Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Шполянського будинок

        Будівлю, де зараз розташовується Кіровоградський обласний художній музей (вул. Велика Перспективна, 60), імовірно, зведено 1897 року за розпорядженням комерсанта Ізраїля Шполянського. Це одна з найкрасивіших і одночасно найзагадковіших будівель нашого міста. Її архітектурне рішення і внутрішні інтер’єри були показовим прикладом початкового періоду модерністського напряму. Будівля стала взірцем споруди нового типу – так почали в той час будувати прибутково-торгівельні установи. Будинок відразу стали називати «Пасажем», що характеризує специфічне архітектурне рішення – магазини та ділові контори ярусами розташовуються по обидва боки широкого проходу посередині. У «Пасажі» торгували одягом, взуттям, галантереєю. У внутрішньому дворі, засадженому по колу невеликими туями та прикрашеному статуями, ніс прохолоду гарний фонтан.

        У 1903 році в оптово-роздрібній крамниці Ізраїля Шполянського був створений так званий «Соціалістичний університет». Організував його Григорій Радомисльський (майбутній голова Комінтерну Г. Зінов’єв). До речі, саме на його честь у 1924-1934 роках, наше місто носило назву Зінов’євськ. Проіснував гурток недовго – декілька місяців: того ж року після його розгрому Сіра шапка (партійний псевдонім Радомисльського) емігрував за кордон.

        На плані Єлисаветграда 1913 року, який склав землемір Павло Рябков, ця будівля значиться вже як готель «Пассажъ». Номери у готелі обходилися від 75 коп., обладнаний він був ваннами, електричним освітленням, телефоном. Пізніше власником витонченого палацу став міський голова О. Пашутін.

        Із 1919 року в будівлі була художня майстерня «Мистецтво», в якій художники виготовляли вивіски, реклами, плакати, художні портрети, картини, театральні декорації і написи на різних матеріалах.

        У роки Другої світової війни будівля була майже зруйнована.

        У післявоєнний період будівлю ділили «Художня артіль» та «Дім Одягу». У 1991 році, коли віруючим повернули Спасо-Пребраженський собор, у будинок переїхала картинна галерея, а через два роки утворено Кіровоградський обласний художній музей. 9 травня 2001 року, після тривалої реставрації, музей нарешті відкрив свої двері для відвідувачів.

        Фондове зібрання музею, що дісталося йому у спадщину від картинної галереї, збільшилося за час його функціонування з 2167 до 8844 предметів.

        Музей має п’ять виставкових залів, з них три є стаціонарними: «Сакральне мистецтво», «Мистецтво ХVІІІ – початку ХХ століть», «Художники-земляки». Також в експозиції музею представлено комплекс декоративно-ужиткового мистецтва.

        Північний фасад обласного художнього музею у 2019 році прикрасив мурал «Серце міста», створений за мотивами картини Андрія Ліпатова «Променад Дворцовою».

Дізнатися більше:

Публікації

Босько В. Музей у Пасажі / В. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2008 рік. Люди. Події. Факти. – Кіровоград, 2007. – С. 170-172.

Рыбченков, Геннадий. Мурал на худмузее: остались считанные дни / Геннадий Рыбченков // Украина-Центр. – 2019. – 18 июля. – С. 14: фот. кол.

Ресурси Інтернет

Кировоградский областной художественный музей [Електронний ресурс] // Елисаветград 1754-Кропивницкий 2019: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/69331_dom-shpolyanskogo-hudozhestvennyy-muzey.htm. – Назва з екрана. – (Дата звернення 12.08.2019). – Мова рос.

Степанова О. Найзагадковіша будівля Єлисаветграда: «Пасаж» без пассажу [Електронний ресурс] // DOZOR: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://dozor.kr.ua/post/najzagadkovisha-budivlya-elisavetgrada-pasazh-bez-pasazhu-3853.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 12.08.2019). – Мова укр.