Пропонуємо почитати Пропонуємо почитати
Буктрейлери Буктрейлери
Презентації Презентації
Періодичні видання I півріччя II півріччя
Бібліотечні клуби Бібліотечні клуби
Безпека в Інтернеті Безпека в Інтернеті
Довідник безбар'єрності "Довідник безбар'єрності"
Електронний каталог Електронний каталог
Державні закупівлі

Поради методиста

 

Відділ у справах розвитку дитячих бібліотек і маркетингу


Бібліотеки області на допомогу змістовному та цікавому
дозвіллю користувачів дітей
(дайджест)


 

Л.Босюк
провідний методист
відділу у справах розвитку
дитячих бібліотек
і маркетингу


                      
Колективи бібліотек області, що обслуговують користувачів дітей, постійно прагнуть до створення умов самореалізації юних читачів, організації їхнього наповненого та змістовного дозвілля. Підвищенню рівня цього напряму роботи сприяє пошук бібліотекарями сучасних, найбільш привабливих для читачів форм популяризації різноманітної інформації. З цією метою бібліотекарі виявляють та вивчають запити, нахили, уподобання користувачів дітей, сприяють об’єднанню їх у центри спілкування користувачів. При складанні плану та тематики заходів, бібліотекарі обов’язково враховують бажання читачів, замовлення загальноосвітніх шкіл та установ, що працюють з дітьми. Перевага, як правило, віддається заходам, що базуються на ігровій та дискусійній основі. Ефективність таких форм заходів доводить, що вони розширюють межі сфери спілкування, сприяють розвитку пізнавальних стимулів і світогляду дитини, формуванню установок на цікаве й розумне проведення дозвілля.
       Аналізуючи діяльність бібліотек області з вищезазначеного питання, можна відзначити досить великі масштаби їхньої роботи, виділити особливості та пріоритетні напрями, які відображають інтереси користувачів дітей.
 

Центри спілкування користувачів.

У бібліотеках Бобринецького району приділяється увага народознавчій тематиці в об’єднаннях за інтересами таких, як: „Берегиня” (Березівська с/б), „Калинка” (Павлогірківська с/б), „Світлиця” (Тарасівська с/б). Члени названих об’єднань вивчають національні традиції, стилі, жанри народної творчості, навчаються розмальовувати писанки, співати колядок та щедрівок, оволодівають технікою української народної вишивки. При Кіровській с/б діє музичний лекторій „Перлини душі народної”, в рамках якого відбуваються фольклорні свята, вечорниці, музичні години, присвячені обрядовій пісні нашого народу, героїчному епосу та народній пісенній ліриці, що сприяє формуванню національної свідомості, моралі, справжнього характеру українця.
       Активну участь у підготовці та проведенні заходів, що організовуються в Бобринецькій РДБ беруть викладачі та гуртківці БДЮТ і школи мистецтв. Це різноманітні літературні свята і подорожі, турніри, ігри, конкурси, творчі та мистецькі години, зустрічі з неординарними людьми. Цьому сприяє й робота бібліотечного „Клубу цікавих зустрічей”.

       Найцікавішими заходами клубу „У світі прекрасного”, що у Вільшанській РДБ стали: цикл годин індивідуальної творчості обдарованих читачів „Світ моїх мрій”, „Перші проби пера”, „Малюю світ”, „Ця музика звучить в мені”, „Мої кольорові фантазії”, які майже всі супроводжувались виставками обдарованих дітей – читачів бібліотеки. Крім цього даний клуб пропонує своїм користувачам заходи , спрямовані на естетичний розвиток. Наприклад: „Сходження до прекрасного”, „Художня культура людства”, „Музика з тобою” та інші. Головна мета таких заходів – пробудження у дітей позитивного ставлення до цінностей художньої культури, виховання естетичного смаку, художньо-творчих здібностей. Партнерами бібліотеки у цій діяльності виступають музична школа, Будинок культури, керівники гуртків дитячої творчості.

       При Гайворонській РДБ працює гурток „Ерудит”. У роботі гуртка беруть участь учні ЗОШ №№ 2, 5, які є членами 2-х команд „Метеорит” та „Всезнайка”. У свій вільний час вони збираються в бібліотеці, де з азартом та інтересом готуються до проведення інтелектуально-тематичних ігор природничого, історичного, краєзнавчого характеру.

       Любов до театру щомісяця збирає читачів Компаніївської РДБ на засідання гуртка „Книга і Лялька”. Члени гуртка не лише ставлять вистави, а й беруть активну участь у бібліотечних театралізованих оглядах книг, літературних вікторинах, турнірах.

