Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

 

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

Елемент успіху в роботі сільської бібліотеки:
з досвіду роботи бібліотек Кіровоградщини

Ніна Расторгуєва,
завідуюча відділом

   Сільська бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого села. Вона є територією духовності знань, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля. Сільська бібліотека не може похвалитися сьогодні великим набором послуг для своїх користувачів. Але багато що вона може зробити. Все залежить від особистості фахівця, його бажання працювати творчо, змінити роботу бібліотеки на краще; долучити до цього процесу владу, спонсорів, читачів бібліотеки та мешканців села. Підтверджують це своєю роботою і фахівці книгозбірень області.
   Про найцікавіші напрацюваннями сільських бібліотекарів з користувачами дітьми відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу ОДБ ім. А.П. Гайдара підготував дайджест „Елемент успіху в роботі сільської бібліотеки”. У його створенні використані матеріали, надіслані керівниками РДБ, ЦРБ усіх районів області, які містять розповідь про форми роботи, що застосовуються у різних напрямах діяльності, зокрема, у таких як:

  1. збереження і збагачення інформації про край, його історико-культурну спадщину, національні та місцеві звичаї та традиції;
  2. формування екологічної свідомості користувачів;
  3. виховання любові до книги і читання;
  4. виявлення, підтримка і розвиток творчих здібностей підростаючого покоління;

          співпраця з соціальними партнерами.

   Збереження і збагачення інформації про край,
 його історико-культурну спадщину,
 національні і місцеві звичаї та традиції

   Широкого розвитку набуло бібліотечне краєзнавство, що пояснюється зростанням інтересу людей до власного коріння, до своєї культури і культури інших народів, які проживають на Україні. А також це пов’язано з посиленням уваги шкіл до краєзнавчих аспектів у вивченні окремих предметів шкільної програми.
   Багатий краєзнавчий матеріал зібрано в Осичківській сільській бібліотеці Вільшанської районної ЦБС. У цьому – заслуга завідувачки бібліотекою Криворучко Галини Сергіївни. Спілкуючись з жителями, слухаючи розповіді старшого покоління про події, що відбувалися в селі наприкінці 19-го, на початку 20-го століть, виникла ідея створення краєзнавчої кімнати при бібліотеці, щоб минуле не пішло у безвість, щоб молоде покоління знало свій край. Серед експонатів можна побачити документи про історію поселення, предмети побуту, скульптури сільського умільця В. Сокуренка, вишиті  рушники.  Зберігаються  і матеріали про видатних краян, національних героїв, старійшин села, ветеранів війни і праці, односельчан, які відбудовували з руїн свою маленьку Батьківщину, і тих, хто зараз робить вклад у її збагачення і розвиток. Представлені тут фотознімки майже кожної родини, а рідкісні фото, з якими господарі не побажали розлучатись, зняті на ксерокс. Після проведення систематизації світлин, оформлені папки: „Дитинство села”, „Шкільні роки”, „Велика Вітчизняна війна. Ветерани Великої Вітчизняної війни”, „Цікаві події. Цікаві люди”, „Жіноцтво села”, „Родини” тощо. Інші фотоматеріали послужили основою для оформлення стендів: „Історія села жива”, „Колгоспне життя”, „Розбудова села”. Заслуговує на увагу створена Галиною Сергіївною папка, яка є своєрідною літературно-краєзнавчою фотоподорожжю „Екологічною стежиною – до пізнання”. У папку ввійшли фотографії місцевих краєвидів з віршованим супроводом, розміщеним поряд з фотознімком.
   Звичайно ж, ентузіазму бібліотекаря для здійснення роботи та втілення всіх задумів у життя замало. І тому не обійшлося без помічників – членів клубу „Краєзнавець”, що діє при бібліотеці. На основі зібраних ними матеріалів, які містять розповіді односельців про певну подію в їхньому житті чи села, оформлено папку „Спогади моїх земляків”. Спогади - це безцінний матеріал, що постійно використовується. Так, спогад О. Буртак називається „Малі Осички у 30-ті роки 20 століття”. Вона робила перепис жителів села у ті роки, схематично зобразила частину вулиці, яка існувала до 1933 року. Жителька І. Настачук розповіла про родину Галіцьких, чому одна із вулиць села названа на честь братів Галіцьких. Це допомогло учням у написанні твору „Вулиця, на якій ти живеш”.
   Краєзнавчий фонд бібліотеки розкривається на книжкових виставках: „Край на межі лісостепу і степу”, „Береже пам’ять село”, „Там земля мила, де мати родила”. Оформлена постійно діюча виставка народних умільців „У звичаях, традиціях народу, ти душу України пізнаєш”. Варто розповісти про книжкову виставку „Краса врятує світ, якщо світ врятує красу”. В її оформленні використаний краєзнавчий матеріал з папки „Світ захоплень”, зокрема, малюнки О. і В. Буртак, які люблять малювати квіти. Колориту додали вишиті рушники, серветки майстринь села, оздоблені різними квітами. Сюрпризом для присутніх стала виставка композицій з квітів „Все можна сказати мовою квітів”, які бібліотекарка виростила сама, і які супроводила оригінальними написами. Присутні мали змогу взяти участь у вікторині „Чи знаєш ти квіти?”.
Більшість масових заходів, які відбуваються у книгозбірні, присвячені краєзнавству чи містять інформацію про край. Щорічно для дітей проводиться Свято рідної мови „Не дай догоріти, підтримай вогонь рідної мови”, під час якого відбуваються конкурси на  кращого виконавця української поезії,
зустрічі з поетами-початківцями. На презентацію книги землячки Галини Вуйченко „Земле рідна моя” зійшлося майже все село. Тому і на полиці книга не затримується.
   Родзинками засідань клубу „Краєзнавець” стали „посиденьки” та вечорниці, різдвяні свята. На засіданнях дівчатка та хлопчики розписують писанки, вишивають, діляться секретами української та болгарської кухні. Цікавою є така форма роботи, як посиденьки зі старожилами села, фольклорні вечорниці з демонстрацієюнародних обрядів та виконанням пісень.
   Вже стало традицією проведення циклу заходів „Степова перлина України”. Мета їх – ознайомлення користувачів бібліотеки з символікою, історією, географією Кіровоградської області, та її видатними людьми. Форми роботи заходів, що входять до циклу, різноманітні: лекції, бесіди, огляди літератури, екскурсії, літературні вікторини тощо. Галина Сергіївна є одним із організаторів проведення Свята села. До Свята у бібліотеці оформлюється книжкова виставка „Перегортаючи сторінки історії села” з новими цікавими матеріалами.
   Заслуговує на увагу робота завідувачки Мощенської сільської філії Гайворонської районної ЦБС Сіденко Віри Леонідівни. У бібліотеці розгорнута книжкова виставка „Моє село”, експозиція вишивок. Бібліотекарка проводить краєзнавчі години „Мій рідний край – частина України”. Спільно з членами бібліотечного краєзнавчого клубу „Корифеї” вона організувала збір спогадів старожилів села про різні історичні періоди, пережите, зустрічі з цими людьми. Учасники клубу – помічники бібліотекаря у проведенні народознавчих вечорниць, свят. Готують і доповнюють заходи інсценівками (уривками) обрядових дійств до того чи іншого свята. Вони виступають не лише перед жителями села, а й беруть участь у районному конкурсі розмовного жанру.

