Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Довідник безбар'єрності "Довідник безбар'єрності"
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі
 

Обласний бібліотечний марафон заходів «Ми пам’ятаємо»

        У рамках відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка оголосила проведення з травня по жовтень 2015 року бібліотечного марафону заходів «Ми пам’ятаємо» та запросила бібліотеки для дітей, публічні бібліотеки області приєднатися до участі в його реалізації.

        Завдання Марафону:

 • активізація проведення бібліотеками масових заходів патріотичного спрямування серед дітей різних вікових груп;
 • популяризація літератури та залучення дітей до читання кращих художніх творів про Другу світову війну (1939–1945 роки);
 • збереження пам’яті про героїчний подвиг українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні;
 • розширення соціального партнерства бібліотек.
 •   

    

    

    

    

           Ось вже сімдесята весна вітає всіх тих, хто пережив війну, вітає вона й тих, хто знає про ті події не лише з книг, фільмів чи від розповідей старшого покоління. Вітає і вкотре нагадує про страхіття війни й наказує берегти мир.

           Розпочала марафон заходів обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка. 7 травня в бібліотеці відбулося літературно-музичне свято «Пісні воєнних років єднають покоління». Адже День Перемоги - свято особливе. Це день великої радості та гордості, але водночас великого смутку, оскільки перемога дісталася нашому народу жахливою, неймовірно високою ціною. Та на превеликий жаль, сьогодні ми не змогли втримати перемогу і всіма силами  намагаємось зберегти мир в нашій країні.
           У програмі заходу прозвучали музичні композиції, пісні, що були написані в роки війни і сьогодні, адже пісня завжди налаштовувала на добрі починання, надію та перемогу, а прочитані поезії, присвячені подіям воєнних днів допомогли сучасному поколінню усвідомити велич подвигу у Вітчизняній війні і посприяли виховати патріотичний дух та любов до рідної землі – і все це у виконані юних талантів, учасників бібліотечної студії  «АРТ-СВІТ».

   

    

    

           Минають роки, відлітають у вічність, але є дати непідвладні часу. Минуло вже 70 років від Дня Перемоги над нацизмом в Другій світовій війні. Та пам’ять про ті події завжди буде жити в наших серцях.
  6 травня у відділі підліткового читання та інформаційно-консультативних послуг користувачам було проведено музично-літературну композицію «Уклонімося доземно ветеранам», присвячену до Дня Перемоги.
           Під час заходу, школярі познайомилися зі сторінками історії періоду Другої світової війни та про роки окупації в Україні, дізналися про героїчні подвиги наших дідів та прадідів.
  Також старшокласники взяли участь у майстер-класі з флористики «Мак – квітка миру». Кожен учасник мав змогу виготовити власноруч свою квітку та познайомитися з роботами учасників сімейного конкурсу «Книга пам’яті мого роду».
           На завершення заходу, учням був проведений огляд літератури, представленої на книжковій виставці «Пам’ятаємо. Славимо. Вшановуємо…».
  Головною метою заходу є вшанування безсмертної пам’яті ветеранів війни та виховання в підростаючого покоління поваги до захисників нашої Батьківщини.

   

    

    

           Під час Другою світової війни українці проявили неповторну мужність і героїзм відстоюючи  волю і незалежність своєї Батьківщини. У страшні роки війни разом з дорослими взялися за зброю діти, щоб захистити Батьківщину від ненависного ворога. Так, 6 травня у відділі дитячого та сімейного читання відбулася презентація робіт на обласний тур Всеукраїнського сімейного конкурсу «Книга пам’яті мого роду» та  урок читання «Діти-герої II світової». Бібліотекар розповів читачам про людей, які героїчно боролися за визволення нашого краю, про їхні подвиги, про ту жорстоку і бездушну війну, що забрала мільйони життів, принесла лихо і горе на нашу українську землю. Діти із задоволенням прослухали оповідання Віктора Кави «Марійка», взяли участь у обговоренні прочитаного та з’ясували, що навіть малеча в ті часу здатна була на героїчні вчинки. На завершення заходу користувачі познайомилися з літературою, представленою на книжковій викладці «Війна немає забуття»  та власноруч виготовили маки.


          Побузька міська бібліотека для дітей провела годину історичної пам’яті «Пам’ять наших сердець». Розпочалася вона для п’ятикласників нетрадиційно – з екскурсії до музею бойової та трудової слави «Ветеран». Василь Миколайович Мельник, голова Спілки ветеранів Побузького, розповів гостям про визволення України, продемонстрував експонати музею, фото. Завершився захід у бібліотеці, де її працівники представили дітям огляд книг, у т. ч. й краєзнавчих, про Другу світову війну.


          Новоукраїнська районна дитяча бібліотека. Пам’ятним для 7-го А класу ЗШ № 6 залишиться День історичної пам’яті «Стоїть в скорботі мати-Україна». Партнером бібліотекарів у його проведенні став районний краєзнавчий музей. Директор музею Гаращенко Микола Олексійович розповів дітям про визволення України, продемонстрував експонати тих часів. Окрім того, семикласники мали змогу ознайомитися з фотовиставкою, присвяченою землякам, учасникам АТО, доторкнутися до сучасної зброї, яка використовувалася в зоні АТО. Зацікавили дітей і книги про звільнення України, Кіровоградської області та міста Новоукраїнки від нацистських окупантів.          Гайворонська районна бібліотека для дітей провела години пам’яті «В серцях і книгах пам'ять про війну» та «Щоб пам’яті вогонь не згас» для учнів 6, 7-х класів школи-гімназії № 5. Діти, за допомогою бібліотекарів, доторкнулися до сторінок історії війни 1941-1945 років, більше дізналися про битву за Дніпро, визволення Кіровоградщини. Переглянули відеофільм про хроніку воєнних днів Другої світової війни.          Рівнянська сільська бібліотека для дітей. У бібліотеці відбулася презентація книги Біденко Н. І. та Піддубної М. С. «Пам’ятаємо, низько схиляємо голову», яка вийшла друком у 2015 році в Кіровограді. Презентувала її своїм юним землякам колишня читачка бібліотеки, а нині студентка, одна із авторів книги – Марія Піддубна. Гостя розповіла, що у книзі зібрано багато цікавих матеріалі про події, які відбувалися в області, і Новоукраїнському районі зокрема, в 1941-1944 роках. Книга цікава й тим, що містить біографічні дані Героїв Радянського Союзу, повних кавалерів Орденів Слави, уродженців Кіровоградщини; розповіді про братські могили воїнів, меморіальні комплекси та пам’ятники воїнам-землякам, розташовані на території Новоукраїнського району та області.

