Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

Відділ у справах розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

Організація
 системи підвищення кваліфікації
бібліотекарів  області

(дайджест)

 

Н.Расторгуєва
завідуюча відділом
у справах розвитку
дитячих бібліотек
і маркетингу

       Двадцять одна ЦР/М/ДБ, а де вони відсутні, ЦР/М/Б для дорослих, є методичними центрами для бібліотекарів, які  обслуговують дитяче населення області. А це фахівці більше 520 міських, сільських та селищних бібліотек Міністерства культури і туризму України; шкільних бібліотек.
Матеріал присвячено  одному із напрямів методичного впливу методичних центрів на діяльність бібліотекарів, а саме, організації системи підвищення кваліфікації. Дайджест побудовано на основі даних моніторингу діяльності методичних центрів області у 2005-2006 роках і ставить за мету ознайомити із формами і методами роботи, які застосовуються на практиці.
На сьогодні склалася струнка система підвищення кваліфікації бібліотечних працівників на різних рівнях, у т. ч., на рівні районів  і  міст.
Р/М/ДБ здійснюють її в тісній координації з ЦБ для дорослих, відділами освіти рай/міськ/держадміністрацій.
Розвивати творчу ініціативу, формувати професіоналізм бібліотечних кадрів, стимулювати інноваційні процеси в книгозбірнях можна лише постійно удосконалюючи і навіть змінюючи систему професійного навчання бібліотекарів.
Тому, поряд з традиційними формами навчання, методика яких відпрацьована протягом багатьох років – семінар-нарада, семінар-практикум, практикум, стажування, застосовуються нові, а саме: майстер-клас, творча лабораторія, день відкритих дверей, стендова  презентація, конкурси з різних напрямів професійної майстерності тощо. Позитивним моментом у практиці підвищення професійної компетентності персоналу є використання тренінгових методик, тестування, інтерактивних ділових ігор. У зв’язку із  відсутністю коштів, тематика усіх форм навчання розрахована на один  день. Проводяться   вони, здебільшого,  на базі Р/М/ДБ, хоча намагаються виїздити і до структурних підрозділів.
Однією з найбільш розповсюджених традиційних форм підвищення кваліфікації, що дозволяє різнобічно і планомірно висвітлювати питання теорії і практики бібліотечної справи, залишаються семінари. Р/М/ДБ, як методичні центри, проводять 2-3 семінари спільно з ЦР/М/Б. Обов’язково один семінар присвячується питанням  роботи з дітьми. До  тематики семінарів, окрім традиційних методів навчання – загальноосвітніх лекцій, консультацій  по темі семінару, оглядів фахових періодичних видань та методичних матеріалів, вивчення досвіду роботи базової бібліотеки та обміну досвідом, показових масових інноваційних заходів, зустрічей, включаються: тренінг, майстер-клас, „мозкова атака”, „круглий стіл”, презентація тощо. До участі у роботі семінарів, присвячених питанням роботи з користувачами дітьми, долучаються директор, методист ЦБ для дорослих.   
Так, на семінарі-практикумі „Бібліотека і дозвілля дітей”, підготовленого колективом Добровеличківської РДБ за матеріалами обласного семінару, виступили: начальник відділу культури і туризму РДА; директор  та методист ЦРБ –   про основні  напрями роботи бібліотек та їх роль у розвитку інтересу дітей до читання. Фахівці РДБ підготували консультацію, презентацію періодичних видань для дітей. Бібліотекар дитячого відділу Піщанобрідської сільської бібліотеки провела майстер-клас по організації дозвілля дітей під час літніх канікул, розповіла про допомогу в цьому сільської ради. Неординарно пройшов і семінар-практикум „Робота  бібліотек із засобами масової інформації”, де розглядалися питання співпраці бібліотек із ЗМІ, висвітлення роботи з користувачами дітьми у місцевій пресі. У роботі семінару взяла участь редактор районної газети, яка виступила з  інформацією про реалії і перспективи співпраці редакції і бібліотек району. Кореспондент газети провела практичне заняття, на якому бібліотекарі навчалися мистецтву написання і подання матеріалів  до ЗМІ. На семінарі „Сільська бібліотека в  соціокультурному просторі” цікаво пройшла година корисних порад. Бібліотекар с. Липняжки  розповіла про  співпрацю з народним колективом „Червона калина”, спільне  проведення вечорів „Від усієї душі”; працівник Дружелюбівської сільської бібліотеки – про волонтерський рух, який вона започаткувала на селі – разом з читачами дітьми взяла шефство над пам’ятником воїнам-визволителям.
