ВЕЛИКА ВИСЬ

        Одна з найбільших річок області. Вперше згадується у "Літопису руському" за 1190 рік. Довжина Висі 166 кілометрів, площа басейну 2860 квадратних кілометрів. Бере початок у невеликій балці біля села Оникієвого Маловисківського району, протікає його територією, а також Новомиргородським і Новоархангельським районами на межі Кіровоградської і Черкаської областей. З річкою пов’язано зародження українського козацтва. Саме тут у кінці XV століття селяни Канівського і Черкаського староств, що належали польським магнатам, почали переходити Вись, аби стати вільними людьми – козаками.

        Назва ріки походить від "виск" – вигук, свист. Саме у такий спосіб передавали один одному сигнали втікачі, переправляючись через річку. "Перейшов Вись – тільки п’ятами блись", – народилася у ті роки приказка.

        По лінії річки Вись гетьман Дмитро Вишневецький ніс охорону території Польщі, до якої тоді входила Україна, від нападу татар. У середині XVI століття (приблизно 1550 р.) він збудував на лівому березі Великої Висі укріплення Кальниболота (тепер село Новоархангельського району).

        Притоками Великої Висі є Гептурка, Кильтень, Мала Вись.

Дізнатися більше:

Велика Вись [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Велика_Вись. – (Дата звернення 3.09.2017).

Данова, О. Тече річка, мілка й поросла... / О. Данова // Народне слово. – 2011. – 7 квітня. – С. 16.

Заказник "Велика Вись" // Наше місто. – 2016. – 30 червня. – С. 9: фото. кол.

Історія в назвах // Народне слово. – 2014. – № 51 (20 листопада). – С. 9: фото.

Колесник, Дмитрій. Історія в назвах / Дмитрій Колесник // Народне слово. – 2014. – 22 травня. – С. 6.

Матівос, Ю. Перейшов Вись – тільки п’ятами блись!: чи знайдеться у нас Шліман на розгадку таємниці Златопільських катакомб? / Ю. Матівос // Наше місто. – 2016. – 25 серпня. – С. 3: фото.

Матівос Ю. М. Течуть річки / Ю. М. Матівос // Кіровоградська правда. – 1998. – 16 квітня. – С. 3.