Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

Багатовимірність інформаційної культури ХХІ століття
Дайджест
за підсумками реалізації обласної комплексної програми
в дитячих бібліотеках Кіровоградщини

Лариса Босюк,
провідний методист

       Новітні інформаційні технології сьогодення внесли корективи у всі сфери життєдіяльності. Бібліотеки як інформаційно-комунікативні заклади не залишилися осторонь цього процесу. Так, у щоденну працю бібліотекарів увійшли нові знання і поняття, що збагатили професійну лексику. Стало обов’язковим і постійним засвоєння іноземної мови та передачі інформації на різних електронних носіях користувачам бібліотек. До головних завдань бібліотек віднесено формування інформаційної культури у відвідувачів як однієї з ознак успішності сучасної людини. Особливо це стосується юної особистості, яка має вчитись чітко і конкретно формулювати інформаційні запити, оперативно здійснювати їх пошук і здатна якісно використовувати знайдене.
       До цих питань було привернуто увагу директорів обласних бібліотек для дітей на Всеукраїнському саміті «Дитячі бібліотеки України: співзвучність сучасному, відкритість майбутньому» (серпень, 2009 року, м.Херсон) та у рекомендаціях Всеукраїнського саміту «Дитяче читання як феномен культурної спадщини» (вересень, 2010 року, м.Одеса), де, зокрема, йшлося про: формування навичок користувача, необхідних для пошуку, оцінки й використання інформації з метою самореалізації в суспільстві; виявлення загального рівня читацької компетентності; взаємозбагачення традиційної книжкової культури і нової «електронної»; розробку та впровадження орієнтовної навчальної програми з формування інформаційної культури користувачів.
       У цьому зв’язку, Кіровоградською ОДБ ім.А.П.Гайдара у 2010 році було розроблено схему обласної цільової комплексної програми «Багатовимірність інформаційної культури ХХІ століття», пояснення до неї та складено список інформаційних ресурсів на допомогу втіленню. Мета Програми – поширення серед користувачів бібліотек якісних знань щодо тематичних, етичних, правових норм в інформаційному полі та їх використання в реальному і віртуальному світі. Дитячим бібліотекам області було запропоновано працювати у форматі власних розробок, адже проектна діяльність спонукає заклад перебувати у постійному розвитку та оновлювати образ у соціумі.
       Бібліотечні фахівці добре зрозуміли суть Програми, про що зазначено у звітах. У всіх програмах зроблено акцент на поєднання традицій з новітніми інформаційними технологіями, які доповнюють і підсилюють заходи з культури читання.
       Приступаючи до роботи над власними програмами, працівники бібліотек дотримувались основних п’яти розділів обласної Програми: проведення маркетингових та соціологічних розвідок; висвітлення аспекту Public Relations; пошук і залучення партнерів; розробка комплексу загально бібліотечних заходів та для користувачів; викладення реалізації Програми.
       У цій роботі взяли участь працівники з 19 бібліотечних закладів Кіровоградської області. Базами стали 11 районних бібліотек для дітей: Голованівська, Добровеличківська, Долинська, Компаніївська, Новгородківська, Новоукраїнська, Олександрівська, Онуфріївська, Петрівська, Ульяновська, Устинівська; 6 міських бібліотек для дітей: ЦМДБ та МДБ філії №№ 12, 13, 19, 21 Кіровоградської МЦБС, ЦМДБ ім.Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС; 2 відділи обслуговування користувачів-дітей: Знам’янської ЦУМБ, Олександрійської ЦРБ.
       Протягом 3 років у районних бібліотеках для дітей Долинській, Компаніївській, Олександрівській, Онфріївській, Петрівській, Ульяновській, Устинівській, міських бібліотеках для дітей Кіровоградської МЦБС та ЦМДБ ім.Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС задля успішної реалізації програм мають здійснюватись фінансові витрати на загальну суму 58,0 тис. грн. З них, за бюджетні кошти (30,6 тис. грн.) заплановано випуск рекламної продукції; придбання сувенірів для проведення масових заходів. За кошти зі спеціального рахунку (13,7 тис. грн.) передбачено здійснення передплати спеціальних періодичних видань; придбання навчальних комп’ютерних ігор та комп’ютерного обладнання (ноутбук, мікрофон, акустична система); оформлення наочності та комфортного інтер’єру (інформаційні виставки, стенди, столи, стільці, квіти, живі куточки); видання рекламної продукції. Спонсорські внесення (13,7 тис. грн.) будуть використовуватись на придбання Е–рідерів; мультимедійної дошки; формування фонду електронними виданнями; проведення навчання, тренінгів та нагородження учасників заходів сувенірами тощо.
       Згідно програм бібліотеками залучено понад 20 волонтерів і партнерів, серед яких навчальні заклади, організації, установи, що причетні до роботи з дітьми та їхні спеціалісти (дивись додаток «Партнери Програми»). Учасниками заходів стали понад 3 тис. користувачів бібліотек різних соціальних та вікових категорій, у т.ч., понад 600 соціально незахищених дітей (300 – з неповних сімей, 70 – з малозабезпечених, 130 - з багатодітних сімей, 135 дітей-сиріт), 42 організатори  дитячого читання. Для учасників було заплановано і проведено близько 300 найрізноманітніших заходів (дивись додаток «Маркетингові і соціологічні дослідження», «Комплекс загальних бібліотечних заходів», «Заходи для користувачів»). З метою висвітлення роботи за програмами бібліотеками було здійснено понад 120 рекламних заходів (додаток «Public Relations»).
       Представляємо окремі моменти з реалізованого за програмами 2011 року.

