Користь і шкода тамарільйо
Користь
Плоди тамарільйо не тільки смачні, а й корисні, у них містяться необхідні для організму людини мікроелементи та вітаміни: А, С, Е, РР, В1, В2, В6, В9 та корисні речовини: залізо, калій, магній, фосфор, кальцій. Масова частка білків у плодах складає 1,5-1,9; жирів – 0,8-1,2; вуглеводів – 7,4-10,3; мінеральних речовин – 1,0-1,1 %. Багаті на ?-каротин, рівень якого сягає 1,3-1,5 мг/100 г, а також речовинами з Р-вітамінною активністю. З мінеральних елементів найбільший рівень калію та фосфору (відповідно 320 і 32-39 мг/100 г). Масова частка кальцію не перевищує 11-12, заліза – 0,6-0,7; магнію – 21 мг/100 г. Енергетична цінність плодів складає в середньому 49 ккал/100 г (240 кДж).
Цей низькокалорійний продукт сприяє відновленню організму після перенесених захворювань, зміцнює ослаблений імунітет. Завдяки вмісту калію, фрукти корисні людям із серцево-судинними захворюваннями. Фолієва кислота покращує зір і служить гарною профілактикою захворювань очей. Тамарільйо сприяє розсмоктуванню та виведенню з організму атеросклеротичних бляшок, запобігає скупченню шлаків на стінках судин, що перешкоджає утворенню тромбів та нормалізує струм крові. Клітковина у складі м’якоті плодів допомагає при запорах, метеоризмі та дисбактеріозі.
Тамарільйо з темною шкіркою містить антоціани, які є потужними антиоксидантами і борються з вільними радикалами, які викликають онкологію. Такий вид плодів має протизапальні та протимікробні властивості.
Вживання в їжу тамарільйо служить гарною профілактикою виразки 12-палої кишки та колітів. Дуже корисні плоди для людей із низьким рівнем гемоглобіну. Якщо є його регулярно, можна компенсувати нестачу заліза, позбутися слабкості, ламкості волосся та нігтів, покращити загальний стан організму. Через відсутність у складі натрію, фрукт можна їсти людям з набряками та захворюваннями нирок. Тамарільйо містить мало калорій, всього 50 на 100 г, тому його можна включати в дієтичне харчування.
Шкода
Тамарільйо може викликати алергію у дітей віком до 10 років. З обережністю слід їсти плоди при цукровому діабеті, не більше двох за 3 доби. При загостренні гастриту і колітах плоди можна вживати термічно тушкованими або вареними.
Не можна їсти несвіжі плоди, які зберігалися за кімнатної температури більше двох тижнів, можна отруїтися. Такі фрукти неприємно пахнуть і випромінюють кислий запах, на шкірці може бути пліснява або дефекти.
|