Вже традиційним стало проведення спеціалістами Новоархангельській РДБ  на семінарі практичних занять. Так, учасникам  семінару  „Книга і  національно-патріотичне виховання дітей”, було запропоновано поділитись на дві команди. Одні складали групові та індивідуальні списки літератури, інші –  оформляли оголошення та запрошення до масового заходу. Після чого, кожна команда аналізувала роботу „суперників”, робила свої зауваження, доповнення, показувала своє бачення  виконання даної роботи.  Під час  проведення семінару на тему: „Бібліотека і дозвілля дітей”, учасники готували  та  демонстрували  свої міні-вікторини, хвилинки-цікавинки, бліц-турніри на різні теми.  Така практика дає змогу наочно  показати проведення  тієї чи іншої форми роботи, проаналізувати хід проведення, відзначити всі позитивні і негативні моменти заходу. Це, також, є доброю школою для  новопризначених працівників, які  на практиці вчаться  проводити той чи інший масовий захід.
Інше наповнення мав семінар подібної тематики, який провели працівники Голованіської РДБ. На ньому бібліотекарів знайомили з матеріалами обласного  семінару з цієї теми; провели творчу майстерню „Професійні здобутки” та презентацію експозиції „Іграшка розповідає  казку”; за допомогою фотовиставки „Бібліотечний  калейдоскоп” розповіли про найцікавіші  заходи РДБ.
Фахівці Устинівської РДБ під час проведення семінару-практикуму „Українська книга в дитячому читанні” запропонували учасникам обмінятися думками за круглим столом „Українська книга  як  фактор загальнолюдських цінностей у вихованні дітей”, прослухати інформаційний огляд „Книги для дітей  сучасних  письменників Кіровоградщини”, методичні поради та консультацію. А насемінар „Робота з дітьми: проблеми, пошук, досвід” бібліотекарям була  запропонована ситуаційна гра „Порадьте прочитати”.
        Світловодською ЦМБ проведено загальноміський семінар-практикум з питань популяризації екологічних знань серед дітей та  молоді  „Робота  бібліотек з питань екологічної освіти населення”. Увазі його учасників запропоновано: лекцію еколога, консультації, зокрема, „Виховання екологічних знань у читачів дітей”; показовий екологічний усний журнал. Самі бібліотекарі мали змогу обмінятися досвідом роботи; презентувати сценарії масових заходів та продемонструвати допоміжні матеріали, які застосовують при їх  проведенні; доробки юних користувачів.  
Практично у кожному регіоні області проведено семінари-практикуми, присвячені краєзнавчій тематиці. Кіровоградська районна бібліотека для дорослих і дітей провела такий семінар на базі Бережинської сільської бібліотеки. Окрім традиційних заходів, на семінарі відбулася стендова презентація „В історії бібліотек – наше життя”, на якій були представлені, для ознайомлення, матеріали з історії сіл, про видатних земляків, природні багатства краю; звучали розповіді учасників про  дослідження історії своїх книгозбірень. Завершальним заходом семінару стала поїздка до села Розумівка Олександрівського району, яка відбулася згідно попередньої домовленості з олександрівськими колегами. 
Активно  застосовуються на практиці такі форми навчання як практикуми і стажування. Їх використовують як для навчання новопризначених бібліотекарів, так і з метою підвищення майстерності працівників зі стажем; розкриття і впровадження інновацій у практику роботи.
