Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Події, новини Масові заходи Новини
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

Управління культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації

Обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара

    

Всеукраїнський тиждень

дитячої книги

  

О.Котова
провідний бібліотекар
відділу у справах розвитку
дитячих бібліотек і маркетингу

    Бібліотеки для дітей сьогодні  - це не тільки своєрідні інформаційні центри, а й центри розвитку інтелектуальних та творчих здібностей дітей і підлітків, центри спілкування, дозвілля та релаксації.

Бібліотекарі області, що працюють з дітьми, також прагнуть оновити зміст та форми спілкування з юними читачами, створити комфортне інформаційне середовище, яке  відповідало б різнобічним уподобанням (читання за шкільною програмою, читання „для душі”). І все це з однією  метою – залучити якомога більше дітей до книги, до проведення свого вільного часу  в бібліотеці. Багато в чому це стає можливим завдяки активній участі бібліотек у щорічному Всеукраїнському тижні дитячої книги.

    Під час Тижня дитячої книги, відкриваючи завісу раніше невідомого, вшановуючи пам’ять  письменників-ювілярів, повертаючись до улюблених книг, літературних творів, працівники бібліотек намагаються виховати у підростаючого покоління любов до читання,  зробити його духовною потребою юних на все життя.

    На виконання наказу управління культури і туризму обласної державної адміністрації від 21 лютого 2006 року № 103 „Про проведення в області Всеукраїнського тижня дитячої книги”  та з метою формування і розвитку інтересу дитини до читання української літератури, піднесення інформаційно-просвітницької ролі бібліотек у вихованні підростаючого покоління з 20 по 26 березня 2006 року у бібліотеках області  пройшли заходи присвячені Всеукраїнському тижню дитячої книги, про що до управління культури і туризму та обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара надійшли інформації з міст та районів області, крім Добровеличківського, Знам’янського, Новоархангельського, Світловодського, Онуфріївського районів.

    Урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячої книги в Кіровоградській області відбулося 20 березня в обласній бібліотеці для дітей ім. А.П.Гайдара. На свято „Під українським небокраєм книгу люблять і читають” були запрошені вихованці Кіровоградського будинку інтернативного типу для дітей дошкільного та шкільного віку з компенсуючими групами  „Барвінок” та учні гімназії ім. Т.Г.Шевченка.  Привітати  присутніх прийшли заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Олефірова Н.І. та  письменник-земляк, голова обласної організації Національної спілки письменників України Бондар В.В.. У святі взяли участь юні учасники  народного ансамблю естрадного танцю „Златоцвіт” (керівник Тиккоєва З.М.) та  телевізійної студії „Кураж” обласної державної телерадіокомпанії (керівник Крутоус В.В.). Під час заходу відбулось нагородження найкращих читачів обласної бібліотеки, діти переглянули театралізовану виставу „Розмова про бібліотеку”, прослухали гумореску „Кицька-читачка” та взяли участь в ерудит-лото „Сторінками улюблених казок”.

    Сім днів, з 20 по 26 березня, в обласній бібліотеці  панувало свято, яке   збирало прихильників книги – дітей різного віку та їхніх батьків, письменників, видавців, бібліотекарів, освітян.

В рамках тижня 21 березня відбувся День відкритих дверей у бібліотеці, до програми якого були включені перегляди новинок книг та журналів для дітей „Преса і книга для дітей – 2006”, презентація дитячого інформаційного куточка „Малюк опановує іноземну мову”, зустрічі з дитячим письменником А.Г.Чернишом та членами театральної студії „Маска”, інтелектуальне змагання на тему: „Чи знаєш ти творчість українських письменників?”, ігри,  вікторини.

Протягом Тижня відбулися знайомства з новими книгами під час презентацій книжкових виставок „Хочу все знати” та „Мову рідної природи розуміти серцем вчись”.        

