Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу
Організація обслуговування користувачів дітей
з використанням новітніх інформаційних технологій
методичний моніторинг
Ніна Расторгуєва,
завідуюча відділом
У бібліотеках для дітей області відбувається поступова інформатизація бібліотечної справи: впровадження і розвиток нових інформаційних технологій, формування і використання електронних ресурсів, впровадження мультимедійних технологій, підключення до світової системи Інтернет. У зв’язку з цим перед бібліотекарями постала інша проблема: з чого почати, як рухатись далі, освоєння нових знань та вмінь, вивчення досвіду своїх колег.
Яка ж ситуація склалася нині в бібліотеках для дітей області? Щоб відповісти на це запитання, було проаналізовано досвід бібліотек, які активно працюють або лише розпочали роботу по автоматизації.
На початок 2011 р. із 31 бібліотеки для дітей області 24 (77,4%) мають комп’ютерну техніку, у т.ч. 14 районних, 9 міських і 1сільська. Комп’ютерний парк нараховує 42 машини. За 2010 рік кількість комп’ютерів зросла на 11 одиниць: за кошти місцевих бюджетів комп’ютерну техніку отримали Новгородківська, Новомиргородська, Петрівська, Ульяновська РДБ; Новоархангельська РДБ – за рахунок коштів від надання платних послуг; районна і Рівнянська сільська бібліотеки для дітей Новоукраїнського району, ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна та МДБ - філія № 3 Олександрійської МЦБС – завдяки участі у Програмі «Бібліоміст».
Підключені до Інтернету 11 бібліотек, з них доступ до ресурсів Інтернету читачам можуть надавати лише 6. Найбыльшу кількість комп’ютерів для використання користувачами(6) надає Дитячий Інтернет-центр (ДІЦ) Олександрійської ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна.
Адреси електронної пошти є у 9 дитячих бібліотеках. Також, Р/М/ДБ мають 64 одиниці копіювально-розмножувальної техніки (ксерокси, принтери, багатофункціональні пристрої).
Відсутні будь-які технічні засоби в Устинівській районній, Побузькій, Помічнянській міських, Витязівській сільській бібліотеках для дітей.
Комп’ютеризована дитяча бібліотека на сьогодні виконує особливу місію - забезпечує юним читачам оперативний доступ до інформаційних ресурсів і одночасно є центром виховання інформаційної культури підростаючого покоління. Ефективно створювати інформаційне середовище у бібліотеці допомагають, окрім наявності доступу до Інтернету, електронні носії інформації (диски, пакети навчальних програм на CD і DVD), автоматизована інформаційна бібліотечна система ІРБІС (внесення нових надходжень до електронного каталогу), можливість тиражування інформаційних продуктів.
Перші кроки у формуванні інформаційного середовища здійснюють і бібліотеки для дітей області. Найбільшу базу даних електронних видань (енциклопедії, книги, періодичні видання на CD, DVD-дисках) має медіатека ДІЦ Олександрійської міської ЦДБ ім. Ю. Гагаріна – більше 100 дисків з навчальними та пізнавальними програмами; формується фонд дитячих фільмів та мультфільмів.
Кіровоградська МДБ (філія № 19) працює над створенням «Відеотеки», яка вже сьогодні містить кращі зразки художніх, мультиплікаційних фільмів, українських народних і класичних пісень, які активно використовуються під час масових заходів, як рекламні паузи, музичні заставки тощо.
У Петрівській РДБ великим попитом користуються диски - додатки до журналів «Домашний ПК» та «Чип».
Подібні бази даних формуються в Олександрівській РДБ, МДБ (філіях 11, 12, 13, 21) Кіровоградської МЦБС, Світловодських Державній комунальній та філії № 8 міських дитячих бібліотеках.
Сучасні технології надають бібліотекам можливість формувати автоматизовані бази знань. Серед них провідну роль відіграє електронний каталог. На жаль, створенням і наповненням електронних каталогів (ЕК) займаються лише МДБ Кіровоградської МЦБС та Олександрійська ЦДБ ім. Ю. Гагаріна, Онуфріївська РДБ. Олександрійська ЦДБ ім. Ю. Гагаріна має бази даних: «Електронний каталог книг», «Аналітичний розпис періодичних видань», «Краєзнавство», «Компакт-диски»; Кіровоградські МДБ – бази даних періодичних і краєзнавчих видань; сценаріїв, дитячих сайтів; працюють над формуванням електронних депозитаріїв цифрових копій документів. Бази даних рефератів створені Долинською та Петрівською РДБ.