          Знам’янська міська ЦБС. Працівники центральної універальної міської бібліотеки провели історичний репортаж «Уклін живим – героям слава» для учнів 9-А класу ЗШ № 3, урок слави «Тільки пам’ять не сивіє» – для учнів 5-го класу ЗШ № 1. Під час заходів бібліотекарі використовували відеоматеріали та книги про Другу світову війну.

          Міська бібліотека-філія № 3 організувала екскурсію «Український воїн: зв’язок поколінь» до міського краєзнавчого музею, для учнів 9-В класу ЗШ № 3. Головний зберігач фондів музею О. Моліс на прикладі історичних подій краю розкрив звитяжні сторінки боротьби вояків України різних поколінь за свободу, незалежність і територіальну цілісність країни. Присутні переглянули експозицію, присвячену участі знам’янчан у визволенні України та міста Знам’янка від нацистської навали. Школярам було цікаво не тільки почути, а й побачити портрети 10 Героїв Радянського Союзу – земляків. Особливу увагу викликала експозиція «Героям – слава!», присвячену землякам, котрі загинули в зоні АТО.

          Бібліотекарі міської бібліотеки-філії № 1 організували для учнів 7-А класу ЗШ № 4 перегляд слайд-презентації «Вони змогли перемогти», кадри якої розповіли про тих, хто загинув, виборюючи волю і незалежність України на фронтах, у партизанських загонах, підпіллі, національно-визвольних формуваннях, хто прийняв мученицьку смерть у таборах, гестапівських катівнях.

          Бібліотекар міської бібліотеки-філії № 2 взяла участь у підготовці та проведенні для місцевої громади мітингу-реквієму «Скільки гроз і боїв пронеслось», який відбувся біля монументу воїнам-визволителям Знам’янки. У бібліотеці була розгорнута книжкова виставка «Оборона, визволення України: скрижалі пам’яті», з якої можна було дізнатися про бої за Київ, Харків, Одесу та інші населені пункти України, бойові дії при форсуванні Дніпра тощо.

          22 вересня відзначається День партизанської слави. Свято встановлено в Україні «...на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників».

          Кіровоградський район. В Українській сільській бібліотеці проведено годину спілкування «Лісовими стежками». Бібліотекар розповіла юним односельцям про партизанську боротьбу на Кіровоградщині, доповнивши її цитуванням уривків з книги австрійського антифашиста Генріха Райтера «Тихий фронт». На завершення заходу присутні переглянули документальний фільм про партизанську боротьбу із циклу фільмів «Великая война» кіностудії «Медіа Стар».
          Патріотичний вечір «З тобою, народе мій, іду дорогами війни» пройшов у Шостаківській сільській бібліотеці. Присутні, учні 5 класу, познайомились з книжковою виставкою «Партизанськими стежками» та взяли активну участь в обговоренні книги В. Шурапова «Ніч над Інгулом» у якій розповідається про кіровоградських підпільників, які піднялись на нерівну і мужню боротьбу з окупантами.
          Новоолександрівська сільська бібліотека долучилась до пошукової роботи «Пам’ять серця». Ведеться збір матеріалів про героїв-земляків, які воювали на фронтах Другої світової війни. Створені папки конвалют «Дідові медалі», «Згадаймо поіменно».

     

          Побузька міська бібліотека для дітей. Вшановуючи пам’ять героїв, у бібліотеці проведено годину історичної пам’яті «Голованівщина партизанська». Бібліотекар розповіла дітям про партизанські з’єднання, що діяли на території району під час війни з нацистськими окупантами. Зачитала уривки з книги Михайла Канюка «Повесть огненных лет», сторінки якої розповідають про юних підпільників – членів молодіжної організації «Спартак», що діяла в селі Красногірка Голованівського району. Багато хто з дітей вже відвідав меморіальний музей історії підпільної організації «Спартак», але ще для багатьох ці сторінки подвигу їх ровесників невідомі. Відбулася презентація літературної виставки «Збережемо пам'ять про подвиг». Також діти в цей день відвідали ветеранів Другої світової війни, дарували їм квіти та дякували за Перемогу.
          Ульяновська районна бібліотека для дітей. Для старшокласників місцевої школи проведено читання уривків з книги М. Ковальчука «Оточення вогневе» та її продовження – збірки «Розбурхана Ятрань», В. Погрібного «Нескорений Спартак». Присутні дізналися багато нових фактів про події воєнного лихоліття на території Ульяновського, Голованівського, Гайворонського, Новоархангельського районів Кіровоградської області.

          Новгородківська районна бібліотека для дітей. Працівники бібліотеки для учнів 8 Б класу Новгородківського НВК провели огляд літератури «Бійці підпільного фронту», який супроводжувався переглядом відеоролика «Партизанський рух на території України в часи Другої світової війни». Також присутні отримали пам’ятку «Ми пам’ятаємо», виготовлену бібліотекарями. Завершився захід покладанням квітів до Обеліску Слави.

          Бібліотечна спільнота області підтримала ініціативу ОДБ ім. Т. Г. Шевченка. До участі в бібліомарафоні долучилися близько 53-х бібліотек: 28 – для дітей, а також дитячі відділи районних і міських бібліотек, сільські та міські філії. З початку старту Марафону проведено більше 254 масових заходів, присвячених пам’ятним датам історичних подій Другої світової війни, у тому числі: 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі, Дню пам’яті та примирення, Дню Перемоги (8 і 9 травня); Дню скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні (22 червня). Їх учасниками стали понад 2 тис. дітей різного віку. Вшановуючи подвиг народу України у Другій світовій війні на заходах говорили слова подяки і Героям АТО.

          Робота бібліотек патріотичного спрямування висвітлювалась на власних сайтах, блогах, сторінках соціальних мереж Однокласники, ВКонтакті, електронних і друкованих газетах, по радіо. Пропонуємо ознайомитися з окремими заходами бібліотек області.