    Для учнів молодшого шкільного віку пройшла презентація книги Марії Губко „Гуси, гуси, лебедята…”,  на яку був запрошений голова обласної організації Національної спілки письменників України БондарВ.В.. Під час заходу бібліотечні працівники познайомили дітей з нелегкою долею молодої поетеси, яка рано пішла з життя. Прочитали одну з притч нашого видатного письменника-земляка В.Сухомлинського „Про що думала Марійка”, присвячену М.Губко. Потім діти мали можливість послухати вірші поетеси українською, російською та білоруською мовами,  і допоміг в цьому Василь Васильович. Він  також розповів історію появи книжки в обласній бібліотеці для дітей ім. А.П.Гайдара, про своє знайомство з художником-ілюстратором В.Завгороднім, який ілюстрував цю книгу.

Вікторини, конкурси читців „Читаючий клас” та „Краса води в поезії” зібрали в бібліотеці юних прихильників та шанувальників української поезії.

    Старшокласники, учасники літературного калейдоскопу „Книга – твій друг, без неї, як без рук…” та літературної вітальні „Світ чарівної книги” дізналися багато нової  та корисної інформації щодо історії виникнення та ролі книг в житті кожної людини.

    На закриття Тижня дитячої книги в обласній бібліотеці для дітей пройшли: засідання клубу спілкування для батьків „Родинна світлиця” на тему: „Ми любимо читати” та  загальнобібліотечний День інформації „Читаємо українську книгу всією сім’єю”. Протягом Всеукраїнського тижня дитячої книги обласну бібліотеку для дітей ім. А.П.Гайдара відвідало та взяло участь у заходах майже 3300 юних користувачів, яким було видано понад 11 тис. примірників книг та журналів.

В.О.Сухомлинський писав: „Без високої культури читання немає ні школи, ні істинної розумової праці. Погане читання – як вимощене болотом вікно, через яке нічого не видно”. Чи потрібно у нашому ХХІ столітті, переконувати когось в користі читання?

    Не дивлячись на вік запровадження сучасних інформаційних технологій, роль книги в житті підростаючого покоління важко переоцінити. Адже книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, діти розглядають малюнки до казок, слухають цікаві історії з вуст дорослих. Потім щодня мають справу з книгою в школі, у бібліотеці, вдома. Завдячуючи книжці, ми маємо минуле, сьогодення і маємо можливість зазирнути у майбутнє, тобто формуємо духовну культуру нашого суспільства.

    Аби юні читачі все це зрозуміли й пройнялися відчуттям пошани і любові до книги, протягом Всеукраїнського тижня дитячої книги в бібліотеках, що обслуговують дітей нашої області, відбулись різноманітні свята книги, літературні свята. Це: „В книжках вірні друзі, герої живуть, і я пам’ятаю, як кожного звуть” (Вільшанська РДБ), „На гостину для справжньої чарівниці” (Петрівська РДБ), „Диво – створене людиною” (Голованівська та Олександрівська РДБ), „Диво, створене людиною” (Ульянівська РДБ),  „Нам без книг ніяк не можна” (Зеленівська сільська бібліотека Компаніївського району), „Книга – наш друг, наш учитель” (філія №12  Кіровоградської МЦБС). Ток-шоу „Книга в нашому житті”  проведено Фурманівської сільською бібліотекою Новоукраїнського району. В Голованівській РДБ тиждень стартував святом книги, яке називалось „Диво – створене людиною”, під час свята відбулась презентація книжкової виставки „Для вас, малюки, нові книжечки”.

    Питання популяризації кращої української книжки, ствердження рідної мови постійно в полі зору бібліотекарів. Вшановуючи митців-ювілярів, бібліотечні працівники приділили увагу українській поетесі – Марії Підгірянці. З нагоди 125-річниці від дня її народження в бібліотеці-філії №21 м. Кіровограда було проведено прем’єру книги „Учись, маленький”. Відвідувачі заходу, учні молодшого шкільного віку, не лише дізналися про життєвий і творчий шлях поетеси, а й мали можливість  продемонструвати власні знання творчості та взяти участь у постановці уривків з п’єс М.Підгірянки. Книжкова виставка „Карпатська горлиця” та літературна година  „В гостях у Марії Підгірянки” пройшли в Голованівській РДБ. Літературно-поетичну годину „Якого кольору вірші?” та усний журнал „Марійка Підгірянка – дітям” запропонували юним користувачам працівники Новоукраїнської РДБ та Олександрійської ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна.

