Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог

Поради методиста

 

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу


Досвід кращих – кожному:
дайджест за підсумками „Аукціону бібліотечних ідей”

Лариса Босюк,
провідний методист відділу

   Працівники Бобринецької РДБ вважають, для підтримки читацької культури юних користувачів необхідно  одночасне поєднання у роботі бібліотеки традиційних заходів, застосування комп’ютерних технологій, впровадження інноваційних методів. На їхню думку, найбільш впливовою формою масового заходу   є презентація з застосуванням сучасних технічних можливостей. Так, під час підготовки до Дня юного казкаря  „Країна Казкова – країна Книжкова”, було використано: бібліотечну комп’ютерну техніку, проектор (який надає  відділ освіти РДА), друковану продукцію РДБ, твори з Інтернету, музичне оформлення, анімаційні слайди, уривки з мультфільмів. Також підготовили вікторину в електронному режимі, паралельно оформили книжкову виставку, записали пісні з відомих мультфільмів. Підготовка заходу зайняла досить багато часу, але результат виправдав себе і дітям було дуже цікаво.  Як показав досвід, такий підхід у роботі має високий емоційно-естетичний вплив на читача.

    З метою залучення дітей до бібліотеки колеги Гайворонської РДБ запропонували читачам конкурс на кращу письмову розповідь „Моя бібліотека”. У якості подарунка – безкоштовне річне користування літературою з комерційного фонду. Також були нагороди  тим  користувачам, які першими  перереєструвались на початку року.

   У Голованіській РДБ набув популярності захід  „Аукціон книги”, сама назва якого є своєрідною рекламою для читачів.  Презентації нових надходжень до бібліотеки та їх популяризація  - основна мете заходу. Вибиралася одна або кілька популярних книг „лотів” серед школярів – шанувальників детективів, пригодницьких романів,  „фентезі” тощо.  На аукціоні „найвищу ціну” визначали активністю користувачів та їхніми правильними відповідями на запитання вікторин. За цими ознаками встановлювали „покупця” певної книги, який одержував першочергове право на її читання. Запитання до „Аукціону книги” були складені читацьким активом бібліотеки за творами про Гаррі Поттера. 

         Добровеличківська  РДБ представила свою комплексно-цільову   програму    „Дорога   вічна   до   краси”   (2007-2008  роки), головне завдання якої – пробудження  і розвиток пізнавальних інтересів дітей до мистецтва, навичок художнього та естетичного сприйняття світу. З цією метою проведено вивчення відповідного розділу бібліотечного фонду, використовуються всі можливості   для   поповнення   фонду   літературою   з   мистецтва,
проводиться низка заходів для користувачів  та  членів бібліотечного клубу сімейного спілкування „Затишок”.

   Фахівці з Долинської РДБ активно поповнюють вже достатній за обсягом банк вікторин та ігор; звертають увагу школярів на незаслужено забуті книги за допомогою закладок; застосовують соціологічні прийоми у роботі (інтерв’ю, анкетування); влаштовують творчі зустрічі з видатними земляками; залучають  до діалогу та дискусій користувачів, розвиваючи таким чином  їхні читацькі інтереси.

