Користь і шкода
Оливки та маслини. Чим корисні оливки?
Легендарний Авіценна вважав оливки ліками майже всіх хвороб. Знаменитий лікар був не такий вже неправий, адже ці плоди напрочуд корисні для нашого організму.
Багато хто вважає, що оливки та маслини – це різні плоди. Насправді вони відрізняються лише ступенем зрілості. Зелені оливки зірвали з дерева незрілими, а чорні повисіли на гілках довше і встигли насититися маслом, за що їх називають маслинами.
Люди завжди асоціювали оливкове дерево з чимось божественним. Стародавні греки вважали, що створенням масла вони завдячують богині Афіні, тому оливкова гілка уособлювала для них мудрість і родючість. Єгиптяни приписували оливу богині Ізіді та були впевнені, що це дерево - символ справедливості. Християни вірять, що голуб із оливковою гілкою в дзьобі приніс звістку про перемир'я між Богом та людьми після Всесвітнього потопу. Можливо, таке поважне ставлення до оливкових дерев пов'язане з довголіттям. Оливка росте дуже повільно, і вік деяких дерев імовірно перевищив тисячу років. Напевно, саме тому у багатьох народів існує повір'я, що олива не вмирає ніколи й може жити вічно.
Плоди «вічного» дерева можуть бути зовсім не схожі один на одного. Одні сорти за розміром можна порівняти з вишнею, інші більше нагадують сливу. Колір змінюється в процесі дозрівання. Зелені оливки з часом набувають рожево-коричневого відтінку, а коли остаточно дозрівають, стають чорними.
Але всі сорти оливок та маслин поєднує одне – їх можна їсти у свіжому вигляді. Плоди, щойно зірвані з дерева, дуже жорсткі, а якщо вам все ж таки вдасться відкусити невеликий шматочок, на вас чекає неймовірна гіркота. Тому, щоб отримати вишукану закуску, оливки та оливки довго вимочують, а потім солять або маринують. При цьому солоні плоди виходять жорсткішими, ніж мариновані.
В оливках та маслинах багато вітамінів групи В (головних помічників нашого мозку та нервової системи), вітаміну А (потрібний для гострого зору), вітаміну D (необхідний для міцних кісток та здорових зубів), аскорбінки (зміцнює імунітет), вітаміну Е (захищає від шкідливого впливу навколишнього середовища, що запобігає серцево-судинним захворюванням, передчасному старінню та злоякісні пухлини). Але все ж таки головне багатство оливок - олія. ЇЇ вміст у плодах може коливатися від 50 до 80%. Причому, чим стигнуть оливки, тим більше в них олії. Оливкова олія – по-справжньому унікальний продукт. У ньому безліч ненасичених жирних кислот. Саме вони необхідні зниження рівня шкідливого холестерину у крові, отже, захисту нашої серцево-судинної системи та профілактики атеросклерозу.
|