Не могли залишити поза увагою бібліотеки 100-річний ювілей видатної російської поетеси А.Барто. Поетична година „Барто – дітям” пройшла у філії №12 Кіровоградської МЦБС, під час заходу лунали знайомі з дитинства вірші у виконанні зовсім юних відвідувачів бібліотеки.

    До 150-річчя від дня народження І.Франка в обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.М.Бойченка відбулась літературна вікторина „Дух, що тіло рве до бою”.

    З року в рік бібліотекарі звертаються до творчості великого Кобзаря. Працівники обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М.Бойченка провели урок краєзнавства „Шевченко і наш край”. Година поезії „Золоті зерна поезії” по творчості Т.Г.Шевченка пройшла в Новомиргородській РДБ. Бовтишська сільська бібліотека Олександрівського району запросила користувачів-дітей на вікторину „Літопис Кобзаревої долі”.

   Свято української книги – це не лише вшанування відомих митців, а й відкриття нових імен в літературі, зустрічі з цікавими людьми, поетами, письменниками. „Стежиною творчості О.Іваненко” разом із читачами мандрували бібліотекарі Ульянівської РДБ. Поетична година – прем’єра книги М.Чередниченко „Це я – твій син” пройшла в Гайворонській РДБ. В рамках Тижня книги в Новопразькій центральній бібліотеці-філії Олександрійського району був організований бенефіс книги „Тарасове перо” Е.Білоусова. Особливе враження на відвідувачів Кіровоградської ЦДБ справила зустріч з чудовим дитячим поетом, нашим земляком А.Г.Чернишом. Маленькі шанувальники поезії не лише слухали, а й самі розповідали вірші, деякі з них навіть інсценізували, брали активну участь у вікторині „Найкмітливіший”, яку провів сам поет.

    Користувачі Мар’ївської бібліотеки-філії Компаніївської РЦБС здійснили заочну літературно-мистецьку подорож „Імена на літературній карті України”.

Якщо ювілеї мають люди, то чому їх не можуть мати книги? Адже у них є також дні народження, історія створення, біографія творчих успіхів. Юні відвідувачі Долинської РДБ на літературній годині познайомились з книгою С.Лагерлеф „Чудесна мандрівка Нільса Гольсерсена з дикими гусьми”, якій в цьому році виповнюється  100 років. В Олександрійській ЦДБ ім. Ю.Гагаріна організували книжкову виставку „Ювілеї улюблених книг”, на якій були представлені книги-ювіляри, твори поетів та письменників-ювілярів, літературно-критичні статті, цитати, відгуки про улюблені книги…

    Казки – улюблене читання дітей, бо вони допомагають навчити маленьку дитину розпізнавати добро і зло, дбайливо ставитися до природи, поважати старших, бути вірними друзями менших наших братів. Великою популярністю користуються у дітей різні масові заходи за мотивами літературних та народних казок . Так ігри, вікторини, присвячені казковим подіям і персонажам   „Подорож у казку”,  „Казковими стежками”   „На казкові галявині” були проведені  в Компаніївській та Новомиргородській РДБ, Знам’янській міській бібліотеці №1,  філіалі №8 Світловодської МЦБС, „Мандри сторінками улюблених книг” відбулися в Новомиргородській та Новоукраїнській РДБ, „В гості до улюблених казок” запросили у  філіалі №7 Кіровоградської МЦБС, ерудит-лото „Сторінками улюблених книг” провели в Устинівській РДБ. В Староосотській сільській бібліотеці Олександрівського району пройшли ігри-вікторини „Загадкова скарбниця” та ”Жила-була казка”, конкурс приказок „Зерна народної мудрості”. Літературну гру „Будуємо музей української казки”, свято „На балу у Попелюшки” підготували для своїх читачів працівники Вільшанської РДБ та  філіалу №8 Світловодської МЦБС. 

