Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поплавський Георгій Георгійович

                                                    Намалювати думку легше, ніж виразити її словами.
                                                                                                                        Г. Поплавський

        Георгій Поплавський – художник широкого діапазону. Він однаково віртуозно володів техніками олійного живопису, акварелі, літографії, офорту. Цього «романтика суворого стилю», як він сам себе називав, впізнавали за роботами та й книги з його ілюстраціями друкувалися величезними тиражами. Твори Г. Г. Поплавського відрізняються гармонійним поєднанням гостроти художнього бачення з м'якістю, добротою, щирою, ніжною любов'ю і теплотою до зображуваного ним навколишнього світу.

         Народився Георгій Поплавський 10 лютого 1931 року на Україні в містечку Рівне Новоукраїнського району Кіровоградської області. У 1932 році разом з батьками переїхав на постійне місце проживання в Білорусь через небезпеку розкуркулення.

         У житті і творчості художника Бобруйськ, де він провів дитинство і юність, відігравав особливу роль. Саме тут Георгій Георгійович отримав своє перше художню освіту в студії відомого педагога Бориса Федоровича Бєляєва. «Кажуть, художником треба народитися. Але хто знає, коли проявиться талант? Гоген спочатку фінансистом був, брокером. ... якщо про себе говорити, батько хотів, щоб я став слюсарем, як він. Або фотографом. А я з дитинства малював. Любив копії робити. Їх родичам дарували на свята. У школі звали – художник. Кисті сам робив – зістригав кінчики волосся у сестри», – згадував Георгій.

         Другу світову війну хлопець провів в окупації, на власні очі бачив жорстокість і «новий європейський порядок» загарбників. Згодом цей особистий досвід знайшов відображення в його роботах, присвячених тій війні: «Брест. 1941» (1965 р.), «Пам'ять» (1968 р.), «Сини-партизани» (1969 р.), «Час довгих ножів» (1982 р.), а також ілюстрації до книг А. Aдaмoвичa (1975 р.) і B. Бикова (1977-1982 рр.). Більше 300 графічних робіт воєнної тематики увійшли до золотого фонду білоруського мистецтва.

         Фашизм і війна для Г. Г. Поплавського не мають індивідуального; особи, позбавлені психологічних характеристик, для нього – це прояв абсолютного зла, і він концентрує увагу на головному, типовому і найбільш характерному, створює відповідну атмосферу.

         У 1951-1954 роках майбутній художник служив в армії.

         У 1955 році закінчив Мінське художнє училище, а в 1961 р. – Білоруський театрально-художній інститут, в тому ж році був прийнятий в Білоруський союз художників.

         Дипломною роботою стала картина «Клятва».

         На початку 1960-х років Георгій Поплавський багато працював в якості ілюстратора в журналах «Березка», «Маладосць», «Беларусь». Це назавжди зв'язало митця з графікою.

         Книжкова графіка – одна з провідних сторінок творчості Г. Г. Поплавського, де яскраво і багатогранно проявився талант. Для Георгія Георгійовича книга – це живий організм, цілий світ, що дає незліченну кількість тем, сюжетів і способів їх художнього втілення. Книжкові ілюстрації для нього не просто образотворчий переказ тексту, а вічне і часом болісне прагнення передати головну авторську ідею, графічними засобами переконливо відтворити трепетну атмосферу літературного твору.

         Г. Г. Поплавський вимогливий до літературного матеріалу, з яким йому доводиться працювати, – це твори Ф. Шиллера, У. Шекспіра, Ф. Петрарки, Дж. Лондона, Р. Тагора, Г. Лонгфелло, білоруських класиків Я. Купали, Я. Коласа, В. Бикова, І. Мележа, А. Адамовича, І. Науменко.

         Яскравими і впізнаваними стали його ілюстрації до білоруських казок, легенд та переказів, поемі Я. Купали «Яна и я» (1978 р.), «Вибраного» Я. Коласа (1982 р.).

         Майстерно і талановито виконані ілюстрації до пам’ятки давньої літератури «Слово про похід Ігорів».

