Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

        Харлаба прибутковий будинок – одна із перлин архітектури нашого міста. Споруджений в стилі неокласицизму та розташований на розі вулиць Дворцової та Декабристів будинок вражає своїми масштабами та монументалізмом і безсумнівно є одним із найкращих зразків художньої архітектури. Недарма містяни називають його будинком-кораблем. Будинок споруджений у стилі еклектики з використанням архітектурних форм пізнього класицизму. Вражає монументальний фасад з ротондою, яка виділена чотирма масивними колонами іонічного ордера. Завершується ротонда куполом на барабані, який має ліпний фриз (грифони у рослинному орнаменті). Карниз ротонди прикрашений ліпними кронштейнами. Іонічні колони на фасаді будівлі рівні, без традиційних вертикальних жолобків, що акцентує на легкості та уявній простоті класичного стилю, в якому споруджено будинок.

        Дім будувався на замовлення дуже заможного і відомого єврейського купця Д. Л. Харлаба, власника кількох прибуткових будинків, які здавав в оренду. Будівництво стало лебединою піснею архітектора Якова Паученка. Приблизні роки будівництва – 1910-1915. До наших днів зберігся авторський ескіз проекту фасаду будинку Харлаба на перехресті вулиць Дворцової та Інгульської (нині – Декабристів), датований 1910 роком, з авторським підписом Я. В. Паученка.

        На звороті ескізу рукою архітектора зроблені роз’яснення до проекту та виокремлені деталі. Очевидно, будівництво було завершене у 1915 році. Припускають так, зважаючи на повідомлення у газеті «Голос Юга» за 1914 рік. У номері за 30 жовтня газета повідомляла про смерть Якова Васильовича: «Будучи разбит параличем, с трудом передвигаясь по лесам, Я. В. посвящал целые дни постройкам. В последний вечер он еще чертил деталь для незаконченного дома Харлаба». Після введення споруди в експлуатацію на першому поверсі розмістилися магазини та контори двох акціонерних товариств – Товариства споживачів та Товариства взаємного кредиту. Тут також квартирував Міжнародний кредитний банк, який перебрався з будинку Соловйова на розі Великої Перспективної та Московської вулиць (сьогодні цей будинок відомий як «дзеркальний гастроном». Після приходу більшовиків в 1922 році будинок Харлаба націоналізували. У 1928-1930 роках тут квартирував Зінов’євський сільський банк. З 1944-го – облуправління Держтрудощадкас і дежкредитів по Кіровоградській області та ощадна каса. Фінустанови традиційно займали другий поверх. У підвалі було сховище для грошей. На першому ж поверсі спочатку було п’ять магазинів та ательє мод «Люкс», а після 1965-го – гастроном №88. Для його влаштування розпиляли віконні отвори під вітрини, і ця зміна архітектурних пропорцій погіршила вигляд першого поверху. З вулиці Леніна у 1970 році прибрали балкони і замість них зробили вікна. Змінювався у радянські роки і внутрішній інтер’єр будинку. При переплануванні першого поверху знищили значну частину ліпнини. Щоправда, залишилися пілястри, сходи і ліпна «розетка» з квітів на стелі, які ще дають можливість уявити легкість та витонченість внутрішнього оздоблення. Кілька років тому у прибутковому будинку Харлаба розмістився ресторан «Primo Violino». Нові власники зробили вишукане коване обрамлення входу та оновили фасади, добудували літню терасу. Тож сьогодні цей будинок залишається одним з найкрасивіших не лише на Дворцовій вулиці, а й у місті.

        В 2002 р. Кіровоградська обласна рада заснувала обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, якою 1 липня, в День архітектури України, відзначаються кращі досягнення сучасних архітекторів, науковців та художників Кіровоградщини. А в 2006 році до 140-річччя від дня народження відомого архітектора Укрпошта випустила маркований художній конверт з зображенням Я. В. Паученка на тлі його будинку. Частина колишньої вулиці Леніна носить назву архітектора Паученка.


Дізнатися більше:

Книги

Босько В. М. Визначні постаті Степової Еллади: до 250-річчя заснування фортеці Святої Єлисавети, м. Єлисаветграда / В. М. Босько. – Кіровоград: Вид. центр «Інформаційна мережа», 2004. – 376 с.

Маленький Париж: Елисаветград в старой открытке. – М.: Пинакотека, 2004. – 240 с.: ил.

Поліщук В. В. Там, де Інгул круто вився / Поліщук В. – Кіровоград:, 2016. – 102 с.

Публікації

Карасьова Н. Архітектурні перлини Єлисаветграда: про архітектора Якова Паученка / Н. Карасьова // Елисаветградские ведомости. – 2003. – 26 июня. – С. 9.

Классова О. Архітектурна перлина міста / О. Классова // Молодіжне перехрестя. – 2007. – 28 червня. – С. 9.

Куманський Броніслав. «Художник архітектури Яків Паученко» / Броніслав Куманський // З перших уст. – 2016. – 24 березня. – С. 4: фот.

Матівос Ю. Сім чудес Якова Паученка / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2012. – 17 лютого. - С. 10: фото.

Надєждін А. Єлисаветградський архітектор Яків Паученко / А. Надєждін // Вечірня газета. – 2014. – 21 березня. – С. 4.

Надєждін А. Знакова постать міста на Інгулі: 140 років від дня народження Якова Паученка / А. Надєждін // Народне слово. – 2006. – 18 квітня. – С. 3.

Поліщук В. Прибутковий будинок Харлаба / В. Поліщук // 21-й канал. – 2015. – 12 березня. – С. 10.

Поліщук В. Яків Паученко жив на Верхній Донській / В. Поліщук // 21-й канал. – 2017. – 14 вересня. – С. 15.

Юрченко О. Зодчий нашого міста: до 150-річчя з дня народження видатного архітектора Якова Васильовича Паученка (1866-1914) / О. Юрченко // Наше місто. – 2016. – 31 березня. – С. 4: фото.

Ресурси інтернет

«Він залишив нам місто…» [Електронний ресурс] // PROSTIR MUSEUM: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/32152%20/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 06.08.2019). – Мова укр.

Дом Харлаба – жемчужина в архитектурном ожерелье Кировограда [Електронний ресурс] // PROSTIR MUSEUM: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://tusovka.kr.ua/news/2013/07/24/dom-harlaba-zhemchuzhina-v-arhitekturnom-ozherele-kirovograda?from=similar. – Назва з екрана. – (Дата звернення 06.08.2019). – Мова рос.

Дячук І. Архітектурна перлина міста Єлисаветграда [Електронний ресурс] // PROSTIR MUSEUM: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/33649. – Назва з екрана. – (Дата звернення 06.08.2019). – Мова укр.

Таращук Д. Дім Харлаба: Прогулянки старим Єлисаветом [Електронний ресурс] // SOUNDCLOUD: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://soundcloud.com/k0vg66bnoeuo/xm9p7ldzqqud?in=k0vg66bnoeuo/sets/atq09rqpskpsz. – Назва з екрана. – (Дата звернення 06.08.2019). – Мова укр.