      Кіровоградський район. Грузьківська сільська бібліотека провела засідання літературної вітальні на тему «Діти – партизани Другої світової війни». На захід був запрошений голова ветеранської організації Єпур Юрій Семенович. Присутні – діти Грузьківської ЗШ з цікавістю слухали розповідь про партизанський рух, про дітей – юних партизанів Кіровоградщини. Гість зачитав уривок із книги В. Шурапова «Ніч над Інгулом».

      Новомиргородська районна бібліотека для дітей. Увазі відвідувачів запропонована виставка малюнків користувачів бібліотеки «Війна і Перемога очима дітей». Відбулася літературна година «Незгасаючий вогонь безсмертя», учасниками якої були учні 9-го класу ЗШ № 1. Разом з бібліотекрями старшокласники перегорнули сторінки історичних подій Другої світової війни, доповнені кадрами воєнної кінохроніки, піснями та віршами на воєнну і патріотичну тематику.
      У Сальківській філії учні 7-9-х класів взяли участь в уроці мужності «Люди-легенди», під час якого дізналися й про героїв Сальківського підпілля.

      Олександрійська районна ЦБС. У дитячому відділі ЦРБ ім.Д.Чижевського відбувся слайд-екскурс в історію «У них дитинства не було окремо, були разом дитинство і війна». Користувачі Щасливської, дитячого відділення Новопразької центральної, Бандурівської філій стали учасниками: години сильних духом «Покоління нескорених», години-реквієм «Полум’ям подвигу вашого, наші горять серця», відео-спогаду «Йшли у бій партизани».

   

   

   

   

      Знам’янська міська ЦБС. У Центральні універсальній міській бібліотеці провели історичний екскурс «Бабин Яр – життя і смерть поруч». Розповідь бібліотекаря про історію та трагедію Бабиного Яру доповнили відеосюжети: «Слідами єврейської історії. Бабин Яр», «Жахи урочища Бабин Яр», «Бабин Яр на Кіровоградщині» (про знищення євреїв у селі Хащувате).        

   

   

      Міська філія № 1 запросила учнів 6, 7, 8-х класів ЗШ № 1 на  заходи, присвячені подіям Другої світової війни: історичний хронограф «Чорнолісся пам’ятає», огляд літератури «Пам’ять крізь роки». Присутні дізналися про організатора і командира партизанського загону І. Д. Діброву, досвідченого майстра підривної справи О. Г. Капітанова, діяльність народних месників, які звільняли Кіровоградську область від нацистських окупантів. Бібліотекар познайомила з новими книгами, присвяченими темі «Війна у пам’яті фронтовиків-знам’янчан». Учні також долучилися до розмови і наводили приклади участі членів родин – дідусів, прадідусів у війні 1941-1945 рр.

       «Сторінки історії розповідають» під такою назвою в філії № 3 була організована викладка літератури. Протягом вересня відвідувачі мали можливість переглянути книги про партизанський рух на території України та Кіровоградщини, внесок у Перемогу над нацизмом юних месників.

      Міська філія № 2.  Четверокласники ЗШ № 7 стали учасниками історичної години «Фронт у тилу ворога». Бібліотекар розповіла учням про партизанські загони та підпільно-диверсійні групи, які діяли на території Знам’янщини у 1941-1943 роках, зокрема, про діяльність підпільної групи під керівництвом Бацанова П.І., члени якої, видані зрадником, загинули. На центральному кладовищі селища Знам’янка є пам’ятник патріотам. На будівлі ЗШ № 7 встановлена меморіальна дошка на честь колишнього директора школи Бацанова П.І.

   

   

      Петрівська районна бібліотека для дітей. Провели патріотичну годину «У назвах вулиць – імена Героїв». Дітям розповіли про героїв війни, іменами яких названі  вулиці Петрово - Івана Литвинова та Володимира Засядька. Провели огляд літератури з книжкової виставки «Подвиг, що залишиться у віках».

   

      Новоукраїнська районна бібліотека для дітей. Під час відзначення Міжнародного дня миру учні 3-В класу ЗШ № 6 у бібліотеці створили малюнки-звернення до дорослих з проханням припинити всі війни та жити у мирі та злагоді. Звучали на заході і вірші про мир, що супроводжувались демонстрацією малюнків.

   

   

   

   

      Рівнянська сільська бібліотека для дітей. Відбулася година пам’яті «Через роки, через віки, ми пам’ятаємо», присвячена подіям Другої світової війни. Бібліотекар розповіла про земляків, які визволяюли рідний край від ворога, про те, що дев’ять із них стали Героями Радянського Союзу. У виконанні дітей звучали поетичні рядки на фоні пісні «Журавлі». Насамкінець заходу бібліотекар ознайомила присутніх із викладкою літератури «В граніті, в бронзі і в серцях».

   

   

      Олександрійська міська ЦБС. «Стежками партизанських перемог» - таку назву мав історичний екскурс, який підготували бібліотекарі центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ю. Гагаріна для учнів середнього шкільного віку – користувачів Інтернет-центру. Під час заходу звучали розповіді про героїзм юних підпільників. Присутні переглянули документальну хроніку «Партизани», а також короткі відео-стрічки з фільму «Сімнадцять миттєвостей весни». Знання про партизанський рух у роки війни школярі поповнили, переглянувши книжкову викладку «Тих днів не змовкне слава».

   

   

      Працівники бібліотеки-філії № 5 для старшокласників організували годину патріотичної книги «Вони загинули за Батьківщину». Бібліотекарі розповіли учням про письменників, які пройшли стежками війни: П. Загребельного, М. Стельма, О. Гончара, А. Малишка, Л. Первомайського, О. Довженка. Під час заходу учнів познайомили з фронтовою лірикою – поемами П. Тичини «Похорон друга», А. Малишка «Полонянка», В. Сосюри «Мій син» та українською художньою прозою – Ю. Яновського «Земля батьків», Ю. Смолича «Мирні люди», О. Копиленка «Невтомне життя», В. Собка «Кров України» тощо.