         Книжкова графіка Г. Г. Поплавського завоювала широку популярність і визнання в Білорусі і за її межами. Художник неодноразово брав участь у міжнародних бієнале графіки в Любляні, Кракові, Венеції, Лейпцігу. Так, на міжнародному конкурсі в Лейпцигу за оформлення книги Я. Коласа «Новая зямля» він відзначений дипломом «Одна з найкрасивіших книга світу» (1968 р.). За ілюстрації до книги Я. Коласа «Вибранае» художник нагороджений срібною медаллю Академії мистецтв СРСР (1984 р.). Неодноразово книжкова графіка Г. Г. Поплавського відзначалася дипломами ім. Ф. Скорини, а книги з його ілюстраціями перевидавалися на іноземних мовах, що свідчить про високі художні і естетичні надбання представлених в них графічних творів.

         Досить рано Г. Поплавський відчув і ще одне покликання – ділитися вміннями з іншими. У 1962-1065 роках він викладав в Білоруському театрально-художньому інституті, в 1965-1968 рр. – в Білоруському політехнічному інституті. А в 1988 р. очолив Творчу академічну майстерню графіки Міністерства культури БССР. За натурою Георгій Поплавський – мандрівник. З етюдником він об'їздив весь світ (крім Антарктиди). Ще в 1965 році він на півроку йшов в Атлантику, де малював рибалок, бурхливе життя революційної Куби. Він увіковічнював на своїх полотнах Північ і Далекий Схід, Сахалін і Командорські острови, космічний корабель на Байконурі і місячні ландшафти Ісландії.

         Вагоме місце в творчості художника займають твори, присвячені природі Білорусі, її історії та сучасності. Особливою любов'ю Георгія Поплавського користуються Браславські озера. Образи цього унікального куточка Білорусі відображені в серіях «Браславщина – край озерний», «Патерналізм Браславщини» і багатьох інших його творах.

         Цикли графічних листів про самовіддану працю людей, про освоєння космосу «Північний Казахстан», «Білий континент», «Командори» та інші отримали високу оцінку не тільки в нашій республіці, але і далеко за її межами.

         Після чорнобильської катастрофи завдяки Олесю Адамовичу, який отримував від своїх друзів при високих посадах точну інформацію про замовчування справжніх фактів, і Георгій Поплавський став обізнаним в наслідках аварії. Чорнобильської тематики він присвятив картину «Пам'яті без провини убієнних». У скорботну дату 25-річчя Чорнобильської катастрофи в Будинку дружби художник виставив свою серію з дев'яти літографій «Дерева без листя» (1987 р.).

         За свою творчу і громадську діяльність Георгій Георгійович Поплавський нагороджений орденом Дружби народів. Георгій Поплавський – лауреат Державної премії Білорусі, Міжнародної премії імені Джавахарлала Неру за «Індійський щоденник і книгу притч «Тиракурал».

         Хужожник нагороджений золотою медаллю імені Митрофана Грекова. Георгій Поплавський мав і дуже рідкісну нагороду, якою особливо дорожив, - золоту медаль імені Юрія Гагаріна. Художник отримав її за активну розробку космічної теми. Георгій Поплавський прагнув встигнути зафіксувати відчуття, емоції, пам'ять... За його роботами можна і сьогодні реконструювати розвиток і прагнення цілого покоління.

         Роботи Георгія Поплавського знаходяться в Національному художньому музеї Республіки Білорусь в Мінську; Третьяковській галереї і Музеї образотворчого мистецтва імені Пушкіна в Москві; Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі, а також в музеях США, Німеччини, Швейцарії, Польщі, Індонезії і України.

         Помер митець 29 жовтня 2017 року у Мінську. До майстра цілком застосовна відома фраза: талановита людина талановита в усьому. Як великий Леонардо, який однаково геніально володів різними техніками і стилями, Г. Г. Поплавський реалізував себе в станкової та книжкової графіку, оволодів техніками олійного живопису, акварелі, ліногравюри, літографії.

