Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Нові надходження січень 2024
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Загальні відомості

        Шоколадна ліана або Акебія – екзотична ліана родом із Східної Азії. У неї легке ажурне листя і чудові суцвіття, що виділяють аромат шоколаду, за що рослина отримала назву шоколадна ліана. Ця чудова ліана не тільки цвіте оригінальними ароматними квітами, але й має їстівні плоди, до того ж досить морозостійка. У перший рік життя стебло рослини має зелений і рожевий колір, але в міру дорослішання стає коричневим або пурпуровим. Стебло в розрізі має круглий переріз. Листя яскраво-зелене, розташоване на стеблі рідко і має довгі черешки. Аркуш складається з трьох або п'яти листочків. За формою вони схожі на дитячу п'ятірню. За рік ліана зростає на 1-3 метри. Здатна досягати висоти до 3-6 метрів.

        Квіти дуже незвичайні: великі, на довгих квітконіжках, зібрані у великі пишні грона. Одночасно на одному чагарнику можуть цвісти жіночі та чоловічі квітки. Вони мають різне забарвлення: чоловічі – ніжно-рожеве, а жіночі – пурпурово-рожеве. Це надає ліані дуже яскравого декоративного вигляду. Плоди являють собою сферичний стручок фіолетового кольору з товстою оболонкою. Коли стручок дозріває, він лопається по шву, при цьому оголюється насіння, що знаходиться в солодкій м'якоті. Стручок має гіркуватий смак, його використовують як гарнір до м'ясних страв. Навколонасіннєва м'якоть за смаком нагадує малину.

        Акебія п'ятірна – виростає до 10 м заввишки. Її гілки утворюють напівпрозору стіну, що складається з візерункового листя та чудових кольорів. Молоді пагони забарвлені у фіолетовий чи пурпуровий колір. Їхня поверхня гладка, блискуча, покрита невеликими борозенками. Листя складне, пальчасте, складається з п'яти листочків. Ця властивість і дало назву цьому виду. Форма листочків овальна або оберненояйцевидна, кінчик закруглений, з невеликою виїмкою. Черешки листя довгі, що надає ліані дійсно екзотичного вигляду.

        Акебія п'ятилистна добре впливає на стан шкіри. На її основі готують екстракти, які перешкоджають старінню та сприяють розгладжуванню зморшок. Плодам шоколадної ліани властивий ряд корисних властивостей для організму людини. Причому характерні для всіх складових: і м'якоті, і шкірки, і насіння. Маючи терапевтичну дію, вони сприяють лікуванню багатьох захворювань і зміцнюють імунну систему.

        Сушена акебія є добрим анальгетиком. Вона також є чудовим протизапальним та сечогінним засобом. З м'якоті її плодів готують настоянку, яка допомагає хворим на діабет. Вона також надає благотворну дію при лікуванні водянки, допомагає позбутися грижі та головного болю. М'якуш плодів сприяє більш легкому перебігу менструації у жінок. Бореться з грибковими та бактеріальними інфекціями. Тонізує організм і чудово вгамовує спрагу.

Вирощування шоколадної ліани

        Єдиною складністю, пов'язаною зі створенням комфортних умов, є необхідність забезпечити прохолодну зимівлю. Але в іншому ця ліана досить невибаглива. Яскраве освітлення, доступ до свіжого повітря – ось і все, що їй знадобиться для рясного цвітіння та швидкого зростання.

        У кімнаті для неї потрібно підбирати освітлене місце в будинку. Для акабій найкращі південні або частково південні підвіконня, влітку можна поставити ліану і біля західного вікна. Для цієї ліани підбирають місце так, щоб вона була освітлена сонцем хоча б кілька годин на день. Влітку полуденне і денне сонце може нашкодити листю, у цей період найкраще розсіяне світло. Штучне освітлення – не для цієї рослини. Робота фітоламп не компенсує нестачі природного світла, тому потрібно приділяти особливу увагу вибору місця розташування рослини.