За допомогою комп’ютерних програм, можна підготувати власний інформаційний продукт. Подобаються юним читачам такі форми роботи, як віртуальні виставки, уроки, мандрівки, екскурсії по музеях світу, що стали можливі завдяки підключенню бібліотек до мережі Інтернет.
Долинська РДБ до 200-річчя з дня народження М.В. Гоголя створила віртуальну книжкову виставку «Гоголівськими стежками по Україні».
Олександрівська РДБ вперше власне використання інформаційних технологій представила на районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач року», літературно-музичному святі «Все починається з кохання» (до Дня Святого Валентина). Використання презентації надало можливість чітко й доступно викласти матеріал під час проведення районного конкурсу клубів за інтересами (презентація усного журналу «Ой, вербо зелена…»).
Дитячі бібліотеки Кіровоградської МЦБС також створюють мультимедійні презентації. Бібліотека-філія № 21 демонструвала відеокліпи «Книга совісті людської» (про Червону книгу України) та «Редакція журналу „Карнавал тварин”» під час проведення усного журналу «Карнавал тварин»; віртуальну виставку-репортаж «Тріумф людського духу», про параолімпійського чемпіона, земляка О. Мунца – на загальноміському конкурсі професійної майстерності. МДБ (філія №19) використовує відеосюжети під час літературних та музичних годин. На загальноміській творчій лабораторії на тему: «Клубне об’єднання в бібліотеці» презентовано два відеокліпи «Нам тут весело» (про роботу клубу «Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок») і «Змінюється світ – змінюємося ми» (про бібліотеку). Вони викликали захоплення як серед дорослої аудиторії так і малюків – героїв кліпу.
Широко використовується працівниками усіх бібліотек можливість тиражування друкованих інформаційних продуктів. Видання стали більш якісними та естетично оформленими. За 2010 р. кількість друкованих видань склала 297 одиниць. Це – запрошення, пам’ятки, буклети, дайджести, бібліографічні посібники, матеріали з досвіду роботи тощо.
Наприклад, з метою допомоги користувачам зорієнтуватися у світі електронної інформації Вільшанською РДБ видані Пам’ятки для початківців, щодо орієнтування в мережі Інтернет та пошуку необхідної інформації; списки корисних Інтернет-адрес для дітей і батьків навчального, пізнавального та розважального характеру: «З комп’ютером на ти», «Як подружитись з комп’ютером», «Як знайти потрібну інформацію в Інтернеті», «Я, моя сім’я і комп’ютер».
Кіровоградська ЦМДБ видала веб-список «Корисні сайти для вільного часу» (для учнів 5-9 класів), веб-покажчик «Інтернет для батьків». Всі книжкові виставки, які організовані в бібліотеках міста Кіровограда, також супроводжуються веб-списками. Наявність ксерокса допомогла бібліотекарям філії № 19 розмножити твори, відсутні у фонді, але взяті в інших бібліотеках, таким чином, жодних відмовлень читачам не було.
Серед видавничої продукції Долинської РДБ слід відзначити випуск «Путівника по бібліотеках», дайджесту «З досвіду роботи сільських бібліотек», інформаційних пам’яток «Інтернет від „А” до „Я”» та «Всесвітня павутина».
Олександрівською РДБ видано анотований покажчик літератури «Письменники рідного краю – дітям» та рекомендаційні анотовані списки літератури «Золоті причали Світлани Барабаш», «Письменник-земляк Петро Куценко – дітям»; методичні поради для сільських і шкільних бібліотек у паперовому та електронному вигляді – «Книжкова виставка – обов’язкова форма роботи бібліотеки», «Дитячий клуб за інтересами «Домовичок» (з досвіду роботи Любомирської сільської бібліотеки), рекомендації батькам «Яку книгу запропонувати дитині», сценарії масових заходів.
Петрівською РДБ підготовлено рекомендаційні покажчики «Учень – це дзеркальне відображення вчителя» (отримали всі викладачі української мови та літератури району), «Творець людських душ» (до 90-річчя з дня народження Василя Сухомлинського) та «Казка + пригода = читаю з насолодою» тощо.