       У Голованівській РДБ проведено соціологічне опитування серед користувачів бібліотеки щодо вміння користування Інтернетом. Було опитано 172 респонденти у віковій категорії від 10 до 13 років. 105 осіб з опитаних відповіли, що мають вдома комп’ютери, але користуватися Інтернетом можуть лише 77, а це всього 44% – менше половини від усіх респондентів. На питання «Чи хотів би ти користуватися безкоштовно Інтернетом у бібліотеці?»  ствердну відповідь дали 126 респондентів, тобто 73,2% від загальної кількості учасників опитування.
       Результати аналізу спонукали бібліотекарів до розробки   заходів для відвідувачів середнього шкільного віку – учнів 4-6 класів – та організації бібліотечного гуртка «Мудрий  павучок» з питань інформаційної культури для дітей з багатодітних та малозабезпечений сімей. Отже, користувачі мають набути практичних навичок у роботи з комп’ютером та Інтернетом, самостійного пошуку інформації.
       У 2011 році РДБ було створено 7 заходів у режимі електронних презентацій, з використанням ілюстрацій, фотографій, музики, мультфільмів, які переглянули майже 300 відвідувачів-дітей різних вікових та соціальних категорій.

       До послуг користувачів Добровеличківської РДБ – 2 комп’ютери, під’єднанні до мережі Інтернет. Користувачам пропонується широкий спектр послуг: безплатне надання часу для перебування в Інтернеті, набір та друк матеріалів, сканування, запис інформації на диски, флешки, телефони, використання електронної пошти.
       У рамках Програми здійснено моніторинг «Культура користування всесвітньою мережею», в якому взяли участь 140 користувачів. Зроблено основний висновок – бібліотека повинна взяти на себе роль провідника і вчителя щодо поведінки відвідувачів в інформаційному середовищі. Заплановано проведення віртуальної мандрівки «Microsoft – комп’ютерна імперія», видання «шпаргалки» для юних користувачів «Кіберпростір», проведення соціологічного дослідження «Етика в користуванні Інтернетом».
       У 2011 році розпочато формування фонду «Флешка», який містить 50 назв дитячих фільмів, мультфільмів, українських народних і класичних пісень. Наявність техніки допомагає певним чином компенсувати лакуни у комплектуванні фондів, урізноманітнювати заходи з популяризації книг.
       В електронному вигляді ведуться теки-накопичувачі попереджувальної інформації. Видано  три  друковані видання: вебліографічний покажчик «Як себе поводити на сайтах для школярів», дайджест «Клуб сімейного спілкування «Затишок», пам’ятка найменшим «І оживає книга».
       Для користувачів було організовано низку заходів: урок інформації «Інформатизація в бібліотеці», «Калейдоскоп цікавих знань», День інформації «Безмежні можливості Інтернету: як себе поводити», електронна версія заходу «Шевченко – художник», огляди надходжень «До нас нова книга прийшла». Віртуальна подорож на сайт Святого Миколая принесла багато задоволення дітям, які мандрували зупинками «Історія свята», «Миколаївські церкви», «Дитячий сайт Святого Миколая», познайомились з молитвами до Святого Миколая   (фото на вкладці).
       Також, усі відвідувачі мали змогу переглядати фільми: «Шевченко Т.Г. «Заповіт», «Чорнобиль за секунду до катастрофи», «Чорнобиль – хроніка мовчання», «Хлібна гільйотина», «Туристичними стежками географічного центру».
       Працівники РДБ всіляко рекламували свою роботу на сторінках місцевої газети «Сільське життя», у виступах в педагогічних колективах, на батьківських зборах тощо.  
       Не вдалося придбати нове технічне обладнання, але робота буде мати продовження.

       Бібліотекарі Долинської РДБ прагнули урізноманітнити бібліотечні форми роботи та об’єднати їх з можливостями Інтернет-центру. Задля цього серед групи користувачів-дітей, які вважають, що світова мережа Інтернет має задовольнити будь-які інформаційні потреби, проведено бліцопитування «Бібліотека в інформаційному просторі».
       З метою ширшого розкриття Інтернет-ресурсів та якісного виконання запитів користувачів працівниками створено: блог РДБ, презентацію «Дивовижний світ бібліотеки», каталог–ресурси з питань відпочинку та дозвілля, віртуальну книжкову виставку «У книжок нема канікул»; оформлено стенд про Інтернет; видано буклет «Інтернет–центр Долинської районної бібліотеки для дітей»; вівся пошук творів у мережі, які доукомплектовували у ксерокейси під назвою «Хіти шкільної програми»; демонструвався мульткалейдоскоп «Відповіді чомучкам» тощо.
За минулий рік показники щодо надання комп’ютерних послуг ще невисокі: на 92 користувача 611 відвідувань. Та на черзі впровадження нових бібліотечних послуг.

       У дитячому відділі Знамянської ЦУМБ до роботи Програми долучено соціально незахищену групу – користувачів бібліотеки – учнів молодших класів школи-інтернату.
       Протягом року бібліотекар консультувала дітей щодо можливостей комп’ютера, Інтернету та розповідала про перебування в мережі, провела урок «Інтернет: Що? Де? Як?», он-лайнові мандрівки «Онляндія – безпечна веб-країна», «подорожувала» з підопічними дитячими сайтами.

