Цифровий добробут

        Цифровий добробут – твої здорові і розумні стосунки з сучасними технологіями, з технологіями, які стануть корисними для здійснення мрій, поставлених цілей. Цифровий добробут не відриває нас від життя, а дозволяє рухатися в ногу з часом. Це вміння раціонально користуватися пристроями, щоб отримувати від них тільки користь, не марнуючи свій час. Здорові та збалансовані стосунки з програмами завжди нададуть тобі цілу низку переваг.

        Коли ти працюєш за комп’ютером над рефератом і одночасно листуєшся з друзями чи переглядаєш пошту – результат твоєї праці буде досить посереднім. Адже після кожного перегляду пошти чи відповіді на месендж тобі треба близько 25 хвилин, щоб зосередитися. А коли при зустрічі з другом чи подругою вона постійно відволікається на телефон – це неприємно, і ваші стосунки здаються якимись другорядними.

        Щоб технології приносили нам тільки користь, спершу слід проаналізувати свою взаємодію з ними. Потім потрібно визначити, яку роль цифрові пристрої мають відігравати у твоєму житті. Знаючи свої звички й поступово змінюючи їх, поступово вчишся раціонально користуватися застосунками. Є програми, які допоможуть вам дізнатися скільки часу ви проводите в інтернеті, скільки витрачаєте на ту чи іншу мережу. Компанія Google випустила нову версію своєї мобільної операційної системи під назвою Android Pie. Програмне забезпечення дозволяє відстежувати використання додатків на смартфоні чи планшеті. А також встановлювати часовий ліміт на користування апаратом. Після перевищення заданого ліміту кольори на екрані зникнуть. Спеціальні інструменти дають змогу приховати додатки, які затягують вас, перемістивши їх на другий чи третій екран пристрою. На головному екрані слід залишати лише важливі програми й інструменти.

        Google постійно пропонує експериментальні Android-додатки для збереження «цифрового здоров’я» https://experiments.withgoogle.com/collection/digitalwellbeing.

        Ось деякі додатки, що демонструють, як контролювати свій час і комфорт.

        Post Box дозволяє користувачам налаштувати час отримання сповіщень і уникнути постійного «бомбардування» сповіщеннями з Gmail, WhatsApp або Facebook.

        We Flip допоможе користувачам якісно провести час разом, не відволікаючись на смартфон. Для цього кожна людина в групі повинна буде активувати додаток, щоб заблокувати телефон. Розблокувати пристрій можна буде в будь-який момент, але це призведе до закінчення сесії для всіх.

        Desert Island дозволяє звести час в смартфоні до мінімуму. Користувачеві пропонується вибрати основні програми на день і відволікатися тільки на них, а після 24 годин оцінити свої успіхи.

        Morph дозволяє користувачам зберігати усвідомленість через створення різних режимів з вибором додатків, які підходять під конкретний режим. Наприклад, в режимі «робота» можна використовувати тільки Slack і Gmail, а в режимі «вихідний» – Карти Google і Uber. Режими також можуть активуватися на основі місцезнаходження користувача.

        Unlock Clock виводить на головний екран заставку з лічильником, який показує, скільки разів користувач розблокував свій смартфон протягом дня.

        Paper Phone допоможе вам трохи відпочити від цифрового світу, надрукувавши особистий буклет з ключовою інформацією, яка вам знадобиться в цей день. Додаток дозволяє вибрати, що включати, наприклад обрані контакти, карти й зустрічі, а потім роздрукувати їх безпосередньо на аркуші паперу.

        Всім, хто зацікавлений в презентації власних експериментів в області «цифрового здоров’я», Google пропонує поділитися своїми ідеями через форму https://experiments.withgoogle.com/submit.

        Встановлюйте власні правила в цифрову епоху: намагайтеся частіше зустрічатися з людьми в реальному житті, щоб повноцінно проводити час із ними та займайтеся улюбленими справами.

Дізнатися більше:

Публікації

Гончаренко М. С. Вплив випромінювання мобільного телефона на організм людини / М. С. Гончаренко // Основи здоров’я. – 2011. – № 5. – С. 16-20.

Іванова Ірина. Українські соціологи з’ясували, чи існує життя без смартфонів / Ірина Іванова // Кіровоградська правда. – 2019. – 11 квітня. – С. 4.

Поговоримо про... цифрове життя // Позакласний час. – 2019. – № 9. – С. 1-16 (вкладка).

Сіденко О. М. Світова історія розвитку цифрової обчислювальної техніки. Частина 1 / О. М. Сіденко // Інформатика в школі. – 2009. – № 3. – С. 33-39.

Танська Наталія. Культура спілкування по телефону та СМС-повідомлення / Н. Танська // Українська мова і література в школі. – 2016. – № 3. – С. 37-38.

Шадура Наталія. Мобільний телефон: засіб зв’язку, а не спілкування / Наталія Шадура // Соціальний педагог. – 2013. – № 9. – С. 48-49.

Що необхідно знати про мобільний телефон // Безпека життєдіяльності. – 2009. – № 7. – С. 35-37.

Якунов А. В. Що вивчає електромагнітна екологія або чому випромінювання мобільного телефону може бути шкідливим для здоров’я / А. В. Якунов // Країна знань. – 2012. – № 2. – С. 9-12; № 7. – С. 5-7.

Ресурси Інтернет

6 Android-додатків від Google для збереження «цифрового здоров’я» [Електронний ресурс] // Imena.ua: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.imena.ua/blog/6-google-android-apps-for-digital-health/. – (Дата звернення 1.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.