Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Яблуко: користь і шкода

Користь

        Яблука містять широкий перелік вітамінів та мінералів, пектин і харчові волокна. При цьому ці фрукти є низькокалорійними – з’ївши 100 г, можна отримати лише 42-73 ккал залежно від сорту. Смак і кількість вуглеводів у плодах теж відрізняються – є солодкі, кисло-солодкі та кислі сорти. Яблука добре зберігаються, мають помірну ціну та доступні протягом всього року. Вважається, що краще споживати їх з кінця літа до початку або середини весни. В інший час наявні в яблуках вітаміни, мінерали та користь від плодів загалом сильно зменшується.

        Дієтологи радять їсти яблука в першій половині дня. Які ж властивості яблука роблять його таким бажаним у повсякденному меню людей по всьому світі? Регулярне вживання цих фруктів:

  1. Позитивно впливає на травлення. Клітковина та пектин сприяють розвитку здорової мікрофлори в кишківнику. Слід враховувати, що пектин зосереджений у шкурці та серцевині яблук.
  2. Користь від яблук буде відчутна і для серцево-судинної системи, адже цей фрукт позитивно впливає на рівень холестерину у крові. Роблять це вищезгадані харчові волокна та пектин. У фрукті немає холестерину, що теж свідчить на його користь.
  3. Допомагає уникнути ожиріння та сприяє втраті зайвої ваги. Переважно це відбувається через нормалізацію роботи шлунково-кишкового тракту та розв’язання проблеми закрепів, якщо така присутня.
  4. Може захистити від появи діабету, адже яблука мають низький глікемічний індекс і містять багато поліфенолу кверцетину.
  5. Знижує артеріальний тиск і дає змогу зменшити ризик інсульту та інших серцево-судинних захворювань завдяки високому вмісту поліфенолів.
  6. Запобігає появі кількох видів онкологічних захворювань: легенів, молочної залози та шлунково-кишкового тракту. Ці корисні властивості яблука пов’язані з наявністю у фруктах антиоксидантів і клітковини.
  7. Підвищує щільність і здоров’я кісток через зменшення втрат кальцію.
  8. Захищає мозок від уражень, викликаних окисними процесами. Ці фрукти містять антиоксиданти, які зменшують окиснення клітин.
  9. Добре впливає на стан психічного здоров’я. Однак користь яблук для психіки починає проявлятися за умови щоденного вживання 5 порцій різних овочів і фруктів.
  10. Полегшує симптоми астми завдяки зменшенню запальних процесів в організмі. Саме запалення дихальних шляхів є основною причиною ускладненого дихання у людей з астмою.

        Крім цього, тверді плоди сприятливо позначаються на розвитку щелепи у дітей. Дорослі, з’їдаючи яблуко вагою 200 г, отримують такий відсоток добової норми біологічно активних речовин:

  • 10% вітаміну С;
  • 4% вітаміну К;
  • 2-5% вітамінів Е, В1 та В6;
  • 15-20% клітковини – 5-6 г;
  • 6% міді та 5% калію.

        Враховуючи, що рекомендують обмежитися двома яблуками на день, кількість кожного окремо взятого вітаміну буде помірною. Проте вони частково закривають потребу одразу в багатьох речовинах і здійснюють позитивний вплив на найважливіші системи організму. Тому збалансоване меню так часто містить яблука. Корисні властивості, гарні смакові якості та розмаїття способів приготування – достатні причини додати ці фрукти до раціону.

        Окреме питання – чи їсти шкірку яблука? Користь фрукта зменшиться, якщо її обрізати, бо саме у шкірці міститься пектин. Однак, якщо шкірка оброблена воском чи іншими речовинами, які важко змити, краще її позбутися. Вживати яблуко цілком варто лише, якщо воно повністю безпечне для організму.

Користь червоних яблук

        У сучасній дієтології існує думка, що користь червоних яблук дещо менша, ніж зелених, бо в них міститься менша кількість вітаміну С. Крім того, червоні яблука нерідко викликають алергію, а людям, що страждають проблемами серцево-судинної системи краще взагалі виключити їх зі свого раціону.

        Однак незважаючи на численні дослідження, неможливо однозначно відповісти на питання яка користь від яблук, адже у кожної людини свої переконання і смакові переваги, а ефект плацебо часом надає кращий вплив, ніж найефективніші ліки. В цілому регулярне вживання яблук в їжу покращує якість життя людини, але якщо ви твердо вірите, що саме червоні яблука необхідні вам для здоров'я, значить, вони вам насправді допоможуть.

Користь зелених яблук

        Серед безлічі сортів зелених яблук, найбільш смачними та корисними вважаються яблука Гренні Сміт. Цей сорт виведений в Австралії в результаті випадкового схрещування австралійської і дикої європейської яблунь. Такі яблука незамінні в літню спеку: завдяки високому вмісту в них води і приємному кислуватому смаку вони прекрасно втамовують спрагу, а багатий вітамінний, мікро і макроелементний склад фрукта оптимальний для дитячого та дієтичного харчування.

         На теренах України більш популярні зелені яблука Симиренка, користь яких аналогічна прославленому імпортному аналогу; такі яблука дозрівають пізньої осені і здатні зберігатися протягом декількох місяців.

        Регулярне вживання в їжу зелених яблук сприяє поліпшенню стану шкіри, нігтів і волосся, а також відновлює нервову систему людини.

        Перевагою зелених яблук є також їх гіпоалергенність: низький вміст у продукті цукру робить можливим включення таких яблук в щоденний раціон людей, що страждають діабетом і харчовою алергією.

Шкода яблук і протипоказання до вживання

        У насінні яблук міститься смертельно небезпечна речовина ціанід. Для серйозного отруєння потрібно багато кісточок, але краще не ризикувати і зовсім їх не їсти. Людям з хворобами травної системи яблука рекомендується їсти не в сирому, а в запеченому вигляді. При коліті і здутті живота яблука можна їсти, але без шкірки.

        Яблука сприяють утворенню зубного нальоту, тому після їх вживання бажано чистити зуби. Яблука є досить сильним алергеном, а діти можуть ними вдавитися.

Скільки яблук можна їсти в день

        Яблука містять багато цукру, особливо якщо вони відносяться до солодких сортів. Щоб не перевищити добову норму цукру, рекомендується з'їдати не більше чотирьох середніх яблук. Якщо з'їдаєте більше яблук, то потрібно їсти менше солодкого.

        Отже, надмірне вживання яблук може призвести до неприємних наслідків:

  • пошкодження зубної емалі;
  • підвищення кислотності шлунку;
  • загострення колітів через велику кількість харчових волокон;
  • розладу системи травлення;
  • появі алергічних реакцій.

        До того ж варто з обережністю їсти яблука тим, хто має гастрит, виразкові хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. Уникнути подразнення хворих слизових можна, якщо вживати запечені, а не сирі яблука.

Яблука: користь і шкода під час вагітності

        Яблука та їхня користь визначається позитивним впливом на вагітну жінку та розвиток майбутньої дитини. Пара яблук на день сприяє нормальній роботі травної системи, детоксикації організму, стабілізації артеріального тиску. Стан зубів і ротової порожнини теж поліпшується. Є дослідження, згідно з яким діти значно рідше хворіли на астму та алергії, якщо їхня мати під час вагітності їла яблука.