Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Довідник безбар'єрності "Довідник безбар'єрності"
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Відділ розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

Всеукраїнський тиждень дитячого читання 2014 на Кіровоградщині
Дайджест

Л. С. Босюк, провідний методист
відділом розвитку дитячих бібліотек і маркетингу

    Традиційно в Україні на весні проходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Початок було покладено майже 70 років тому. У незалежній Україні Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги було засновано 22 лютого 1993 року, а з 2009 року – має назву Всеукраїнський Тиждень дитячого читання.
    У 2014 році Всеукраїнський Тиждень дитячого читання проходив з 21 березня по 2 квітня, що співпало з міжнародними святами поезії та дитячої книги. До цієї події залучились усі бібліотеки краю, що займаються обслуговуванням користувачів-дітей. Адже Тиждень дитячого читання – це літературні задоволення, відкриття нових творчих імен серед дорослих і дітей, знайомство з новими книгами, спілкування з однодумцями, участь у цікавих акціях, демонстрація читацьких талантів і досягнень. Учасниками найрізноманітніших дійств стали дошкільники і школярі, ліцеїсти і студенти, батьки і вчителі.
    У нашій області урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання розпочалось в обласній бібліотеці для дітей ім. А.П.Гайдара святом «Бібліотечна країна запрошує у казку»,  що дало своєрідний старт бібліотечним заходам у всіх бібліотеках області. Веселе, гамірне театралізоване дійство з конкурсами, загадками, персонажами відомих дитячих літературних творів, піснями надовго запам’ятається його учасникам. Працівники відділів обслуговування користувачів ОДБ ім. А.П.Гайдара та учасники бібліотечної студії «АРТ-СВІТ» підготували різноманітні читацькі подарунки юним шанувальникам книг на кожен день: День відкритих дверей «Я, мама, тато і книга», День інтерактивної книги «Book-online», День голосного читання, День знайомства із сучасною книгою, День періодики «Сторінками дитячої преси».
    Так, у відділі дитячого та сімейного читання у День голосного читання «Читай із задоволенням» бібліотекарі познайомили найменших користувачів з книгою «Пригоди Кенгурятка та його друзів» пізнавальної серії «Прогулянки навколо світу». А потім на відвідувачів чекала  нова література, представлена на книжковій виставці «Візок чудових казок».  Під час Дня знайомства із сучасною книгою «Воок-new’s» йшлося про друковану та електронну книги, що дуже зацікавило дітей. Не менше їх вразило і знайомство з важливою професією – реставратор книг. День періодики «Сторінками дитячої преси» відкрив для юних відвідувачів світ різноманітних журналів і газет, а лялькова вистава допомогла потоваришувати з бібліотечною вчителькою Бджілкою Даринкою. На дітей старшого шкільного віку, у відділі підліткового читання та інформаційно консультативних послуг користувачам, чекали презентація літературних бестселерів «Я обираю Супер Книгу», електронна презентація з історії створення книги, літературна інформина «Мій чарівний друг – книга», конкурс-вікторина «Подорож книжковим морем» та бліц-опитування читачів «Що ти читаєш на ніч?».
     А ще дітям сподобались: майстер-клас «Закладка книжкова – помічниця чудова»; заняття міні-школи «Вулик» «Що таке нетикет?»; знайомство з журналом «Пізнайко» у різних інформаційних форматах: друк, СD, електронна версія; підсумки конкурсу «Найкращі читачі бібліотеки»; мультимедійна презентація «Пам’ятники книгам і літературним героям».
    На завершення Тижня,  2 квітня, у відділі дитячого та сімейного читання під час театралізованого дійства «Нам без книг ніяк не можна», присвяченого Міжнародному дню дитячої книги,  діти із задоволенням здійснили цікаву подорож у країну казки, переглянули лялькові вистави, прослухали вірші та пісні про книгу, відкривали нову літературу.