   Цікаві форми роботи представили працівники дитячих відділів при бібліотеках для дорослих  Знам’янської МЦБС.
   Так, нововведенням в роботі дитячого відділу при МБ № 1 стало створення картотеки сценаріїв та масових заходів, яка активно використовується як читачами дітьми, так і організаторами дитячого читання.
   Працівники   дитячого  відділу  при  МБ  № 2  враховували  те,  що 80 % інформації людина сприймає за допомогою зору. Тому значна увага приділялась наочним формам роботи, зокрема,  книжково-ілюстративним виставкам, що на думку бібліотекарів, значно розширює читацький світогляд. Це: виставка-бенефіс читача „Найкращий читач року”, елементами якої був формуляр читача, його фото, аналіз читання;  виставка-кросворд „Славимо Великдень!” з літературою, де можна знайти відповіді;  виставка-гербарій „Цілющі скарби нашого селища”, на якій було представлено гербарій, зібраний учасниками екологічного клубу „Джерельце”, а також книги та статті з періодичних видань про лікарські рослини;  виставка-гра „Гриб-грибок, стрибай у козубок”, де можна було ознайомитись з літературою, що розповідала про їстівні та отруйні гриби, а також гра „Допоможіть Маші зібрати гриби”.
Приклад впровадження активної форм роботи з книгою – прес-конференція „Патріарх лісу” (про дерево-легенду  дуб), в якій взяли участь діти,  вчителі історії, біології, а також лісник і фітотерапевт. Напередодні було проведено значну підготовчу роботу  з  користувачами,  зокрема,  підбирались вірші, пісні, казки,
легенди, байки про могутнє дерево. Захід видався цікавим і корисним для усіх його учасників.
   З метою популяризації літератури влітку для читачів  дитячого відділу при МБ № 3 проводився  цікавий захід „Літній вояж, або 90 днів книжковими  островами”, який супроводжувався  оформленням  книжкових виставок, складанням списків літератури, проведенням індивідуальних бесід та підсумковим турніром  „Ерудит”.
   Новим у роботі центральної універсальної міської бібліотеки було створення у 2005 р. громадської організації „Знам’янський міський інформаційно-освітній жіночий клуб”, членами якої є весь колектив. Тому бібліотекар  дитячого відділу при центральній універсальній міській бібліотеці  розробила низку заходів і тренінгів з актуальних питань щодо торгівлі людьми для роботи з користувачами дітьми середнього та старшого шкільного віку.  Так, відбувся тренінг „Цинічний бізнес” щодо торгівлі жінками, дівчатами і дітьми, який було проведено з дев’ятикласниками ЗОСШ № 2. Захід пройшов вдало, змістовно, невимушено, з цікавою подачею інформації, про що свідчили анкетні відповіді учасників тренінгу.

   Працівники Компаніївської РДБ намагаються наповнити новим змістом краєзнавчу діяльність – подати користувачам цікаве й  ще невідоме про свою малу Батьківщину. Велике значення надається збиранню краєзнавчих матеріалів та групуванню їх у теки (досьє): „Заповідні куточки Кіровоградщини”, „Історія Компаніївщини”, „Письменники земляки”, „Хованка для душі” (про творчість братів Кононенків).  У РДБ організовано краєзнавчий куточок „Мій рідний край – історії краплинка”, де на чільному місці символіка Компаніївки, карта району. Тут зібрано літературу про край за розділами: історія, географія, культура, література. Питання вивчення історії Компаніївщини, популяризація її  культурних традицій, надбаних народом протягом століть, розглядалися під час зустрічі за круглим столом  „Історія і сучасність рідного краю”. Завжди привертають увагу читачів тематичні виставки: „Село моє з легенди випливає”, „Моя Компаніївщино прекрасна, тобі б калиною цвісти”.  Особливий інтерес у користувачів дітей викликала зустріч з поетами Компаніївщини „Думки у слово  переллю”. На зустріч були запрошені Людмила Жовна та юні поетеси Юлія Хвалько і  Вікторія Шамшур. Зі звичаями, традиціями та обрядами краю користувачі знайомляться на засіданнях народознавчого клубу „Бабусина скриня”. Гра-подорож „Бабусина садиба”, година цікавої інформації „Коса – дівоча краса”,  народознавчий урок  „Хто вміє віночки вити, той вміє життя любити”, бесіда „Його величність хліб”, усний журнал „Сімейні традиції, обряди та родинні ритуали в Україні”, географічна  краєзнавча  вікторина „Стежками рідного краю” – ось неповний перелік засідань клубу. Уся краєзнавча робота висвітлюється на сторінках районної газети „Степовий край”.  

   На погляд колег з Новоархангельської РДБ форма наочного бібліотечного обслуговування   - книжкова виставка -  завжди буде важливою й необхідною для користувача. Завдяки виставкам, можна  привернути увагу дітей до різноманітних матеріалів, активізувати використання бібліотечного фонду, представити цікаву інформацію, покращити загальну атмосферу в бібліотеці.  Наприклад: екологічна виставка-застереження „Природа шукає друзів”; фотовиставка, зроблена юними читачами, яка розкривала чудові краєвиди Новоархангельщини; виставка-діалог „Думки вголос”, за допомогою якої читачі можуть висловлювати свої думки, побажання, мрії про бібліотеку, книгу тощо;виставка-експозиція „Дитячі фантазії” з експонуванням творчих робіт юних читачів – м’яких іграшок, картин, малюнків, виробів з бісеру, гіпсу; виставка-вікторина „Відкрий для себе Гоголя”; виставка-словник „Вернісаж довідкових видань” .