  У бібліотеці-філії № 12 відбулася зустріч-спогад «Вони гинули за Батьківщину». Від Заболотнього Василя Івановича, Почесного громадянина міста, ветерана Другої світової війни, діти дізналися про земляків-підпільників, їх самовідданість, внесок у звільнення України від нацистських окупантів. Доповненням розповіді став огляд книг хроніко-документальної викладки літератури «Вони гинули за Батьківщину».  

   

   

   

   

   

   

      Бібліотека-філія № 10. Екскурс в історію «І пам'ять згадкою торкає» відбувся за участі  ветерана Другої світової війни Бохана Михайла Івановича. Старшокласники ЗНЗ № 10  почули  розповідь гостя про події 1941-1945 років, про те, що Олександрійщина у роки війни теж була партизанським краєм. Жителі міста та району вели збір інформації про ворога, проводили диверсійну роботу й тим самим допомагали наближати Перемогу.

   

   

   

      Кіровоградський район. Бережинська сільська бібліотека. В День партизанської слави бібліотекар разом із учнями місцевої школи, за участі голови Кіровоградської РДА, вітали вдома Лисенко Агафію Тихонівну, яка в роки Другої світової війни була зв’язковою партизанського загону. Діти подарували мужній землячці квіти, читали власні вірші та дякували за можливість жити на вільній землі.
  Урок пам’яті «Партизанські стежки Кіровоградщини» відбувся в Созонівській сільській бібліотеці. Бібліотекар ознайомила учнів початкових класів з історією партизанського руху на Кіровоградщині, творами письменників-земляків, які є у фондах бібліотеки на цю тему, зокрема, історико-публіцистичним нарисом В. Даценка «Щоб пам'ятали. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945)», Д. Клюєнка «Хлопці з нашого села» тощо

      Кіровоградський район. Різноманітні заходи провели Володимирівська, Оситнязька, Первозванівська сільські бібліотеки: година пам’яті «Дитинство, обпалене війною», голосні читки «Пам'ять про подвиг», патріотична година «Стежина пам’яті», яку завершила екскурсія до краєзнавчого музею, літературно-поетична година «Голоси з війни», під час якої відбулися голосні читання творів А. Малишка, В. Симоненка, Л. Костенко, О. Гончара, О. Довженка. Заходи доповнили відеофільми «Героям війни присвячується», «Повертайся живим», презентація «Діти війни 1941 - 1945 років».

   

      Вільшанська районна бібліотека для дітей. На усний журнал «Зростаємо патріотами» працівники бібліотеки запросили Михайла Поліщука, директора районного українсько-болгарського музею ім. Івана Гуржоса. Гортаючи сторінки журналу, шестикласники місцевої школи дізналися більше про героїв-земляків, здійснили екскурсію до музею, де зібрано досить багато експонатів, фотографій та спогади ветеранів Другої світової війни. Після відвідин музею Михайло Володимирович запропонував хлопчикам взяти участь у грі «Де козак, там і сила».

   

   

      Побузька міська бібліотека для дітей. 26 серпня в бібліотеці пройшла презентація фільму «Незламна» (російською – «Битва за Севастополь»), присвяченого легендарній жінці-снайперу, знаменитій українці Павличенко Людмилі Михайлівні. Бібліотекар познайомила дітей з біографією Л. Павличенко. Переглядаючи кінострічку, юні глядачі мандрували сторінками історії далекої війни, захоплювалися героїзмом тих, хто боронив свободу рідної землі. Побачене стало стимулом прочитати, знайти інформацію в Інтернеті про тендітну дівчину, яка своєю мужністю, мудрістю вплинула на закінчення Другої світової війни.

   

       Знам’янська міська ЦБС. Центральна універсальна міська бібліотека. Наприкінці серпня працівники бібліотеки запросили читачів до міського краєзнавчого музею з екскурсією «Шана за подвиг, вдячність за мир». А допоміг її здійснити зберігач фондів музею Моліс О.В. Він представив цікаві підбірки матеріалів про героїчну битву за визволення України та міста від фашистів, історичні дослідження, карти, спогади. Діти переглянули експозиції: «Собор негаснучої пам’яті», «Вклонімося великим тим рокам». Краєзнавець ознайомив присутніх з туристичними маршрутами по рідному краю за якими можна здійснити екскурсійні подорожі та походи: «Знам’янка – перлина Чорнолісся», «Партизанськими стежками».

   

       Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна. У липні відбулися голосні читання «Вогонь війни у пам’яті навічно». Юні читачі ознайомилися з книгами викладки-реквієм «1939 – 1945 рр. Памятаємо. Перемагаємо», із задоволенням читали вголос вірші, оповідання, уривки з творів про війну, які їх найбільше вразили: Гальперіна Ф. «Непереможний гарнізон», Давидзона Я. «Орлята партизанських лесов», Нікольского Б. «Военная косточка», Дениско Л. «Степова Баштанка», Алексєєва С. «Богатирський рід», Аноко Т. «Ориентир на звезду» та активно обговорювали прочитане. А відвідувачі естетичного відділу мали можливість прослухати грамплатівки із записами воєнних пісень у виконані В. Висоцького, О. Розенбаума, М. Бернеса, К. Шульженко під час музичної години «Війна без права забуття». Зацікавила присутніх викладка-експозиція «Війна. Перемога. Пам’ять» на якій поруч з грамплатівками були розміщені фотографії та поетичні твори.

       Знамянська міська ЦБС. Для юних знам’янців, які відвідували табір відпочинку «Фестивальний» при центрі дитячої та юнацької творчості, дитячим відділом бібліотеки-філії № 3 був проведений огляд літератури «Дитинство обпалене війною». Бібліотекар ознайомила дітей з творами про їх ровесників, які разом із дорослими взялися до зброї і боронили країну від загарбників, зачитала окремі уривки.


   

       Бібліотекарі міських бібліотек-філій № 1 і 2 запросили дітей пришкільного табору відпочинку «Веселка» та користувачів на пішохідну екскурсію до Обеліску слави та пам’ятників історії смт Знам’янка Друга, присвячених подіям Другої світової війни. Екскурсоводом був працівник міського краєзнавчого музею О. Моліс, який розповів про історію створення пам’ятників, подвиг воїнів, імена яких викарбувані на гранітних плитах.