     Усі бібліотеки краю, що займаються обслуговуванням користувачів-дітей долучились до подій Тижня. Серед найактивніших – дитячі бібліотеки області: Голованівська, Добровеличківська, Долинська, Компаніївська, Новгородківська, Новоархангельська, Новоукраїнська, Олександрівська, Устинівська РДБ; Новомиргородська МДБ, ЦДБ ім. Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС, ЦДБ Кіровоградської МЦБС, дитячі відділи при Олександрійській та Онуфріївській РЦБС. Слід відзначити й сільські бібліотеки Кіровоградського, Новгородківського, Новомиргородського, Олександрійського, Світловодського районів, а також бібліотеки-філії міст Кіровограда, Олександрії, Світловодська.  
     У Компаніївській РДБ Тиждень книги під гаслом «Часу не гаймо, книжку читаймо!» відкрився літературно-музичним святом «До нас у гості завітай, книгу зі святом привітай!». А продовжився – Днем казки «Подорожуємо країною казок», мультвікториною «Країна сонячна Дитинства», ярмарком читацьких думок «Книги, які я візьму у майбутнє», де користувачі презентували свої улюблені книги, 32 з яких було видано зацікавленим учасникам заходу.
     Святковою програмою «Книжкова країна» зустріли першокласників у ЦДБ Кіровоградської МЦБС, де на них чекали екскурсія та улюблені казкові герої, літературні вікторини, мультимедійна подорож, лялькова вистава театру книги «Буратіно». Одержавши читацький квиток та самостійно вибравши першу книгу, 37 дітей відчули себе справжніми читачами бібліотеки.
    У юних користувачів Олександрівської РДБ викликали багато позитивних емоцій Посвята першокласників у читачі, літературно-розважальне асорті «Якщо прагнеш знайти друга – подружись із книгою», віртуальна мандрівка «Топ кращих бібліотек світу». Найактивніші книгомани отримали подарунки. А вуличні рекламні акції «Дитяча бібліотека селища – олександрівським дітям», «Віддамо книгу в надійні руки» надали змогу усім бажаючим не тільки ознайомитись з новими книгами і періодикою, а й отримати в подарунок книгу від бібліотеки або ж подарувати принесену з дому книгу охочим перехожим. 
    У ЦДБ ім. Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС весь Тиждень проходив під гаслом «Дитяча книга мандрує Україною», а кожен день мав свою унікальну назву та насичений цікавими заходами: День відкритих дверей «Книга просить на гостини – в неї свято – іменини!», День книголюба «О, книга! Пресвята богине, народу й роду берегине!», День казки «Калейдоскоп казок», День Інтернету «Чарівна країна «Комп'ютерленд», День ігор та забав «До «Казкової Вітальні» завітай – подивись, пограйся, почитай», День бібліотворчості «Фабрика ідей від талановитих дітей», День чарівної палички.
    Не залишили байдужими користувачів і такі заходи: книжкова виставка «Веселкові барви дитячої книги» (філія № 15 Кіровоградська МЦБС); виставка-інсталяція «Ластівка – символ весни» (філія № 5 Кіровоградська МЦБС); презентація серії книг «Сучасна дитяча проза» (Ульяновська РДБ); слайдова презентація «Пам’ятники книзі» (Голованівська РДБ); літературний фуршет «Впусти книгу в серце», інтернет-мандрівка «Острів, де панує читання» (Новоархангельська РДБ); відкриття дитячого кінозалу «Капітошка»  (Приютівська сільська філія Олександрійської РЦБС); бал казкових героїв (дитячій відділ Маловисківської РБ); акція «Приведи друга до бібліотеки» у (Новомиргородська МДБ); благодійна акція «Подаруй бібліотеці книгу», під час якої дитяча бібліотека-філія № 3 Олександрійської МЦБС отримала понад 10 книг, серед них видання серії «Серія пригодницького роману», «Шукачі пригод», «Історія в романах»; бібліо вояж «Книги – ріки, що наповнюють всесвіт мудрістю», презентація літературних новинок «Мандруємо книжковим світом», літературний конкурс «Двері у казкові чудеса», (дитячий відділ ЦРБ Онуфріївської РЦБС); День періодики «Країна Журналія», мультимедіагодина «Тут оживають книжкові герої», майстер-клас «Закладка книжкова – помічниця чудова»  (Устинівська РДБ).  
    