       П’ять дитячих бібліотек Кіровоградської МЦБС розробили власну програму «Крокуємо у світ інформації», у рамках обласної. Заходи програми розраховано на 400 користувачів-учнів 4 класів, серед яких 40 дітей з багатодітних сімей та 10 – з особливими потребами.
       У ході першого року з циклу навчань «Вчись бути читачем» діти набули навиків щодо вміння відбирати необхідну інформацію та культури спілкування в Інтернеті. Навчання проходили у формі екскурсій до бібліотек «Країна, якої немає на карті»; бібліотечних уроків «Запрошуємо на розмову про літературу довідкову», «Де шукати першу книжку»; уроку-дослідження «Таємниця каталожної карточки», подорожі «В країну Журналію». На заняттях використовувались мультимедійні засоби та нова техніка. За рік комп’ютерний парк бібліотек значно поповнився – придбано 6 комп’ютерів: за бюджетні кошти – 4 (для МДБ філій №№ 13, 19, 21 та ЦМДБ); за спонсорські – 2 (для ЦМДБ).
       Задля більш успішних занять бібліотекарями було розроблено рекламні матеріали: 10 плакатів «Для талановитих дітей» та «Як перетворити читання на задоволення» (філія № 19); словничок бібліотечних термінів «Бібліознайка» в кількості 50 примірників (ЦМДБ).
       Бібліотеки дбали й про висвітлення заходів на сайті Кіровоградської МЦБС та в ЗМІ: двічі – на телебаченні, тричі – у місцевій пресі, п’ять – на радіо.
       Отримані позитивні результати дають підґрунтя для продовження проекту та розширення кола учасників у другому циклі навчань «Електронна бібліотека».

       Перш ніж розробити програму, працівники Компаніївської РДБ, провели опитування серед своїх відвідувачів «Твій рівень інформаційної культури», висновок якого був невтішним: бібліотечно-інформаційна грамотність майже 82% користувачів занижена. Одним із варіантів щодо вирішення питання фахівці вважають створення та втілення цільової комплексної програми, заняттями якої передбачено три етапи: «Книга в твоїх руках» (2011 рік); Вчимося працювати з ДБА» (2012 рік); «Вчимося працювати з інформацією» 2013 рік). У 2011 році шляхом теоретичних, практичних та ігрових занять п’ятикласники  детально  знайомились з роботою  та значенням бібліотек як сучасних інформаційних центрів, навчались правильно працювати з книгою. Діти оцінювали заняття за 12 бальною  шкалою  і  жодного  разу  середній  бал не опустився нижче 10. Бібліотекарі прийняли до уваги побажання користувачів щодо тематики та змісту наступних навчань.

       Новгородківська РДБ працювала за власною програмою «Закон захищає дитинство»,в якій взяли участь 20 учнів 7 класу НВК № 1 та працівники управління юстиції РДА, служба у справах дітей, читачі-волонтери, які мають у себе вдома комп’ютерну техніку та Інтернет.
       Згідно плану програми проводилось багато заходів з питань прав дитини: цикл правових діалогів, лекцій, бесід; круглий стіл «Щоб не бути у конфлікті з законом»; Інтернет – година «Захист прав дітей у світі», інтерактивна гра «Права людини починаються з прав дитини»,віртуальна мандрівка «Захист прав дітей в Україні», подорож сайтами«Віртуальний світ права для тебе», правовий волейбол тощо. Також, для користувачів проводивсяДень інформації «Тим, хто цікавиться комп’ютером», на якому діти ознайомились з історією створення новітніх технологій, з базою даних комп’ютера бібліотеки, показали навики роботи з комп’ютером. А читачі-волонтери розповіли про домашній Інтернет.
       Учасники заходів отримали примірники друкованої продукції «Закон захищає дитинство» та списки корисних Інтернет - адрес «Лабіринтами права».  