***
Як ти тонко відчула українську культуру
І духовність народу, що став рідним тобі назавжди.
В твоїм серці живе неповторна карельська природа,
А душа полюбила золоті українські степи.

          
Це уривок з вірша-присвяти завідувачці бібліотеки села Троянки Голованіського району Чернійчук Тетяні Петрівні від читача. Народилася в Карелії, у 1974 році приїхала на Україну і 24 роки присвятила бібліотечній роботі. Вона доклала чимало зусиль для створення своєрідного музею в книгозбірні. Поряд з експонатами – стенди з творами про історію України, села, спогадами і листами земляків. Сільська бібліотека стала хранителькою трудів місцевого вчителя, краєзнавця Івана Володимировича Белінського. Бібліотечний архів налічує сорок томів   його  рукописних  документів.   Тетяна  Петрівна  разом  з
учнями та вчителями Троянської школи почали передруковувати їх, щоб матеріалами можна було користуватися широкому колу людей. Вона веде літописи: „Історія нашого села”, „Кращі трудівники Троянки”, „Звичаї, традиції Троянців”; оформила альбом фотографій місцевого художника П.П. Гопни „Таланти твої, рідна земле”.
   Традиційними стали краєзнавчі четверги у бібліотеці. Щотижня збираються хлопчики й дівчатка, щоб разом зі своїм наставником вивчати історію краю, його звичаї та обряди, мандрувати у світ прекрасного. До участі в них долучаються ветерани війни, воїни-інтернаціоналісти, односельчани, які ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС, жителі села, що пережили страшні 1932-33 роки, майстрині-вишивальниці, талановиті люди. На одне із засідань завітав письменник-земляк В.М. Гаранін. Володимир Михайлович поділився спогадами про дитинство, роки навчання в Троянській школі, читав свої твори. Діти, у свою чергу, декламували улюблені ними вірші та байки письменника. Бібліотекарка познайомила присутніх з книгами, а їх більше десяти, які автор подарував бібліотеці.
   Влітку, разом з Тетяною Петрівною, краєзнавчі четверги проводив Дмитро Карпюк. Дмитро закінчив Кіровоградський педагогічний університет по спеціальності художник-дизайнер, працює в Києві, на підприємстві по виготовленню сувенірів. Неодноразово бібліотекарка організовувала виставки його робіт: картин, вишивок, виробів з пластиліну, писанок. Запам’яталася усім виставка картин майстра „Краєвиди рідного села”. Зі своїми маленькими односельцями він ділився навиками малювання, виготовлення пластилінових виробів.
   У іншому ракурсі працює бібліотекарка дитячого відділу Богданівської сільської бібліотеки Знам’янського району Гоменюк Тетяна Василівна. Велике значення вона приділяє ознайомленню юних читачів з різними видами українського народного мистецтва. Тетяна Василівна започаткувала проведення циклу уроків народного мистецтва. З розповіді бібліотекаря, під час уроку „Хата, як витвір мистецтва”, діти дізналися про предмети домашнього побуту, як різновид народного мистецтва. А зібрані в філії хатні речі, репродукції картин, слугували ілюстративним матеріалом оповіді.
   Кожного року, до Великодня, проводиться урок народознавства „Писанкарство, як вид мистецтва”. Діти дізнаються про історію, символіку, техніку розпису, звичаї та обряди, пов’язані з цим святом; з легендами, віршами; переглядають ілюстрації, фото писанок, а також, малюють свої писанки, використовуючи стародавню символіку та власну фантазію. Кращі малюнки демонструються на виставці „Яєчко до Христова Дня”.
   Декілька заходів циклу присвячені мистецтву української вишивки та творчості майстринь-вишивальниць, зокрема, „Скарби бабусиної скрині”, „Душа моя сонцем намріяна” і „Таланти Богданівки”. Діти знайомилися з особливостями мистецького бачення художниць; брали участь в огляді робіт та обговоренні сюжетів, зображених на вишивках; ділилися враженнями від побаченого. Участь у таких заходах дає змогу юним читачам зробити перші кроки назустріч розкриттю своїх творчих можливостей.
   Чималий досвід роботи мають сільські бібліотеки Кіровоградського району. Дитячий відділ Аджамської сільської бібліотеки № 2 тісно співпрацює з сільською радою і школою. При бібліотеці створено народознавчий куточок, де представлені предмети побуту, одягу тощо. Масові заходи для різних категорій користувачів бібліотекарка дитячого відділу Ярошенко Лідія Григорівна проводе разом з працівником бібліотекита вчителями української мови і літератури школи. Зокрема, уроки народознавства „Рушники, рушники, то моєї бабусі роки”, „Як хліб на стіл прийшов”, свято української пісні „Криниця вічної краси”, „Село, село, краса моя і сила” (уявна історична подорож вулицями села), презентація книги Леоніда Куценка „Стежками хутора Надія” тощо. Свою розповідь доповнює демонстрацією експонатів народознавчого куточку.
   Грузьківська сільська бібліотека, де завідувачкою працює Бондаренко Валентина Василівна, є центром роботи з етнічним населенням – молдованами. При бібліотеці діє історико-етнографічний музей села, де представлено стенди з експонатами від часів його заснування і до наших днів; традиційні вироби побуту молдавського населення, серед яких чинне місце займають вишиті рушники. Бібліотекаркою підготовлено і видано збірку, присвячену вишивальниці молдавських орнаментів Марії Ботез. Юні користувачі разом з бібліотекарем продовжують збирати фото та друковані матеріали про рідне село, а також вироби народних умільців для музею.
   Тісна співпраця єднає бібліотеку з головою районної ради ветеранів Ю.С. Єпур. У книгозбірні проводяться зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни. Ветеран війни Радул Микола Петрович пише вірші-спогади про війну і з задоволенням їх читає на зустрічах з юними читачами. Микола Петрович подарував бібліотеці рукописи своїх творів. Вони послужили основою створення буклету „Вірші колишнього воїна”.