         Твори Г. Г. Поплавського відрізняє віртуозне володіння технікою. Він майстер малюнка, для якого немає нерозв'язних творчих завдань. Художник вміло зберігає композиційну цілісність в кожній своїй роботі. Це не просто декоративні і віртуозно виконані картини, а естетично важливий компонент, світ, по якому можна захоплююче і з користю подорожувати. Кожна з живописних і графічних робіт – закінчена і виразна за своїми композиційним і художніми якостями, відрізняється вільним, витонченим малюнком і тонким, рафінованим кольором, що моделює обсяг, простір. Г. Поплавський не тільки видатний художник, він також талановитий педагог, який підготував плеяду учнів, щирий і послідовний хранитель високих принципів мистецтва, майстерності і художньої правди.

Дізнатися більше:

Ілюстрації автора

Адамович Александр Михайлович. Партизаны: дилогия / Александр Михайлович Адамович; ил. Г. Поплавский. – Минск: Беларусь, 1963. – 598 с.: ил.

Брыль Янка. Осколочек радуги: повесть и рассказы / Янка Брыль; грав. Г. Поплавского]. – Москва: Детгиз, 1962. – 158 с.: ил.

Бурьян Борис Иванович. Вальс Грибоедова: повесть / [ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Госиздат БССР, Ред. дет. и юнош. лит., 1960. – 160 с.: ил.

Быков, Василь. Дожить до рассвета: повести / Василь Быков; [авт. предисл. Д. Я. Бугаев; худож. Г. Г. Поплавский]. – Минск: Юнацтва, 1990. – 494 с.: ил.; 21 см. – (Шк. б-ка).

Быков Василь. Обелиск; Дожить до рассвета: повести / Василь Быков; [худож. Поплавский Г.]. – М.: Радуга, 1985. – 267 с.: ил.

Быков Василь. Обелиск: повесть / Василь Быков; худож. Г. Г. Поплавский. – Минск: Мастац. лiт., 1986. – 142 с.: ил.

Быков Василь. Обелиск; Сотников: повести / Василь Быков; [Вступ. ст. И. Дедкова; Худож. Г. Поплавский]. – М.: Дет. лит., 1988. – 240 с.: ил.

Быков Василь (Василий) Владимирович. Повести. Дожить до рассвета. Его батальон. Волчья стая. Сотников. Обелиск: пер. с белорусского / худож. Г. Г. Поплавский. – Минск: Мастацкая лiтература, 1985. – 638 с.: ил.

Быков Василь. Повести / Василь Быков; [Ил. Г. Г. Поплавского]. – Минск: Мастац. лiт., 1988. – 607 с.: ил.

Быков Василь. Повести: [пер. с белорус.] / Василь Быков; художник Георгий Поплавский. – Санкт-Петербург: Речь; Москва: Речь, 2018. – 415 с.: ил., портр.

Валевский Александр Александрович. Наследники Тимура: повесть / [Ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Учпедгиз БССР, 1959. – 239 с.: ил.

Василевская Г. О. Я еду на верблюде: повесть / Г. О. Василевская. – Минск: Мастацкая література, 1974. – 95 с.

Гримм Якоб. Сказки / Братья Гримм; перевод с нем. Г. Петникова; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Нар. асвета, 1967. – 263 с.: ил.

Дубовка В. Н. Кто сильнее: сказка в стихах / В. Н. Дубовка; ил.: Г. Поплавский и Н. Поплавская]. – Минск: Беларусь, 1965. – 21 с.: ил.

Ковалев Дмитрий Михайлович.О мальчике Женьке из села Нижние Деревеньки: повесть в стихах / [Ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Госиздат БССР, Ред. дет. и юнош. лит., 1955. – 88 с.: ил.

Круговых Николай Петрович. Дорога в мужество: роман /Николай Петрович Круговых; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Беларусь, 1971. – 232 с.

Купала Янка. Она и я: поема / Янка Купала; худож. Г. Поплавский]. – Минск: Мастац. лiт., 1985. – 14 с., ил.

Купер,Джемс Фенимор. Зверобой, или Первая тропа войны: роман / Джеймс Фенимор Купер; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Юнацтва, 1983. – 431 с.: ил.

