Usenet

        Usenet – один із видів мережевих новин. Usenet був задуманий в 1979 році і створений в 1980 році в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Хілл і Університеті Дьюка. Створювалася ця новинна мережа з науковою та пізнавальною метою. Це сталося за 10 років до того, як був розроблений World Wide Web і широка громадськість отримала доступ до Інтернету, що робить Usenet однією з найстаріших комп’ютерних мереж та зв’язку, що все ще широко використовується. Usenet надав можливість людям писати публікації на безліч різних тем та ділитися ними з людьми у всьому світі. Дописи надсилаються на всі комп’ютери спільноти. Це відрізняється від розміщення інформації на вебсервері, який залишається на одному комп’ютері, поки людина не отримає його за допомогою свого веббраузера.

        Спільнота комп’ютерів, що складається з Usenet, як правило, не включає спільноти кінцевих користувачів, наприклад домашні персональні комп’ютери. Швидше, ця спільнота складається з групи взаємодіючих серверів. Кінцеві користувачі повинні мати доступ до члена серверної спільноти для читання та публікації. Такий доступ до новин, як правило, досягається за допомогою веб-браузера або за допомогою спеціальної програми, що спеціалізується на netnews. Налаштування програми вимагає URL-адреси сервера, а часто ідентифікатора користувача та пароля.

        Сервери спільноти Usenet незалежні в тому сенсі, що кожен вирішує, які частини Usenet вони будуть обслуговувати для своїх користувачі в і як довго інформація розміщуватиметься на сервері. Оскільки дані повинні передаватися з комп’ютера на комп’ютер, для того, щоб інформація була доступна на всіх серверах, потрібен певний час. Оскільки групи Usenet часто використовуються для обміну великими файлами, сервери можуть мати обмеження пропускної здатності та завантаження. Запитайте свого постачальника послуг Інтернету, щоб визначити, чи є їх сервери членами спільноти Usenet. Організації часто пропонують власну послугу netnews, незалежну від Usenet, для підтримки своїх клієнтів та членів. Наприклад, news.microsoft.com – це дуже велика спільнота користувачів та розробників Microsoft, які допомагають одне одному.

        Користуючись Usenet ви можете читати статті, які поділені на категорії. Кожна новина чи стаття пишеться окремою людиною або компанією, які хочуть щось вам сказати. Оскільки USENET – це всесвітній дискусійний форум, то він створювався не для того, щоб бути засобом реклами. Коли ви посилаєте статтю в групу, вона стає доступною всьому світу. На 2010 рік налічувалося понад 120 000 новинних тем: спорт, працевлаштування, програмне забезпечення, TV-шоу, хобі, міжнародні новини, торгова інформація, політики, люди і багато інших. Usenet може охоплювати урядові установи, вищі навчальні заклади, бізнес, домашні комп’ютери і багато іншого. Для участі в групах новин вам слід мати програму звану newsreader (читач новостей). Ця програма в чомусь схожа на поштову програму. Існують кілька таких програм наприклад таких як FreeAgent і Microsoft News. Ви можете з’ясувати у вашого провайдера всі подробиці для її установки.

Класифікація груп новин

        Існує декілька основних категорій. Кожна з цих великих категорій в свою чергу поділена на групи і підгрупи відповідно до тематики. Сім головних категорій це:

  1. Комп’ютери (comp) – підписники цієї групи обговорюють теми програмного забезпечення, а також інші теми, що відображають інтереси як комп’ютерних професіоналів, так і звичайних користувачів.
  2. Інші (misc) – ці групи містять теми, які важко класифікувати. У цьому випадку групи розбиті на численні категорії. Такі групи як фітнес, пошук роботи, законодавство, інвестиції в нерухомість належать до цієї категорії.
  3. Новини (news) – це групи з новин щодо комп’ютерних мереж, мережевого адміністрування та відповідного програмного забезпечення. Нові користувачі можуть отримати корисну інформацію від групи news.newusers.questions.
  4. Рекреація (rec) – ця категорія включає групи, в яких обговорюються мистецтво, захоплення і такі заняття, як спорт.
  5. Наука (sci) – ці групи сфокусовані на дискусіях, що пов’язані з дослідницькими та прикладними науками.
  6. Соціум (soc) – ці групи концентрують свою увагу на соціальних питаннях та соціалізації. Деякі дискусії в цих групах пов’язані зі світовою культурою. У дискусії soc.culture.brazil йдеться про людей, які живуть в Бразилії.
  7. Спілкування (talk) – це категорія, де проводяться дебати і відкриті дискусії з багатьох спірних тем, такиx як політика або інш. На відміну від семи офіційних категорій, Usenet може поширюватися на багато інших груп новин, які можуть мати локальний або регіональний інтерес. Наведемо деякі з нетрадиційних груп: alt – ця категорія включає альтернативні групи новин, які широко варіюють за темами; bionet – теми, переважно, адресовані біологам.
  8. Правила Usenet