   Користувачі Мар’ївської сільської бібліотеки Компаніївської районної ЦБС багато дізнаються про край, відвідуючи клуби за інтересами, які організувала завідувачка філією Живіцька Надія Дмитрівна. Молодші школярі, дошкільнята залюбки зустрічаються в клубі „Журавлик”, де у грі знайомляться з історією краю, місцевими звичаями, обрядами. Для старшокласників, які глибоко цікавляться краєзнавчою тематикою,  створено  клуб  „Первоцвіт”. Учасники його ведуть пошук матеріалів про життя краю у різні часи, видатних його людей. Окремі засідання клубу проводяться в ігровій формі, бо люблять діти позмагатися на краще знання історії краю: брейн-ринг „Ми знаємо все про край, де ми живемо”, турнір краєзнавців „Історії забуті сторінки” тощо. Популяризації знань про край сприяють різноманітні масові заходи, до яких діти готуються, знайомлячись з матеріалами етнографічного куточку, документним фондом бібліотеки. Надія Дмитрівна широко застосовує таку форму роботи, як „мандрівка у часі”, наприклад: книгомандри „Стежки, протоптані дідами”, краєзнавча гра „Часоліт”, літературні подорожі „Мандрівка старожитнім селом”, „Моє коріння й джерело моє – в звичаях”, виставка-хронопис „Літописи і літописці нашого краю”. Цікавою була подорож „Стежками степової Мар’ївки”, учасники якої побували на зупинках „Перлина села”, „Вулички старовинного села”, „Багатоликий світ природи”, „Землі батьківській – гімн мистецький”, „Вклонімось хлібу, він святий”.
Неординарно підходить до популяризації знань про історію рідного краю, його традицій, культурних цінностей завідувачка Верблюзької філії № 2 Новгородківської районної ЦБС Воловик Галина Макарівна. Вона вважає, що пошукова робота дітей пробуджує у них не тільки любов, а й гордість за свій край, спонукає до читання краєзнавчої літератури.Прикладом може служити проведений в бібліотеці День краєзнавства „У степах моє рідне село”. Читачам було дано завдання відвідати старожилів села і відтворити історію Верблюжки за допомогою зібраних спогадів, фотографій з сімейного альбому, а на сторінках періодичних видань знайти матеріали про видатних, талановитих земляків. У ході заходу діти зустрічалися з багатьма цікавими людьми, зокрема, з В.З. Рябоволом, художником-земляком, який провів для них урок професійного малювання, чим викликав неабияке захоплення.
   „Оберіг” – народознавчий гурток Йосипівської сільської бібліотеки Новомиргородського району (завідувачка Дорошенко Тетяна Віталіївна). Завдання гуртка – не лише популяризація краєзнавчої та народознавчої літератури, а й виховання підростаючого покоління на кращих прикладах історичного минулого та сьогодення рідного краю. Велике значення Тетяна Віталіївна надає формуванню краєзнавчого фонду бібліотеки. Доповненням до нього є матеріали, зібрані під час пошукової роботи членами гуртка. За період існування „Оберіга”, його учасниками записані спогади очевидців про події Великої Вітчизняної війни, голодомору, відшукано багато фактів про історію краю. Так, під час збору розповідей старожилів села про родоводи кожної сім’ї, було знайдено матеріал про видатного бібліографа, літературознавця, шевченкознавця Федора Кузьмича Сарану, уродженця Йосипівки, автора „Шевченківського словника” та його рукопис історії села.
   Зусиллями бібліотекаря і дітей одна із кімнат бібліотеки стилізована під українську світлицю, де зібрано вишиті скатертини, рушники, одяг, предмети побуту. Саме тут, проводяться різноманітні масові заходи циклу „Вивчаємо звичаї, традиції, обряди українського народу”. До кожного з них члени гуртка готують театралізоване костюмоване дійство. Надовго присутнім запам’яталися свята „Барвінок – квітка весілля”, „Український вінок”; народознавчі години „І на тім рушникові”, „Українська народна вишивка”, „Кутя – священний символ українців” .
    Завідувачка Помічнянської сільської бібліотеки Новоукраїнського району Омельченко Діна Леонідівна приділяє увагу вихованню підростаючого покоління на кращих традиціях сім’ї, свого роду, села, краю, країни. У бібліотеці оформлено народознавчий куточок, де розміщені родинні реліквії односельчан, рушники, серветки. Є тут і макет давньої української хати. Поряд розташована книжкова виставка „Повертаємо людям родовід”, на якій представлена література з історії культури, побуту українського народу, його звичаїв і традицій, народні думи, пісні, легенди.
   Масові заходи бібліотекарка проводить за підтримки сільської ради, школи, будинку культури. Так, у бібліотеці відбулося родинне свято „Без сім’ї і свого роду – немає нації”, за участю шести родин. Представники сімей змагалися у номінаціях: „Наш родовід”, „Умілі руки”, „Домашній театр”, „Національні страви”. Всі члени родин були відзначені призами, кошти на які виділила сільська рада.
   Не обійшлося без спонсорства з боку сільської ради і проведення літературно-музичного свята „Через поле, через край, їде до нас Миколай” для дітей з багатодітних сімей, сиріт та які мають фізичні вади. Присутні читали вірші, співали пісень, брали участь у різних іграх і вікторинах. Насамкінець, отримали дарунки від Святого Миколая. Серед вдалих публічних заходів, проведених спільно з сільським будинком культури свята: Івана Купала, Андріївські вечорниці, „Посиденьки-вороженьки” (свято Меланки), „Пісенний світ: колядки і щедрівки”, „Проводи зими”, „Зустріч весни”, пісні „Криниця вічної краси” тощо.