       Шестикласників гімназії № 7 та вихованців ЦДЮТ «Зоріт» Новоукраїнська РДБ запросила до свого проекту «За інформаційною грамотністю – до бібліотеки», основне завдання якого: «Звичайний відвідувач бібліотеки – грамотний користувач інформації, електронних засобів та створювач ресурсів».
       Протягом місяця РДБ проводила соціологічне дослідження «Інформаційно-бібліотечна грамотність користувачів» серед гімназистів, метою якого було визначити користувацькі потреби. За наслідками було організовано заходи, більшість яких доповнювались сучасними технічними засобами Інтернет-центру бібліотеки. Серед них такі. Урок-діалог «Книга і комп’ютер  в  інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє», під час якого школярі довідались, що за допомогою комп’ютера можна не лише читати текст і переглядати зображення, а й чути голоси персонажів, «оживляти» ілюстрації, що є електронні книжки-ігри, які дають можливість не тільки познайомитися з авторським варіантом твору, а й самому впливати на хід сюжету.  На заході діти задавалися  питаннями
       щодо майбутнього друкованої книги, заміни її комп’ютером, пошуку кращого інформаційного джерела, необхідності бібліотеки в майбутньому і дійшли висновку, що, і книги, і комп’ютер доповнюють одне одного.
Завдяки бібліогрі «Штурманам книжкових морів» читачі зрозуміли важливість і необхідність бібліотечних паперових каталогів і картотек, познайомились з будовою каталожних карток, правилами користування алфавітним, систематичним, предметним каталогами, краєзнавчою та систематичною картотеками статей для учнів 5-6 класів та 7-9 класів. До заходу було оформлено виставку літератури «Бібліотечно-бібліографічні знання – дітям».
       Почуте школярі закріпили під час гри. Бібліотечне заняття «Історія створення книги: від найдавніших часів до наших днів» було проведене як слайдова презентація. Кожен слайд ілюстрував певний період історії книги. Діти із захопленням розглядали попередників книги: папірус, берестяні грамоти, пергамент, знайомились з першими книгодрукарями. Зацікавили дітей слайди, на яких були зображені пам’ятники книзі в різних країнах світу. 
Побувавши на тренінгу «Інтернет – імперія інформації», читачі дізналися про історію виникнення світової мережі, методи пошуку інформації, види пошукових систем-браузерів. Дуже сподобалась віртуальна подорож «У цікавий світ Інтернету», де відбулось знайомство учнів з різноманітними освітніми, бібліотечними, розважальними сайтами. Також, діти пробували знаходити цікаві факти про тварин, пограти в онлайн-ігри.
       Інтерес дітей до подібних заходів розширив рамки програми. Так, для третьокласників гімназії № 7 відбулась «Мультфеєрія», де діти із задоволенням виконували завдання бібліотекаря: відшукували книгу на виставці, за сюжетом якої створений той чи інший мультфільм; відповідали на питання мультвікторини «Зарубіжні письменники – дітям».
       Резонанс викликав захід відео знайомство «Через скайп – до бібліотеки», проведений спільно із Запорізькою бібліотекою-філією ім. Костянтина Великого. Участь у ньому взяли четверокласники, користувачі обох бібліотек. Діти обмінялися розповідями про шкільне життя, своїми захоплення, разом співали пісень.
       Для п’ятикласників гімназії № 7, ЗШ № 6 та старшокласників зі шкіл міста відбулися тренінги «Як знайти потрібну інформацію в Інтернеті», «Безпека в Інтернеті: країна Онляндія», «Робота з електронною поштою» та «Як працювати з програмою Word–2007».
       Членам клубу «Чомусик» дбайливі бібліотекарі запропонували захід «Знайомтесь, комп’ютер», під час якого діти переглянули презентацію «Будова комп’ютера», ребуси щодо складових комп’ютера (монітор, клавіатура, мишка), а також по черзі працювали за комп’ютером: відкривали програми, вчились створювати нові документи.
Олександрівська РДБ одночасно займалась підготовкою до роботи за програмою та робила перші кроки. Відбулась презентація Інтернет-центру Його відвідувачами стали учні та вчителі. Мета їхніх звернень різноманітна: написання рефератів, проектів, сканування та роздрукування документів, спілкування з друзями у скайп-зв’язку і не тільки в межах нашої країни. Після створення Інтернет-центру на 20% збільшилась кількість відвідувань до бібліотеки. Діти з багатодітних, неповних сімей, кризових стали постійними відвідувачами Інтернет-центру, де мають можливість безкоштовно підготувати матеріали до уроків, поспілкуватись з друзями. Такі школярі, як Буренко Владислав (8 кл. СШ № 3), Каліман Максим (5-б кл. СШ №3), Західова Діана (6 кл. ЗШ №1), Грива Владислав (7 кл. СШ №3), Даниленко Валерій (7-б СШ №2), які раніше майже не відвідували бібліотеку, на даний час є помічниками бібліотекарів щодо випуску інформаційних порад, буклетів, проведення масових заходів.
       У РДБ функціонує служба взаємопорад – інформаційний супутник «Інтернет – моя фортеця», в межах якої працівники бібліотеки щоквартально випускали та розповсюджували серед користувачів інформаційні поради з циклу «Зверніться і вам буде зручно». Найактивніші користувачі спільно з бібліотекарем читальної зали розповсюджували інформаційні поради з циклу «Я дізнався – дізнайся і ти»: «Інтернет–центр Олександрівської районної бібліотеки для дітей», «Як знайти потрібний матеріал в Інтернеті?», «Як знайти друзів за допомогою Інтернету?» 
       У планах бібліотекарів створення власної web–сторінки, де б кожен користувач міг знайти анонси і новини про всі бібліотечні заходи, про літературні надходження, виставки, презентації, результати соціологічних досліджень тощо. Для діток, які навчаються в недільній православній школі має бути рубрика «Небесний човник», а для наймолодших читачів відкриється рубрика, де можна переглянути і прослухати  аудіо казки, відео кар. 

       У звіті за рік ЦМДБ ім.Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС наголошується, що питання інформаційної культури читачі стало нагальним. Саме тому бібліотекарі створили  змістовну й насичену програму «Школа інформаційного комфорту «КОМП'ЮТЕР і Я». У її рамках діяла «Бібліотечна школа Інтернет», заняття якої були підготовлені для різних вікових категорій користувачів:

       - «Комп'ютошка і К?» (для дітей 8-11 років),
       - «ОНЛАЙНик і К?» (для дітей 12-15 років)
       - хобі-майстерня «Книжка і Мишка-Програмішка»
       - клубвіртуальних мандрівників «Смайлик».