Методичні центри Добровеличківської РДБ та ЦРБ організували поетапне навчання новопризначених бібліотекарів. На початку вони проходять стажування у структурних підрозділах районних бібліотек. Наступним етапом є заняття у Школі молодого фахівця, де відбувається закріплення знань. Навчання в школі проходить двічі на рік. Також, з цією метою, проводяться уроки фахівця (тричі на  рік), де розглядаються питання: „Бібліотека – користувач: формула успіху”, „Конфлікти в бібліотеці: як їх уникнути”, „Поради досвідчених бібліотекарів” тощо. Для усіх категорій бібліотекарів проводяться, тричі на рік, практикуми. Їх теми: „Вивчення інтересів дітей – шлях до покращення роботи бібліотек”, „Творчий підхід до складання планів роботи” тощо.
Заслуговує на увагу робота школи „Основи бібліотечної професії” Олександрійської ЦРБ. Заняття відбуваються у формі проблемних „круглих столів” у підготовці яких беруть участь і працівники дитячого відділу ЦРБ.  До тематики також включаються активні методи навчання (тренінги, ділові ігри). На окремі заняття Школи бібліотекарями готуються реферати за такими, наприклад, темами: „Етика сільського бібліотекаря”, „Інноваційні форми обслуговування користувачів сільської бібліотеки”, „Приваблива сільська бібліотека: що для цього треба зробити?”.    
У Кіровоградській МЦБС працює клуб бібліотекарів „Творчість” в рамках якого проводяться різноманітні заходи з підвищення кваліфікації. Заслуговує на увагу і методика навчань, які вносяться до тематики заходів. Так, програма практикуму „Бібліотечне спілкування” включала в себе: лекцію „Конфлікт в бібліотеці: попередження і вирішення”, огляд літератури „Нове в бібліотечній практиці”, практичні заняття: вправи на опрацювання інтонації, міміки, жестів; тест Томаса; ділову гру „Конфлікти”, „Доміно” тощо. Працює „Школа керівника”, де щомісяця проходять навчання завідуючі філіями. Також проводяться творчі майстерні, моделюючі та ділові ігри.    
Методичні центри області застосовують і такі форми навчання як:  школи бібліотекаря-початківця (Бобринець, Вільшанка), професійної освіти (Новомиргород), „Основи бібліотечної професії” (Онуфріївка); година молодого бібліотекаря „Секрети бібліотечної грамотності” (Долинка); день творчої ініціативи „Я пропоную свій досвід” (Новоукраїнка); єдиний методичний день; дні відкритих дверей, взаємного спілкування (Голованівськ, Онуфріївка, Олександрія район і місто, м. Світловодськ).
Надіслані матеріали свідчать і  про нові тенденції у підвищенні кваліфікації бібліотечних працівників. Популярності набувають творчі лабораторії, майстер-класи. Можливості цих форм навчання дуже великі. Вони дозволяють фантазувати, вносити нове в методику їх проведення.
Однією із перших започаткувала проведення творчих лабораторій Кіровоградська районна бібліотека для дорослих і дітей. Бібліотеки району  були поділені на 6 зон, по 6-7 бібліотек  у кожній. Базовими були визначені сільські бібліотеки, які мали значний досвід роботи з певного напрямку: Созонівка – естетичне виховання, Аджамка № 2 – краєзнавча робота  тощо. Тематикою передбачалося: знайомство з соціально-економічним розвитком  села та досвідом роботи бібліотеки, консультативно-практичні заняття; показовий масовий  захід; творча дискусія, на якій обговорювалися проблемні питання, сучасні аспекти роботи бібліотек, висловлювалися думки про нові  методики проведення заходів. На базі районної бібліотеки проведені творчі лабораторії з питання: „Застосування нових технологій в  практиці роботи бібліотеки”.
До цієї форми підвищення кваліфікації звернулися методичні центри Вільшанської, Гайворонської, Добровеличківської, Компаніївської, Новоархангельської, Онуфріївської РДБ,  Олександрійської ЦРБ,  Олександрійської та Світловодської МБ.