   

   

       Гайворонська районна бібліотека для дітей. «Земний уклін тобі, Солдате» – таку назву мав захід, який працівник бібліотеки провела на дитячому майданчику. Із розповіді дітвора дізналася про подвиг рядових солдатів під час Другої світової війни, про Григорія Малинка і Павла Діордіца – земляків, які вижили усім смертям на зло.

   

   

   

       Устинівська районна бібліотека для дітей. Влітку бібліотекарі запросили дітей відвідати Музей історії Устинівського району. Ознайомла юних екскурсантів із матеріалами періоду війни 1939 – 1945 рр. директор музею, яка звернула увагу дітей на стенд з фотографіями ветеранів, які пройшли війну і розповіли про її жахіття нащадкам.

   

   

       Петрівська районна бібліотека для дітей. Працівники бібліотеки організували екскурсію до районного музею історії. Найбільшу цікавість у дітей викликав зал Бойової Слави. Директор музею С. Сапок познайомила відвідувачів із представленими експонатами, численними документи, що розповідають про фашистський терор у краї, рух опору окупантам, визволення району, про земляків – Героїв Радянського Союзу.

   

   

   

       Побузька міська бібліотека для дітей. У бібліотеці відбулися патріотичні читання «Маленькі герої Великої війни». Звучали уривки з творів М. Романівської, О. Смілянського, Б. Сушинського, О. Дончека. Особлива увага була приділена новій збірці «Героям слава!», що вийшла у видавництві «Мамине сонечко» в 2015 році і містить художні оповідання про героїв, які захищають в наш час рідну Україну.

   

       Цікавою виявилася Мандрівка рідним селищем, яку запропонувала бібліотека дітям. Екскурсанти побували на багатьох об’єктах міста, але почалася їх подорож біля пам’ятника Невідомому солдату. Розповіла бібліотекар і про історію його спорудження.

   

   

   

   

        Гайворонська районна бібліотека для дітей. До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні у бібліотеці провели віртуальну подорож «Сторінками Другої світової...» та огляд книжкової виставки «Війна і Перемога на скрижалях пам’яті». Відвідувачі могли скористатися представленою на ній літературою та розширити свої знання про героїчну оборону Брестської фортеці, період окупації України, битву за міста-герої Київ, Одесу, Севастополь тощо.

   

        Голованівська районна бібліотека для дітей. В рамках оголошеної в бібліотеці акції «Прочитай книгу про війну» фахівці закладу, щоб розповісти користувачам про книги, які є в фонді про історичні події 1939-1945 років в Україні і на Кіровоградщині, підготували віртуальну виставку літератури «І пам’ять про війну нам книга оживляє…», у тому числі, широко представили твори письменників-земляків. Книги супроводжують анотації. Виставка зацікавила не лише дітей, а й старше покоління. Переглянути її можна на блозі бібліотеки в розділі «Книжкові виставки»:

   

        Устинівська районна бібліотека для дітей. Під час години історичної пам’яті «Не пам’ятати це неможливо» бібліотекар познайомила відвідувачів із книгами, які присвячені безсмертному подвигу, ратній звитязі рядових бійців і командирів, партизанів і підпільників, а також темі воєнного дитинства. Завершився захід переглядом відеофільму «20 кроків до мрії. Україна в Другій світовій війні».

   

   

   

        Олександрійська міська ЦБС. Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна. Напередодні Дня Скорботи відкрилася виставка моделей військової техніки часів Другої світової війни вихованців гуртків Будинку дитячо-юнацької творчості. Демонструвалися близько 80 різноманітних творчих робіт, серед яких: літаки, танки, кораблі. Експонати виготовлені за власними ескізами та кресленнями гуртківців із пластика, металу та дерева. А 19 червня у бібліотеці зібрались користувачі, щоб вшанувати пам’ять тих, хто віддав своє життя за краще майбутнє. Бібліотекарі познайомили присутніх з виставкою-спомин «Земля, 41-й не забудь», провели відеохвилину «22 червня рівно о 4-й годині», організували перегляд фільму «Доля людини».


   

        Бібліотека-філія № 10 провела літературну годину «Пам’ять священна» біля пам’ятника Невідомому солдату. Запрошені на захід діти вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання, декламували вірші, виконували пісні про війну. У бібліотеці увазі присутніх були представлені відеоролики «Історія гідності. Друга світова війна», «Маки червоні».

   

   

   

   

   

   

        Рівнянська сільська бібліотека для дітей. Під час патріотичної години «Народу мир потрібен, як вода». Бібліотекар розповіла про тривалий і тяжкий шлях українського народу до перемоги над гітлерівською Німеччиною. Діти читали вірші, присвячені тим героїчним подіям. На закінчення заходу бібліотекар зробила огляд книжкової виставки «Ми йшли до тебе, Перемого».

   

   

   

   

          Новоукраїнська районна дитяча бібліотека. Діти оздоровчого табору «Веселка» ЦДЮТ «ЗОРІТ» та оздоровчого табору ЗШ № 6 стали учасниками презентації виставки-пам’яті «Дорогами війни – дорогами безсмертя» під час якої ознайомилися з книгами українських та зарубіжних письменників про війну, переглянули фільм «Історія гідності: Друга світова війна».

   

   

   

   

          Петрівська районна бібліотека для дітей. Проведено конкурс читців віршів, присвячених тим героїчним подіям «Живі і в пам’яті, і в серці». Переможцем конкурсу став другокласник Жаров Олександр.

   

   

   

          Побузька міська бібліотека для дітей. Для відвідувачі бібліотеки організована презентація виставки-спомин «Ніч сколихнулася вибухом війни» та перегляд відеороликів, створених на Всеукраїнський сімейний конкурс «Книга пам'яті мого роду».

   

   

   

   

   

   

          Світловодська міська бібліотека-філія № 8 для дітей. Патріотична тематика знайшла своє відображення у творах місцевих письменників Л. Лаврик, Н. Майстренко, які прочитали маленьким слухачам окремі з них, у т.ч. й поезії, присвячені воїнам незалежної України. Про сучасних захисників країни розповів  воїн АТО Віктор Янковський.