        Рослина добре переносить перепади температур і витримає короткочасні похолодання в межах негативних показників. Зимувати акебія повинна у прохолоді – при максимальних 12°C та оптимальних показниках від 8°C до 10°C. Квітка не боїться протягів чи перепаду температур. Навіть кімнатні ліани можна з кінця весни і до початку осені переміщати на відкрите повітря або використовувати на лоджіях, балконах та терасах.

        Плоди в природних умовах дозрівають у жовтні. Вони являють собою сферичний стручок фіолетового кольору з товстою оболонкою. Коли стручок дозріває, він лопається по шву, при цьому оголюється насіння, що знаходиться в солодкій м'якоті. Стручок має гіркуватий смак, його використовують як гарнірдо м'ясних страв. Навколонасіннєва м'якоть за смаком нагадує малину.

        Акебія переносить морози до -20 градусів, може оброблятись у 6-й кліматичній зоні (Чорноморське узбережжя Кавказу, Крим, Західна Україна). У холодні зими наземна частина іноді гине, але навесні від коріння з'являються нові пагони.

        У культурі використовується лише два види, акебія п'ятірна та акебія трилиста. Остання більш вимоглива до тепла, вона поширена у Південній Європі.

        В Україні вирощують тільки п'ятірну акебію, кожен листочок якої має п'ять лопатей з виїмчастою верхівкою.

        Найкраще рослина почувається у легкій півтіні. При сильному затіненні воно не цвістиме, а при тривалому впливі сонця висихають його красиві листочки. Молоді пагони потрібно прищипувати кілька разів, щоб вони не оголювалися і давали нові гарні та сильні пагони.

        Акебії потрібний легкий родючий грунт і хороший дренаж, оскільки він не переносить застою води. Влітку потребує рясного поливу та підживлення комплексним мінеральним добривом раз на три тижні. Взимку, у період спокою, достатньо поливати раз на тиждень. При вирощуванні в домашніх умовах потребує пересадки кожні два роки, причому горщик повинен бути досить великим і важким, щоб рослина не згорнула його через велику зелену масу. Як і всі ліани, потребує опори та підв'язки на шпалери, стовпи або натягнутий дріт. На укосах може використовуватися як ґрунтопокривна рослина.

Розмноження

        Акебію можна розмножувати живцями, насінням та кореневими відведеннями. Кореневі відведення весною присипають землею, а через рік відокремлюють вже готову рослину з власним корінням. Напіводревеснілі живці навесні обрізають і укорінюють у субстраті з піску і торфу, потім висаджують у горщики і цілий рік витримують при прохолодній температурі, а наступної весни розміщують на постійне місце. Насіння пророщують при температурі 15 градусів у міні-парничку. Сіянці з'являються лише через 2-3 місяці. Коли у них відросте кілька справжніх листочків, можна розсаджувати по окремихгорщиках. Вони зацвітуть лише на 4 рік життя.

Використання у ландшафтному дизайні

        Як і будь-яка ліана, акебія використовується для вертикального озеленення. Нею можна задекорувати альтанку, огорожі, господарські споруди. Особливо розкішно темні квіти виглядають на світлому фоні. Поряд з акебією чудово виглядають квітучі низькорослі чагарники, наприклад, рододендрони, чубушники, бруслини, гортензії. Хорошими сусідами будуть також інші ліани, скажімо, клематис альпійський і жимолость.

Цікаві факти про акебію

  • Найбільшу кількість акебії вирощують в Японії. У 2006 році в місті Ямагата було зібрано урожай плодів акебії, вага якого була більше половини врожаю з усієї країни.
  • Дуже поширена акебія в Китаї, де вона зустрічається майже на кожній садовій ділянці. Це пов'язано з тим, що жителі мають пристрасть до такого типу дизайну ландшафту – адже їх будинки виглядають набагато привабливіше.
  • У Китаї жителі ще з давніх часів плетуть кошики з акебієвої лози. Навіть на сьогоднішній день це ремесло популярно.
  • Шоколадну ліану вважають інвазивною в США і Новій Зеландії, де вона зарахована в Національний Список Рослин шкідників. Її відзначають «небажаною рослиною».