Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Довідник безбар'єрності "Довідник безбар'єрності"
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Серія «Професійні здобутки
дитячих бібліотек області»

Підтримка сімейного читання

З  досвіду  роботи
Компаніївської  районної  бібліотеки  для  дітей

    Одним із головних напрямів роботи Компаніївської районної бібліотеки для дітей є робота із сім'єю. Усі наші діалоги з батьками – це прагнення підняти родинні читання до статусу обов’язкової складової повноцінного дитинства.
    У бібліотеці для батьків видаються поради бібліотекаря «Виховуємо любов до читання», «Десять правил виховання щасливих дітей» (2010 р.), «Коли читати дітям», «Здорове дозвілля у  здоровій сім’ї», «Сім’я-територія без насильства» (2011 р.), «Ваша дитина і читання» , «Читач, що не вміє читати» (2012 р.), «Пам’ятка батькам школярів про читання дітей в сім’ї», «Абетка здоров’я сім’ї» (2013 р.).  

    Для тих, хто читає всією сім'єю, у бібліотеці розроблені книжкові виставки:  «Улюблена книга моєї родини», «Сімейна скарбничка»,  «Сім’я – ключ до щастя», «Сім’я від А до Я» (на фото).
    В окремих теках «Виховання дітей в сім’ї» збираються публікації на допомогу батькам за такими темами, як : «Граючись – навчаємо» (виховання дошкільнят), «У вас в сім’ї – школяр» (першокласник), «Батьки і діти: одвічні проблеми» (сімейна педагогіка перехідного періоду розвитку дитини).

    З 2008 року у бібліотеці організовано «Куточок для батьків» (на фото), присвячений проблемам родинного виховання. Тут представлено інформацію про нові надходження, які можуть бути цікавими як для батьків так і для дітей; бібліотечні та педагогічні поради, «Як виховувати дитину, що любить читати»,  «10 порад батькам маленького читача», «Кодекс читацької родини»; реклама родинних бібліотечних заходів.
    А що найбільше допомагає зміцнити стосунки в сім’ї між батьками і дітьми? Звісно, проведене разом дозвілля.
    Участь у різноманітних іграх, конкурсах, бесідах, вікторинах відкриває особливості характерів рідних людей.
    З 2002 року бібліотека працювала над реалізацією районної  цільової програми «Українська родина». Програма була розрахована на два роки. Перший рік підготовлено і проведено цикл заходів під назвою «У нашому домі читають всі». Усі заходи були розраховані як на юних читачів, так і на їхніх батьків: сімейне свято «В ім’я кохання», новорічне сімейне театралізоване шоу «Старі казки про головне», родинне свято «Родина, як зірка єдина», усний журнал «Шануй батька й неньку». У 2003 році працівники бібліотеки поставили перед собою мету, навчити батьків і дітей – як краще разом відпочивати. Цікавими і змістовними були: година доброти «Зазирніть у мамині очі», літературний вечір «Сім’я», виставка творчих робіт «Руки тата й мами, й мої рученята».

    У травні-червні 2003 року бібліотека взяла активну участь в обласній акції «Бібліотека, як центр родинного дозвілля». У рамках цієї акції оформлялись книжкові сімейні полиці «Читаємо всією сім’єю», «Сімейна абетка» та відбулось конкурсно-розважальне шоу «У колі рідної сім’ї», в якому взяли участь чотири сім’ї, що змагались у конкурсах, іграх, вікторинах. А наприкінці, кожна сім’я представила свої таланти: вироби із дерева, ниток, тіста.
    У 2006 році відбувся конкурс родин «Екіпажі сімейних кораблів». Перший тур конкурсу мав назву «Візитна картка родини». Родини в цікавій формі представляли свій родовід, сімейні реліквії. Другий – «Зроби зачіску», під час якого мами чаклували над зачісками своїх доньок. Наступний тур –  «Інтелектуальний», де родинам необхідно було проявити свої знання. На заключному етапі конкурсу «Умілі руки», сім’ї представляли вироби, виготовлені власноруч. Конкурс завершився врученням призів.
    До Міжнародного дня сім’ї, у 2009 році, відбувся бенефіс обдарованих сімей   «Таланти  дитини  –  родзинки  родини»  та   свято   для  користувачів молодшого шкільного віку. «Мамо – тобі низесенько вклонюсь»,присвячене Дню Матері. Під час свята діти дізналися про історію виникнення свята, поглибили знання про звичаї та обряди українського народу. А потім змагалися у літературно-ігрових конкурсах «Знайомство», «Літературний» (діти прочитали вірші, присвячені матусям), «Умілі руки». На закінчення свята діти зробили сюрприз мамам. На чистому аркуші паперу обвели контури своєї лівої долоні, а всередині написали найчарівніші слова своїм мамам. Долоньку-аркуш подарували матусям.
    У 2012 році пройшов День сімейного відпочинку «Уклін Вам, любі наші батьки». Кожна сім’я в подарунок отримала бібліотечні видання – закладки «Дитячі періодичні видання» і рекомендаційний список літератури «Кращі дитячі книги». Цей захід переріс у живий обмін думками з питань виховання та залучення дітей до читання. Майже всі учасники заходу стали постійними читачами бібліотеки. Кращими користувачами сімейного читання нашої бібліотеки є сім'ї: Михайленків, Щербакових, Сіроштанів, Сивиринів, Довгополих, Ірхи, Мунтянів, Голуб, Медяників.
    26 травня 2013 року відбувся круглий стіл «Кожній дитині – родину» на чолі з головою районної державної адміністрації В.О.Луценко. Учасники заходу обговорили питання щодо Конвенції ООН із захисту прав дитини, відповідальності неповнолітніх за кримінальні та адміністративні правопорушення, соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, профілактики інфекційних захворювань в літній період. Працівники районної бібліотеки підготували батькам огляд літератури «Що читати дитині влітку?» та поради «Як виховувати любов до читання». Також, на базі районної бібліотеки для дітей відбувся семінар бібліотечних працівників Компаніївської ЦБС «Інноваційні підходи до статусу та напрямків діяльності бібліотеки з питань організації сімейного читання». Логічним завершенням семінару стало проведення «Подіум-дискусії». Це дало можливість поєднати обмін думками щодо сучасного стану та перспектив розвитку партнерства бібліотек з батьками і школою з вивченням досвіду роботи бібліотек із зазначеного питання.