    Повертаючись до традицій сімейного читання, залучаючи до читання не лише дітей, а й їхніх батьків, працівники Новоукраїнської РДБ запросили всіх бажаючих взяти участь у сімейному святі „Моя сім’я. Моя родина. Мій рід”. На святі батьки з дітьми проявили ерудицію та кмітливість, показали знання рідної мови, вміння складати вірші, знаходити несподівані рішення аби досягти поставленої мети. Працівники Новоукраїнської міської бібліотеки №2, намагаючись зацікавити дітей читати не лише книжні новинки, а й всім відомі твори вітчизняної та зарубіжної класичної літератури, організували книжкову поличку „Що читали наші мами, що читали наші тата?”.

Тиждень дитячої книги в бібліотеках Олександрійської РЦБС розпочався зі свята „Дитяча книга України – духовність кожної родини”. В Олександрійській ЦРБ родини зібралися на засідання клубу „Світ родини” під назвою „Ми любимо читати”. Спільно із працівниками районного центру соціальної служби для дітей, сім’ї та молоді в Голованівській РДБ проведено конкурс „Тато, мама, я – це читаюча сім’я”.

    Конкурси ерудитів, знавців літератури, турніри „чомусиків”, інтелектуальні ігри пройшли в багатьох бібліотеках області: брейн-ринги „Країна улюблених українських казок” в Компаніївській РДБ, „Чи знаєте ви творчість українських письменників?” у Войнівській бібліотеці-філії Олександрійської РЦБС,  „До нас у гості завітала казка” в Устинівській РДБ, Верблюзькій сільській бібліотеці-філії №2 Новгородківської РЦБС та  Рівненській дитячій бібліотеці Новоукраїнського району, інтелектуальні ігри „Пригоди славнозвісних книг” в Бобринецькій РДБ, „Чарівна регата” в Гайворонській РДБ, „Казкова країна мудрої книги” в Голованівській РДБ,  „Чи уважний ти читач?” та „Чи знаєте ви українські казки?” в Світловодській ДК МДБ. Читачі Олександрівської РДБ середнього та старшого шкільного віку брали участь у турнірі книголюбів „Книги читати – усе знати” та бліц-турнірі „Все про бібліотеки і книги”.

    Не залишили поза увагою бібліотечні працівники і таку форму роботи, як театралізовані вистави. Відвідувачі Петрівської РДБ переглянули лялькову виставу „На казковій галявині”.  В рамках тижня було також  проведено музично-театралізоване свято „В гостях у Гриця”, під час якого діти в розважальній формі познайомилися з  народними звичаями, прослухали народні пісні, взяли участь у водінні хороводу, подивилися запальний український танок.

    В центральній дитячій бібліотеці Кіровоградської МЦБС урочисте відкриття тижня книги було у вигляді гри-знайомства „По дорозі в Читаймісто”. Юні актори театру книги „Буратіно”, що діє при цій бібліотеці, показали для маленьких шанувальників книг свої найкращі вистави: „Червона Шапочка”, „Азбука безпеки”, „Котик і півник”.

    Помічнянська сільська бібліотека провела театралізоване свято-виставу „Пригоди української книжки”. В Несатівській сільській бібліотеці Олександрівського району пройшло „Свято книги” за участю казкових персонажів.

    Цікаво і творчо до проведення заходів в рамках Тижня книги підійшла бібліотекар Попівської сільської бібліотеки Кіровоградського району. Протягом тижня вона запропонувала дітям по радіо бесіду „Книжка – друг, книжка – порадник”, голосне читання „Півник і двоє мишенят”, театр-казку „Солом’яний бичок”,  прем’єру книги „Світ – дивосвіт України” та  огляди пригодницької літератури для юнацтва.