 

       Загальний обсяг видатків трирічної програми становить 8,8 тис. грн. Фінансування програми у 2011 році здійснювалось за рахунок спонсорських та спеціальних коштів бібліотеки. Так, за рахунок 5,3 тис. грн.  спонсорських коштів було придбано комп’ютер, ноутбук, мікрофон, 2 комп'ютерних стола, друковані (1,2 тис. грн.) та електронні (0,1 грн.) видання. За 2,1 тис. грн. від надання платних послуг передплачено періодичні видання та закуплено диски (0,2 грн.).
       Робота за програмою розпочалась з проведення моніторингових досліджень «Партнерство заради дітей» та «Партнерство в навчанні» щодо виявлення організацій, громадських об’єднань, які працюють з дітьми та учбових закладів міста, де функціонують комп’ютерні класи. За підсумками дослідження були укладені договори про соціальне партнерство з організаціями, закладами, установами міста та отримані листи підтримки (додаток «Партнери Програми»).
       З метою якісного обслуговування користувачів технічною літературою вивчався стан укомплектованості та використання розділу бібліотечного фонду «3. Техніка. Технічні науки» (2,3 тис. примірників), як один з тих, що користується значним попитом серед учнів, студентів, педагогів, особливо підрозділ «32. Радіоелектроніка».
Протягом року вівся щоденний облік видачі документів галузевого розділу «Техніка». Аналіз виявив, що документи застарілі на 60% і підлягають ретельному перегляду та вилученню. Статистичний аналіз показав, що коефіцієнт укомплектованості розділу – 29,3, обертаність фонду цих документів дорівнює 3,6. Це високі показники для ЦМДБ. Задоволення запитів відвідувачів частково вирішують Дитячий Інтернет-центр та 5 назв періодичних видань цієї тематики.
       Бібліотека займалась оформленням та оновленням куточків інформаційного простору відділів обслуговування: «Інтернет-центр інформує», «Твій інформаційний портал», «Бібліошка» тощо.
       Бібліотекарі-консультанти провели великі за обсягом, кількістю та змістом індивідуальні та групові заняття відвідувачів, знайомили з правилами користування Інтернет-центром, надавали допомогу у пошуку інформації в мережі, орієнтували на кращі сайти, електронні енциклопедії та бібліотеки, показували можливості  Інтернету на допомогу дозвіллю, навчанню та спілкуванню.
       Індивідуальні навчанняз основ комп’ютерної грамотності та роботі в Інтернет-мережі «Швидкий старт» пройшли 60 користувачів.
       Групові навчання пройшли 258 дітей, для яких було розроблено цикли занять: для молодшого шкільного віку «Комп'ютерна абетка» (17 груп); для підлітків «Інтернет: Що? Де? Як?» (16 груп); для керівників дитячого читання «Знання та інформація – через Інтернет» (2 групи).
       Бібліотекарі підготували понад 10 електронних версій цікавих бібліотечних уроків-мандрівок з історії книги, бібліотеки, комп'ютера. Школярі гімназії, колегіуму, ОНВК №17, ЗНЗ №№ 9,15,4 побували на заходах «Безпека дітей в Інтернеті», «Країнами та містами Європи», «Інтелектуальна ігротека»; «Від папірусу до СD-ROM», «Інтернет в цифрах». «Подорож до країниІнтерляндії», «Що таке Інтернет?»тощо.
       У хобі-майстері «Книжка і Мишка-Програмішка» особливо цікавими були практичні заняття: «Як знайти потрібну інформацію в Інтернеті», «Перші кроки до програмування», «Віртуальний ігродром». 
       Учні 5-7 класів – члени клубу віртуальних мандрівників «Смайлик» – в ігровій формі вчились працювати з комп’ютером, орієнтуватися в мережі Інтернет,  користуватися електронною поштою та програмою скайп (Skype), спілкуватись в соціальній мережі «В контакті» та виставляти свої творчі роботи. У цьому їм допомагали засідання клубу: інформаційний супермаркет «Біт, бай, кілобайт, мегабайт – що це?», віртуальні подорожі «Мир дітям планети земля», «З книжкою по казкам країн світу» та цикл віртуальних мандрівок «Інтернет на канікулах». Висвітлюючи заходи проекту серед громади міста працівники бібліотеки випустили і розповсюдили: буклет «Ми маємо, вміємо, можемо», рекомендаційний список джерел інформації «Діти в інформаційному просторі», матеріали з досвіду роботи «Інтернет-центр – вчора, сьогодні, завтра»; виступили на телебаченні КТМ, телеканалі ТОВ «Телерадіокомпанія «Контакт ЛТД» та на методичному об'єднанні шкільних бібліотекарів.
       Свої знання школярі мали змогу продемонструвати під час підсумкових занять: віртуальна подорож «Відкриваємо світ Інтернету»; гра-мандрівка «Хто володіє інформацією, той володіє світом», віртуальний урок «Віртуальне спілкування, або Інтернет-етикет» та інші. 
       Приємно відзначити, що за рік влилось 138 нових відвідувачів до когорти 1,6 тис. користувачів Інтернет-центру, загальна кількість відвідувань яких склала 11,3. 4 користувача бібліотеки А.О.Руденко, С.М.Лобода, А.О.Додатко, М.В.Калинчук, які пройшли навчання в Інтернет-центрі змогли найти своїх родичів та друзів за допомогою соціальних мереж Інтернет-зв'язку.
       Бібліотекарі мають надію, що організація їхньої роботи у навчанні юних читачів допоможе стати їм компетентними в безмежному інформаційному просторі. Наголошувалось й на одному з головних недоліків програми – недостатній кількості фінансування на її розвиток, зокрема, на придбання друкованих, електронних носіїв інформації та матеріально-технічних засобів.