   Формування  екологічної  свідомості  користувачів

    Сьогодні екознання та екокультура мають бути невід’ємною частиною всебічно розвиненої людини. Тому, одним із пріоритетних напрямів роботи бібліотек з користувачами дітьми є популяризація екологічних знань.
   У Роздольській сільській бібліотеці філії Компаніївської районної ЦБС питання екологічного виховання підростаючого покоління займає одне з ведучих місць. Завідувачкою філією Єсипенко Нілою Андріївною зібрано різноманітний друкований матеріал, присвячений цій темі. У систематичній картотеці статей введено рубрику „Екологія в датах та подіях”. Створено тематичні картотеки: „Екологічний календар”, „Великі – про природу” (висловлювання видатних особистостей про охорону довкілля), „Все з екології та про екологію”. Діє куточок екологічної культури „Кинемо природі рятувальне коло”, де діти отримують цікаву та корисну інформацію. Експозицію куточка вдало доповнюють тематичні полиці „На екологічній стежці” та „Загадковий світ тварин”. Користувачі беруть участь у підготовці і проведенні різноманітних заходів, що сприяє збагаченню їх знань про природу в цілому і свого району зокрема. Це: еко-шок „Озирнись! Зупинись!  Поміркуй!”, екологічна гра „У царстві Флори і Фауни”, екологічний турнір „Знай, люби, бережи”, інформіна „Царство зелене усім нам відоме – зовсім воно недалеко від дому”, конкурси: екологічного плакату „Не завдавай шкоди природі”, малюнків „Квіти – очі Землі”, „Яка краса у нас навколо”, літературні „Еко-журналіст” тощо.
   До Дня птахіву бібліотеці влаштували свято, на якому учасники змагалися у різноманітних конкурсах та вікторинах. Під час літературної години „Природа, талановито перелита в слово” присутні ознайомились із творами, присвяченими природі краю; персональною виставкою М.Є. Горової „Обереги любові”, на якій були представлені вироби, зроблені з насіння, квасолі, листя та квітів. Здивували дітей барви і різноманітність композицій та ще й той факт, що дякуючи талановитим рукам і натхненню, всі використані матеріали здобули у композиціях „друге життя”. Зацікавили дітей і заходи, присвячені збереженню річок та водойм своєї місцевості: рольова гра „Блакитний патруль”, День захисту довкілля „Допоможемо мешканцям наших водойм!”, літературна експедиція „Природа нам сигналить SOS”. А учасники екологічної мандрівки „Вода найчистіша у рідному краї, де батько й мати живуть” разом з бібліотекарем вирушили до ставу із цікавим екологічним завданням – допомогти в його очищенні. По завершенню роботи присутні змагалися у плаванні на човні.
   У Добронадіївській бібліотеці – філії Олександрійської районної ЦБС вже декілька років діє „Екологічний центр”. Завдання Центру – виховання у підростаючого покоління любові та бережного ставлення до природи. В цій діяльності бібліотекарка Якимчук Людмила Іванівна об’єднує свої зусилля з природоохоронними органами, місцевою владою, громадськістю села. Для користувачів проводяться різноманітні масові заходи, зокрема, екологічні ігри, конкурси „Природа очима дітей”, Дні екології „Планета в небезпеці” та багато інших. На початку весни відбулася презентація фотовиставки „Наші улюбленці”, де діти сфотографовані   разом  з улюбленими  тваринами.   Кожне  фото супроводжувала вдало підібрана назва.
   Важливе місце у розвитку екологічного світогляду юних займають екскурсії на природу, які стали традиційними. Так, влітку бібліотечний працівник провела пішохідну мандрівку „Дивосвіт рідної природи Добронадіївки”. Хлопчики і дівчатка вчилися розпізнавати рослини, спостерігали за різними птахами та тваринами. Насамкінець, усі учасники заходу відобразили свої враження, від почутого та побаченого, на папері. Ці малюнки представлені в галереї творчих робіт „Перші кроки”  „Екологічного центру”.
    Микільська філія Світловодської районної ЦБС, де завідувачка Челнакова Ольга Іванівна, працює за цільовою комплексною програмою еколого-валеологічної тематики і розрахована на поетапну роботу з користувачами дітьми у розкритті цієї теми. Програма „Людина, будь людиною” була розрахована на роботу з користувачами дітьми у 2000-2006 роках. У 2007 році створена нова програма „Наша планета – наше здоров’я, думай глобально, дій локально”, де основна увага приділена популяризації краєзнавчо-екологічної літератури. У рамках ЦКП проводяться різноманітні за формою масові заходи:  екологічний конкурс „Любити природу – означає любити свою Батьківщину”, урок екології „Світ навколо нас”, конкурс творів та малюнків „Майбутнє лісу у твоїх руках”. Найкращі роботи конкурсу представлені і на відповідному заході районного рівня.