    Години цікавих повідомлень відбулись у Злинській сільській бібліотеці Маловисківського району „Екскурсія в країну знань”, в Олександрійській РДБ „Звідки прийшла книга”,  в Ульянівській РДБ „Цікаве про книгу”.

    В бібліотеках, що обслуговують дітей були організовані книжкові виставки: „Душі народної криниця” в Бобринецькій РДБ, „Хочете цікаво жити треба з книгою дружити”, „Для вас, малюки, нові книжечки” в Голованіській РДБ, „Книги читати – усе знати” в Долинській РДБ, „Я, мама, тато і книга” у Вільшанській РДБ,  „Веселкові острови дитячої книги” в Новоукраїнській міській бібліотеці №2, „Творчість зближує серця”, „Радимо прочитати”  в Новомиргородській районній бібліотеці та РДБ, „Чудовий світ дитячої книги” в Компаніївській РДБ та Знам’янській міській бібліотеці №2, „Книга. Сім’я. Дитина” в Ульянівській РДБ, „Книги читати – усе знати” в Новгородківській РДБ, „Я і моя книга” в Світловодській ДК МДБ.

    Нетрадиційні книжкові виставки приємно здивували користувачів Голованівської РДБ. Це – виставка-іграшка „Перша леді лялькового царства” та виставка одного літературного героя „Гаррі Поттер”. Виставку-рекомендацію „Твої товариші рекомендують – прочитай ці книги!” підготували в Троянській сільській бібліотеці Голованівського району. Зацікавила читачів і виставка-композиція „Добридень, Книжчин тиждень” та виставки-свята „Візьми ці книжки – відкриєш секрет”, „Здрастуй, книжчин день!”, що діяли протягом тижня книги у філії №13 Кіровоградської МЦБС, Світловодській ДК МДБ та філії №8 Світловодської МЦБС.

    З метою ознайомлення учнів зі світом християнської культури, впровадження моральних цінностей в життя дитини, родини, класу,  працівники Олександрійської ЦДБ ім. Ю.Гагаріна спільно з благодійним фондом „Олександрія” провели презентацію книжково-ілюстративної виставки „Православ’я для дітей”, яка викликала великий інтерес, як у юних користувачів бібліотеки, так і у організаторів дитячого читання.

    Для відвідувачів Петрівської РДБ організовано виставку улюблених книг з домашніх бібліотек „Мій друже, супутнику, книго моя, завжди на дозвіллі де ти –там і я”.

    Заохочуючи дітей до участі у  різноманітних заходах, конкурсах бібліотекарі докладають багато зусиль,  аби жодна дитина не залишилася поза увагою і мала в подальшому житті бажання проявляти власну фантазію, розвивати свій творчий потенціал, звертаючись за допомогою і до працівників бібліотек. Наприклад, в Олександрійській МЦБС ім.Ю.Гагаріна вже стало традицією в програму Тижня книги включати День захоплень. Його девізом в цьому році стали слова: „У світ захоплень і натхнення мене ти, Книго, проведи!”. У цей день показати власні здобутки могли всі бажаючі. Перед читачами виступали юні обдарування, лауреати літературних і пісенних конкурсів. У бібліотеці звучали літературні, музичні твори.

    На дитячому відділі Олександрійської МЦБС ім. Ю.Гагаріна постійно експонується виставка доробок і малюнків дітей „Кожна дитина приходить у світ з божою іскрою в душі – талантом”. Вона створена з метою показати світ дитячої душі у творчості, виставка залучає дітей до художньої творчості. Тут і вироби з кераміки, пластиліну, і ляльки, і аплікації, і малюнки, ткацькі вироби, інтарсія соломкою.