       Петрівська РДБ, виконуючи програму, перш за все,  орієнтувалась на конкретні запити користувачів. Так, з’явився клуб «Інтернет-чомучки» для членів якого проводила заняття волонтер О.Я.Царук. Наприклад, під час інформаційної години «Давайте поспілкуємось», діти навчились реєструватися в електронній пошті, спілкуватися з однолітками в чатах, заходити на форуми.
       Користувачів-старшокласників, яких цікавить вибір професії, бібліотекарі запросили у віртуальну подорож навчальними закладами України «Корисні ресурси Інтернет: на допомогу абітурієнтам». Учні подорожували WEB-сайтами навчальних закладів Києва, Полтави, Кіровограда, Кривого Рогу, Дніпропетровська, знайомилися з правилами прийому, переліком іспитів тощо. Профорієнації школярів сприяла інформаційна година «Вибір професії за допомогою Інтернет».
       Учасники заходів отримали буклет «Путівник в Інтернет», розроблений працівниками РДБ.

       Працюючи над Програмою, колеги з Устинівської РДБ активізували участь волонтерів у роботі бібліотеки, збільшили коло інформаційних послуг, широко використовували технічні ресурси, урізноманітнювали індивідуальні та групові заняття на допомогу інформаційній компетентності користувачів. Досягалось це різними засобами: організацією інформаційних куточків «Для вас в нашій бібліотеці», «Інформація для кожного дня» та тематичних полиць «Комп'ютеризація: крок за кроком»; проведенням бесід «Як комп'ютер з'явився на світ», «Професії комп'ютера»; виданням буклетів «Структура книги» і «Бібліотека – скарбниця знань», пам’ятки «Як знайти потрібну інформацію в бібліотеці».
       Підключення техніки РДБ до мережі Інтернет, наповнило новим змістом заходи, які сподобались юним читачам. Це подорожі в мережі: «Я і книга», за допомогою якої створено портрет давньої та сучасної книги і бібліотеки; «Книжки, які знають все»; віртуальна мандрівка найвідомішими бібліотеками світу; слайдова презентація «Запрошує районна бібліотека для дітей»; інформаційна година «З комп’ютером на ти».
       Відвідувачі збагатили свої знання й під час різноманітних навчань, зокрема, таких: заняття «Бібліотечне лото» та «Найуважніший читач»; бібліотечні уроки «Довідкове бюро школяра»; ігри «Бібліотечний лабіринт», «Відшукай книжковий скарб», «Пошукова система»;  конкурси «Компас у книжковому морі», «Порекомендуй читачеві».
На практичних заняттях в мережі Інтернет бібліотекарі вчили читачів азам віртуального простору: правилам користування технічними засобами, здійснювати пошук інформації, вмінню її оцінювати та аналізувати.
       Обов’язково зверталась увага й на роботу з друкованим документом: вивчались анотація, зміст, розміщення матеріалу, алфавітні та предметні покажчики в книзі. Завдяки цим заходам, користувачі зрозуміли наскільки цінною й необхідною у житті є інформація та вміння нею користуватися. Найактивніші учасники конкурсів нагороджувались призами від РЦССДМ.

                                                                                                  *****
       Підсумовуючи роботу бібліотек області за програмами з формування інформаційної культури користувачів, звертаємо увагу фахівців на наступне.
       У авторській програмі мають зайняти місце: необхідність і важливість запланованих заходів, як для виконавців, так і учасників; відповідність запланованим і виконаним заходам; пояснення до зміни заходів (якщо такі відбулись); конкретні результати (цифрові, текстові); послідовність і логіка у викладені матеріалу; погляди бібліотекарів на проблеми, що виникли та їх подолання; загальні висновки та напрями подальшої роботи.

Додаток  до  дайджесту

Загальний  план заходів  бібліотек  Кіровоградщини
у  рамках  обласної  цільової  комплексної  програми
«Багатовимірність  інформаційної  культури  ХХІ  століття»
 на  2011  рік

Партнери  бібліотек

Партнери

Вид  допомоги

Волонтери – прихильники бібліотек

участь у масових заходах, інформаційно-технічна підтримка

Навчальні заклади
- гімназії (м. Новоукраїнка, Олександрія)
- ЗОШ,  НВК
- школа-інтернат (м. Знам’янка)
- початкова  школа «Мрія» (м. Кіровоград)

 

участь у масових заходах

Організації, установи, заклади
- будинок дитячої та юнацької творчості


інформаційна підтримка

- відділ культури і туризму  РДА

підтримка владних структур

- відділ освіти РДА

підтримка владних структур

- дитяча музична школа

музичний супровід

- комунальний вищий навчальний заклад
«Олександрійське училище культури»

різнобічна допомога у проведенні заходів

- краєзнавчий музей

участь у заходах

- молодіжна громадська організація «Молодь»  (м.Олександрія)

різнобічна допомога у проведенні заходів

- районна газета «Степовий край»
(Компаніївський район)

інформаційна підтримка

- районний будинок культури

музичний супровід

- РЦСССДМ

інформаційна підтримка

- Свято Успенська церква
(смт Олександрівка)

інформаційна підтримка (духовна література)

- служба у справах дітей при РДА

консультативний

- служба у справах сім’ї, молоді та спорту РДА

консультативний

- тижневик «Городской курьер»
(м. Олександрія)

інформаційна підтримка

- ТОВ Телерадіокомпанія «Контакт ЛТД»
(м. Олександрія)

інформаційна підтримка

- управління освіти, молоді, спорту міської
ради

інформаційно-консультативна

- центр соціальних служб для сім’ї, дітей
та молоді

інформаційно-консультативна

- школа естетичного виховання

художнє  оформлення

Спеціалісти  закладів
- бібліотекар  інформаційних  систем  РБ
- бібліотекар  ЗОШ
- класні керівники  ЗОШ

 

технічні засоби
інформаційна підтримка

Маркетингові  та  соціологічні  розвідки

Форма заходів

Кількість
заходів

Соціальна категорія
користувачів

Вікова категорія користувачів

Усього осіб

Анкетування
- «Користувачі й бібліотека: інформаційна культура»
- «Інформаційно-бібліотечна грамотність користувачів»
- «Моя думка про бібліотеку»
- «Ти і книжка»  
- «Пріоритети у виборі джерел інформації»         
- «Юний читач: Знання , навички, вміння»  
- «Твій рівень інформаційної культури»

 

1

1
1
1
1

1
1


школярі

читачі
з багатодітних сімей
діти
з особливими потребами
школярі
школярі


3-6 кл.