Виховання любові до книги і читання

   Працівник дитячого відділу Піщанобрідської сільської бібліотеки Добровеличківського району Бращенко Людмила Василівна завжди намагається зробити так, щоб бібліотека стала місцем, де кожна дитина не просто одержує книгу, а й долучається до духовності. Особлива увага приділяється дітям з: багатодітних сімей та сиротам, фізичними вадами. А для дітей загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату, що діє на території села, це не просто бібліотека, а рідний дім. І хоч працівник бібліотеки не може задовольнити їхні матеріальні потреби, проте вчасна моральна підтримка, або просто добре слово допомагають їм забути життєві негаразди і відчути себе потрібними. Діти обслуговуються позачергово, на пільгових умовах; їм надається право більш тривалого користування взятими документами. Учні школи-інтернат є активними читачами бібліотеки, їх долучають до проведення різноманітних заходів: різдвяних свят, уроків екології, годин спілкування „Подорож у країну доброти” та цікавих повідомлень „Духовне здоров’я” тощо. Інша категорія користувачів – діти з обмеженими фізичними можливостями. Традицією стало відзначення  Дня інвалідів. Цього дня в бібліотеку запрошуються діти-інваліди  з  батьками.  Для  них  проводять цікаві вікторини.
   Діти розповідають вірші, співають пісні. Спонсором цього й усіх інших заходів є сільська рада і підприємці села.
   Філії Онуфріївської районної ЦБС працюють за цільовою комплексною програмою „Творець людських душ”, у т. ч., і дитячий відділ Павлиської № 1 філії. Одним із головних завдань, яке ставиться програмою – формування у дітей стійкої потреби в книзі, читанні. А читання, як відомо, починається з казки. Бібліотекарка відділу Коваленко Світлана Михайлівна намагається через казки В. О. Сухомлинського привити маленьким читачам любов до Батьківщини, рідного краю, родини, природи. Для розширення дитячого мислення і фантазії читачам пропонується: екскурсія в казку „Як живуть герої казок?”, брейн-ринг „До нас у гості завітала казка”, гра-вікторина „Казкова мозаїка”, подорож сторінками книги В.О.Сухомлинського „Казки школи під голубим небом”, гра-вікторина „Ми з казок Сухомлинського”.
Користувачі дитячого відділу не лише читають казки, а й „живуть” в образі казкових героїв за ширмою лялькового театру, відновленню якого працівник бібліотеки та члени клубу за інтересами „Казкарята” доклали багато зусиль: відновили деякі іграшки, пошили нові. За допомогою дорослих зробили ширму. Першою виставою клубу була українська народна казка „Колобок”, а потім „Рукавичка”, „Колосок”, „Гостинна хатка”, „Пиріг із трішки” тощо. Діти із задоволенням читають і обговорюють казки, самі пробують їх писати. Цікавою була мандрівка   за   „Збіркою   казок   учнів   Павлиської   ЗОШ   №  1
ім. В.О.Сухомлинського”. Під враженням від почутого маленькі користувачі, разом з бібліотекарем, виготовили казкові композиції про рідне селище та його краєвиди.

Виявлення, підтримка і розвиток творчих здібностей
підростаючого покоління.

