СИНЮХА

        Одна з найромантичніших і чистих річок нашого краю. Вперше згадується на карті, складеній у 1630-1647 рр. французьким інженером Бопланом. Урочище Сині Води і річка, що тече в ньому, і сьогодні приковують увагу істориків, археологів, краєзнавців. На березі Синюхи у 1362 році відбулася Синеводська битва, яка поклала початок визволенню українських земель від монголо-татарських завойовників.

        Синюха протікає в межах сучасних Кіровоградської та Миколаївської областей. Довжина 111 кілометрів, площа басейну 16725 квадратних кілометрів. Утворюється злиттям річок Велика Вись і Тікич. Тече Придніпровською височиною. Живлення, в основному, снігове. На берегах Синюхи розташовані райцентри Вільшанка, Новоархангельськ, село Торговиця. Назва, первісне Синіє Води виникла за синім кольором прісної води, що особливо впадало у вічі при переході до лісостепу від степу з його здебільшого іншого кольору і непридатними для вживання водами річок Жовта, Зелена, Чорний Ташлик, Мертвовод та інших. До речі, річка й сьогодні вважається найчистішою в Україні, хоча і в неї потрапляють відходи промислових підприємств.

Дізнатися більше:

Багацький, Леонід. Сині Води – білі береги: історія однієї річки / Леонід Багацький // Кіровоградська правда. – 2015. – 11 грудня. – С. 10: фото.

З історії річки Синюха // Екологічний вісник Кіровоградщини. – 2011. – 12 травня. – С. 3.

Когутівка: ландшафтний заказник у Новоархангельському районі // Наше місто. – 2016. – 9 червня. – С. 9: фото. кол.

Матівос Ю. М. Течуть річки / Ю. М. Матівос // Кіровоградська правда. – 1998. – 16 квітня. – С. 3.

Синюха [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Синюха. – (Дата звернення 3.09.2017).

Синюха без кисню? // Народне слово. – 2014. – 17 липня. – С. 2: фото. кол.


ПРИТОКИ СИНЮХИ:

1. ЯТРАНЬ


        Кому не відома лірично-зажурлива українська народна пісня:



"Там, де Ятрань круто в’ється,
З-під каміння б’є вода..."?

        В’ється Ятрань землями Черкащини, де починається біля Томашівки Уманського району, та Кіровоградщини. Вона – права притока Синюхи. На злитті двох річок розташоване село Ятрань. Місцевість ця надзвичайно мальовнича. Береги лісисті, серед дерев немало червоних маків, які немов горять, палають на фоні зелених гаїв. Тому й назва походить від цього: ятрити – значить горіти, палати. Річка була відома давнім грекам, які промишляли у степах Північного Причорномор’я, плавали вивозячи хліб і рибу, Синюхою, Ятранню, Бугом.

        Довжина річки 104 кілометри, площа басейну 2170 квадратних кілометрів. Тече Придніпровською височиною.

Дізнатися більше:

Матівос Ю. М. Течуть річки / Ю. М. Матівос // Кіровоградська правда. – 1998. – 16 квітня. – С. 3.

Совгіра, С. Річка, дана богом Сонця / С. Совгіра // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2005. – № 35. – С. 3-5.

Ятрань [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Ятрань. – (Дата звернення 3.09.2017).


2. ЧОРНИЙ ТАШЛИК

        Тече у Кіровоградській і Миколаївській областях, ліва притока Синюхи.

        На території області є кілька Ташликів: Чорний, Сухий, Гнилий, просто Ташлик. Назва походить від давньоукраїнського "таш" – невеликий будинок, та "лик" – кора дерева, яка використовувалася для покриття будинків. Довжина річки – 135 кілометрів, площа басейну – 2378 квадратних кілометрів. Бере початок поблизу Григорівки Новоукраїнського району. Близько ста кілометрів довжини – в межах Кіровоградської області. Воду використовують для технічного і побутового водопостачання, а також для зрошування.

        На Чорному Ташлику розташовані Новоукраїнка, Рівне, Піщаний Брід.

Дізнатися більше:

Малишко С. Звідки походять деякі географічні назви: Тече річка... Чорний Ташлик / Малишко С. // Новоукраїнські новини. – 2004. – 27 березня. – С. 5.

Матівос Ю. М. Течуть річки / Ю. М. Матівос // Кіровоградська правда. – 1998. – 16 квітня. – С. 3.

Юферова Л. Легкий подих вічності / Юферова Л. // Сільське життя (Добровеличківський р-н). – 2005. – 30 червня. – С. 3.

Чорний Ташлик [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Чорний_Ташлик. – (Дата звернення 3.09.2017).


3. СУХИЙ ТАШЛИК

        Сухий Ташлик притока Синюхи. Довжина його 57 кілометрів, площа басейну 741 квадратний кілометр. Початок бере у Козаковій Балці поблизу Глодос Новоукраїнського району. Русло звивисте. Живлення річки снігове, вода використовується для зрошення.

        На Сухому Ташлику розташовані Дружелюбівка, Липняжка, Трояни Добровеличківського та Добрянка Вільшанського районів.

Дізнатися більше:

Дон А. Таємниця Сухого Ташлика: За переказами моєї родини / А. Дон // Сільське життя (Добровеличківський р-н). – 2005. – 14 квітня. – С. 3.

Історія в назвах // Народне слово. – 2014. – № 55 (18 грудня). – С. 8: фото.

Матівос Ю. М. Течуть річки / Ю. М. Матівос // Кіровоградська правда. – 1998. – 16 квітня. – С. 3.

Сухий Ташлик [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Сухий_Ташлик_(притока_Синюхи). – (Дата звернення 3.09.2017).