Курто Е. И. Капли крови твоей...: повесть / Е. И. Курто; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Беларусь, 1965. – 115 с.: ил.

Лондон Джек. Смок Беллью / Джек Лондон; ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Госиздат БССР, Ред. дет. и юнош. лит., 1955. – 140 с.: ил.

Маршак Самуил Яковлевич. Стихи, сказки, загадки / Самуил Яковлевич Маршак; ил. Г. Г. Поплавский. – Минск: Учпедгиз БССР, 1961. – 210 с.: ил.

Науменко И. Я. Война у Титова пруда: повесть / И. Я. Науменко; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Госиздат БССР, 1963. – 100 с.: ил.

Островский Николай Алексеевич. Как закалялась сталь: роман / [Ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Беларусь, 1965. – 423 с.: ил.

Попов Иван Иванович. Пение: 1 кл. / Худож.: Г. Г. Поплавский и Н. Поплавская. – Минск: Нар. асвета, 1973. – 128 с.

Г. Поплавский и Н. Поплавская. – Минск: Нар. асвета, 1973. – 128 с.

Полянский Натан Соломонович. Славен город Полоцк / [Ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Госиздат БССР, 1962. – 391 с.: ил.

Рони Старший. Борьба за огонь / Пер. с фр. А. Л. Вейнрауб; ил.: Г. Поплавский. – Минск: Госиздат БССР, Ред. дет. и юнош. лит., 1958. – 166 с.: ил.

Свифт Джонатан. Путешествия Лемюэля Гулливера: роман: [для ст. шк. возраста] / Джонатан Свифт; пер. с англ. Б. М. Энгельгардта; коммент. Е. П. Брандиса; худож. Г. Поплавский. – Минск: Юнацтва, 1981. – 240 с.

Слово о полку Игореве / пер. на белорус. яз. Я. Купалы; худож. Г. Г. Поплавский. – Минск: Юнацтва, 1984. – 55 с.: ил.

Тагор Рабиндранат. Гитанджали: жертв. песнопения / Рабиндранат Тагор; [худож. Г. Поплавский] = Gitanjali: song offerings / Rabindranath Tagore. – Минск: Мастацкая літаратура, 2006. – 136 с.: цв. ил. – Текст рос. та англ.

Тагор Рабиндранат. Сад песен: Гитобитан / Рабиндранат Тагор; худож. Г. Поплавский. – М.: Худож. лит., 1988. – 415 с.: ил.

Тарас Валентин Ефимович. Минска улицы родные: стихи / [ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Госиздат БССР, Ред. дет. и юнош. лит., 1959. – 44 с.: ил.

Тарас Валентин Ефимович. Прощальные костры: избр. повести и рассказы / Валентин Тарас; худож. Г. Поплавский. – Минск: Мастац. лiт., 1980. – 352 с.

Тирукурал: Праведность. Мудрость. Любовь: избр. афоризмы / Пер. с тамильск., вступ. статья и коммент. А. Ибрагимова; ил.: Г. Поплавский. – Москва: Худож. лит., 1974. – 188 с.: ил.

Шахрай Илья Александрович. Про Аньку и Борьку: [для дошкольного и младшего школьного возраста] / [ил.: Г. Поплавский]. – Минск: Беларусь, 1965. – 48 с.: ил.

Шекспир Уильям. Три комедии / Уильям Шекспир; худож. Г. Поплавский]. – Минск: Мастац. лiт., 1989. – 335 с.: ил.

Про автора:

Книги

Акимова Лидия Ильинична. Поплавский Г.: альбом. – Москва: Советский художник, 1986. – 135 с.: ил.

Г. Поплавский: Живопись. Графика: альбом / [сост., авт. текста] Лидия Акимова. – М.: Совет. худож., 1986. – 135 с. – (Мастера советского искусства).

Георгий Поплавский: Выст. графики, 1986, Вена: Каталог. – Москва: Сов. художник, 1986. – 15 с.: ил.

Георгий Поплавский. Романтик сурового стиля: Живопись, графика, книжная иллюстрация: [альбом] / [сост., авт. текста] Наталья Поплавская. – Минск: Четыре четверти, 2010. – 251 с.: цв.ил.