   

   

   

   

          Компаніївська районна бібліотека для дітей з травня по липень провела акцію «Прочитай книгу про війну». В рамках акції у бібліотеці була організована книжкова виставка «Війна на сторінках книжок». В акції взяли участь 49 користувачів, яким видано 147 книг цієї тематики. Найбільше творів прочитав учень 6 класу Сіроштан Олександр. Найактивніші учасники отримали подяки і подарунки від бібліотеки. Різноманітні заходи відбулися у бібліотеках ЦБС: героїко-патріотична подорож по книзі «Вічно живі» (Зеленівська сільська філія), зустріч «Тих днів не стерти з пам’яті людської» із шанованим гостем, учасником війни В. Рибкою (Першотравенська). Сасівська бібліотека-філія спільно зі школою провели акцію «Ветеранське подвір’я» та допомогли ветерану війни по господарству.

          Дитячий відділ Маловисківської районної бібліотеки. Користувачів-дітей з документами про події війни 1939-1945 років знайомила виставка «Знов білим цвітом вкрилися сади, і знов приходить свято Перемоги». Учитель історії місцевої гімназії провела з дев’ятикласниками круглий стіл «Історичні архіви про окупацію Кіровоградщини та Малої Виски».

   

   

   


          Бобринецька районна бібліотека для дітей. Оформлена бібліотечна галерея слави «Пам’ятаємо, перемагаємо!», де розміщені фото та матеріали про учасників війни та дітей війни. Юні користувачі бібліотеки розповідають про своїх прадідусів та прабабусь і поповнюють стенд новими фото з сімейних альбомів.
          У Витязівській сільській бібліотеці для дітей проведено ряд заходів, зокрема, історичний урок «Пам’ятаємо все і про всіх», коментовані читання «Діти-герої» та інші.


          Вільшанська районна бібліотека для дітей. Незабутньою для учнів 6-А класу селищної школи стала година мужності «Поклонімось пам'яті солдатській». Екскурс в історію періоду 1939-1945 років, який підготували бібліотекарі, доповнювали віршів українських поетів М. Магери «Привіт тобі, сонце!», В. Булаєнко «В полях запилені світанки», «Журавлі мене скоро покличуть», В. Сосюри «Безсмертним», «Перемога», П.Тичини «Матері забуть не можу» у виконанні юних вільшанців. Класний керівник Т. Карамалак розповіла про історію створення графічної алюзії, символу цього свята, яка з одного боку уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. На завершення бібліотекарі провели огляд літератури, представленої на книжковій виставці «Реквієм тим, чиє життя обірвала війна».

          Гайворонська районна бібліотека для дітей для учнів шкіл міста провела ряд заходів патріотичного спрямування на теми: «Партизанськими стежками», «Вклонімося великим тим рокам». Діти дізналися про місцевих підпільників та партизанів, героїв-земляків, які захищали край від нацистських окупантів, про членів ОУН, що діяли в місті, а на майстер-класі вчилися виготовленню квітки маку, як символу пам’яті жертв війни. Долучилися до Марафону і сільські філії Гайворонської районної ЦБС – Долинівська, Котовська, Солгутівська, Червоненська. Користувачі різного віку під час години пам’яті, уроку мужності, зустрічі з ветеранами, літературної панорами згадували рідних, односельців, які не повернулися з війни, покладанням квітів до пам’ятників вшановували загиблих.

          Голованівська районна бібліотека для дітей започаткувала акцію «Прочитай книгу про війну». Задля реклами творів даної тематики розгорнуті тематичні полички «Книги про війну», книжкова виставка «Немеркнуче світло великого подвигу», створені слайдова презентація «Ці книги вам розкажуть про війну» та відеокнига «Тільки пам’ять не сивіє», про С. Д. Короташа, жителя селища, ветерана війни. Відбулися голосні читання «Маленькі герої великої війни» за творами українських письменників Ю. Яновського «Петрусь і Гапочка», В.Скомаровського «Зозулин ліс», Г. Храпача «Сестри», «Біла мітка», В. Кави «Марійка».
          Добровеличківська районна бібліотека для дітей. У годині пам’яті «Полум’я пам’яті в наших серцях» взяли участь дев’ятикласники ЗШ №1. Розповідь краєзнавця Л.Юферової про район у роки окупації доповнили: мультимедійна презентація «Крокує пам’ять дорогами війни», промо-ролик «И врежем Смуглянку», уривки з кінофільму «В бій ідуть одні старики».


          Долинська районна бібліотека для дітей. Сторінки усного журналу «Привели шляхи-дороги наш народ до Перемоги» разом з бібліотекарем гортали п’ятикласники ЗШ № 2 ім. А. Макаренка.
          У заході взяла участь Г. В. Соломко, дитинство якої припало на роки війни. Юних читачів цікавило: чи навчалися діти у війну, як допомагали дорослим? Хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять загиблих, поклали квіти до обеліску воїнам-визволителям у Меморіальному парку Слави.

   


          Знам’янська міська ЦБС. Працівник дитячого відділу центральної універсальної міської бібліотеки провела історичну годину «Дорогою подвигу». Учасниками її були учні школи-інтернату. Захід супроводжували пісні, відео сюжети із записами спогадів ветеранів, вірші у виконанні вихованців школи. У дитячому відділі бібліотеки-філії № 3 протягом травня діяла експозиція «Сьогодні треба низько поклонитись усім, хто не прийшов з війни». Юні читачі відкрили для себе книги журналіста і краєзнавця О. Рябошапки, поезію М. Бажана і П. Тичини, твори про подвиг ровесників та інші.

             Компаніївська районна бібліотека для дітей та сільські філії ЦБС – Лозуватська, Мар’ївська, Нечаївська, Червоновершська, Виноградівська запропонували користувачам ряд заходів. Зокрема, історичний часопис «Доторкнися серцем до подвигу», конкурс малюнків, презентація виставки «Немеркнуче світло великого подвигу» відбулися у РДБ; усний журнал «Згадаймо величні ті роки ...», який супроводжувався переглядом відео-ролика «Велика Вітчизняна війна», зустріч із ветераном війни С. Н. Григорєвим провели Мар’ївська і Виноградівська філії тощо.