   Не один рік пріоритетним напрямом діяльності Новгородківської РДБ є співпраця з  установами, причетними до роботи з дітьми. Найбільш творчо це проявляється у роботі з  районним центром соціальних служб сім’ї, дітей, молоді. Спільні заходи проводяться для таких категорій дітей: сироти, інваліди, чорнобильці, з багатодітних сімей. Нещодавно стосунки встановлено з районним Будинком культури та кіномережею. Бібліотекарі вважають ефективною роботу учнів НВК № 1 – користувачів РДБ, які на уроках праці ремонтують бібліотечні книги власними матеріалами, а потім відвідують книгозбірню, беруть читати літературу.

   Працівники Новоукраїнської РДБ акцентують увагу на  індивідуальній  роботі з користувачами, а саме на  інтерактивних
елементах у системі зворотного зв’язку з дітьми.  До них  відносять: твори та малюнки-відгуки; рейтинги популярних книг; бенефіси родин  обдарованих  читачів;  емоційні  характеристики прочитаних
книг з  таких проблем: „Ця книга викликає у мене роздратування, сум, розчарування, здивування, захоплення тощо”;  „Я пораджу прочитати цю книгу: своєму другу; моїй вчительці; мамі; молодшому брату, сестрі; нікому”.

   За для розширення знань дітей про найпотрібніші професії у нашій країніОлександрівська РДБ запропонувала своїм користувачам   протягом  року  відвідувати  Школу  профорієнтації.
   Витяг з плану роботи школи профорієнтації  Світ професій - безмежний»:  тематичний вечір  „Вчитель - це звучить гордо”;  зустріч з медпрацівником „З клятвою Гіпократа - по життю”; урок-презентація професій „Професії, потрібні селу”;  ярмарок професій „Про стежки і дороги, що стеляться у світ од порога”; прем'єра професії „Все навколо створене руками будівельників завзятих”;  дискусія  „Професій безліч є цікавих, але свою вгадати як?”.

   Олександрійська ЦРБ вже другий рік поспіль проводить районний конкурс „Фестиваль професій” серед учнів 8-х класів   загальноосвітніх шкіл, перший етап якого, „Сходинки до професії”, проходить у бібліотеках-філіях РЦБС. Заходи відбувались у цікавій формі – учасники конкурсу, безпосередньо, представляли свої  майбутні омріяні професії: дизайнер, кухар, медична сестра, менеджер, юрист (див. фото).

                  
                        ю р и с т                                                            д и з а й н е р

 

   
                   

            м о д е л ь є р                                                         м е н е д ж е р

   Бібліотекарі   з   Центральної      дитячої      бібліотеки      ім. Ю. Гагаріна  Олександрійської МЦБС  постійно підтримують імідж щодо активного впровадження інновацій у різних напрямах  роботи до чого залучають  і  юних відвідувачів. Так, наприклад, зони відпочинку для користувачів – зелені куточки, ігрові та кімната Казок – було створено з допомогою  учнів художньої школи, що проходили на базі дитячої бібліотеки виробничу практику, а звичайна стіна у відділі обслуговування молодших школярів перетворилась на мальовничу картину з героями українських народних казок. Створили це рукотворне чудо учні 3 класу міської художньої школи (класний керівник Охапкін Олександр Ігоревич).
З метою поповнення МДБ документами на різних інформаційних  носіях формуються фонди дисків з навчальними та пізнавальними  програмами (накопичено близько 100 дисків)   та   дитячих фільмів і мультфільмів;  проводяться різнопланові заняття, курси, консультації по роботі в Інтернеті, а також –тренінги для бібліотекарів різних відомств на базі Д І Ц.
   Майже кожен захід в бібліотеці відбувається з використанням  можливостей  Дитячого Інтернет-центру  – першого в області.  
   Особливо користувачам сподобались такі заходи: конкурс „Підказка” (ідея – інтелектуальне шоу на  Інтері „...LG  „Эврика!”), де юним учасникам допомагали друзі, батьки, родичі;  віртуальні подорожі, мандрівки, уроки про міста, зоопарки, домашніх тварин, історію України    („До  зоопарку  –  через  Інтернет”,  „Всезнайки в
країні  Динозаврів”,  „Світ  України  через Інтернет”, „Мистецька спадщина Шевченка”,  „Віртуальна подорож  Європою”,   „Від червня 1941 до травня 1945”, „Історія  української  державності  в  особах”,  „Мистецтво Рембрандта в музеях світу”, „Англійська мова в Інтернеті”  тощо); екскурсіїдо бібліотеки з  презентацією Інтернет-центру, ляльокових вистав, відео матеріалів з залученням членів гуртка „Смайлик„ та літературно-ігрової студії „Дивограй”.