            Наведемо тільки деякі найбільш важливі правила, які допоможуть Вам брати участь в Usenet спільнотах більш ефективно і корисно:

    ✔ Ніколи не забувайте, що з іншого боку теж знаходиться людина. Запам’ятайте одне «золоте правило»: ніколи не робіть по відношенню до інших того, що ви б не хотіли, щоб вони робили по відношенню до вас.
    ✔ Не звинувачуйте системного адміністратора за поведінку користувачів. Будьте чемні та цивілізовані в озвучені претензій.
    ✔ Слідкуйте за словами. Коли ви що-небудь посилаєте в групи новин, це стає доступним мільйонам інших людей. Подумайте двічі, перш ніж відсилати персональну інформацію про вас або людей, яких ви знаєте.
    ✔ Будьте стислими. Якщо ви можете висловитися в 10 словах або менше, то зробіть саме так. Стислість зробить ваш внесок ціннішим і більше людей дізнаються вашу думку.
    ✔ Ваші послання говорять про те, хто ви такий. Про вас дізнаються в Usenet по тому, що ви пишете і як ви пишете. Тому переконайтеся, що все, що ви відправляєте зараз, не змусить вас червоніти в майбутньому. Перевірте орфографію, і добре структуруйте і обміркуйте ідею.
    ✔ Будьте обережні з гумором і сарказмом. Ви можете подумати, що написали смішно, але коли це прочитають інші, то комусь це здасться образливим, а хтось, взагалі, не знайде в цьому нічого смішного. До жартів краще додати смайлики, напр. :-).
    ✔ Рядок «тема» в статті дозволяє людині вирішити читати або не читати вашу статтю. Тому, наскільки це можливо намагайтеся випередити її описом.
    ✔ Подумайте про вашу аудиторією. Подумайте про людей, до яких ви звертаєтеся, посилаючи вашу статтю. Прагніть ближче познайомитися з групою, в яку ви збираєтеся відправити повідомлення ще до відправки.
    ✔ Не виправляйте чужих граматичних, орфографічних та ін. помилок. Цього слід уникати хоча б тому, що більшість користувачів Usenet використовують англійську як другу мову і вразливі до зауважень. Однак, якщо необхідно зробити коментар про якість тексту, що міститься в повідомленнях тієї чи іншої людини, то його краще відправити безпосередньо на електронну адресу людини, а не на Usenet адресу.
    ✔ Цитуйте статтю, по якій ви відповідаєте або висловлюєте коментар. Це допоможе іншим людям у вашій групі новин краще зрозуміти ваші коментарі, а не намагатися згадати, про що говорилося в оригіналі статті.
    ✔ Будьте обережні щодо авторських прав і ліцензій. Всі матеріали, які ви посилаєте в Usenet, стають загальнодоступними. Посилаючи копії фільмів, тексти пісень та інші матеріали, опубліковані зі знаком copyright ви тим самим порушуєте закон про авторські права.
    ✔ Укладайте вашу бібліографію. Завжди вказуйте джерело: звідки ви взяли свої факти для підкріплення ваших матеріалів. Не беріть чужі ідеї і не видавайте їх за свої власні.
    ✔ Usenet – платформа для обміну інформацією, а не постійне джерело для виконання домашніх або класних робіт. Більшість користувачів-початківців розглядають дискусії в групах новин як джерело інформації, яку вони можуть використовувати для виконання рефератів.
    ✔ Ваш email або електронна адреса сайту чи блогу допоможе знайти вас тим, хто зацікавиться темою вашого допису.

    Дізнатися більше:

    Публікації

    Гусак О. Конференции UseNet: средства доступа и автоматического поиска / О. Гусак // Компьютеры + программы. – 1998. – № 11. – С. 26-30.

    Факт of internet: кіберкультура: роздум // Українська культура. – 2013. – № 9-10. – С. 10-17.

    Філатов А. Масова культура: кіберсуспільство / А. Філатов // Українська культура. – 2013. – № 11. – С. 41-43.

    Ресурси Інтернет

    Групи новин. [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://sites.google.com/site/blogi2012masha/grupi-novin. – (Дата звернення 23.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

    Пугач Я. Ю. Разработка технологии для иформационного обеспечения клиентов в сетях USENET [Електронний ресурс] / Я. Ю. Пугач // Інженерія програмного забезпечення. – 2012. – № 2. – С. 12-17. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ipz_2012_2_4. – Мова рос.

    Система UseNet [Електронний ресурс] // Znannya.org: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.znannya.org/?view=web_tech_conference_UseNet. – (Дата звернення 23.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

    Usenet [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія:[вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Usenet. – (Дата звернення 23.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.