Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Лагно Федір Федорович

                                                                Після закінчення академії я заново почав
                                                                вивчати мистецтво через дитячий малюнок.
                                                                                                                               П. Пікасо

        Федір Федорович Лагно народився 26 лютого 1956 року в селі Нова Осота Кіровоградської області. Основні напрямки творчості художника-земляка – монументальне мистецтво, живопис, графіка.

        «Бажання стати художником виникло досить рано, а у 6-7 класі про це я вже знав напевне, – згадує Ф. Лагно. Я випадково знайшов журнал, де були надруковані роботи вихованців Київської республіканської художньої школи при Київському художньому інституті, а внизу була адреса вишу. Тож після восьмого класу я зібрався і сам поїхав туди, повізши свої малюнки. Директорка тоді без зайвих коментарів просто відвела мене до галереї, де висіли роботи моїх однолітків, і я зрозумів, наскільки багато мені ще слід працювати над своєю майстерністю. Але в Олександрівці не було студії, де б я міг швидше отримати навики, тому вступ після 10-го класу теж був провальним, і лише після армії я вступив на підготовче відділення харківського вишу, на яке теж був великий конкурс. Мабуть, тому, що дуже сильно хотів. І за рік підготовки в мене вже був найкращий малюнок на курсі, і хоча разом зі мною вступали абітурієнти після художніх училищ, я успішно склав вступні іспити й шість років навчався улюбленій справі».

        Навчався у Харківському художньо-промисловому інституті (нині Академія дизайну і мистецтва) на факультеті «Промислове мистецтво», який закінчив у 1983 році. З 1983 року Федір Лагно бере участь у багатьох виставках. У 1992 році його твір «Моя маленька чаклунка» був відзначений другою премією Всеукраїнського Бієнале живопису (м. Львів). Цього ж року стає членом Національної Спілки художників України.

        Працював художником у Кіровограді з 1983 року; проєктантом Кіровоградської художньо-промислової майстерні з 1988 p. Співпрацював з творчою групою «Фабрика дизайну» (1998 р.). Учасник багатьох обласних, всеукраїнських та зарубіжних художніх виставок. Учасник виставок в Італії, Канаді, США, Австрії, Великобританії.

        Персональні виставки – в Кіровограді (1990, 1993, 2005, 2009, 2011 pp.). Основні твори: «Вечірні новини» (1990 p.), «Політ великої комахи» (1991 p.), «Футурологічні метаморфози» (1993 p.), «Біблійний цикл» (1997-2000 pp.); серія – «Зникаючі види» (2010 p.).

        Виключно ілюстрації Федір Лагно присвячує час з 2012 року, коли вперше запропонували оформити книгу Володимира Кобзаря «Буваличі». Того ж року книга отримала відзнаку Форуму видавців у Львові. Хоча до цього у художника не було практики ілюстрування, як і навичок комп’ютерної графіки, але із захопленням і натхненням він освоював новий напрямок.

        Не забарилися ілюстрації до книг «Гуси і лебеді і Про велике зелене дерево», «Як у раю» В. Кобзаря.

        У книжках для дітей художник розмовляє з юними читачами їхньою мовою. Він по-дитячому не дотримується пропорцій, нехтує перспективою, вільно користується кольорами. Відомо, що коли дорослі сприймають світ таким, яким він є, то діти – таким, яким хочуть його бачити. Світ дитинства кращий, набагато привабливіший.

        Там дерева бувають не тільки зеленими, а й рожевими, синіми, жовтими; звірі й птахи – так само. Вуха у вовка чи зайчика можуть бут и одного кольору, лапи другого, тулуб третього, хвіст четвертого і так далі.

