Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Загальні відомості

        Мандарин (Citrus reticulata) – багаторічна рослина родини рутових. Поширена цитрусова культура, що також використовується як лікарська, ефіроолійна та декоративна. Набула значної популярності завдяки своїм плодам, які також називають мандаринами. Втім слід зазначити, що назва цих фруктів поширюється і на плоди близьких видів і міжвидових гібридів.

        Назва «мандарин» походить від французького та іспанського імен цього фрукта (mandarine, mandarin). Гіпотези походження останніх варіюються від жовтого кольору вбрання китайських державних службовців – мандаринів, до того, що мандарин є видатним видом китайського апельсина.

        М'якуш плодів багатий на цукри, фітонциди, вітаміни С, В1, В2, D, K, пектини, органічні кислоти, зокрема лимонну, вміст якої може сягати 0,6-1,1 %. Шкірка мандаринів містить каротин і специфічну мандаринову олію. В свою чергу ефірна олія мандарину складається з лимонену, цитралю, каприлового альдегіду і метилового ефіру атранілової кислоти, який і забезпечує її неповторний запах. В дещо меншій кількості мандаринова олія міститься і в листках. Одне середнє мандаринове дерево може дати 400-600 плодів на рік, а на деяких особливо старих і великих особинах може дозріти до 5 тисяч мандаринів у сезон.

Смакові якості мандаринів

        Іспанські – солодкі, немає кісточок.

        Турецькі – із кислинкою, без кісточок.

        Марокканські – дуже солодкі, є кісточки.

        Грузинські – кисло-солодкі, мілкі, легко чистяться.

        Абхазькі – кисло-солодкі, великі, легко чистяться.

        Ізраїльські – дуже солодкі, із тонкою шкірочкою, легко чистяться.

Етикет

        Для мандарина і апельсина існують різні правила етикету. Перший можна чистити руками, другий – тільки з допомогою ножа.

Медицина

        В китайській народній медицині застосовують водний настій або відвар шкірки чи спиртову настоянку на її основі для посилення апетиту, поліпшення травлення, а також як протикашльовий і відхаркувальний засіб. В європейській медицині спиртовий екстракт мандаринової шкірки найчастіше використовують лише як супутній компонент ліків, для їх ароматизації і поліпшення смаку. Мандариновий сік при тривалому застосуванні дієвий при лікуванні грибкових захворювань нігтів.

        Вживання великої кількості плодів у дітей може призвести до діатезу. Дорослим обмежити вживання мандаринів слід при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю, гепатиті, нефриті, холециститі. Слід зважати, що деякі виробники вкривають мандарини ззовні воском і обробляють фунгіцидами для подовження терміну зберігання, тому використання шкірки з погано вимитих плодів може призвести до отруєння (м'якуш вживати безпечно в будь-якому разі).

Промисловість

        У промисловому виробництві застосовується мандаринова олія. Її використовують як ароматизатор на харчових підприємствах та як компонент складних композицій у парфумерії.