       При Новомиргородській МДБ працює літературна студія „Обрії”, мета якої - розвиток творчого мислення дітей та проба їхніх літературних сил. Для студійців організовуються різноманітні конкурси, зустрічі з місцевими літераторами, виставки творчих робіт тощо.

       Ляльковий гурток „Усмішка” вже не перший рік успішно діє при Копенкуватській с/бібліотеці Новоархангельської РЦБС. У його репертуарі багато вистав, з якими діти постійно й задоволенням виступають під час різноманітних заходів не тільки у школі та дитячому садочку, а й на загально сільських святах. А об’єднання за інтересами юних користувачів при бібліотеках сіл Підвисоке, Свердликове, Розсоховатське „Юні природолюби”, „Рушничок”, „Господарочка”, „Юна господиня” допомагають розвивати здібності дітей, набувати нових знань з питань природознавства, народознавства, ведення домашнього господарства.

       Активність і зацікавленість у маленьких читачів викликають заняття „Школи ввічливості” при Петрівській РДБ, а особливо захід - „Посвячення в юні леді та джентльмени”, де ведуча - фея на ім’я Ввічливість. Члени клубу „Книга і Лялька” займаються не лише репетиціями спектаклів, а й власноручним виготовленням одягу для ляльок разом з гуртківцями з ЦДЮТ.
Учні 3 - 4-х класів, читачі Ганнівської с/бібліотеки Петрівського району, вчаться різним видам рукоділля в гуртку „Джерельце”: в’язанню, аплікації, малюванню, створенню іграшок, сірникових будиночків, а також роботі з: соломкою, папером, глиною, солоним тістом.
 

Робота під час канікул.
 

Уже ввійшло в традицію, що на базі Бобринецької РДБ, щорічно, під час зимових канікул проводяться турніри з шахів та шашок. Тут бібліотека виступає партнером усіх тих, кого об’єднує кмітливість, спортивний азарт і прагнення до інтелектуального розвитку.
       Бібліотекарі Гайворонської РДБ організували чимало заходів у літньому оздоровчому таборі „Чайка”, де відпочивало багато школярів з малозабезпечених сімей та дітей-сиріт. Так, учням 6 - 8-х класів взяли участь у диспуті „Від краси до мистецтва”, мета якого – навчити дітей поєднувати відчуття прекрасного в навколишньому середовищі з прекрасним у мистецтві. Також, діти познайомились з творчістю К. Білокур, з книгою Н.Кочеречко „Сонячні барви” та „Державний музей Українського народного мистецтва”.

       Для юних користувачів, що відпочивали в оздоровчому центрі „Веселка”, працівники Голованіської РДБ підготували і провели багато заходів: „Подорож сторінками дитячої преси”, історико-етнографічну гру „Наші обереги”, вікторину „Чи уважний ти читач?”, інтелектуальну гру „Найрозумніший”, інші.

       Натхненно працювали бібліотекарі ф. №11 Кіровоградської МЦБС над реалізацією Обласної програми відпочинку та оздоровлення дітей. Учні пришкільних літніх майданчиків були постійними глядачами в бібліотечному театрі книги „Буратіно”. Юним глядачам було цікаво поспілкуватися з юними акторами, а також взяти участь у конкурсах та вікторинах.

       Під час зимових канікул у Новоукраїнській РДБ дітвора була у захваті від свята „Зима на казку чарівну багата”, новорічних пригод про крутого Колобка та цікавої інформаційної години „Як зустрічають Новий рік в різних країнах”.

       Взимку відвідувачі Світловодської РДБ з задоволенням відкривали для себе світ творчості ровесників - читачів бібліотеки, які мали змогу продемонструвати свої доробки на виставках у бібліотечних залах: „Про що розповідала мені сніжинка” (витинанки); „До нас прийшла гарнесенька, зимонька білесенька”, „Намалюй сніг” (малюнки); „Синіє, синіє сніг”(в’язані вироби).

       Устинівська РДБ є своєрідним інформаційно–дозвіллєвим осередком для своїх користувачів під час шкільних канікул. Так, влітку дітям найбільше сподобались заходи: літературне лото „Книжкові лабіринти”, гра „Поле чудес”, різноманітні конкурси та вікторини. А особливо дітям запам’ятався День відкритих дверей, присвячений дитячим журналам. Цього дня користувачі могли переглянути всі дитячі журнали бібліотеки, прослухати огляд періодики, пограти в літературні ігри. Творчі контакти бібліотекарів з працівниками школи естетичного виховання надавали змогу користувачам РДБ взяти участь у проведенні різноманітних заходів на зимові свята: Калити, День Святого Миколая, Нового Року, Різдва тощо.
 