   Кожна дитина має талант та закладені природою здібності, і, щоб розвинути цей людський потенціал, необхідно створити сприятливі умови для його прояву і зростання. Чималу роль у цьому відіграють об’єднання за інтересами, створені при бібліотеках.
У користувачів Суходільської сільської бібліотеки Долинського району популярністю користується клуб ,,Хом’ячок-запитайличок”, який організувала Тертиця Інна Миколаївна, завідувачка книгозбірні. Він об’єднує дітей різного віку, які бажають спілкуватися, розширювати коло своїх знань, змістовно проводити вільний час.
   Теми засідань клубу визначають його учасники. Викликали інтерес у дітей проведені конкурси: ,,Як не знаєш – розпитаєш, коли мудрий – відгадаєш”, розважальне гумористичне шоу, година   творчості   ,,Калейдоскоп  чудових  ремесел”,  зоологічні цікавинки ,,Кудлаті здоровані”, природохвилинка ,,Бананові таємниці”, розумова розминка ,,Відгадай”. Члени клубу цікавляться історією рідного села, давніми звичаями і традиціями, які побутували у родинах. З цією метою бібліотекарка для „запитайликів” організувала зустрічі зі старожилами села, провела Свята родин, участь у яких взяли і родини членів клубу. На засіданнях діти представляють свої перші проби пера, театрали – інсценівки творів. Вони - учасники різноманітних концертів, конкурсів.
   Діти села Петрокорбівка Новгородківського району свій вільний час проводять саме в бібліотеці, де їх привітно зустрічає завідувачка філією Мігович Вікторія Вікторівна. Тут вони можуть взяти участь у різноманітних конкурсах по виготовленню саморобок із паперу, і, особливо, з природного матеріалу „Відкрий у собі талант”, „Я хочу вам розповісти”. Матеріалами для саморобок є пластилін, фарби, олівці, живі та сухі квіти, листя, жолуді, каштани. По закінченню виготовлення виробу діти доповнюють його віршем або піснею. Їхні роботи прикрашають зали не лише сільської бібліотеки, а й районної бібліотеки для дітей. Також бібліотекарка залучає користувачів дітей до пошукової діяльності серед старожилів села по збиранню пісень, які притаманні даній місцевості. Запрошують на свої заходи бабусь і разом співають, танцюють, читають гумор.
   Працівник дитячого відділу Підвисоцької бібліотеки – філії Новоархангельської районної ЦБС Сатанівська Олена Євгеніївна основним у своїй діяльності вважає залучення дитини до читання, виховання любові до книги. Вперше завітавши до бібліотеки, діти поринають в безмежний світ книги, знайомляться з яскраво оформленими виставками. Люблять малюки, зібравшись у бібліотеці, почитати вголос улюблену казку, а потім, ставши на хвилинку Вовчиком, Зайчиком чи Лисичкою, інсценізувати її, погратися в ігри „Метелики”, „Відкрий вулика”, „Уяви себе…” тощо.
   Читачам середнього та старшого шкільного віку цікаво відвідувати бібліотеку, тому що тут можна взяти почитати не лише хорошу книгу. Олена Євгеніївна завжди поцікавиться успіхами у навчанні, захопленнями своїх читачів. Діти з задоволенням відгукуються на пропозицію взяти участь у конкурсах: малюнків, на кращий вірш, казку, оповідання. У бібліотеці постійно експонуються дитячі роботи на виставках -вернісажі „Наші руки не знають спокою”, малюнків „Моє село – часточка моєї Батьківщини”, Умілі руки”, де представлені вироби з гіпсу, пластиліну, глини; вишивки, аплікації, м’які іграшки. Упорядкована збірка „Джерельце”, в якій зібрані твори дітей молодшого шкільного віку. Папка „Творчість юних” містить у собі вірші, акровірші, оповідання, етюди, написані читачами середнього та старшого шкільного віку. У бібліотеці створено банк даних  обдарованих  дітей,  налагоджено творчу співпрацю з
   Будинком дитячої та юнацької творчості, сільською школою та дитячим садком.