Георгий Поплавский: Кат. выст. – Б. м., Б. г. – 16 с.

Живопись. Графика: [каталог юбилейной выставки "2006" белорусских художников Поплавских Натальи и Георгия] / Нац. художественный музей Респ. Беларусь; авт. текста Барабанов Константин Владимирович; сост. Н. Н. Поплавская. – Минск: Четыре четверти, 2006. – [48] с.: ил., цв. ил.

Жизнь в творчестве. Поплавские Георгий, Наталья, Екатерина [Изоматериал]: Живопись. Графика. Иллюстрация: [альбом] / Фонд Президента Республики Беларусь по поддержке культуры и искусства, Национальная академия наук Беларуси, Министерство культуры Республики Беларусь, Белорусский союз художников. – Минск: Четыре Четверти, 2002. – 95 с.

Заслуженный деятель искусств БССР, лауреат премии Ленинского комсомола Белоруссии, лауреат Международной премии имени Джавахарлала Неру Георгий Поплавский: Графика. Кат. выст. / [aвт. статей Г. С. Островский, О. А. Сурский]. – М.: Сов. художник, 1984. – 47 с.: ил., цв. Ил.

Публікації

Георгію Паплаўскаму – 80 // Роднае слова. – 2011. – №2. – C. 101.

Давідовіч, М. "Нібыта зноў знаёмлюся з Бабруйскам" // Рэспубліка. – 2009. – 21 ліп. – C. 8.

Жук В. И. Георгий Георгиевич Поплавский: (к 85-летию со дня рождения) / В. И. Жук // Весці Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі. – 2016. – № 1. – С. 121-123.

Кавалёў В. Народжаны быць мастаком // Літаратура і мастацтва. – 2011. – 22 крас. – C. 14.

Кавалёў, В. Шэсцьдзесят год творчасці // Літаратура і мастацтва. – 2011. – 3 чэрв. (№22). – C. 5.

Кавалёў В. Яго муза – Беларусь // Літаратура і мастацтва. – 2011. – 18 лют. (№7). – C. 2.

Калинина А. Художественному музею быть! // Бабруйскае жыццё. – 2009. – 1 июля. – C. 1.

Корбут В. Георгий Поплавский: «Я суровый романтик» // Сов. Белоруссия (Субботний собеседник). – 2011. – 26 марта. – C. 28.

Крэпак Б. Энергетыка прафесіянала // Культура. – 2011. – 19 лют. – C. 9.

Пра час і пра сябе // Культура. – 2011. – 5 сак. – C. 10.

Свирко И. Неуемный, неугомонный, но классик: народный художник Беларуси Георгий Поплавский // Рэспублiка. – 2009. – 17 кастр. – C. 10.

Советская графика 75-76: сборник / ред. коллегия: Д. С. Бисти [и др.]; сост. В. Шевелева. – М.: Советский художник, 1977. – 295 с.: ил. – Именной указ.: с. 287-293.

Строгіна С. В. Паплаўскі Георгій Георгіевіч (графік, жывапісец) (15.02.1931) // Сучаснае выяўленчае мастацтва Магілёўшчыны. – Мінск, 2009. – C. 129.

Суровый романтик... Испытание временем / [Георгий Георгиевич Поплавский] // Нёман. – 2011. – № 12. – С. 173-186.

Ресурси Інтернет

Неизвестное об известном белорусском графике Георгии Георгиевиче Поплавском [Електронний ресурс] // Художественная галерея: Витебская область: Полоцк: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://gallery.polotsk.museum.by/node/49541. – (Дата звернення 1.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Поплавский Георгий Георгиевич [Електронний ресурс] // Википедия: свободная енциклопедия: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Поплавский,_Георгий_Георгиевич. – (Дата звернення 1.04.2021). – Назва з екрана. – Мова рос.

Поплавський Георгій Георгійович [Електронний ресурс] // Хмельницький обласний художній музей: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://xoxm.art/artist/poplavskyj-georgij-georgijovych/. – (Дата звернення 1.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.