Розвиток творчих здібностей юних користувачів.

У багатьох бібліотеках Бобринецького району проведено низку конкурсів різного напряму, а саме, літературно-мистецькі: „Світ твоїх захоплень”, „Дитячий вернісаж” (РДБ), „Спритна голочка та вміла, що не зробить - то до діла”, „Якою я бачу Україну в майбутньому” (Мар’янівська с/б); малюнків: „Мій рідний край, моє село” (Бобринківська с/б), „Портрет мого друга” (Кіровська с/б). Цінним у цій справі є те, що діти займаються краєзнавчою, пошуковою, дослідницькою роботою, видають газети, ставлять інсценівки, займаються в гуртках народної творчості, беруть участь в організації виставок творчих робіт в бібліотеці.

       Постійно у полі зору бібліотечних працівників Вільшанської РДБ робота з обдарованими дітьми. Бібліотекарі влаштовують виставки робіт юних талантів „Умілі маленькі руки”, „Малюю світ”, цикл зустрічей з обдарованими дітьми „Мить несподіваних відкриттів”. Юні читачі з задоволенням відвідують зустрічі з народними майстрами та їхні виставки, що експонуються в ,0приміщенні бібліотеки, наприклад, самодіяльним художником В.Свободою, майстром гончарного кругу Л.Пєтковим.

       Користувачам бібліотеки с. Молдовка Голованівського району була надана можливість познайомитись зі своїми ровесниками, їхніми захопленнями та неабиякими здібностями під час проведення конкурсів юного казкаря „Жар-птиці чарівне перо” та рукодільниць „Вишиваю шовком я”.

       З метою розвитку потенційних творчих здібностей читачів ф. №11 Кіровоградської МЦБС тут проводились зустрічі з місцевими літераторами, юними поетами, майстрами ужиткового мистецтва, акторами обласного театру ляльок.

       Гуртківці „Книга і Лялька” при Компаніївській РДБ, як виявилось, мають не лише артистичні здібності. Тому бібліотекарі вирішили ознайомити користувачів з творчими роботами юних акторів і організували виставку під назвою „Талановиті пальчики”, де представили м’які іграшки, вироби з глини та дерева. У бібліотеці також були організовані творчий конкурс ”Юний казкар” та виставкові експозиції юних умільців „Бісерне дерево”, „Мамин портрет”, „Наше багатство – планета Земля” та інші.

       На втілення обласної програми „Обдаровані діти і молодь Кіровоградщини” у Новгородківській РДБ відбулись цикли заходів: виставка малюнків „Чарівні фарби юних художників”, конкурс „Мій улюблений герой”, зустріч з вихованцями БДЮТ „Сонячний світ у дитячій долоньці”, презентація збірочки „Літературна студія „Джерельце” представляє…”.

       Користувачі Новоархангельської РДБ були запрошені до участі у конкурсі малюнків „Бібліотека моєї мрії”. Діти малювали героїв своїх улюблених книг, бібліотеку майбутнього. Виставка-діалог „Думки вголос” дала можливість читачам висловити свої міркування про бібліотеку та місце книги у їхньому житті. Діти приносили відгуки на прочитані книги, придумували свої варіанти закінчень до улюблених творів, пропонували власні. Конкурс пройшов цікаво, а головне допоміг дітям ще більше подружитись з книгою.

       При міській бібліотеці № 2 Новоукраїнського району працює „Школа малого казкаря”, де користувачі бібліотеки вчаться писати свої власні твори, багато читають, що відкриває їм світ нових, неповторних казок та чарівних героїв. Роботи маленьких авторів розміщують у бібліотеці на виставці „Творчість юних”.

       У Дереївській с/бібліотеці Онуфріївської РЦБС відбулася презентація твору користувача бібліотеки Міллера Руслана „Космічні прибульці”. Хлопчик захоплюється фантастикою і сам пише твори на дану тематику. Також у бібліотеці було проведено конкурс на краще читання дітьми власних творів, переможцем якого став Гладкий Артур, який прочитав сатиричний вірш „Жило-було село”.