До бібліотек на свято книги завітало чимало творчих людей. Так, Тиждень дитячого читання у Добровеличківській РДБ запам’ятався вихованцям школи-інтернату зустріччю із членами районної літературної студії «Пролісок» і поетами-земляками Н.Природною, Л.Юферовою, А.Ірхи. Юні поети зачитували свої вірші, а дорослі висловлювали думки про їхні твори і ділились своїм літературним досвідом. На святкове шоу «Бібліоовація», присвячене Всесвітньому Дню поезії, Долинська РДБ запросила членів літературно-мистецького об’єднання «Сузір’я Долинщини» М. Бєлову, Л. Бичек, В.Лукаш, М.Нагорного, М.Родинченка, В.Герасименка, які із задоволенням читали власні вірші, співали пісні, подарували читачам бібліотеки збірку поезій «Славен день прийдешній» та літературно-музичний альманах «Сузір'я Долинщини». Відчути силу поетичного слова допомогла юним користувачам філії № 15 Кіровоградської МЦБС поетеса А. Царук. Бібілотекарі філії № 5 Кіровоградської МЦБС, готуючись до зустрічі із земляком, оформили рекламний штендер «У фотооб’єктиві – Анатолій Черниш», який дуже сподобався і дітям і письменнику. Чимало яскравих вражень надали читачам у дитячій бібліотеці-філії № 21 Кіровоградської МЦБС творчі звіти поетеси, композитора, вчителя музики С.Щербини, якою створено понад 150 пісень та письменниці  К.М.Рибченко. Працівниками відділу обслуговування дітей ЦРБ Олександрійської РЦБС було організовано зустріч з викладачем художньої школи, художницею С.В.Микитою, яка презентувала виставку своїх робіт. Усі запрошені до ЦДБ ім. Ю.О.Гагаріна Олександрійської МЦБС отримали задоволення від спілкування із О.Д.Колосовською – місцевою поетесою, організатором дитячої літературної спілки «Джерельце» та її членів, які читали власні вірші.
    Чимало заходів було присвячено 200-річчю від дня народження українського пророка і генія Т.Г.Шевченка. На заочній престиж-зустрічі «Тарас Шевченко: формула успіху» читачі ЦДБ Кіровоградської МЦБС говорили про  складові життєвого успіху та як його досягти. Тарас Шевченко – гарний тому приклад.  Від кріпака до всесвітньої слави його привели не лише талант, а й наполеглива праця, любов і прагнення до мети. Діалогове спілкування спонукало дітей до більш детального ознайомлення з літературою про творчий та життєвий шлях поета. У Новгородківській РДБ усі заходи Тижня були присвячені ювілею великого Тараса: День відкритих дверей «Шевченкове слово»; презентація виставки однієї книги «Кобзар»; знайомство з роботами народної майстрині Л.Зоріної, присвяченими Т.Шевченку; слайд-екскурс «У бронзі, граніті, пам’яті народній» про пам’ятники великому Кобзарю на теренах Кіровоградщини і України, шевченківські читання. Усі учасники заходів отримали ювілейні закладки до книг. У Новоархангельській РДБ відбулись читання «Шевченкові твори сяють як зорі», перегляд відеофільму про життєвий і творчий шлях великого Кобзаря, слайд-презентація «Шевченко – художник», бліцтурнір «Тарасові шляхи», поетичний марафон «Прочитаймо разом Кобзаря» та багато інших.. Користувачі Долинської РДБ знайомились не лише з книжковою виставкою-інсталяцією «Кобзареві – 200», а й здійснили віртуальну подорож до різних видань книги поета «Кобзар».
     «Вітаємо тебе, Кіровоградщино!» таку назву мала краєзнавча година до 75-ї річниці утворення Кіровоградської області, під час якої користувачі Ноавоархангельської РДБ здійснили віртуальну подорож мальовничими куточками нашого краю. Користувачів Добровеличківської РДБ та наукового співробітника районного краєзнавчого музею Н.Ю.Куделю запросили до цікавої розмови «Пізнаю тебе, мій рідний краю». Діти із захватом слухали розповідь про стародавні поселення, археологічні знахідки Трипільської культури на території селища та презентацію книги Д.Д.Проскаченка «Центр України» про цікаві факти з історії краю.
    Не залишилися поза увагою бібліотекарів і заходи до Міжнародного року сім’ї. Дитяча бібліотека-філія № 13 Кіровоградської МЦБС організувала голосні читання «Читаємо під сімейною парасолькою», до яких підібрали книги із серій «Золотий лелека», «Сучасна українська проза», «Життя видатних дітей» та інші. Найбільше враження на дітей справили книги І.Андрусяка «Хто боїться зайчиків», І.Костирі «Білі голуби дитинства». Жваво й весело реагували на книгу «Вуйко Йой і Лишиня» Г.Малик. У Новоархангельській РДБ батьки і діти із задоволенням побували на бібліотечних посиденьках «Світ батьків – світ дітей».
    У Олександрівській РДБ під назвою «У нашій родині – книга господиня» відбулось одне із засідань народознавчої вітальні «Родина».