6 кл.

5-6 кл.
6 кл.
різні категорії
4 кл.
4 кл.
4 кл.
5-6 кл.


40

20

50
18
150
40
10
340
60

Бліц-опитування 
- «Бібліотека в інформаційному просторі»

- «Діти в інформаційному просторі: ваша думка» 


3

1


школярі

ОДЧ


6-9 кл.

5-9 кл.


45

100

Експрес-опитування «Використання підлітками ПК»


1


школярі


6 кл.


10

Опитування «Інтернет у бібліотеці» і комп’ютерні технології

1

школярі

5-7 кл

172

Моніторинг
- «Культура користування
всесвітньою мережею»
- «Періодичні видання в бібліотеці»

- «Партнерство заради дітей»


- «Партнерство в навчанні»


1

1

1


1

 

соціально незахищені
школярі
працівники освіти, культури

працівники освіти

 

1-9 кл.



6 кл.

 


550

10

10


22

Тематичні аналізи читання

7

діти
з неповних сімей

6 -9 кл.

195

Аналіз вивчення фонду 
- «Періодичне конфетті дитячої бібліотеки»

- «Вивчення укомплектованості
і використання підрозділу книжкового фонду  «3. Техніка. Технічні науки»


1

 

1


бібліотекарі

 

ОДЧ

 

 


10

20

 

26

 

 

1 872

Комплекс  загальних  бібліотечних  заходів

Комплектування  бібліотечних  фондів

- книги, журнали про комп’ютерну техніку
- електронні видання
- дарунки авторів, читачів, спонсорів
- розширення можливостей Інтернет серед бібліотекарів в режимі
«автор – видавець – розповсюджувач – бібліотека – користувач»

Створення  бібліотечної  продукції

- блог
- слайд-шоу про бібліотеку
- інформаційний стенд «Інтернет-центр інформує»
- ксеро-кейси  «Хіти шкільної програми»
- фонд дитячих фільмів і мультфільмів «Флешка»
- електронні теки-накопичувачі
- літній інформаційно-інтелектуальний майданчик
«Зорепад відкритих запитань і відповідей»

 

Заходи  для  користувачів

Форми заходів

Кількість
заходів

Соціальна категорія
користувачів

Вікова
категорія користувачів

Усього
осіб

Бесіда
- «Етикет в електронному спілкуванні» (слайдова)
- «Як ПК з’явився на світ»
- «Як користуватись ПК»


1
1
4
1

 

школярі


5 кл.
6 кл.
6 кл.
6 кл.


17
10
35
20

Вікторина «Книга мандрує екраном»

1

школярі

6 кл.

12

Виставки
- «Інтернет до Ваших послуг» (нформаційно-ілюстративна)


4


школярі


1-9 кл.

 

- «У книжок немає канікул» (віртуальна)

1

школярі

4-6 кл.

 

Години інформації
- «Можливості сучасних інформаційних технологій»
- «Імперія інформації»
- «Давайте поспілкуємось»
- «Вибір професії за допомогою Інтернет»
- «Сучасний інформаційний простір і місія дитячої бібліотеки у ньому»
- Інтернет-година «Захист прав дітей у світі»
-«Книги і бібліотеки різних віків і різних народів»
-«Знайомтесь, комп’ютер»

 

1
1
1
1

1

1

2

 

школярі

 

6 кл.
3-5 кл.
3-5 кл.
8-9 кл.

6 кл.

7 кл.

5-6 кл.

5-6 кл.

 

10
15
15
15

15

20

18

18

Гра
- «Штурмани книжкових морів» бібліотечно-бібліографічна
- «Бібліотечний лабіринт»

 
1

1

 


6 кл.

6 кл.


26

18

День інформації
- «Безмежні можливості Інтернету: як себе вести?»


2


діти-сироти


5 кл.


85

Екскурсії
- огляд «Б-ка дитячих мрій»
- екскурсії до дитячого Інтернет-центру
- «Країна, якої немає на карті»
- «Відкриваємо світ Інтернету
- «Районна бібліотека запрошує»


1
30
1
30
2

 

школярі


3-6 кл.
4 кл.
1-9 кл.
5-6 кл.


60
300
200
36

Електронне довідкове бюро 
- «Що? Де? Як?»

 

2

 

школярі

 

6 кл.

 

25

Інформаційна піраміда
- «Бібліотека – навігатор в системі Інтернет»


1


діти з неповних сімей


5-6 кл.


80

Інформаційний коктейль
- «У світ книги - через комп’ютер»


1


школярі


6 кл.


10

Конкурс
- «Подорож в країну Інформації»


1


школярі


6 кл.