Комп’ютерна техніка дає можливість запровадити у практику роботи нові, не традиційні бібліотечні послуги.
Долинська РДБ відшукує серед Інтернет-ресурсів готові твори, реферати, повідомлення, інформації; проводить практичні заняття з користувачами щодо отримання навиків роботи в мережі Інтернет – інформаційну годину «Знайомтесь, комп’ютер», урок-діалог «Книга і комп’ютер».
Кіровоградська ЦМДБ, з метою розширення переліку інформаційно-бібліотечних послуг та підвищення якості роботи, запровадила: терміновий пошук інформації в Інтернеті на замовлення; виїзний читальний зал; безкоштовний доступ дітей з обмеженими можливостями до інформаційних ресурсів Інтернет; створення електронного рекомендаційно-бібліографічного ресурсу для дітей — подорож сайтами «Віртуальний світ для тебе». Знайомство читачів з глобальною мережею Інтернет відбувається також шляхом проведення web-екскурсій, web-оглядів, web-мандрівок.
Олександрівська РДБ пропонує своїм відвідувачам таку послугу, як пошук рефератів з різних тем, які за бажанням можуть бути роздруковані, записані на дискету чи компакт-диск. Цьому допомагає об’єднання комп’ютерної техніки районних дитячої та для дорослих бібліотек у локальну мережу.
Бобринецька РДБ проводить для дітей навчання щодо набуття навичок пошуку цікавої інформації в Інтернеті.
У Світловодській ДК МДБ дошкільники мають можливість грати в ігри, користуватися електронними дитячими енциклопедіями для малят під наглядом та керівництвом бібліотекаря; учні 4-5 класів – користуватися для підготовки до уроків енциклопедіями, лекціями, навчальними фільмами. Для учнів 1-5 класів проводяться ознайомчі уроки «Моє перше знайомство з комп’ютером», «З комп’ютером на ти», «Що таке мережа Інтернет».
Надзвичайно ефективним і корисним є використання сучасних мультимедійних засобів при підготовці і проведенні різноманітних заходів і акцій. Адже захід перетворюється у яскраве і видовищне свято, якщо його доповнюють ілюстрації, цікаві відеоматеріали тощо.
Долинська РДБ, до святкування Дня міста, організувала показ світлин «Моє місто степове» та кінофільму С. Яковенка «Колиска степового краю». За допомогою комп’ютерної техніки знайомили читачів з життям і творчістю письменників-ювілярів, демонстрували мультфільми.
Кіровоградська МДБ (філія № 19) для тих, хто не дуже любить читати, організувала кіноклуб «Промінець» девіз якого: «Дивись! Читай!». Перегляд художнього фільму у кіноклубі стає стимулом, щоб перечитати книжку, у т. ч. за шкільною програмою. Допомагає діяльності «Промінця» створена при бібліотеці відеотека. Усі бажаючі могли переглянути відомі екранізації творів: «Тарас Бульба», «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Айвенго», «Троя», «Вінні – пух і всі, всі...», «Острів Скарбів» тощо.
У ефективності поєднання комп’ютера і книги переконані бібліотекарі Кіровоградської ЦМДБ. Яскраве свідчення цьому – урок-мандрівка «Уікенд в Європі», який проводився для учнів 8-х класів. Результат – зросла кількість запитів за темами: мистецтво, традиції та звичаї країн Європи. Віртуальний урок з історії України у «Школі Вовчика Панаса» не лише викликав інтерес, а і спонукав п’ятикласників до поглибленого вивчення цієї теми. Школярам молодшого віку запам’яталися «Інтернет-хвилинки по п’ятницях», середнього – подорожі за сайтами «Віртуальний світ для тебе».
У Кіровоградській районній бібліотеці для дорослих і дітей влітку працював «Недільний кінозал». Проводився показ відеофільмів для користувачів дитячого абонементу та дітей, що проходили оздоровлення при центральній районній лікарні.