   

             Кіровоградська міська ЦБС. Центральна бібліотека для дітей провела місячник патріотичної книги «Перегортає пам’ять сторінки». Користувачі долучилися до марафону читання «Гірка пам'ять останньої війни», акції «Бібліотека – солдатові Перемоги», під час якої привітали ветеранів, відвідавши їх удома. Бібліотека-філія № 12 для дітей запропонувала користувачам читання та обговорення книг про війну, відкритий діалог «А ти зміг би повторити подвиг дідів?». У бібліотеці-філії № 19 для дітей користувачі стали учасниками акції привітання ветеранів удома «Ваш подвиг незабутній» та музично-поетичного вогника «Пам'ять повертає незабутнє» за участі ветеранів та дітей війни. У бібліотеках-філіях №13, 21 для дітей цікавими були зустрічі за участі ветеранів війни В.І.Цирульової, С. В. Шаповала. В усіх бібліотеках відбулися майстер-класи з виготовлення квітки маку.

          Бібліотека-філія № 7. Оформлений у філії стенд «Зірка пам’яті» розповідає про бойовий і трудовий шлях визволителя міста Кіровограда Стрельцова П. В., нагородженого орденом Червоної Зірки. Проведена зустріч юних читачів з донькою героя О. П. Мосталенко. Разом з юними користувачами бібліотекарі відвідали учасників бойових дій Чистоклєтова В.М., Мельника В.О., Залогу Г.І. та вручили подарунки. А 9 травня бібліотекарі з користувачами-дітьми провели свято «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» на яке запросилаи учасників та дітей війни, жителів мікрорайонів Арнаутово, Никанорівки, Маслениківки. Юні артисти співали гостям пісні, декламували вірші, а потім усіх пригощали солдатською кашею. Ветеранів, які не змогли прийти на свято, вітали удома. Бібліотекарі філії № 15 селища Гірничого разом з користувачами та учнями Станції юних техніків виготовили біля 200 червоних маків, які були роздані на головній площі селища учасникам заходу з нагоди Дня Перемоги.

          Новгородківська районна бібліотека для дітей. Проведені акції, година пам’яті, флеш-моб тощо. Зокрема, акція «Червоний мак – символ Перемоги» відбувся за участі дітей війни – подружжя Остаповець Євгена Макаровича та Олександри Юхимівни, їх онука – Сергія Остаповець, учасника АТО, користувачів бібліотеки. Звучали спогади запрошених, лунали пісні й поезія про квітку маку. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих на дорогах Другої світової війни та на сході України, поклали квіти до братської могили. Кожен учасник отримав у подарунок червоний мак.          Новоархангельська районна бібліотека для дітей. Відбулися героїко-патріотичні читання «Омріяний мир, подарований вами», де звучали і прозові й поетичні твори, демонструвалася кінохроніка про визволення України. П’ятикласники виготовили вітальні листівки для ветеранів, які згодом вручили на урочистому мітингу в центрі селища. Хвилиною мовчання пом’янули й сучасних героїв-земляків, учасників АТО – М. Солонаря, І. Аліщенка, М.Томака, С. Сурженка, М. Покрищенка. Завершилися читання флешмобом «Хай буде мир на всій землі». У годині пам’яті «На пам’ять не покладено табу» взяли участь голова ради районної організації ветеранів України Н.Іванець та зберігача фондів районного краєзнавчого музею В. Шимченко. Шестикласники ЗШ № 2 почули від гостей про підпільно-диверсійну боротьбу проти окупантів у Новоархангельську, в якій брав участь і відомий український письменник В. Козаченко, про пошукову роботу останків воїнів і бої під Зеленою Брамою. Насамкінець, переглянули фільм «Таємниці Зеленої Брами».

          Новомиргородська міська бібліотека для дітей. На годину пам’яті і примирення «Війна пройшлась по їхніх долях» запросили ветерана праці, дитину війни О.В.Грабова. П’ятикласники ЗШ № 2 слухали розповідь гостя про його батька, учасника бойових дій, отримані ним нагороди і бойові відзнаки; власні вірші, присвячені Перемозі та тяжким рокам дитинства. На завершення, ведуча заходу, бібліотекар і поетеса Л. Попчук, декламувала власну поезію, присвячену тим героїчним подіям.

          Новомиргородська районна бібліотека для дітей. Книжкову виставку «Знов білим цвітом вкрилися сади і знов приходить свято Перемоги» доповнили буклет «Про мужність, героїзм та Перемогу» і рекомендаційні списки літератури «Рядки воєнної звитяги», «Україна в полум’ї війни» підготовлені РДБ. Годину пам’яті «Спасибі, солдате, за подвиг століть, якому нема і не буде ціни» та годину-реквієм «У святому мовчанні над вічним вогнем схиляється наша Вітчизна» доповнили пісні і поезія воєнних часів у виконанні учнів Златопільської гімназії та ЗШ № 1, кадри воєнної кінохроніки.

          Новоукраїнська районна дитяча бібліотека. На День історичної пам’яті «Збережемо пам’ять про подвиг» запросили директора районного краєзнавчого музею М. О. Гаращенка, який розповів восьмикласникам ЗШ № 6 про рідне місто у період окупації, тих, хто його визволяв. Наприкінці заходу всі вшанували хвилиною мовчання загиблих у Другій світовій війні та в зоні АТО. Діти побажали миру на всій планеті і прочитали вірш К. Кадієвої «Я хочу миру всій планеті». Наймолодші користувачі про події далекої війни дізнавалися, беручи участь у циклі голосних читань «Пам’ятаємо героїв імена». Бібліотекар читала книги із серії «Дідусеві медалі»: Л. Дахненко «А до Перемоги було 1418 днів…», Ю. Збанацького «Гвардії Савочка» та інші.          Рівнянська сільська бібліотека для дітей провела годину вшанування «Нагороди дідуся в моїх долонях». Діти розповіли про своїх рідних, які воювали на фронті чи працювали в тилу. Бібліотекар зачитала відповіді дітей на бліц-опитування «Вустами дітей про війну 1941-1945 років» в яких поряд зі словами вдячності прадідам звучали побажанням миру в Україні. Завершився захід вшануванням загиблих хвилиною мовчання біля братської могили села.