26

Мандрівки віртуальні
- «Сторінками сайтів електронних бібліотек України» 
«Корисні ресурси Інтернету:
на допомогу абітурієнтам»
- «Я і книга»
- «Книжки, які знають все»
- «Від папіруса до CD-ROM»
- «Захист прав дітей в Україні»
- «Віртуальний світ права для тебе»
- «В країну Журналію»

 

1

1
1
1
4
1
1
1

 

діти-сироти

школярі

 

 

1-4 кл.

8-9  кл.
6 кл.
2, 3, 6 кл.
5-6 кл.

4 кл.

 

50

20
15
20
66
20
20
400

Огляд
- «Енциклопедичний марафон» (довідкова література)

 

1

 

школярі

 

6 кл.

 

20

Перегляд  документального фільму

1

школярі

4-5 кл.

30

Покажчик
- «Як себе поводити на сайтах для школярів» (вебліографічний)

 

1

 

школярі

 

5-9 кл.

 

Практичні заняття
- «Комп’ютерний мегаполіс –
пошук інформації»
- «Електронний каталог:
як знайти книгу»
- «Разом з класом в ногу з часом»


1

1

4

 

школярі

 

 

4-6 кл.


30

10

15

Презентації
книжкові виставки
електронні версії заходів   


3
4

школярі
діти з багатодітних
та
малозабезпечених сімей


1-9 кл.
4-5 кл.


134

6

школярі

2-9 кл.

166

1

школярі

6 кл.

26

Список інформаційний
- корисні Інтернет-адреси «Лабіринтами права»

1

школярі

7 кл.

20

Урок
- діалог «Книга і комп’ютер
в інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє»
- дослідження «Таємниця каталожної карточки»
- практикум «Шукай мене на сайті:
пошук в Інтернеті»
- інформатики «Особливості спілкування молоді у віртуалі»
- «Короткий словник Інтернет-термінів»
- «Запрошуємо на розмову про літературу довідкову»
- «Де шукати першу книжку»
- «Бібліотека – джерело інформації»

 

1

1

1

1

1
1

1
2

 

школярі

 

 

6 кл.

4 кл.

3-5 кл.

6 кл.

4 кл.

5-6 кл.

 

26

400

15

10

10

400

300
18

Фестиваль
- Європейський фестиваль книги


1


школярі


4 кл.


200

Формування інформаційної культури 
ББЗ
- «Академія читання»
- «Каталоги і картотеки, електронні бази даних бібліотеки»

 

 

5
1

 

 

 

2-6 кл.
6 кл.

 

 

40
10

Заняття
з основ комп’ютерної грамотності
та роботі в Інтернет-мережі
«Швидкий старт»

 

100

 

школярі

 

1-9 кл.

 

Центри спілкування користувачів бібліотек 
- клуб «Інтернет-Чомучки»

- клубвіртуальних мандрівників
«Смайлик»
 заходи клубу
- інформаційний супермаркет
«Біт, бай, кінобайт, мегабайт – що це?»
- віртуальні прогулянки
по місту Олександрія
-віртуальний екскурс «Таємниці країни Інтерляндії»
- віртуальна мандрівка
«Мир дітям планети  земля»
- віртуальні подорожі
«Інтернет-подорож по сайтах
бібліотек»
«Інтернет на канікулах

 

 

 

кколярі

 

 

 

 

 

школярі

 

 

 

 

 

Хобі-майстерня
«Книжка і Мишка-Програмішка»

заходи майстерні

- цикл інтелектуальних ігор
«Віртуальний ігродром»
з використанням різноманітних вікторин, загадок, кросвордів
- бібліомандрівка «Як знайти потрібну інформацію в Інтернет»
- практичне заняття «Інтернет – слалом»  (знайти необхідну інформацію, використовуючи вебліографію)
- практичне заняття «Перші кроки до програмування»

 

 

6

 

1

 

1

 

 

Школярі

 

 

2-3 кл.

 

6-7 кл.

 

7-9 кл.

9 кл.

 

Школа Інтернет 
«Комп'ютошка і К?» (для дітей 7-11 років)
заходи  школи

- заняття «Комп’ютерна абетка»
- віртуальна подорож «Відкриваємо світ Інтернету»
- слайд-презентація
«В комп’ютерній  країні «Комп’ютерленд»

 

 

12
1

1

 

 

 

школярі

 

 

2-5 кл.

 

 

10
10

10

Школа Інтернет 
«ОНЛАЙНик і К?» (для дітей 12-16 років)

заходи  школи

- заняття «Інтернет: Що? Де? Коли?»
- гра-мандрівка «Хто володіє
інформацією, той володіє світом»
- Інтернет-тренінги:
«Безпека дітей в Інтернеті»
«Дитячі Інтернет-ресурси»
- віртуальний урок «Віртуальне
спілкування або Інтернет-етикет»

 

 

 

24

1

1
1
1

 

 

 

школярі

 

 

 

 

6-9 кл.

8-9 кл.
6-7 кл.

 

 

 

20

10
10
10

 

293

 

 

3657

Public  Relations 

Форма  заходу

Кількість
заходів

 Презентація нових інформаційних послуг серед користувачів бібліотеки

5

 Виступи у ЗМІ

44

Видавничий сегмент:
- пам’ятка
- проспект
- електронна версія картотеки«Письменники Кіровоградщини – дітям»
- плакати
- «Клуб «Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок» скликає друзів»
-  «Для   талановитих дітей»
- «Як перетворити читання на задоволення»
- буклет
- путівник
- презентація   
- словничок бібліотечних термінів «Бібліознайка»
- інформаційна зона «Мистецтво бути читачем»


2
1
1

1
5
5
5
1
2
50
1

 

123