 


       

Під час проведення заходів у МДБ ім. Ю.Гагаріна Олександрійської МЦБС

   Ще однією з  форм роботи Інтернет-центру – є  допомога талановитим дітям міста Олександрії. Наприклад, у травні 2007 року співробітники центру взяли участь у підготовці 5-ти учнів Олександрійського колегіуму до участі в Міжнародному правовому проекті „Міжнародний суд” .
Постійний         користувач     Д І Ц        Тобілевич    Богдан   –  активний      краєзнавець     та     дослідник       свого          родоводу.
На сайті МЦБС (http://library.alexandriya.com/) розміщена  його краєзнавча робота „Історія с. Новостародуб”. Завдяки працівникам Центру, Богдан протягом  2-х років вивчив родинне дерево сім’ї Тобілевичів  аж  до 8 коліна.
   Маленькою перемогою вважається  створення власного веб-сайту Дитячого Інтернет-центру за адресою: http://dic.at.ua/, в розробці якого взяли участь працівники бібліотеки  і  користувач Дитячого Інтернет-центру – Кузьменко Назар.

   Протягом останніх 4-х років одним з основних пріоритетів у роботі  Онуфріївської РДБ була низка заходів, спрямованих на реалізацію комплексно-цільової програми „Пізнаємо світ дитини”. Також, належної чинності набула співпраця з позашкільними закладами, спільно з якими готуються і проводяться свята районного масштабу, присвячені міжнародному  Дню захисту дітей.

   З метою розвитку творчих здібностей дітей та залучення їх до прекрасного Петрівська РДБ не один рік проводе значну роботу разом з місцевим центром дитячої та юнацької творчості. При цьому вважає доцільним використовувати найпоширеніші та популярні серед читачів заходи – уроки прекрасного з використанням слайдів, діафільмів, репродукцій картин, фотоальбомів, періодичних видань (журнали „Галерея искусств”, „Мистецтво та освіта”, „Позашкілля”), матеріалів з тек-накопичувачів по декоративно-прикладному мистецтву „Петриківський розпис”, „Український рушник”, „Писанкарство”, постійні виставки „Дивосвіт дитячої творчості”, де експонуються творчі роботи: з бісеру, малюнки, фітодизайн,  м’які іграшки, аплікації з соломки, вишивки шовковими нитками та інше.

   Світловодською РДБ разом з відділами у справах сім’ї, молоді та спорту,  юстиції  РДА правові  питання розбирали під час
районного конкурсу малюнків  „Як ми розуміємо гасло: „Не насилля в сім’ї”,  в якому взяли участь користувачі бібліотек –  учні 1 – 8-х  класів. Найкращі роботи було відзначено грамотами і подарунками.

   При Устинівській  РДБ  було створено інформаційно-правовий центр „Дитина у світі права”,  до якого залучені відділи: у справах неповнолітніх, справах сім’ї та молоді,  юстиції РДА. Серед форм заходів:  дискусії, відверті бесіди, анкетування, тренінги, рольові ігри, огляди літератури. Плануючи роботу Центру, використовуються  дані опитувань користувачів. Так, виникла ідея щодо створення факультету правового виховання для дітей.

 


Скачати у форматі doc