     Протягом Тижня юні користувачі бібліотек натхненно демонстрували свої таланти та захоплення. Зокрема на: літературному конкурсі «Почитаємо, пограємо, загадки відгадаємо», конкурсі-грі «Читай, думай, грай» (Долинська РДБ); конкурсі малюнків «День улюбленої книжки»(дитяча бібліотека-філія № 19 Кіровоградської МЦБС); конкурсі«Юні ілюстратори книги» (Компаніївська РДБ); презентації книги «У країні дітей»  учениці 2 класу ЗШ № 8 Кривченко Кароліни (дитячий відділ Кіровоградської районної бібліотеки для дорослих і дітей). Презентація виставки «Ляльковий коловорот» відбулася завдяки хобі маленької читачки філії № 5 Кіровоградської МЦБС. Дівчинка захоплюється колекціонуванням порцелянових ляльок у народних костюмах ручної роботи. Це допомогло їй ширше пізнати історію народів світу. Своїми знаннями вона поділилася з наймолодшими читачами бібліотеки. У Новоукраїнській РДБ учасникам свята «Світ музики чарівної» так сподобався концерт юних музикантів (тромбон, труба, баян) і вокалістів, що ніхто не хотів покидати бібліотеку. Члени дитячої літературної студії «Обрій» Новомиргородської МДБ запросили своїх ровесників – користувачів бібліотеки – на День поезії «Поезія – то завжди неповторність, безсмертний дотик до душі», де звучали чудові віршовані рядки.
     Закриття Тижня було не менш наповненим, пізнавальним, веселим і яскравим. ЦДБ Кіровоградської МЦБС влаштувала фестиваль «Добрий світ улюблених книг», де діти радо зустрічали улюблених книжкових героїв, відповідали на питання вікторини та відгадували загадки. Бібліотекарі Компаніївської РДБ, на дитячому майданчику, провели з користувачами флешмоб «Про що я написав би книжку». Виявилось, що діти хотіли б обов’язково написати книги про дружбу, працю, шкільне життя, природу рідного краю, космос, родину. На згадку, учасники заходу, отримали пам’ятки «Книга – ключ до знань». Користувачі Олександрівської РДБ також вийшли на флеш-моб із закликами до всіх жителів селища «Читай, Олександрівко!», «Читаю я, читай і ти!», «Ми любимо читати!». Найактивніші користувачі Новоархангельської РДБ отримали відзнаки у номінаціях «Найкращий читач бібліотеки», «Вірний друг бібліотеки» та почесне право розмістити свої долоньки як автографи на «Дереві друзів бібліотеки». У Новомиргородській МДБ провели конкурс «Кращий читач бібліотеки», який пройшов під девізом: «Читай, як я, читай разом зі мною, читай краще мене…». У ЦДБ Олександрійської МЦБС на «ура» пройшов міський конкурс«Найкращий читач року», якийвиявив начитаних, кмітливих, ерудованих відвідувачів бібліотек серед учнів 5-7-х  класів різних шкіл міста. Усі учасники конкурсу отримали подяки та призи від бібліотеки.
     Отже, Тиждень дитячого читання приніс дітям нашого краю багато позитивних вражень, додав знань, а бібліотекам – нових користувачів!
    Найяскравіші події Тижня висвітлювались у засобах масової інформації – на шпальтах газет, у репортажах на телеканалах, радіоефірах області, власних бібліотечних сайтах і блогах та електронних ЗМІ мережі Інтернет.
    Обласною бібліотекою для дітей ім. А.П.Гайдара видано дайджест за матеріалами проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання в області, який представлено на веб-сайті ОДБ у повнотекстовій базі «Методичні видання» розділу «Сторінка методиста».


 

Тиждень  дитячого  читання  в  ОДБ   ім. А.П.Гайдара

                                                                      
               Устинівська  РДБ                                             Новгородківська  РДБ                                                                                         


PIC_4912                
            
                  Компаніївська  РДБ                           Філія №15  Кіровоградська  МЦБС


          
   
  Філія  № 5  Кіровоградська  МЦБС                                      Долинська  РДБ

           

Д Б філія №13 Кіровоградська МЦБС                                   Приютівська  СБФ
                                                                                           Олександрійська  РЦБС

                   

            Новоархангельська РДБ                                                     Дитячий відділ 
                                                                                           Олександрійська  ЦРБ    

          
        

Олександрівська РДБ   


ЦДБ  ім. Ю.О.Гагаріна  Олександрійська  МЦБС

 

             

                   ДБ  філія .№ 3                                                     Кіровоградська  районна  бібліотека                    
             Олександрійська  МЦБС                                                    для  дорослих  і  дітей

 

ЦДБ  Кіровоградська  МЦБС