    Бібліотекарі Кіровоградської МЦБС також багато уваги приділяють розвитку творчих здібностей дітей. Читачі ЦДБ м. Кіровограда були учасниками літературної експромт-фантазії. Фестиваль дитячої творчості „Відкриваємо таланти” пройшов у бібліотеці сімейного читання - філії№18 Кіровоградської МЦБС.

   Заочні конкурси „Найкращий читач”, в яких переможці визначалися на основі аналізу читацьких формулярів, спостережень бібліотекарів за участю користувачів в  бібліотечних заходах, пройшли в Бобринецькій РДБ та філії №15 Кіровоградської МЦБС. Конкурс читців „Довго щирими словами до людей промовлятиму я” по творчості Лесі Українки відбувся в у Велико-Верещаківській сільській бібліотеці Олександрівського району. Конкурс „Поезія молодих читачів” для членів шкільної літературної студії „Степова криниця” провели працівники  Маловиськівської міської бібліотеки. Конкурси „Юні читайлики”, „Кращий читач нашої бібліотеки”  пройшли в Гайворонській РДБ, Знам’янській міській бібліотеці №3 та  Новомиргородській РДБ.

    Бібліотеки області провели конкурси дитячих малюнків: „Мої улюблені казки” Ганно-Лентовичівська бібліотека-філія Устинівського району, „Я малюю казку” Петрівська РДБ, „Мій улюблений герой” філіал №8 Світловодської МЦБС, „Для матусі в подарунок ми малюємо малюнок” Олександрійська ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна,  „Мій герой – Буратіно” Староосотська сільська бібліотека Олександрівського району. Користувачі молодшого шкільного віку, що відвідують Компаніївську РДБ із задоволенням представили свої малюнки на виставці-конкурсі „Прочитай – намалюй”.

    На Дні відкритих дверей запросили своїх користувачів працівники Устинівської РДБ „Подорож сторінками дитячих газет та журналів” та Знам’янської міської бібліотеки №2 „Бібліотека – затишний  дім для зустрічі читача з книгою”.

Дні інформації на теми: „Читаємо українську книгу всією сім’єю”, „Українська книга для тебе” і „Чарівний світ дитячої преси” відбулись у Вільшанській, Волинській, Новоукраїнській, Олександрійській районних дитячих бібліотеках та Світловодській ДК МДБ. Назву „Співці степового краю” мав  День інформації, що пройшов в обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.М.Бойченка, в рамках якого відбулась зустріч з письменником Д.Танським.

    Треба зазначити, що в бібліотеках для дітей області поступово запроваджуються нові інформаційні технології, що спонукає до впровадження нових засобів накопичення й збереження документальних та інформаційних ресурсів.

Саме тому працівники Олександрійської МЦДБ ім. Ю.Гагаріна запропонували до уваги користувачів День Інтернету. В його рамках всі бажаючі мали можливість познайомитися з уже відомими книгами популярних авторів, а також отримати адреси сайтів, на яких представлені найновіші, ще не надруковані твори, інтерв’ю з письменниками та інші матеріали. Діти отримували навички роботи та дізнавалися про технології пошуку інформації в Інтернеті, брали участь у „віртуальних екскурсіях”.

    Крім цього, на кожен день Всеукраїнського тижня дитячої книги в Олександрійській МЦБС ім. Ю.Гагаріна були заплановані екскурсії учнів молодшого шкільного віку до бібліотеки, особливістю яких у цьому році  стало відвідування Інтернет-центру.

    Заходи Всеукраїнського Тижня дитячої книги в області широко висвітлювались в засобах масової інформації – на  обласному радіо, в телепередачах облдержтелерадіокомпанії, ТРК „Стимул” та TTV, в газетах „Новий погляд” та „Молодіжне перехрестя”,  у місцевих періодичних виданнях.

Проведення Всеукраїнського тижня дитячої книги в області сприяло залученню підростаючого покоління до невичерпних джерел знань, створенню у бібліотеках атмосфери радісного спілкування, де кожна дитина - юний читач відчувала себе бажаним гостем.


Скачати у форматі doc