На базі Вільшанської РДБ відбулася творча лабораторія „Робота бібліотекаря: досвід, пошук, проблеми”, де багато часу було відведено питанню організації наочності бібліотек. Бібліотекарі філій заздалегідь готували матеріал „Виставка в бібліотеці: новий погляд на традиційну форму”. Бібліотекар Калмазівської сільської бібліотеки підготувала теоретичний матеріал щодо вимог при оформленні книжкової виставки: розробки концепції виставки, її оформлення, обліку документів, особливості реклами, аналіз ефективності використання користувачами. Учасники лабораторії, на практиці, вивчали особливості розробки, дизайну та популяризації конкретних виставок, зокрема, „Привабливість забутих видань”, „У пошуках шляху життя” тощо. 
Бібліотечні працівники Олександрійського  району  до тематики творчих лабораторій включали: ділову гру „Імідж та мистецтво само презентації”, майстер-клас „Професіоналізм плюс традиція”, проблемний стіл „Як живеш, сільська бібліотеко?”, годину професійного спілкування „Самоосвіта – важливий аспект творчої діяльності бібліотекаря”, мозковий штурм „Кола соціальних зв’язків”, психологічний тренінг „Паблік рілейшнз” в діяльності бібліотек”.  Також, Олександрійська ЦРБ широко практикує   проведення з бібліотекарями тренінгів, інтерактивних ділових ігор „Як вдосконалити себе ?”,  „Чи вмієте ви спілкуватись?”.      
Заслуговує на увагу і така форма підвищення кваліфікації як майстер-клас. Методика його проведення передбачає: консультації з певної теми, поради практика, презентації, обмін досвідом між учасниками.   
На базі філії № 15 Кіровоградської МЦБС відбувся майстер-клас „Імідж бібліотеки”. МДБ (філія № 21 МЦДС ) стала базою проведення майстер-класу з питання організації популяризації екологічних знань серед користувачів бібліотек. Господарі підготували і провели презентацію буклетів з розробками окремих масових заходів;розповіли і продемонстрували  колегам  проведення:  екологічних читань, зоовікторини, валеологічних хвилин. Бібліотекарі Вільшанської РЦБС стали учасниками майстер-класу, який проходив на базі Березовобалківської філії. Добровеличківська РДБ за участю ЦРБ провела, майстер-клас з питань краєзнавства на базі Липнязької сільської бібліотеки.
Методичні центри області практикують проведення конкурсів професійної майстерності. Так, очно-заочну форму мав конкурс „Моє рідне село”, метою якого була активізація краєзнавчої роботи філій Олександрійської РЦБС. Журі оцінювалася діяльність сільських бібліотек на місцях, аналізувались їх різноманітні програми, сценарії, альбоми  тощо.
Олександрівська ЦРБ та РДБ  доволі активно використовують конкурси, як одну з форм підвищення кваліфікації фахівців сільських бібліотек району. Зокрема, проведено огляд-конкурс на кращу роботу сільських бібліотек „Моє село – кровинка України”, присвячений Року села. Протягом 2005 року відбулися: огляд-конкурс „Краєзнавчі перлини”, на який бібліотекарі району представили виявлений та зібраний ними цікавий краєзнавчий матеріал, розповіли про використання його у практичній роботі. У 2006 році проведено конкурси:    „Кращий за фахом і покликанням”(до Всеукраїнського дня бібліотек); „Міс реклама”, на якому бібліотекарі демонстрували своє вміння,  рекламуючи клуби за інтересами, комплексно-цільові програми, виставки тощо. Також взяв старт конкурс „Книгозбірні у плині часу”, який має продовження і в цьому році. Він передбачає збір і публікацію матеріалів про історію бібліотек району.
