Користь і шкода
Користь
Через високий вміст води в сливовій м’якоті, калорійність плодів порівняно невисока. У консервованому вигляді калорійність продуктів із слив (і чорносливу зокрема) значно збільшується. Загалом кількість вітамінів і мінералів, що містяться у свіжих сливах і чорносливі, відрізняється незначною мірою. Вміст вітаміну К, вітамінів групи В, окремих мінералів у чорносливі вищий, ніж у свіжих сливах. У порівнянні зі свіжими плодами, калорій, клітковини та вуглеводів у чорносливі більше. Свіжі сливи (плоди) містять 6-17 % цукрів (з переважанням глюкози та фруктози), до 1,6 % органічних кислот (яблучна, лимонна, щавлева, янтарна, хінна), дифенілізатин, пектини, флавоноли (кверцетин, ізокверцит) та лейкоантоціани, каротин, вітамін Е, аскорбінову кислоту, вітаміни групи В, сполуки калію, заліза, йоду, міді та цинку. Ядра кісточок містять до 42% жирних масел. Листя сливи містить вітаміни Е і С, флавоноїди, фенолкарбонові кислоти. До складу квіток сливи входять флавоноїди, ціаногенний глікозид, флавоноїдний глікозид кемпферол і кемпферин, гомоізофлавонові глікозиди прурунозиди.
Сливові плоди у свіжому та сушеному вигляді (також компоти з них або сік з м’якоттю) мають легку проносну дію. Їх рекомендують при запорах та атонії кишечника, для очищення кишечника за наявності в ньому запальних процесів. Якщо названим захворюванням супроводжують цукровий діабет або ожиріння, перед вживанням сливи необхідно в процесі обробки позбавити цукру та кислот. При неінфекційних гепатитах сливи корисні печінці; вони покращують стан пацієнтів із атеросклерозом; сприяють виведенню з організму холестерину, зайвої води та сольових відкладень. Пектини у складі слив виводять радіоактивні речовини. Свіжу кору сливового дерева використовують у гомеопатії. М’якоть сливи нерідко застосовують в косметології. Активні речовини в складі плодів здатні надавати ліфтинг-ефект, звужувати пори. У поєднанні з м’якоттю або соком різних фруктів, йогуртом та іншими продуктами плоди сливи активно використовуються в складі косметичних масок для жирної та комбінованої шкіри обличчя. Маски з сливи домашньої багатодітній родині і відбілюючий дію, розгладжують дрібні зморшки, так як багаті кальцієм, калієм, фосфором і іншими мікро- і макроелементами. М’якоть сливи не тільки звужує пори, але і перемагає вугровий висип, ефективна при екземі особи.
Шкода
Незважаючи на корисні властивості, сливи можуть завдати шкоди тим, хто страждає на цукровий діабет, гастрит. Чорнослив також небажано вживати при ожирінні, оскільки сушені плоди сливи в 6 разів перевищують калорійність свіжих слив. Протипоказання до прийому в їжу сливи поширюються на жінок в період лактації та дітей молодшого віку, так як прийом цього фрукта може спровокувати розлад травлення: у дітей можливі шлункові болі, бурчання, діарея. Не можна вживати в їжу плоди сливи при індивідуальній непереносимості і алергічних проявах.
|