«Прогрес у бібліотечній сфері відчуватиметься тільки тоді, коли є творчість, інновації. Адже «інновація» у перекладі з англійської – «нововведення», це чи то авторська виставка, чи то технічні та стильові зміни, чи цікаві, нетрадиційні масові заходи. Тому необхідно комбінувати або синтезувати старі цінності та нові реалії», - вважають працівники Світловодської МДБ (філії № 8). З появою нових технічних засобів (телевізора та DVD) суттєво змінилась якість проведення масових заходів з дітьми. За допомогою читачів-волонтерів, які мають у себе вдома комп’ютерну техніку та Інтернет, на кожен захід підбирається відповідна музика, мультфільми, уривки з художніх та документальних фільмів, фотографії персоналій тощо, які демонструються при проведенні тих чи інших заходів за допомогою DVD. Під час історичної години-гри «Світловодськ нам місто миле – з ним давно зріднились і зросли» користувачі, учні 3-4 класів, ознайомились з історією міста, переглядаючи через DVD фотографії будівництва Світловодська, Кременчуцької ГЕС. Запам’ятала малеча подорож вулицями міста завдяки слайд-шоу «Світловодськ сучасний». Презентацію книги «Українського цвіту по всьому світу» земляка, Костя Оверченка, який живе в Латвії, доповнив документальний фільм «Саласпилсский шталаг», пісні з диску рок-проекту «Київ - Рига» на слова К. Оверченка, музику О. Юрова. Інтелект-кафе «Домінанта», в якому побували діти школи-інтернату № 1, складалося із своєрідного віртуального меню: фішмак (розминка), коктейль «Музичне ретро» (прослуховування уривків із пісень та визначення їх виконавців), напій «Прощавай суржику або «Коректор» (правильна вимова українською мовою), фірмова страва «Вінегрет «Домінанта» (хто більше складе переплутаних слів), млинці «Козацькі» (історія козаччини), котлета «По - київські» (ребуси), десерт (слайд-шоу).
Заслуговує на увагу досвід роботи першого в області Дитячого Інтернет-центру (ДІЦ) Олександрійської міської ЦДБ ім. Ю. Гагаріна.
Користувачам пропонується широкий спектр послуг: знаходити бажану інформацію з найбільшою повнотою і точністю при найменших затратах зусиль і часу; сканування текстів та документів, запис інформації на дискету, CD-, DVD-диски, набір та друк необхідних матеріалів, ксерокопіювання; доступ до електронних видань; можливість використання електронної пошти, WЕВ- сторінок різних бібліотек, чат-конференцій, надання часу для персонального користування комп'ютером з ліцензійними програмами; перегляд науково-популярних та пізнавальних фільмів (документальних, навчальних); навчання користувачів вмінню працювати з комп’ютером та інформацією в мережі Інтернет (заняття, різнопланові курси, консультації); проведення тренінгів та занять для бібліотекарів різних відомств на базі Дитячого Інтернет - центру. Зокрема, навчання пройшли 101 користувач (28 груп), з них 4 користувача – інваліди, а також вчителі-літератори, учні ЗНЗ № 9. Традиційні щорічні екскурсії до закладу учнів молодших класів завершуються відвідуванням і знайомством із роботою ДІЦ та тематичним переглядом дитячих сайтів.
Інноваційним у роботі стало проведення віртуальних заходів (екскурсії, подорожі, уроки, мандрівки, презентації…). Діти здійснюють віртуальні мандрівки на сайти Діда Мороза і Санта Клауса, Гаррі Поттера, улюблених письменників, казкових героїв («Всезнайки в країні Динозаврів», «Різдвяні канікули в Інтернеті», «Подорож океаном комп’ютерних знань», «Ці загадкові дельфіни» та інші). Віртуальні заходи відбуваються у поєднанні з традиційними методами - бібліографічним оглядом, вікториною, літературною грою. Так, віртуальна подорож у Діснейленд, перегляд мультфільму Уолта Діснея, закінчилися ознайомленням користувачів з книгами автора. Під час віртуальної подорожі «Динозаврик Діскавері мандрує по планеті» діти побували в дивовижній країні Єгипет, mansana.com.ua, побачили піраміди, будинок Олександрійської бібліотеки nbuv.gov.ua. Дізналися про чарівний світ Нової Зеландії, що стала уособленням дивовижного Середзем’я – фантастичної країни, де мешкають герої книги «Володар перснів» www.outdoors.ru, www.mavica.ru.
Запам’яталася учням ЗНЗ № 9 віртуальна подорож до читацької скарбнички письменниці Наталі Забіли. Вперше було використано прийом поєднання лялькової іграшки та комп’ютера. Ляльковий герой Барвінок, за допомогою віртуальних слайдів, подорожував разом з дітьми, сторінка за сторінкою, по творах авторки.
