблювали та прикрашали своє обійстя мистецькими витворами, як проводився обряд освячення криниць нашими пращурами розповів олександрійський протоієрей отець Володимир. Насамкінець діти читали вірші та співали пісні про криниці.
        Виставка „Краю мій, раю мій, земля моя” була організована у Новоосотській сільській бібліотеці Олександрівського району. Завдяки виставці, діти мали змогу почитати літературу про рідний край, потримати в руках фрагмент церковної книги 18 сторіччя, книги 1940 року видання, а також ознайомитись з предметами побуту початку 19 сторіччя – прялкою, гребінцем, праскою, горшиками, мисками, частиною ткацького верстату та реліквіями односельчан – рушниками. А Івангородська сільська бібліотека провела День краєзнавства „Село – мій дім, а в ньому я – господар”, учасниками якого були учні школи, народні умільці села, ветерани війни та праці. Усім було цікаво ближче познайомитись, дізнатися про щось нове й несподіване з історії краю.
        Можна ще багато розповідати про цікавий досвід краєзнавчої роботи бібліотек області, але у плані бібліотечного краєзнавства значне місце займає підвищення фахового рівня самих бібліотечних працівників у цьому напрямку. У 2006 році трьома обласними бібліотеками було проведено обласні краєзнавчі читання на тему „Історія бібліотек регіону в контексті краєзнавства”. Учасники краєзнавчих читань ознайомились із сучасними краєзнавчими аспектами діяльності публічних бібліотек, станом та перспективами розвитку бібліотечного краєзнавства Кіровоградщини, здійснили виїзд до бібліотек Олександрівського району. Внаслідок проведення цього навчання, у 2007 році розпочато роботу по створенню єдиного зведеного краєзнавчого кооперативного каталогу бібліотек області, проведено виїзні творчі лабораторії для методистів на тему: „Краєзнавство – шлях до формування позитивного іміджу публічних бібліотек” на базі Долинського та Олександрійського районів.
        З боку нашої бібліотеки відпрацьовано та надіслано до бібліотек для дітей області рекомендації по підготовці та поданню матеріалів для інформаційного збірника „З історії бібліотек для дітей області” (Вип. 1), і сьогодні йде збір матеріалів з районів, редагування та підготовка вищезазначеної збірки, матеріали якої згодом буде представлено на бібліотечному сайті.
        Також в цьому році проведено обробку та відправлено анкети з історії дитячих бібліотек області до Національної бібліотеки України для дітей для підготовки і випуску довідника „Бібліотеки України для дітей” в рамках Всеукраїнського наукового дослідження „Історія державних бібліотек України для дітей”.
        Сподіваємось, що вся краєзнавча робота, яка проводиться у бібліотеках нашої області, сприятиме збереженню культурної спадщини краю та формуванню духовності і національної свідомості підростаючого покоління.



Скачати у форматі doc