        Надзвичайними можна назвати ілюстрації до пригодницько-фантастичних повістей Петра Мельника: кулінарних подорожей Дівчинки Соні та кішки Асі до Давнього Єгипту, Скандинавії, на Козацьку Січ. Художник так само довільно розмальовує й обличчя людей, за винятком головних героїв. Масштабні співвідношення в ілюстраціях теж відповідають дитячій уяві, а вона не обмежена протоколом. Разом із тим типажі виразні, деталі, що характеризують час і місцевість, конкретні – якщо це Єгипет, то таки Єгипет, коли Запорозька Січ, то Січ. Хоч, зрозуміло, і спрощено. У загальній картині все це гармонійно поєднується і не викликає щонайменшого заперечення, навпаки, сприймається як належне.

        У Федора Лагна чітка конструкція ілюстративної складової книги. Форзац являє собою панорамну картину, яка вводить маленького читача у світ літературних героїв. Далі художник зображує різні епізоди з їхніх мандрів, густо насичуючи поле листа чи розвороту звіриною, птаством, рослинністю. Між ілюстраціями – заставки, як ланки одного ланцюга. Не можна не помітити доброти і м’якого гумору, які адресує художник дітям.

        Художник живе на околиці селища Олександрівки, поблизу соснового лісу і широких тясминських луків. «Постійний пошук, самовдосконалення, бажання вчитися протягом всього життя, пізнавати світ імперичним шляхом в усіх його проявах, іншими словами – не давати мізкам спати, – каже Федір Федорович. – Це одна зі складових, яка може допомогти капіталізувати талант. Одним з навігаторів у цьому сенсі є інтернет. Багатий масив цікавої і корисної інформації, а також як ефективний комунікативний ресурс, він допомагає мені в цьому сенсі. Кіно, зокрема артхауз, цікава публіцистика, філософські праці, недочитана класика – все це є в необмеженій кількості. Не лінись, бери і вчись. Чим я і займаюсь».

        Характерне для Лагна й те, що, на відміну від значної частини авангардистів, він не відмовляється від класичної формули, за якої мистецтво віднесено до ряду прекрасного: його роботи естетично привабливі, просто кажучи, гарні – чіткий, часто вишуканий малюнок, бездоганна композиція, гармонія кольорів. Мікс комп’ютерного малювання та малювання вручну – власна авторська технологія.

        Федір Лагно – лауреат обласної премії ім. О. Осмьоркіна (2019 p.) за ілюстрації до серії дитячих книжок Петра Мельника «Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії», «Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту» та «Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ» (номінація «Новітні спрямування»).

        Та на досягнутому митець не збирається зупинятися: ілюструє нову книгу Володимира Кобзаря «Священні шляхи, або Во i Сагі».

        Ф. Лагно ілюструє не тільки твори для дітей. Роботи художника використані в оформленні обкладинок книг Павла Чорного та Віктора Шила «Бодай-Цикута» (Київ, 2006 p.), Олександра Косенка «Гартування води» (Київ, 2013 p.). Малюнки Ф. Лагна припали до душі В. Кондратенко-Процун. Їх можна побачити на сторінках поетичної збірки Валентини Фоківни «Вічної спраги нектар» (Кропивницький, 2019 p.).

        Роботи художника зберігаються в зібраннях Міністерства культури України, Львівській картинній галереї, Комунальному закладі «Музей мистецтв» Кіровоградської обласної ради, художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна міста Кропивницького, а також у приватних колекціях США, Канади, Японії, Великої Британії, Італії, Росії та України.

Дізнатися більше:

Роботи автора

Мельник, П. Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту: пригодницько-фантастична повість / П. Мельник; худож. Ф. Лагно. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2017. – 84 с.: іл. – (Кулінарна казка).

Мельник П. Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії: пригодницько-фантастична повість / П. Мельник; худож. Ф. Лагно. - Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2016. – 104 с.: іл. - (Кулінарна казка).

Мельник П. Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ: пригодницько-фантастична повість / П. Мельник; худож. Ф. Лагно. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2019. – 100 с.: іл. - (Кулінарна казка).

