Користь і шкода
Корисні властивості хурми
У цього східного плоду виражена імуностимулююча, регенеруюча, антиоксидантна, протизапальна, сечогінна та антисклеротична дія. Найбільш цінні для здоров'я – вітаміни групи В (наприклад, вітаміну В3 у ній – 150% від денної норми), вітаміни Е та К. Крім того, у хурмі багато йоду: в одному плоді. середнього розміру йоду достатньо, щоб задовольнити добову потребу у ньому У цьому плоді багато розчинної та нерозчинної клітковини: 2 г на кожен 100 г хурми, а вуглеводів – від 16 до 31 г (залежно від рівня цукристості сорту). Крім того, хурма багата органічними кислотами, магнієм, калієм, міддю, фосфором, молібденом, залізом, а також амінокислотами (триптофан, лізин, аланін та ін.). Калорійність ягоди, залежно від сорту та рівня цукрів у ньому, може коливатися від 66 до 125 ккал на 100 г.
Аскорбінова кислота, що входить до складу хурми, необхідна підтримки здорової активності імунної системи. А магній та калій, забезпечуючи м'яку сечогінну дію, стимулюють виведення з організму токсинів, продуктів життєдіяльності бактерій та вірусів, усувають набряки. Спільно це дозволяє використовувати хурму при широкому спектрі захворювань, викликаних інфекціями. Крім того, часто хурму рекомендують додавати в раціон при прийомі антибіотиків. Цей плід, багатий на клітковину, підтримує кількісний і якісний склад мікрофлори кишечника, яка також важлива для функцій імунної системи.
Лікарські властивості хурми застосовуються здавна в Індії, Японії, Китаї та інших країнах, де цю плодову культуру вирощують вже кілька тисячоліть. Для лікування діареї, харчових отруєнь, кишкових інфекцій використовується кора цього дерева, відварена та настояна у воді. Цим же відваром, а також соком незрілих плодів проводяться полоскання ротової порожнини при стоматитах, гінгівітах, пародонтитах та інших стоматологічних захворюваннях, а також при гострому тонзиліті, ларингіті - для зрошення і полоскання горла. Порошок із висушеного листя цього дерева в Японії та Китаї був незамінним супутником при тривалих подорожах і під час битв – у нього яскраво виражена кровоспинна дія. Але найбільшу популярність хурмі як лікувального засобу приніс йод у її складі. У регіонах із неблагополучною екологічною обстановкою і для осіб, зайнятих на шкідливих виробництвах хурма в меню, – справжній порятунок. Йод, який підтримує функції щитовидної залози, опосередковано впливає на весь організм, регулюючи рівень гормонів, стимулюючи імунну систему та захищаючи здоров'я від стресогенних факторів. Хурма в саду – справді цінна культура, і не лише як продукт харчування. Кожна частина цієї рослини несе в собі користь для здоров'я – головне, розумно користуватися дарами хурми.
Протипоказання до вживання хурми для людей з певними захворюваннями та станами здоров'я
Ця ягода має неймовірно різноманітні корисні властивості, але протипоказання до хурми теж є. Насамперед обережного вживання в їжу вимагають недозрілі плоди. У них високий вміст танінів, які мають в'яжучу дію та ускладнюють травлення, а у людей з хронічними захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту це може спричинити загострення хвороби. При діабеті важливо враховувати високий вміст цукрів у хурмі та коригувати її кількість у раціоні відповідно до цього. Ще одне обмеження накладають захворювання сечовидільної системи. При запальних хворобах нирок та сечового міхура, сечо- або нирковокам'яної хвороби хурма з її вираженим сечогінним ефектом може спровокувати погіршення стану. Також не рекомендується вводити в раціон хурму жінкам, що годують, і дітям молодше 3-х років – високий вміст каротиноїдів у плодах може призвести до алергічних реакцій. Як правильно вибрати та зберігати хурму, щоб зберегти її корисні властивості Користь хурми та склад, багатий на вітаміни, мінерали та інші біоактивні речовини можуть бути зведені до нуля при неправильному зберіганні. Насамперед, вибирайте стиглі та цілі плоди, з неушкодженою шкіркою. Поживна, багата на цукор м'якоть дуже «приваблює» плісняві гриби та гнильні бактерії, які швидко руйнують не лише структуру ягоди, а й її хімічний склад. Найкраще корисні речовини зберігаються у сушених чи заморожених плодах. Сушити можна цілі ягоди: зв'яжіть їх у вигляді букета, чи послідовно – як гірлянди. Важливо, щоб плоди не торкалися один одного. Повісьте підготовлені зв'язки в прохолодному місці, що добре провітрюється на 1-1,5 місяця. Прискорити процес можна, знявши з хурми шкірку, але в цьому випадку м'якоть потрібно захистити марлевим «пологом» від пилу та бруду. Перед заморожуванням можна нарізати хурму на часточки, шматочки або залишити в цілому вигляді.
|