       Петрівська РДБ творчо співпрацює з місцевим ЦДЮТ. Так, зокрема, працівники бібліотеки взяли участь у проведенні щорічного фестивалю родинно-мистецьких традицій „Благослови, мати…”. Також, спільно оформили цикл виставок-композицій: дитячих саморобок „Дивосвіт дитячої творчості”, малюнків „Чарівні фарби юних майстрів”; з пластиліну, солоного тіста „Мій улюблений казковий герой”.
 

Різноманітність форм масових заходів.

Бібліотекарі Голованівського району застосовують на практиці різнопланові форми заходів. Наприклад, у РДБ відбулись: гра-подорож „У країну „Квітляндію”, свято золотої осені „Бабиного літа довгі білі коси”, конкурсно-розважальна програма „Свято новорічне нам несе зима”, веселі посиденьки „Загадки бабусі зими”, виставка-вікторина „Зимова казка, приходь до нас, будь-ласка”. Неодмінним успіхом у юних відвідувачів Побузької МДБ користувались такі заходи, як: свято-конкурс „Ми з матусею разом”, День гумору „Смійтесь, дітки, на здоров’я”, інтелектуальна гра „Чудеса в решеті”, літературно-музичний ранок „Наступає Новий рік”.

       У ф. № 11 Кіровоградської МЦБС шанувальників літератури і мистецтва щоквартально збирають цикли інформаційно-пізнавальних заходів „Браво…”: „Браво, кіно!”, „Браво, музей!”, „Браво, книга!”, „Браво, театр!” Низку інтелектуально-розважальних заходів своїм користувачам надавав
ф. №19. Серед них: театралізоване шоу „Запрошує королева казка”, новорічна потіха „Несу злато, аби ми жили багато”, „Бій гладіаторів”, „Найкращий читач”, рольова гра „З тисячі доріг – одна твоя”.

       З цікавістю читачі Новоукраїнської РДБ взяли участь у конкурсно-розважальних іграх: „Містечко казкових героїв”, „З майбутнім на „ ти”, ерудит-лото „Розум завжди переможе”. З захопленням і задоволенням діти готувалися до проведення Дня сміху „Перше квітня – день обманів”, під час якого виступали у жартівливих конкурсах, читали гуморески, розповідали веселі історії.

       Для маленьких користувачів Світловодської РДБ було проведено цікавий захід, присвячений 200-річчю від дня народження Г.Х.Андерсена. Прослухавши у грамзапису казки улюбленого письменника, діти залюбки малювали сюжети на прослухане. Найкращі малюнки були виставлені на тематичній полиці „Моя улюблена казка”.
       Бібліотеки Ульяновської РЦБС постійно організовують літературно-мистецькі заходи для своїх користувачів: виставка робіт „Творчість юних”, свято рукоділля „Вишиванки, візерунки – це найкращі подарунки”, усний журнал „Чарівники сміху” (РДБ); літературно-музичну годину „Стежина любові і добра” (Сабатинівська с/б); гра-вікторина „Зустріч з прекрасним” (Мечиславська с/б). На „Веселий ярмарок” запросила своїх користувачів Шамраївська с/бібліотека. Щоб придбати товар (книгу, журнал, газету) на ярмарку, потрібно було заспівати пісню, прочитати гумореску чи вірш.
       З метою залучення користувачів до прекрасного світу музики Ульяновська РДБ разом зі школою мистецтв провела літературно-музичне свято „І линуть звуки чарівні”. На заході діти мали змогу прослухати етюди, вальси, взяти участь у музичних іграх, вікторинах тощо.

       Ганнівською с/бібліотекою Петрівського району проведено „Козацькі розваги” - змагання на спритність та знання козацького побуту. Діти з задоволенням взяли участь у вікторинах, проходженні перешкод. Насамкінець учасники отримали на згадку про захід емблему та звання „Почесні козачата”. Олександрійська с/бібліотека провела українські вечорниці „Добрий вечір, щедрий вечір” за участю фольклорно-етнографічного ансамблю „Джерело”. За допомогою цього ж ансамблю проведено вечір „Українська пісня – душа народу”. Працівники РДБ запросили своїх користувачів, учнів ЗОШ І ст., на музично-театралізоване свято „В гостях у Гриця”, де усі запрошені в розважальній формі познайомилися з деякими народними звичаями, почули ніжну колискову та грайливу пісню, уривки з казок, а також виконували запальний український танок.
 

Сімейне дозвілля.