Кобзар, В. Ф. Буваличі: повість-казка про дітей і батьків / В. Ф. Кобзар; худож. Ф. Лагно. – К.: Києво-Могилянська академія, 2012. – 60 с.: іл.

Кобзар В. Ф. Про велике зелене дерево: оповідання = Гуси і лебеді: оповідання / В. Ф. Кобзар; худож. Ф. Лагно. – К.: Веселка, 2013. – 15 с.: іл.

Кобзар В. Ф. Як у раю: новели, оповідання / В. Ф. Кобзар; худож. Ф. Лагно. – К.: Веселка, 2014. – 48 с.: іл.

Про автора

Білошапка, Василь. Олександрівський хдожник Федір Лагно – лауреат обласної премії імені Олександра Осмьоркіна / Василь Білошапка // Вісник Кіровоградщини. – 2019. – 12 грудня. – С. 6: фото. кол.

Життєва сила творчості Федора Лагна []: каталог із серії каталогів "Лауреати обласної премії в сфері образотворчого мистецтва і мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна" / Художньо-меморіальний музей О. О. Осьмьоркіна; авт. передм. А. Надєждін. – Кропивницький: [б. в.], 2021. – 32 с.: іл.

Куманський, Броніслав. Федір Лагно: філософія самодостатності / Броніслав Куманський // Народне слово. – 2019. – 10 жовтня. – С. 10: фото.

Мельниченко Н. Світ ілюстрацій Федора Лагна / Н. Мельниченко // Наше місто. – 2021. – 18 березня. – С. 16: фото. кол.

Надєждін, А. Життєва сила творчості Федора Лагна / А. Надєждін // Вечірня газета. – 2021. – 26 лютого. – С. 6.

Попович, Любов. Життєва сила Федора Лагна / Любов Попович // Кіровоградська правда. – 2021. – 11 березня. – С. 10: фото.

У Кіровограді відкрито персональну виставку Федора Лагна // Вперед. – 2011. – 28 травня. – С. 1.

Ресурси Інтернет

Графічний вернісаж Федора Лагна в музеї Олександра Осмьоркіна [Електронний ресурс] // Кропивницька міська рада: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://kr-rada.gov.ua/news/grafichniy-vernisazh-fedora-lagna-v-muzeyi-oleksandra-osmorkina.html. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Кировоградский художник Лагно Федор Федорович [Електронний ресурс] // Соцреализм: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://socrealizm.com.ua/gallery/artist/lagno-ff-1956. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова рос.

Мельниченко Наталія. Світ ілюстрацій Федора Лагна [Електронний ресурс] / Наталія Мельниченко // PROSTIR.MUSEUM: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/43214. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Степанок О. В. Лагно Федір Федорович [Електронний ресурс] / О. В. Степанок // Енциклопедія Сучасної України: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=52839. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Художник як співавтор: світ ілюстрацій Федора Лагна [Електронний ресурс] // Кропивницька міська рада: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.kr-rada.gov.ua/news/hudozhnik-yak-spivavtor-svit-ilyustratsiy-fedora-lagna-25-02-2021.html. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

«Художник як співавтор. Світ ілюстрацій Федора Лагна»: (до 65-річчя від дня народження): віртуальна виставка [Електронний ресурс] // Літературно-меморіальний музей ім. І. К. Карпенка-Карого: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.karpenkokarymuseum.kr.ua/kar198_u.html. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Філософія самодостатності авангардиста Лагна, або Там дерева бувають рожевими... [Електронний ресурс] // Голос України: газета Верховної Ради України: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.golos.com.ua/article/325822. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.

Юганова Тетяна. Історія про любов до мистецтва [Електронний ресурс] / Тетяна Юганова // Вісник Кіровоградщини: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://vk.kr.ua/society/7606-storya-pro-lyubov-do-mistectva.html. – (Дата звернення 13.04.2021). – Назва з екрана. – Мова укр.