   Дитячий клуб за інтересами „Домовичок” працює при Любомирській сільській бібліотеці Олександрівського району з листопада 2005 року. Створений він на прохання батьків бібліотекаркою Хлівіцькою Ларисою Віталіївною. Мета клубу – розвивати у дітей різної вікової категорії творче мислення, уяву, фантазію; дати можливість кожній дитині відкрити для себе світ, який її цікавить і в якому вона реалізує свої творчі здібності. Самі діти вибрали назву клубу – „Домовичок”. У клубі дві групи: молодші – від 5 до 10 років, старші – від 10 до 14 років. Молодші люблять творити дива з пластиліну, тіста, глини, паперу. Діти старшої групи роблять справжні шедеври: чарівні картини з ниток, вироби з бісеру, м’які іграшки. Опанували члени клубу і складний стиль квілінгу (картинки з паперу). Дитячі вироби неодноразово експонувалися на: „Виставці народних майстрів Олександрівщини”, виставці-конкурсі дитячого малюнку „Хай сонце і квіти всміхаються дітям” у районній бібліотеці для дітей, районному будинку культури на виставці робіт декоративно-вжиткового мистецтва майстрів району, за що були відзначені грамотами і подарунками. У сільській бібліотеці постійно діє виставка дитячих виробів. Учасники клубу допомагають проводити масові заходи в сільській бібліотеці, клубі: родинні свята разом із батьками, вечори відпочинку для жителів села, свято першоквітневих жартів. Навесні, разом із членами клубу „Домовичок”, бібліотекарка провела акцію „Там де бере початок Тясмин”. Подорожуючи до початку витоку славетної річки, діти побували біля „Білої криниці”, почули легенду, яка переказується бабусями про неї, прибрали довкола. Лариса Віталіївна тісно співпрацює з педагогічним колективом сільської школи: вчителі допомагають у роботі клубу, проведенні заходів, акцій, виставок. Неодноразово про роботу „Домовичка” розповідалося на сторінках районної газети „Вперед”. За активну участь у культурному житті села дитячому бібліотечному клубові „Домовичок” та його керівнику спонсори подарували кольоровий телевізор і ДВД-програвач.
   Димитровська сільська бібліотека Устинівської районної ЦБСнамагається всебічно сприяти розкриттю творчих можливостей дітей, змістовно організувати їх дозвілля. Кожного року бібліотекарка Постригань Ірина Миколаївна до Дня села проводить конкурс творчих робіт „Вмілі та винахідливі”. Переможцем одного з конкурсів став Копотій Олександр. У бібліотеці організовано його персональну виставку творчих робіт з бісеру, тканини та солоного тіста.
   Юні читачі бібліотеки полюбляють разом читати дитячий журнал „Яблунька”, а особливо склеювати паперові іграшки, запропоновані  цим  виданням,  змагатися  на  шахових турнірах,
займатися у гуртку „Книжкова лікарня ”.
   Йосипівська філія № 8 Ульяновської районної ЦБСпрацює зацільовою комплексною програмою „Обдарованість”, розробленою бібліотекаркою Лобастовою Іриною Іванівною. Мета ЦКП – виявляти і допомагати дітям розвивати інтелектуальні та творчі здібності. Програмою передбачено створення інформаційного банку даних юних дарувань; проведення різноманітних виставок, презентацій їх робіт; сприяння участі цих дітей у районних творчих конкурсах тощо. Нестандартно Ірина Іванівна підійшла до створення інформаційного банку даних „Творчо обдаровані діти та молодь”. Він побудований в електронному форматі, містить короткі біографічні дані про дітей та їхню творчість; як захоплення, у декого, стало поштовхом до обрання майбутньої професії. Текстовий матеріал доповнюють світлини самих дітей та окремих їх робіт. Тут можна дізнатися про творчість сестер Марійки і Анни Бурлак. Вони володіють різною технікою малювання, грають на музичних інструментах, люблять співати і танцювати, а також захоплюються вишиванням, ліпленням з пластиліну та пап’є-маше, витинанками та аплікацією, виготовленням м’яких іграшок. Їх малюнки часто експонувалися на шкільних, районних та обласних виставках образотворчого мистецтва, займали призові місця. Розповідається про Наталію Герд, улюбленим заняттям якої є вишивання і виготовлення м’яких іграшок; членів гуртка „Чудо лобзик” та їх керівника М.Ф. Шутко, вчителя праці. Педагог не лише навчає хлопчиків художньої обробки деревини, знайомить з історією виникнення цього виду робіт, різних способів випилювання, а й допомагає, таким чином, цікаво провести години дозвілля. Вироби гуртківців неодноразово демонструвалися на виставках в Кіровоградському обласному центрі дитячої творчості. Насамкінець, представлені спроби пера Олі Бурдейни.