Поряд з іншими формами професійного навчання у практиці роботи бібліотек – стендові презентації.  Це своєрідна форма бібліотечної реклами і  являє  собою комбінацію ілюстрованих і текстових матеріалів. Вона навчає бібліотекарів в лаконічній формі давати максимум інформації. Вдало пройшла стендова презентація роботи бібліотек Кіровоградської МЦБС.  Книгозбірні системи, використовуючи різні графіки, діаграми, таблиці, фото- і відео матеріали, розповідали про свої бібліотеки, досвід роботи, користувачів. Доповнювались розповіді демонстрацією друкованої продукції, фотоальбомів, портфоліо, виробів декоративно-ужиткового мистецтва тощо. До  презентації стендів були залучені і користувачі бібліотек. Так, презентацію стенду ЦМДБ провели користувачі у костюмах Буратіно і Мальвіни. Стенд „Читайте самі, та цікавіше – з нами” МДБ (ф. № 19) представила  завідуюча бібліотекою разом з дітьми. Про роботу клубу „Шляхетні панянки” розповідалося на стенді МДБ (ф. № 12). Працівникам МДБ (ф. № 21) презентувати стенди „Запрошує Озивайко” та „Країна Читайликів” допомагали учасники лялькового гуртка. Захід проходив на майданчику перед ЦУМБ. Усі бажаючі мали змогу дізнатися, які бібліотеки є у місті, подивитися і послухати про їх можливості та напрями діяльності.    
Р/М/ДБ, як методичні  центри, приділяють увагу  підвищенню кваліфікації шкільних бібліотекарів. Вони виступають на семінарах, які проводять відділи освіти; запрошують до участі у своїх заходах; проводять спільні семінари.
ЦДБ ім. Ю. Гагаріна Олександрійської МЦБС є методичним центром для
бібліотек ЦБС, що обслуговують дітей, шкільних бібліотек. Спільно з відділом методичної та  маркетингової діяльності ЦБС ведеться робота по формуванню та розширенню професійного світогляду бібліотечних працівників культури і освіти. Значну роль у підвищенні кваліфікації продовжують відігравати такі традиційні форми, як семінари-практикуми. Вони багато важать в популяризації інновацій, передового досвіду, зміцненні професійних знань. Бази їх проведення різноманітні. Це і ЦДБ ім. Ю. Гагаріна, і шкільні бібліотеки міста (колегіум, ОНВК, гімназія, ЗНЗ №. 2, 9, 19 та інші).
Так, на базі Олександрійського колегіуму для фахівців шкільних та міських
бібліотек відбувся семінар-практикум „Діяльність бібліотек по підвищенню інформаційної культури молодого покоління”. У семінарі взяли участь представники 18 шкільних бібліотек  та 10 бібліотек МЦБС. Програма семінару передбачала:
- консультацію „Інформаційна культура юної особистості у сучасній бібліотеці”;
- методичні поради „Інформаційно-бібліографічне обслуговування читачів шкільної бібліотеки”;
- круглий стіл „Інформаційна культура юних користувачів. Бібліотечно-бібліографічне орієнтування”;
- майстер-клас „Сучасна модель „Бібліотечно-бібліографічний урок”;
- виставку-огляд „Періодичні видання на допомогу навчально-виховному процесу”

  • Закінчився семінар показовим заходом – літературно-музичною годиною, яку підготували працівники  бібліотеки колегіуму.
  •        Актуальна тематика практикумів для бібліотекарів ЦБС та шкільних бібліотек: „Альтернативні джерела поповнення бібліотечних фондів”, „Практичний Інтернет для бібліотечних працівників”, „Сучасні технології популяризації знань, книги та інформації” тощо.

       Активно використовується і така форма підвищення кваліфікації, як День відкритих дверей для бібліотекарів різних систем і відомств. Під час якого вони мають можливість ознайомитися з роботою бібліотек МЦБС, отримати інформаційно-консультаційну допомогу, вирішити з колегами важливі бібліотечні проблеми.