Бібліотекарі Вільшанської РДБ допомагають виявити інтереси й уподобання кожного члена сім’ї та організувати їхнє спільне дозвілля. Так, присутні були у захопленні від участі у презентації родини читачки РДБ, під час якої ознайомились з виставкою „Світ захоплень нашої сім’ї”. За звичай родинні свята проходять у дружній, теплій атмосфері, по-сімейному – за чаєм з солодощами, які власноруч готують діти зі своїми батьками. А бібліотеки сіл Бузникувате і Котовка Вільшанської РЦБС повернулися до такої цікавої, трохи призабутої форми роботи, як години сімейного читання, що проводяться раз на місяць. Родинному вихованню, взаємовідносинам батьків і дітей були присвячені такі тематичні заходи: „Моя сім’я – моя твердиня” (РДБ); „Поміркуємо всією сім’єю” (Дорожинська с/б); „Батьківська мудрість” (Чистопільська с/б); „Родина. Рід. Які слова святі, вони потрібні кожному в житті” (Осичківська с/б).

       Свято „Родина моя – читацька сім’я”, що проходив у Гайворонській РДБ, теж було присвячено сімейному читанню. Його учасники – 5 сімей, які є читачами бібліотеки. Програма свята була насиченою і складалась: 7-ми конкурсів, вікторини, яку провела „Баба Яга” та перегляду інсценованої казки, за допомогою гуртківців ігрової студії „Веселка”. У Сальківській с/б Гайворонської РЦБС пройшла година спілкування „Сучасний батько – який він?”. На цьому заході діти знайомили своїх батьків та запрошеного психолога зі своїми поглядами на життя. Відвертість розмови, іноді, викликала здивування батьків, які, навіть, і не уявляли, що їхні діти замислюються над питаннями сьогоденного дорослого життя. Це був своєрідний урок відкриття та зближення рідних людей.

       Результатом проведення в Добровеличківській РДБ обласної акції „Бібліотека як центр сімейного дозвілля” у 2004 р. стало створення клубу сімейного спілкування „Затишок”, який діє і сьогодні. Метою клубу є сприяння організації цікавого дозвілля сімей, які читають у РДБ, їхньому духовному єднанню та відродженню традиції сімейних читань. Особливістю роботи об’єднання є те, що під час прийому нових членів до лав клубу, обов’язково відбувається презентація їхнього родоводу. Таким чином, відбувається знайомство членів клубу та здійснюється подорож в історію родини, що більше об’єднує та зміцнює користувачів бібліотеки. Тематика засідань та форми проведення різні. Це: „Різдвяний калейдоскоп”, „Березневі літературно-музичні передзвони”, літературно-інтелектуальні ігри „Поле чудес”, „Перший мільйон”, „Що? Де? Коли?” тощо. Традиційно до кожного засідання готується сюрприз, який презентують сім’ї, як то: пісня, вірш, розповідь про сімейні хобі чи приготування торту.

       У сільських бібліотеках і в РДБ Новгородківської РЦБС оформлено куточки „Сімейного читання”. Бібліотеки провели низку заходів: конкурсно-розважальне шоу „Таланти наших батьків”, інформаційну годину „Родина і Батьківщина” (Новоандріївська с/б), родинне свято „Батько і мати – два сонця гарячих” (Верблюзька с/б). Цікаву конкурсно-розважальну програму було запропоновано сім’ям – учасникам ювілейного засідання клубу молодої сім’ї „Міцна сім’я – міцна держава”, організованого спільно з районним музеєм, відділом у справах сім’ї, молоді та спорту РДА, яке проведено на базі РДБ.

       Андріївська та Веселівська с/бібліотеки Новомиргородського району працюють за програмами „Бібліотека сімейного читання”. Тут велика увага приділяється популяризації літератури, яка викликає інтерес у дорослих і дітей. Цікавими видались родинні свята „Рід. Родина. Дитина”, „Мамо ніжна моя – образ твій неповторний” та виставка малюнків читачів-дітей „Славна бабця, славний дід, славний весь наш древній рід”.

       Цікаво пройшло родинне свято „Моя бабуся – чарівниця” в Кошаро-Олександрівській с/бібліотеці Ульновської РЦБС. Членами команд були бабусі зі своїми онуками. На святі відбулась презентація сімейних художніх „витворів”. Серед них були вишивки, аплікації, в’язані вироби тощо. А в Йосипівській с/бібліотеці з успіхом пройшов День сімейного відпочинку „Клуб веселих і кмітливих запрошує”. Ще на одне театралізоване родинне свято-конкурс „Тато, мама, я і книга” запросила своїх користувачів РДБ. На святі відбулось знайомство з родинами, в яких поважають і цінують книгу. Кожна сім’я в художній формі розповіла про власне „родинне дерево”. Сім’ї на святі показали знання літературних творів, виявили ерудицію та неабиякі артистичні здібності.
 