Майже кожен захід в бібліотеці супроводжується цікавими презентаціями: «Степ та воля – козацька доля» (До Дня ураїнського козацтва), «Над білим янголом скорботи – незгасний духу смолоскип» (до Дня пам’яті жертв голодомору і політичних репресій); веб-бібліографічними матеріалами «Країна добрих казок», «Уроки технічного дизайну», «Сто доріг – одна твоя», «Все для відпочинку дітей» тощо. Особливо подобається юним читачам конкурс «Підказка» (використана ідея інтелектуального шоу на каналі Інтер «...LG „Эврика!”»), де друзям, батькам, родичам дозволяється допомагати учасникам заходу.
Однією з форм роботи ДІЦ є сприяння розвитку талановитих дітей. Наприклад, працівники центру допомогли п’ятьом учням Олександрійського колегіуму підготуватися до участі в Міжнародному правовому проекті «Міжнародний суд», 6-ти учням 3-А класу ОНВК № 17 – до участі у проекті для молодших школярів «Здоровий спосіб життя». Постійний користувач ДІЦ Тобілевич Богдан – активний краєзнавець та дослідник свого родоводу. Завдяки працівникам центру Богдан протягом чотирьох років вивчив родинне дерево сім’ї Тобілевичів «до 8-го коліна». На сайті Олександрійської міської ЦБС (http://library.alexandriya.com/) також розміщена його краєзнавча робота «Історія села Новостародуб».
Центральна дитяча бібліотека ім. Ю. Гагаріна має сайт http://dic.at.ua/ в розробці якого брали участь працівники бібліотеки і користувач – Назар Кузьменко. Оновлюється та поповнюється він користувачами ДІЦ. На їх прохання на сайті введено рубрику «ДАВАЙ ИГРАТЬ!». З моменту створення сайту зареєстровано більше 1,8 тис. звернень віддалених користувачів.
При Дитячому Інтернет-центрі працює гурток «Смайлик». Його учасники обмінюються думками з приводу використання тих чи інших ресурсів Інтернет на ігрових тренінгах, як «Біт, байт, кілобайт, мегабайт – що це?». Цікавою для гуртківців була заочна подорож у країну винахідників «Microsoft – комп’ютерна імперія». Темами засідань також були: Інтернет-година «Книга незвичайна – книга віртуальна», віртуальна мандрівка «З книжкою по казках країн світу», подорож до країни комп’ютерних кросвордів тощо. Члени гуртка взяли активну участь у Всеукраїнському конкурсі «Он-Ляндія. Моя безпечна Веб-країна», який проходив в рамках програми «Безпека дітей в Інтернеті». За що отримали заохочувальні призи від організаторів конкурсу.
Орієнтуватися у безмежному інформаційному просторі допомагають користувачам списки корисних Інтернет–адрес, створених бібліотекарями: «Класики світової музичної культури», «Олімпійський та професійний спорт», «Лабіринтами права», «Захист прав дітей у світі» та інші. Для учнів розроблено підбірку Web-сайтів за шкільною програмою «Інтернет для навчання тим, хто вчить». Складено WEB-ліографічний список для педагогів «Інтернет для освіти», для батьків – «Інтернет для батьків», «Для Вас, батьки! Створи щасливу родину!», «Сайти фільмів та мультфільмів для дітей». Усього підготовлено більше 17 списків. У приміщені Інтернет-центру розміщено рекламний стенд «Інтернет-центр інформує», який знайомить із Положенням, правилами користування ДІЦ, рекламною продукцією.
Таким чином, дитячими бібліотеками області зроблені перші кроки до розвитку інформатизації бібліотечних процесів. Спектр використання інформаційних технологій найрізноманітніший, але необхідно пам’ятати – головне завдання дитячої бібліотеки полягає в досягненні того, щоб застосування комп’ютера носило світоглядний, загальнокультурний характер, було спрямоване на всебічний розвиток особистості дитини і розкриття її творчих здібностей. Час формує нове покоління читачів. Бібліотека, як сучасний інформаційний центр, обслуговує їх на основі комп’ютерних технологій, а як центр виховання культури залишається надійним засобом підготовки юного покоління до життя в інформаційному суспільстві.
Скачати