Досвід співпраці з соціальними партнерами
у проведенні масових заходів

   Бібліотеки постійно підтверджують суспільну необхідність та підвищують ефективність своєї діяльності. Майже кожна сільська бібліотека має досвід співпраці з соціальними партнерами у проведенні заходів, їх спонсорської підтримки. Перспективний напрям роботи – програмна діяльність, тобто робота за цільовими комплексними програмами. Прикладом може служити робота Веселівської та Кіровської сільських бібліотек Бобринецького району. В Кіровській сільській бібліотеці (бібліотекарка Петренко Любов Іванівна) діє цільова комплексна програма „Моя сім’я, мій рід, моя Батьківщина”. Низка заходів, в рамках програми: ранок „Славимо  Великдень”,   родинне   свято   „Сорочка  біла,  вишита піснями”, гра-подорож „Будьмо здорові”, урок гарної поведінки „Гість - радість в домі” та інші, були підтримані спонсорами, які виділили кошти на придбання призів –  книг, іграшок тощо.
   У Веселівській бібліотеці (бібліотекарка Малафей Оксана Олександрівна) стало традицією проводити святкові програми „У моєму селі – моя доля”, під час яких вшановують знатних людей – вчителів, медичних працівників, хліборобів та інших. Одне із  таких свят присвячене керівникам дитячого читання „Вчимося читати разом”.
   Робота молодих фахівців не пройшла повз увагу сільської громади. У передплаті періодичних видань Веселівській сільській бібліотеці збільшено бюджетне фінансування, а Кіровська – отримує спонсорську підтримку; працівники переведені, відповідно, на ставку і 0,75 ставки.
   Проведення великих публічних заходів характерне і в роботі бібліотек Маловисківського району. Користувачів Мануйлівської сільської бібліотеки завідувачка Шамка Людмила Петрівна запросила на „Зелені свята”. Присутні почули розповідь про історію виникнення свята, яка ілюструвалася обрядовими танцями і піснями у виконанні дитячого самодіяльного колективу. Також, переглянули інсценовану поему Л.Українки „Лісова пісня”.
   Бібліотека, разом зі школою, будинком культури, у своїй діяльності значну увагу приділяють висвітленню питань, які хвилюють підростаюче покоління. Так, вибору майбутньої професії було присвячено вечір-зустріч з людьми різних професій. Вечір запитань і відповідей „Не спішіть доньки в мами” відбувся за участю лікаря, правоохоронця, матерів, учителів. На тематичному вечорі для підлітків „Цього не можна допустити”, за участю місцевого фельдшера, дільничного інспектора, сільського голови, обговорювалися питання пияцтва, наркоманії. До обговорення долучилися односельці, яким ці звички зруйнували життя.
   Партнерами Смолінської селищної бібліотеки № 1, де працюють кваліфіковані спеціалісти Малашенко Наталія Миколаївна та Прудка Людмила Василівна, є школа, ДЮЦ, Територіальний центр. Завдяки спільним зусиллям проводиться велика масова робота. Усім надовго запам’ятався конкурс красунь школи „Панночка Весняночка”, у різних номінаціях якого змагалися учениці 6-7 класів. Подобаються користувачам різноманітні заходи ігрового характеру: дискусія „Батьківщина, що вона для мене значить?”, конкурс „Що я знаю про свій родовід”, театралізований Суд над цигаркою”, гра „Щасливий випадок”, КВК „Місяці року” тощо.
   Робота Деріївської філії Онуфріївської районної ЦБС (завідувачка філією Гладка Валентина Семенівна) базується на тісній співпраці з усіма закладами, що діють на території села: школою,   дитячим  садком,   будинком  культури,   інспектором
сільської ради по роботі з дітьми та молоддю. Хочеться зазначити, що жодна подія у селі, навіть найменший масовий захід, не залишається поза увагою сільського голови. Саме з головою села бібліотекарка радиться, дякуючи йому – отримує посильну допомогу. Традиційним у бібліотеці є Свято книги, яке проводиться у рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання. На одне із таких Свят бібліотекою разом зі школою, сільським будинком культури, народним ансамблем „Берегиня” підготовлено художньо-літературну програму за творами „Сорочинський ярмарок” та „Вій” М.В. Гоголя.
   Завдяки тісній співпраці цікаво проходять „Свято Андрія”, театралізовані дійства на Івана Купала та Різдво. З особливою ретельністю готуються свята для малечі дитячого садка „Веселка”. Надовго залишаться у їх пам’яті Свято осені, казки, яке доповнюється інсценізацією однієї з українських народних казок; родинне свято „Родина, родина – це вся Україна”, за участю батьків, бабусь, дідусів і, звичайно, свято Нового року. Малюки знають працівників культури і з нетерпінням чекають на черговий їх прихід.
   Влітку бібліотека стає своєрідним осередком задоволення інформаційно-інтелектуальних потреб користувачів, які відвідують літній оздоровчий табір. Для них також проводяться заходи ігрового та дискусійного характеру.
   Багато свят на рахунку Деріївської філії, і в цьому заслуга, на думку Валентини Семенівни, співпраця: „Легко працюється нам, бо ми разом завжди робимо добре діло – виховуємо дітей, формуємо Людину, і кожен, де б і ким він не працював, намагається віддати вихованню дітей найкращу часточку себе. А поціновувачами нашої роботи є односельчани, гості села, які завжди нам щиро дякують за роботу”.
Водянську сільську бібліотеку Петрівського району очолює Цупренко Світлана Василівна. Також вона займається громадською роботою – інспектор у справах неповнолітніх, обрядовий староста. Сама пише сценарії, щоразу урізноманітнює заходи, щоб життя односельчан було цікавішим. За ініціативи Світлани Василівни відродили Свято вулиці. Користувачі бібліотеки з задоволенням беруть участь у різноманітних масових заходах. Під час гри-конкурсу „Співучі птахи рідного краю” юні читайлики виступали в ролі птахів, що водяться на Кіровоградщині. Звучали розповіді, вірші, загадки про пернатих друзів, відтворювався їх спів. Відбувся конкурс годівниць, переможці якого отримали нагороди. Долучилися діти і до костюмованої подорожі „Тихо осінь ходить гаєм”. Осінні місяці розповідали про себе, демонстрували свої дари. Господиня Осінь переглянула вироби дітей з овочів та фруктів; провела ігри, конкурс на кращого читця віршів про осінь.
   До Дня матері відбулося родинне свято „Рушники у мами вишиті  шовками”,  де  вшановувалась  родина Кобилянських. Всі
діти, а їх п’ятеро, вишивають, вміють гарно підбирати на вишивках кольори. Кожен з дітей розповідав про свою роботу, дякував мамі за навчання. Господиня сім’ї зробила виставку виробів родини.
   Щороку велике масове дійство проводиться до Дня захисту дітей „Щоб сонце світило дітям, а діти всміхались йому”. На свято запрошуються всі жителі села. Діти змагаються у конкурсах „Закінчи казку”, „Вгадай літературного героя”, „Юний художник” (малюнки на асфальті) тощо. Увазі глядачів пропонуються інсценізації казок, ігри. 
   Старшокласницям запам’ятався конкурс красунь села. Кожна учасниця повинна була продемонструвати ерудицію, комунікабельність, знання етикету. Юні красуні, які здобули перемогу у різних номінаціях, окрім відповідного звання  отримали цінні подарунки від спонсорів.
   Спонсорами ж усіх великих свят виступають приватне сільськогосподарське підприємство „Водянське” та фермерське господарство „Роксолана”.  

   Таким чином, можна сказати, що кожна бібліотека визначає свій шлях задля утвердження в соціально-культурному просторі села, району.



Скачати у форматі doc