Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Загальні відомості

        Інжир (фігове дерево, фіга, винна ягода) відноситься до сімейства товстолисті. Це плодове листопадне дводомне дерево. Висота стовбура в середньому становить 10-20 м. Коріння рослини потужні, дерев’янисті, вкорінюються у грунт досить глибоко. Інжир звичайний має роздільностатеві квітки, зібрані в суцвіття, які можуть бути кулястими, грушоподібними або сплощеним.

        У інжиру дуже цікаве запилення: воно відбувається за допомогою невеликих чорних ос-бластофаг, які переносять пилок із чоловічих дерев на жіночі. Самі оси-бластофаги неспроможні розмножуватися без інжиру. Самка оси-бластофага, запліднена безкрилим самцем усередині чоловічого суцвіття інжиру, вилазить назовні через отвір у вершині чоловічого суцвіття. При цьому приймає на своє тіло пилок із чоловічих квіток. У пошуках чоловічих суцвіть частина самок потрапляє всередину жіночих суцвіть. Пилок, занесений ними, потрапляє на рильце маточок, завдяки чому відбувається запилення квіток. Судячи з палеонтологічних даних, така система запилення сформувалася щонайменше вже 34 мільйони років тому.

        Фіги перетворюються на соковиті, солодкі, грушоподібні супліддя з насінням усередині. Вони вкриті тонкою шкіркою з дрібними волосками. На верхівці є отвір – вічко, прикритий лусочками. Супліддя інжиру мають забарвлення від жовтого до чорно-синього, залежно від сорту. Найчастіше зустрічаються жовто-зелені плоди.

        Плід з тонкою шкіркою, що являє собою дрібну сім’янку, розташовану всередині м’ясистого квітколожа грушоподібної форми, важить 20-75 р. Інжир росте в Малій Азії (батьківщина рослини), зустрічається в природі Ірану, Пакистану, Індії, Афганістані, в Туреччині і Середньої Азії. Інжир вирощують як культурну рослину на Кавказі і в Криму.

        Урожай інжиру в культурі рясний – до 20 тонн на гектар. Інжир невибагливий: може рости на бідних землях, кам'янистих осипах, скелях, кам'яних стінах. Однак потужні дерева зустрічаються в долинах річок, в умовах хорошої водозабезпеченості. Плодоносити інжир починає на другий – третій рік, живе до 30-60, а в деяких випадках до 300 років.