Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Довідник безбар'єрності "Довідник безбар'єрності"
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста


Відділ у справах розвитку дитячих бібліотек і маркетингу
Статистичний портрет користувачів бібліотек області для дітей
(маркетингове дослідження)


 

Л. Босюк
провідний методист
відділу у справах розвитку
дитячих бібліотек і маркетингу


       Відділом у справах розвитку дитячих бібліотек і маркетингу здійснено аналіз статистичних даних користувачів бібліотек для дітей області за 2003 рік. Мета даного дослідження визначити важливість деяких даних бібліотечної статистики, суть яких полягає не лише в тому, щоб констатувати факт, щоб удосконалювати роботу бібліотеки.
       Як відомо, статистика – не абстрактна цінність, це цінність, що вимірюється грошовими ресурсами, а її дані повинні виправдовувати витрати на ці ресурси.
       Статистичні дані для бібліотеки мають неабияке значення. Певна статистична інформація про користувачів проливає світло на користь та ефективність роботи бібліотеки.
       Сьогодні, дитячі бібліотеки розширили діапазон в обслуговуванні вікових категорій користувачів: від 1 року життя до старості. Це пов’язано з тим, що у формуванні світогляду у дитини беруть участь сім’я, потім дошкільні, шкільні та позашкільні заклади. Таким чином, усі, хто причетний до виховання дітей звертаються до бібліотек для дітей за інформаційною допомогою. А це в свою чергу вимагає певних змін у найважливішій ділянці роботи бібліотек – відбору документів до їх фондів.
       Отже, розподіл даних за віковими категоріями користувачів районних (міських) дитячих бібліотек та сільських (міських) філіалів, які обслуговують дітей, має такий вигляд:
  


       З таблиці видно, що найчисельніші групи читачів – це учні 1-4-х та 5-9-х класів, складають 35 % і 46 % від загальної кількості користувачів зазначеної категорії.
       Близько 6 % дошкільників є читачами дитячих бібліотек, що становить 67 % вихованців дитячих садків області.
       Традиційно, бібліотеки для дітей обслуговують організаторів дитячого читання, до складу яких входять вчителі, вихователі, батьки юних користувачів, а також студенти педагогічних вищих та середньо-спеціальних навчальних закладів.
       Так, 2,1 % організаторів дитячого читання (до загальної кількості користувачів ) отримують необхідну інформацію в дитячих бібліотеках. Це означає, що близько 37 % вчителів та вихователів області є користувачами дитячих бібліотек (за статистичними даними бібліотек області).
       Одним з важливих напрямів у діяльності Р(М)ДБ є робота зі спеціальними категоріями користувачів дітей, таким як діти-інваліди, сироти. Завдання бібліотек сприяти їх соціальній реабілітації засобами книги, залучаючи таких дітей до участі у різноманітних заходах.
       Співпрацюючи з літніми оздоровчими центрами для дітей бібліотеки стали своєрідними осередками інформаційно-інтелектуальних потреб юних.
Сприяння розвитку творчих здібностей дітей відбувається завдяки бібліотечним центрам за інтересами користувачів та співпраці з талановитими дітьми, що беруть безпосередню участь у проведенні різноманітних заходів, які організовуються у дитячих бібліотеках.
       Про це свідчать дані з наступної діаграми.       У відсотковому відношенні (від загальної кількості користувачів бібліотек для дітей області) це має такий вигляд:
- користувачі з літніх оздоровчих центрів – 2,5 %
- обдаровані діти - 1,8 %
- діти з обмеженими фізичними можливостями - 0,9 %/


Скачати у форматі doc