Для шкільних бібліотекарів працює школа шкільного бібліотекаря. Заняття відбуваються у формі проблемних „круглих столів”. Окрім обговорення бібліотечних проблем, як: „Модель правової освіти і превентивне виховання учнів”, „Українська держава і українська мова”, „Бібліотека – центр духовного життя країни, територія толерантності”, застосовуються і активні методи навчання (тренінги, ділові ігри тощо),  проводяться масові заходи. Зокрема, проведено  низку тренінгів за темами: „Конфлікти у бібліотеці: міжособистий аспект”, „Проектна діяльність та отримання грантів”, „Можливості Інтернет для повного і якісного задоволення інформаційних потреб сучасних користувачів”.
Своєрідною презентацією ініціатив молодих, творчих працівників бібліотек різних систем і відомств є щоквартальний цикл професійних зустрічей „Професійні діалоги”, де у творчих дискусіях народжуються нові, цікаві ідеї. У практиці роботи також такі форми підвищення кваліфікації: день творчої ініціативи „Я пропоную свій досвід”, „Естетичне та моральне виховання учнів у процесі проведення шкільних свят”, конкурси фахової майстерності „Бібліопані”, „Найкращий бібліотекар року”.
У  2005 році відбувся конкурс професійної майстерності „Бібліопані – 2005”. Ініціатором проведення цього свята стали міська централізована бібліотечна система та управління освіти міської ради. Учасниці конкурсу – кращі бібліотекарі  міських та шкільних бібліотек. Проходив конкурс в актовому залі Центральної дитячої бібліотеки ім. Ю. Гагаріна. Всі учасниці мали можливість проявити себе в конкурсах: „Привітання”, „Відгадай запит”, „Найрозумніший”, „Реклама” та „Модельєри”.
На День працівників культури та аматорів народного мистецтва відбувся шоу-конкурс „Міс культура 2006”. Організатори – управління культури міської ради та міський центр культури і дозвілля. Конкурсантки – кращі працівники закладів культури, у т.ч., і бібліотекарі. Всі учасниці показали високу ерудицію, винахідливість, вміння знаходити нестандартні рішення в складних ситуаціях, кмітливість, свої таланти в конкурсах: „Візитна картка”, „Шоу-вумен”, „Сюрприз”.
Актуальним сьогодні є використання комп’ютерних технологій у бібліотечній діяльності. Дитячий Інтернет-центр ЦДБ ім. Ю. Гагаріна є однією з баз проведення навчання бібліотекарів „Навігація в Інтернет: шляхи професійного вдосконалення”. Сьогодні всі бібліотечні працівники міських бібліотек та 60% бібліотекарів ЗОШ мають навики  роботи з Інтернет-ресурсами. Планується навчання групи працівників методичного кабінету управління освіти міської ради. Крім того, у режимі роботи Інтернет-центрів, щотижня, надається 2 години для самоосвіти працівникам  бібліотек різних систем і відомств.   
ЦДБ ім. Ю.Гагаріна бере активну участь у розробці цільових комплексних програм, спільно з бібліотеками учбових закладів міста. У 2006 році була розроблена  цільова комплексна програма „Дай руку, підліток”. Мета – створення умов для самореалізації, розширення кола спілкування дітей з особливими потребами.
Передбачається також, для підвищення кваліфікації всіх категорій бібліотекарів, створити „Факультет самоосвіти”, який буде працювати за двома напрямами: „Професійна адаптація” — для тих, хто не має фахової освіти і стаж роботи до 1 року, та „Професійний зліт” —сприяння самоосвіті інших категорій бібліотечних працівників. До тематики занять будуть включатися ділові ігри, цикли годин самоаналізу, тренінги тощо.
