Будівлю, де зараз розташовується Кіровоградський обласний художній музей (вул. Велика Перспективна, 60), імовірно, зведено 1897 року за розпорядженням комерсанта Ізраїля Шполянського. Це одна з найкрасивіших і одночасно найзагадковіших будівель нашого міста. Її архітектурне рішення і внутрішні інтер’єри були показовим прикладом початкового періоду модерністського напряму. Будівля стала взірцем споруди нового типу – так почали в той час будувати прибутково-торгівельні установи. Будинок відразу стали називати «Пасажем», що характеризує специфічне архітектурне рішення – магазини та ділові контори ярусами розташовуються по обидва боки широкого проходу посередині. У «Пасажі» торгували одягом, взуттям, галантереєю. У внутрішньому дворі, засадженому по колу невеликими туями та прикрашеному статуями, ніс прохолоду гарний фонтан.
У 1903 році в оптово-роздрібній крамниці Ізраїля Шполянського був створений так званий «Соціалістичний університет». Організував його Григорій Радомисльський (майбутній голова Комінтерну Г. Зінов’єв). До речі, саме на його честь у 1924-1934 роках, наше місто носило назву Зінов’євськ. Проіснував гурток недовго – декілька місяців: того ж року після його розгрому Сіра шапка (партійний псевдонім Радомисльського) емігрував за кордон.
На плані Єлисаветграда 1913 року, який склав землемір Павло Рябков, ця будівля значиться вже як готель «Пассажъ». Номери у готелі обходилися від 75 коп., обладнаний він був ваннами, електричним освітленням, телефоном. Пізніше власником витонченого палацу став міський голова О. Пашутін.
Із 1919 року в будівлі була художня майстерня «Мистецтво», в якій художники виготовляли вивіски, реклами, плакати, художні портрети, картини, театральні декорації і написи на різних матеріалах.
У роки Другої світової війни будівля була майже зруйнована.
У післявоєнний період будівлю ділили «Художня артіль» та «Дім Одягу». У 1991 році, коли віруючим повернули Спасо-Пребраженський собор, у будинок переїхала картинна галерея, а через два роки утворено Кіровоградський обласний художній музей. 9 травня 2001 року, після тривалої реставрації, музей нарешті відкрив свої двері для відвідувачів.
Фондове зібрання музею, що дісталося йому у спадщину від картинної галереї, збільшилося за час його функціонування з 2167 до 8844 предметів.
Музей має п’ять виставкових залів, з них три є стаціонарними: «Сакральне мистецтво», «Мистецтво ХVІІІ – початку ХХ століть», «Художники-земляки». Також в експозиції музею представлено комплекс декоративно-ужиткового мистецтва.
Північний фасад обласного художнього музею у 2019 році прикрасив мурал «Серце міста», створений за мотивами картини Андрія Ліпатова «Променад Дворцовою».
Дізнатися більше:
Публікації
Босько В. Музей у Пасажі / В. Босько // Історичний календар Кіровоградщини на 2008 рік. Люди. Події. Факти. – Кіровоград, 2007. – С. 170-172.
Рыбченков, Геннадий. Мурал на худмузее: остались считанные дни / Геннадий Рыбченков // Украина-Центр. – 2019. – 18 июля. – С. 14: фот. кол.