Додаток № 1
 

Досвід роботи бібліотек Олександрійської МЦБС
„На допомогу змістовному й цікавому дозвіллю користувачів дітей”


       Відомо, що юна особистість набуває знань, досвіду не лише за умов систематичного навчання, а й у процесі спілкування, відпочинку, розважально-ігрової діяльності. Тобто, дозвілля є сферою соціалізації особистості. Важливо, щоб дозвілля для дітей було змістовним, корисним, сферою самореалізації та розкриттям творчого потенціалу дитини.
Двері бібліотек, що обслуговують дітей міста завжди відкриті для юних користувачів.
       Так, для дітей з малозабезпечених сімей працівники ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна спільно з міським Центром соціальних служб для молоді і вихованцями КСКМ „Промінь” підготували і провели ігрову програму „Казковий світ розваг”. Під час заходу діти мандрували сторінками цікавих книг за допомогою літературної гри „Країна чудес”, полинули в чарівний світ мультфеєрії, а кмітливі та спритні брали участь у спортивній естафеті „Містер Мускул”, за що отримали солодкі подарунки, надані Центром соціальних служб для молоді.
       Працівники бібліотеки-філії № 3 провели урок-гру „Що маленькі діти знають про великих письменників” для дітей з затримкою психічного розвитку (школа № 4). А вихованці Олександрійського дитячого будинку побували в ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна на літературному святі „Колядують зорі на Різдво Христове”.
       Для вихованців дитячого будинку „Джерело життя” До Міжнародного дня захисту дітей дивовижним сюрпризом стало для вихованців дитячого театралізоване свято „Усі ми родом з дитинства” підготовлено працівниками ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна. Діти спостерігали за цікавими пригодами літературних і казкових героїв, які не лише розважали дітей веселими іграми, а й розкривали маленьким глядачам чарівний світ української казки. Насамкінець заходу цар Веселунчик подарував дітям лялькову виставу та пригостив їх солодощами від спонсорів - Центру соціальних служб для молоді.
З нагоди Міжнародного Дня захисту дітей читачам бібліотек системи було запропоновано:

• гру-подорож „Скоро казка мовиться” (ф. № З)
• годину цікавих повідомлень „Орієнтування в часі” (ф. № 2)
• урок-гру „Подорож в країну книг” (МДБ № З)
• мультмандрівку „Подорож у казку” (ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна)
• літературно-музичний ранок „Ми за те, щоб мир був на землі
для всіх дітей на цілім світі” (ф. № 4)


       У період шкільних канікул перед бібліотечними працівниками стоїть завдання – організувати заходи у пізнавально-ігровій та веселій формі, не схожими на уроки, від яких втомилися діти.
Так, ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна, під час зимових канікул, запрошувала дітей на лялькові вистави „Новорічний колобок”, „Котигорошок в гостях у дітей”, театралізоване дійство „Новорічна казка”, „Лабіринти снігової баби”, ігри „Котилася торба з великого горба”, гру-мандрівку „На поиски конфетного дерева”. А в бібліотеках-філіях цікаво пройшли: інтелектуальна гра „Казковий калейдоскоп” (ф. №.7), літературно - музична композиція „Там, де шум та гамір вулиць, дві доріжки переткнулись” (ф. №.З).
       Святий Миколай постукав у двері кожної дитячої бібліотеки, однак найцікавішим був літературно-музичний ранок „Через поле, через край, їде до нас Миколай”, який працівники ЦДБ ім. Ю.Гагаріна провели 19 грудня в ЗНЗ №6, спонсором якого виступила одна з партій. Діти з захопленням слухали розповідь бібліотекаря про Святого Миколая, читали вірші, брали участь у вікторині про зимові свята та обряди, співали пісень. А закінчилось свято частуванням маленьких гостей та врученням подарунків.
Щасливі хвилини провели вихованці Пантаївської школи-інтернату разом з бібліотекарями ЦДБ ім. Ю. Гагаріна під час театралізованого дійства „Новорічна казка”. На старий Новий рік до них завітали Дід Мороз і Снігуронька з казковими героями, з якими діти подорожували стежками веселих пригод. У новорічній казці не обійшлося й без інтриги. На свято з'явилися одночасно три Снігуроньки, і, саме діти, допомогли Діду Морозу впізнати свою справжню онучку. З азартом дітлахи грали у веселі ігри, водили хороводи. Ці зустрічі завжди проходять цікаво й зворушливо завдяки міській профспілці працівників культури, Центру соціальних служб для молоді, вищому училищу культури.
       Цікаві й неординарні новорічні ранки, впродовж передсвяткових шести днів, до 30 грудня, проводили майстри масових заходів - працівники ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна. Гавайський Дід мороз зі Снігуронькою, веселі клоуни, підступні розбійники, винахідлива Мері Поппінс і забавний Крейзі-Фрог стали супутниками юних олександрійців, яких казкові герої повели у світ захоплюючих новорічних пригод. Новорічну казку побачили діти працівників Приват і Промінвест банків, теплокомунальної мережі, міської та дитячої лікарень, УТОС, учні Войнівської ЗНЗ, діти-чорнобильців і афганців, діти-сироти. Ці заходи пройшли за підтримки міського голови, управління культури міської ради, комісії з питань захисту громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, Центру соціальних служб для молоді
       Доброю традицією стала для ЦМДБ ім. Ю. Гагаріна співпраця з літніми пришкільними оздоровчими майданчиками. Так, у червні 2005 р., 149 дітей з Олександрійського навчально-виховного комплексу, колегіуму, ЗНЗ №№ 2, 9, Войнівської ЗНЗ відвідали заходи з циклу „Канікули в бібліотеці”:

• лялькові вистави „Пан Коцький”, „Кіт, півник і лисиця”, „Міс Няв”
• літературний ярмарок „Чарівний ланцюжок казок”
• феєрія мультфільмів „Запрошує країна Мультляндія”
• електронний вернісаж „Щастя бути дитиною”
• мультиплікаційна мандрівка „Подорож у казку”
• кінокалейдоскоп „Для розваги всіх дітей в гості йде Уолт Дісней”
• ігрові програми „Правила безпеки для тих хто вдома”
Цікавими і пізнавальними були заходи в інших бібліотеках міста:
• вікторина „Мої казки” (ф.№ 12)
• літературне свято „Добра казка-чародійка” (МДБ № З)
• заочна подорож „Уманське чудо” (ф. № 2)
• бесіда „Цікаве в світі мистецтва” (МДБ № 3)


       Багато цікавих повідомлень, творчих змагань, сюрпризів отримують читачі під час проведення конкурсно-розважальних заходів. Так, поетичний вечір „Любов - це душі найвищий злет” зібрав юних романтиків під затишним дахом ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна. На них чекали: інформація про історію свята, конкурси „Ситуація”, „Гори, гори, моя свічка”, „Відгадай партнера”, „Подаруй Валентину” та інші. Всі гості свята мали змогу ще раз переконатися, якою чарівною силою володіють в нашому житті компліменти. Не обійшлося й без традиційної гри „Любов з першого погляду". Хлопці відповідали на питання ведучої, повторювали танцювальні па, а дівчата, в свою чергу, дивували їх фокусами. І в такий гарний день не могла не співпасти ідеальна пара, і вона співпала...
       Ще одне улюблене неформальне свято - День сміху. 1-го квітня кмітливі й дотепні читачі прийшли на свято забав і розваг „А буває й навпаки” (ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна), де взяли участь у вікторині за творами українських письменників „Мандруємо веселими стежками”, гуморині „Сміхограй”, співали жартівливі пісні за допомогою караоке.
       Цікавою та захоплюючою для дітей була програма „Маленька принцеса” . За основу заходу було взято казку Шарля Перо „Попелюшка”. Титул „Міс принцеса” дівчатка з гуртка „School” виборювали у цікавих конкурсах: „Принцеса на горошині”, „Зернятки”, „Танцювальний”, „Ерудит”, проявивши ерудицію, кмітливість і спритність. На свято були запрошені бабусі та мами учасників гуртка.
       Все більш помітну роль в організації дозвілля користувачів відіграють клуби за інтересами, які дають читачам прекрасну можливість для об'єднання й спілкування однодумців, сприяють всебічному й гармонійному розвитку особистостей, а бібліотекарям - можливість до залучення систематичного читання дітей міста та найбільш повного задоволення читацьких запитів, відповідно до їх інтересів та захоплень.
Клуби при бібліотеці - явище досить звичайне. Майже кожний бібліотекар на питання, чи є у вас клуб, відповість стверджувально.
У 2005 році змістовно працювали клуби при ЦМДБ ім. Ю.Гагаріна: „Дюймовочка”, „Асоль”, „Ти і Закон”; гуртки: „Дивограй”, „School” Засідання зазначених об’єднань мають постійний характер, програми відрізняються насиченістю.
       Перлиною бібліотеки, на наш погляд, є „Кімната казок”, де вже багато років працює гурток „Дивограй” (раніше „Рукавичка”), в якому виступають акторами, як читачі, так і бібліотекарі. „Дивограй” часто виступає з виставами, бере участь в різних святах: новорічних, різдвяних, березневих... Наприклад, у 2005 р., юними аматорами підготовлено і поставлено 5 вистав, глядачами яких стали діти дитсадків та шкіл міста, а також вихованці Пантаївської школи-інтернату.
Заходи, що проводяться у бібліотеках міста, це - творча робота всього колективу, яка спрямована, насамперед, на всебічний розвиток дитини, пробудження у неї інтересу до літератури та до всього прекрасного.
 