Заслуговує на увагу  робота фахівців Петрівської РДБ, які проводять спільні семінари-практикуми працівників культури та освіти (два щорічно).  Базою їх проведення є як РДБ так і ЦРБ. Їх тематика: „Робота з дітьми та юнацтвом: проблеми, пошук, досвід”, „Довідково-бібліографічне обслуговування в умовах впровадження новітніх  технологій”, „Екологія і наш край”, „Роль і місце бібліотеки в організації змістовного дозвілля дітей та молоді”. Так, учасники семінару „Робота з дітьми та юнацтвом: проблеми, пошук, досвід” отримали консультацію, обмінялися досвідом роботи, взяли участь у творчій дискусії „Як підвищити рівень та авторитет бібліотеки, що працює з дітьми та молоддю”; прослухали виступи директора ЦДЮТ „Форми і методи роботи ЦДЮТ з виховання в позаурочний час”, бібліотекаря Новостародубівської ЗОШ „Шкільна бібліотека: нові часи, проблеми, можливості”; стали учасниками масового заходу – свята ввічливих малят „Посвячення в юні леді та джентельмени”. На семінарі „Довідково-бібліографічне обслуговування в умовах впровадження новітніх  технологій” учасники мали змогу познайомитися з інформаційно-правовою системою „Інфодиск: Законодавство України”, програмним комплексом ІРБІС, взяли участь у засіданні за круглим столом „Ефективне використання інформаційного потенціалу бібліотек”, практичних заняттях „Пошук інформації в мережі Інтернет”. Традицією стало проведення спільних семінарів працівників культури і освіти фахівцями Компаніївської РДБ на базі сільських ЗОШ. Зокрема, на базі Мар’ївської ЗОШ відбувся семінар на тему: „Бібліотека і патріотичне виховання школярів”.
Фахівці Олександрівської РДБ проводять семінари для бібліотекарів шкіл; виступають з консультаціями на їх заходах: „Виховання бібліотечно-бібліографічної та інформаційної грамотності школярів”, „Роль книги у формуванні морально-етичних якостей юного читача” тощо.
Районні бібліотеки Гайворонської РЦБС, на базі Солгутівської філії, провели творчо-дослідницьку лабораторію, до участі у якій були залучені шкільні бібліотекарі: „Сільська бібліотека, історія, традиції, динаміка змін та чинники розвитку”. Завідуюча книгозбірні провела презентацію стенду, присвяченого історії бібліотеки;  поділилася досвідом роботи з користувачами, залучення альтернативних джерел поповнення бібліотечних фондів. Бібліотекар ЗОШ доповнила розповідь повідомленням: „Шкільна бібліотека та сільська: грані співпраці”. Учасники навчання мали змогу поспілкуватися на круглому столі з питання: „Сільські бібліотеки, проблеми і недоліки та шляхи їх вирішення”, здійснили екскурсію до краєзнавчого музею.
Діють міжвідомчі ради, до складу яких входять керівники Р/М/ДБ. На засіданнях розглядаються актуальні проблеми бібліотечної галузі: про координацію передплати періодичних видань, роботу бібліотек всіх систем і відомств по організації дозвілля користувачів, з різних напрямків бібліотечної роботи. Так, на базі Олександрійської міської ЦБС діє міжвідомча бібліотечна рада, яку очолює начальник управління культури міськвиконкому. До її складу увійшли головні спеціалісти МЦБС, у т.ч.,  заступник директора по роботі з дітьми. Засідання ради присвячувалися питанням: „Бібліотека як середовище розвитку і впливу на читацькі уподобання дітей”, „Бібліотечне обслуговування  міста Олександрія. Формування іміджу бібліотеки”. Спільно з освітніми закладами проводиться  робота з виявлення та створення зведеного каталогу періодичних видань, методичне забезпечення якого здійснюють ЦМБ та ЦДБ.
Як бачимо, сучасна  система підвищення кваліфікації звільнилася від багатьох догм. Відбулися певні зміни у змісті, формах і методах. Методична робота сьогодні – це комуляція і ретрансляція кращого досвіду роботи; розробка і впровадження інноваційних процесів; організація безперервної освіти бібліотечних кадрів. Сподіваємося, що досвід роботи колег, висвітлений у дайджесті, стане у нагоді методичним центрам  при організації навчання, перепідготовки і підвищення кваліфікації, оновлення професійних знань працівників бібліотек. 

Скачати у форматі doc