Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Загальні відомості

        Хурма? (Diospyros) – рід рослин родини ебенових. Характерний для тропіків, лише кілька видів походять з помірного поясу. У роді налічують декілька сотень (за даними спільного інтернет-проекту Королівських ботанічних садів у К'ю і Міссурійського ботанічного саду «The Plant List» – 725 видів листопадних або вічнозелених дерев і кущів. Хурмою також називають плоди цього роду. Це рід теплолюбивих рослин. Вони ростуть у багатьох країнах Євразії, Америки, в Австралії та навіть на півдні України. Хурма потрапила в Європу тільки в позаминулому столітті, але до цього її протягом двох тисяч років культивували в Китаї та Японії. Усього за деякими даними налічується більше 500 різновидів хурми. А до найвідоміших в наших краях відносять терпку кавказьку, нетерпку японську і солодку шоколадну, відомішу як корольок. За формою вона нагадує яблуню, а її оранжеві чи червоні плоди здалека здаються апельсинами.

        В Україні хурма на підщепі сорту Віргінська може вирощуватись у відкритому ґрунті, але це досить ризиковано. Латинська назва роду Diospyros, має грецьке походження й може бути витлумачена як «їжа богів», інше значення – «божественний вогонь».

        У нашу мову слово «хурма» потрапило з фарсі (перської), де у оригіналі звучить як «хормалю» – тобто фінікова слива. Саме слово «хорма» (хурма) на фарсі означає фінік, слово «алю» – сливу. Назва «хормалю» первісно стосувалася хурми кавказької. В'ялена хурма на смак дуже схожа на фініки, звідси й пішла назва хурми кавказької на фарсі. Потім вона поширилась на інші види хурми, у тому числі й на хурму східну.

        Види з їстівними плодами можуть називати «дикий фінік», «фінікова слива».

Ботанічний опис

        Невеликі дерева чи кущі. Листя – просте, чергове. Плід – м'ясиста ягода, що містить до 10 насінин. Це велика солодка ягода з соковитою серцевиною і шкіркою оранжевого, червоного або жовтого кольору, масою від 100 до 500 грамів. Плоди хурми часто поділяють на дві категорії: в'яжучі на смак (при дозріванні ця властивість плоду зникає) і нев'яжучі. Незрілий плід гіркий через наявність у ньому великої кількості дубильних речовин. Японці називають плід хурми «плодом із плодів». Зріла хурма зазвичай досить м'яка, яскраво-оранжевого кольору з коричневими листочками. Чорні крапки і плями на плоді свідчать про те, що він вже почав псуватися. Стиглу хурму можна тримати в холодильнику, а заморожену зберігати до півроку. Нестиглі плоди, навпаки, варто потримати в теплі до дозрівання. Під час зберігання потрібно уникати пошкодження поверхні плодів, інакше вони швидко згниють.

Звідки везуть хурму в Україну?

        Везуть хурму до нас з декількох країн: Азербайджану, Грузії, Македонії, Туреччини, Іспанії та Ізраїлю. Через особливості клімату кожної країни і сортових відмінностей і формується різний зовнішній вигляд і смакові особливості цих плодів.

        Найдавніше з дерев хурми має вік близько 500 років. Хурма росте в Італії, Іспанії, Ізраїлі та на Кавказі, в деяких країнах хурма вирощувалася цілеспрямовано.

        Плодоносить вона на 3-4 рік. І головне – дерево любить обрізку. Хурма плодоносить на гілках поточного року. Серед дачників та садівників морозостійка українська хурма стає дедалі популярнішою.

        Високий рівень дубильних речовин, які зосереджені в шкірці та насінні хурми, роблять її терпкою. У міру дозрівання фрукта дубильні речовини розщеплюються на простіші сполуки, що робить його солодшим та менш терпким.

        Для цього слід подивитися на колір і текстуру плоду. Терпка хурма, як правило, яскраво-помаранчева і має тверду текстуру. З іншого боку, нетерпка хурма зазвичай блідо-помаранчевого кольору та м’якшої текстури.

        Але навіть, якщо ви придбали терпку хурму, є кілька методів, з допомогою яких можна позбутися цього присмаку.

        Найпростіший спосіб прибрати терпкість хурми – дочекатися її природного дозрівання. Цей метод найкращий, якщо у вас є достатньо часу і терпіння. Просто залиште хурму при кімнатній температурі і дочекайтеся її розм’якшення і повного дозрівання.

        Пришвидшити достигання можна так: помістіть хурму в паперовий пакет разом зі стиглим яблуком або бананом. Ці фрукти виділятимуть газ етилен, який сприяє дозріванню плоду. Щоб прискорити процес, додайте в мішечок порцію алкоголю, наприклад, горілки. Закрийте пакет і залиште його при кімнатній температурі на кілька днів, поки хурма не стане м’якою і стиглою.

Як правильно зберігати хурму

        Щоб ваша хурма залишалася свіжою та стиглою, зберігайте її при кімнатній температурі в прохолодному сухому місці. Не зберігайте їх у холодильнику, поки плоди повністю не дозріють, оскільки низькі температури можуть спричинити в’язкість плодів.