Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Загальні відомості

        Тамарільйо, або Цифомандра бурякова, або Томатне дерево – екзотичний плід, зовні схожий на помідор, тому в народі рослину здавна називають томатним деревом. Примітно, що офіційну назву дерево отримало лише у 1967 році і вигадав його селекціонер із Нової Зеландії. Точне походження цієї рослини невідоме, але його батьківщиною вважається Еквадор, Перу, Болівія та Чилі. Зростає тамарільйо у Бразилії, Колумбії та Аргентині, Венесуелі, на Гаїті, у Гватемалі, горах Коста-Ріки, на Гаваях, Яві. У Новій Зеландії ці фрукти дуже популярні, для їхнього вирощування обладнані великі плантації.

        Рослина відноситься до сімейства пасльонові, чагарники або невеликі дерева виростають до 6 метрів заввишки і живуть близько 15 років. Листя тамарільйо велике, схоже на подовжене серце, стовбур покритий корою, але може легко зламатися. З другого року життя молоді деревця починають цвісти зібраними в пензлі, рожево-білими квітами із приємним ароматом. Ароматні плоди яйцеподібної форми, загострені внизу, ростуть на деревах гронами по 3-12 штук і досягають 10 см завдовжки. Вага одного фрукта до 300 г. Бувають червоного, оранжевого та жовтого кольору, залежно від виду. Зустрічаються плоди з фіолетовою шкіркою. Шкірка гладка, тонка і гірка, м'якоть темно-жовтогаряча або світло-коричнева, з дрібним насінням чорного або червоного кольору. М’якуш плодів тамарільйо поєднує в собі кислий, солодкий і солоний смак, схожий з аґрусом, смородиною, томатом та маракуєю.

        Плоди вирощують в Новій Зеландії, Австралії, Колумбії, Еквадорі, Аргентині, Мексиці і останніми роками на острові Мадейра. Технологія вирощування. Розмножують тамарільйо живцями або насінням. Виокремлені з плоду насінини промивають, просушують, поміщають на добу в холодильник і висівають в горщик із субстратом, у який додають пісок. Дружні сходи рослини появляються приблизно через місяць, сіянці ростуть швидко, за зовнішнім виглядом нагадують розсаду помідора. Рослину в міру росту потрібно регулярно пересаджувати в горщик більшого розміру (обов’язково з дренажними отворами і товстим шаром дренажу).

        Рослина любить світле місце розташування (влітку потрібне притінення від прямих сонячних променів, а взимку бажане доосвічування); за нестачі світла можливе осипання листків і загибель точки росту. Взимку рекомендується розташовувати тамарільйо у прохолодному місці (+12…+14°С). Полив потрібно проводити таким чином, щоб не допускати ні пересихання грунту (інакше опаде листя), ні застою води в ґрунті. За оптимального догляду сіянці помідорного дерева зацвітають на 2-3-й рік вегетації.