   

          Олександрівська районна бібліотека для дітей. Годину спілкування присвятили військовим нагородам «Ордени моєї родини». Розповідь ведучої про орден Богдана Хмельницького доповнив присутній на заході ветеран війни Дяченко П. М., на грудях якого поряд з іншими відзнаками й орден Богдана Хмельницького. П’ятикласники НВК № 2 взяли участь в історичних коментованих читаннях «Діти – герої Другої світової війни» по книгах українського письменника-земляка Д. Клюєнка «Хлопці з нашого села» та «Лісовичка», в яких розповідається про хлопців з села Підлісне та героїню «Лісовички» Катерину Бодял.
          Олександрійська міська ЦБС. Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна провела Вахту пам’яті «Віват весні, салют Перемозі!». Користувачі різних вікових категорій стали учасниками різноманітних заходів. Під час години-роздуму «За мир у всьому світі – це значить: за життя» присутні переглянули відеофільми «Ми – українці», «На небі», взяли участь у грі «Мій внесок у справу миру». На патріотичній годині «Через війну вели дороги, щоб квітло сонцем свято Перемоги» дев’ятикласники НВК № 17 обговорювали побачені кадри кінохроніки воєнних часів та розповідали про участь членів родин у війні. Про важку солдатську долю повідала учням 8-Г класу НВК ветеран війни, учасниця визволення міста Олександрії, санінструктор Л. М. Томіліна під час вогника-зустрічі «Вклонімось низько до землі тим, хто в серці вічно буде жити».          Міські бібліотеки-філії № 3 по обслуговуванню дітей та № 5 провели зустріч учнів 9-х класів ЗНЗ № 8 та студентів Олександрійського професійного ліцею з учасником АТО Романом Малишем, бійцем 3-го окремого полку спеціального призначення міста Кіровограда. Присутні з цікавістю слухали історії бійця, переглянули відеоролики з власного архіву Романа. На жаль, не всі його друзі повернулися живими з-під Іловайська.


          Олександрійська районна ЦБС. Працівники відділу обслуговування дітей центральної районної бібліотеки ім.Д.І.Чижевського запропонували користувачам урок мужності «Боролися з дорослими поряд». Присутні дізналися про юних розвідників, зв’язківців, підривників, які допомагали дорослим наближати перемогу, переглянули мультимедійну презентацією «Маленькі герої Великої війни», мультиплікаційний фільм «Партизанська Снігуронька», присвячений дітям війни.
          Долучилися до Марафону сільські філії – Войнівська, Приютівська, Комінтернівська, Добронадіївська, Куколівська. Дорослі й діти були учасниками годин пам’яті «Ми вдячні Вам за Перемогу», «Війна і перемога: біль і пам’ять», «Пам’ятаємо! Славимо! Вшановуємо!» за участі ветеранів Другої світової війни і земляків – героїв АТО, конкурсу знавців історії, флешмобу тощо.

          У дитячому відділі Онуфріївської районної бібліотеки для учнів 8-х класів, відбулася година пам’яті «Війна у пам’яті, біль у серці» за участі директора музею історії району С. Ворон, яка презентувала присутнім книгу В.Даценка «Щоб пам’ятали. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945)».
          Петрівська районна бібліотека для дітей. Під час акції «Прочитай книгу про війну» популяризувалися документи виставки «З книжок про війну, про бої ми читали» та рекомендаційного анотованого списоку літератури «Пам’ять про них збережуть обеліски», виданого бібліотекою. А на майстер-класах відвідувачі закладу вчилися робити маки.
          Побузька міська бібліотека для дітей. Від усієї громади селища в Музеї бойової та трудової слави вітали ветеранів з Днем Перемоги. Бібліотеки оформили виставку-застереження «Війною знищене дитинство», виставку-вернісаж «Вклонімося великим тим рокам», які привернули увагу і ветеранів і всіх присутніх. Вихованці Дитячої музичної школи, Побузької ЗШ підготували святковий концерт. Пісні, танці, музичні композиції стали приємним подарунком сивочолим героям. Також напередодні свята, за доброю традицією, бібліотекарі разом із юними читачами привітали вдома квітами і листівками з Днем Перемоги ветеранів війни. Вдячні за увагу юним землякам, ті згадували пережите, як «приписували» собі роки, щоб тільки взяли на фронт.

          Cвітловодська міська бібліотека для дітей разом з краєзнавчим музеєм, членами літературного об’єднання «Літо» провели для учнів 6, 7 класів ЗШ № 2 і № 3 урок історії «1939-1945 – ніколи знову», поетичну годину «Поет, земляк, патріот», присвячену 95-й річниці від дня народження ветерана Другої світової війни, поета-земляка К. Оверченка. Книжково-ілюстровану виставку «Вони боронили землю свою» доповнили матеріали міського краєзнавчого музею, а також сучасні матеріали з патріотичних сайтів.

          Світловодська бібліотека-філія № 8 для дітей. Історико-краєзнавчий екскурс «Вони не віддали рідну землю ворогу…» відбувся за участі учнів старших класів школи-інтернату №1. Слухачі дізнались про тяжкі часи окупації, запеклі бої за визволення рідного краю, вшанували пам’ять Героїв Радянського Союзу, які проживали на території Світловодська: П. О. Гнучого, А. К. Цимбала, Л. Н. Туйгунова та М. І. Євсєєва, здійснили віртуальну подорож місцями бойової слави.

          Ульяновська районна бібліотека для дітей. Зацікавити дітей темою історичного періоду 1939-1945 років допомогла книжково-ілюстративна виставка «Ось і вона, Перемога!», де представлені прозові і поетичні твори, краєзнавчі матеріали, авторська книга Анастасії Рибчак «Книга пам’яті мого роду».          Устинівська районна бібліотека для дітей. Активними учасниками літературно-патріотичної години «Минають роки, минають віки, а подвиг житиме завжди» були учні 5-7 класів. Діти розповідали про героїв-земляків, декламували поезії Б. Олійника, С. Гордієнка, Д. Луценка, Л. Компанієць; поклали живі квіти до підніжжя Меморіалу загиблим воїнам та пам’ятника Двічі Героя Радянського Союзу О. Мазуренка. В читальній залі бібліотеки відбулася презентація книжкової виставки «Безсмертна слава у віках».