Додаток № 2
 

Досвід роботи бібліотек Олександрійської РЦБС
„На допомогу змістовному й цікавому дозвіллю користувачів дітей”


       Бібліотеки системи постійно створюють умови для корисного, цікавого та змістовного дозвілля користувачів дітей.
Під час літніх канікул, відділ обслуговування дітей при Олександрійській ЦРБ започаткував новий цикл заходів „Канікули в затишку читальної зали", у рамках якого користувачі можуть переглянути діафільми, лялькові вистави.
       Вже традиційною стала така форма роботи, як „вуличні ігротеки” для тих дітей, що не відпочивають у літніх оздоровчих таборах. До ігротек входять, переважно: вікторини, конкурси, ерудит-лото, години дозвілля: „Ігрокрос”, „Ланцюжок”, „Казок країна чарівна” та інші.
       Вже не перший рік працівники відділу обслуговування дітей при ЦРБ спільно з Центром соціальних служб для сім’і, дітей та молоді РДА відвідують дитячо-оздоровчий заклад „Дружба”, де проводять ток-шоу, театралізовані вистави, змагання, конкурси. Цікавою видалась розважально-ігрова програма „У світ чарівний увійдіть” з участю казкових героїв Чахлика Невмирущого та Баби Яги.
       У відділах, що обслуговують користувачів дітей при центральній районній, Новопразькій та Червонокам’янській бібліотеках проводяться заходи, що допомагають виявити здібності юних користувачів, наприклад, конкурси дитячих малюнків „Я малюю світ”.
       Щорічно бібліотеки системи святкують Міжнародний День захисту дітей. Наприклад, відділом обслуговування дітей при ЦРБ спільно з Районним будинком культури та центром соціальних служб для сім’і, дітей та молоді РДА було проведено розважальну театралізовану програму „Світ наповнений чудесами” для вихованців Новопразької школи-інтернату. Свято „Сяйте, усмішки, сонцем зігріті” зібрало багато дітей - користувачів дитячого відділу Червонокам'янської бібліотеки. Різні категорії користувачів Войнівської, Головківської, Щасливської сільських бібліотек взяли участь у літературному святі „Дитинства чисте джерело”.
       23 центри спілкування користувачів, створені при бібліотеках району, допомагають залучити дітей до інтелектуального спілкування, сприяють проведенню дозвілля і поновленню інформаційного багажу.
       Так, не перший рік змістовно працюють клуби „Світ родини” (відділ обслуговування дітей при ЦРБ), „Забава" (Попельнастівська № 2 бібліотека-філія), „Сімейна вітальня” (Червонокам'янська бібліотека-філія). Засідання клубів мають постійний характер, а програми - цікаві та насичені. Як приклад, членам сімейного клубу „Світ родини” запам’ятались заходи: ігротека „Пригоди в лабіринтах", телевізійна мозаїка „Від родини йде життя людини", ток-шоу „Ми всі - одна сім’я”. Багато дітей зібрало засідання клубу „Забава” на захід „Бабусина скринька”, де діти розповідали про свої сімейні реліквії. Усіх присутніх привабила виставка „Умілі рученята'', на якій були представлені дитячі вишивки, вироби з соломки.
       Отже, можна сказати, що відділ обслуговування дітей при ЦРБ та бібліотеки-філії району повсякденно розширюють сферу своєї діяльності з питань організації дозвілля, сімейного читання, соціальної адаптації юних користувачів.

Скачати у форматі doc