Особиста інформаційна безпека

        Незалежно від країни чи частини світу діти і молодь вважають Інтернет невід’ємною частиною свого життя, благом, навіть якщо воно дороге, недостовірне або доступне лише за допомогою спільних пристроїв (як наприклад у деяких країнах Африки). Нещодавнє всесвітнє опитування показує, що підлітки вважають його правом людини, необхідністю.

        Всеукраїнське соціологічне дослідження, проведене Інститутом соціології НАН України в 2009 році, виявило тривожні тенденції: понад 28% опитуваних дітей готові надіслати свої фотокартки незнайомцям у мережі; 17% без коливань діляться інформацією про себе і свою родину (адреса, професія, графік роботи батьків, наявність цінних речей у домі тощо); 22% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих; 28% дітей, побачивши в Інтернеті рекламу алкоголю або куріння, хоча б один раз спробували їх купити, а 11% ? спробували купувати наркотики; близько 14% опитуваних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги. Вражає і факт, що 39% користувачів дітей вважають всю подану в мережі інформацію достовірною. Іншим дослідженням встановлено, що діти до 12 років бачать в середньому до 25 000 телереклам в рік.

        Для зловмисників «золотою жилою» щодо особистих даних є різноманітні квести («Перевір своє знання географії», «Який у тебе словниковий запас», «Визнач свій психотип» тощо) і конкурси («Як ти будеш виглядати через 50 років», «На якого звіра ти подібний», «Яка машина тобі личить» тощо). Для користування подібними ресурсами людина «логіниться»25 за допомогою власного аккаунта в соцмережі і надає згоду на використання інформації, що міститься у ньому. Так, «безневинні», на перший погляд, розваги, дозволяють легально стежити за особою – отримувати інформацію про її вподобання, геолокацію, друзів, активність тощо.

        Facebook, яка дозволяє користувачам оцінювати інформацію на сайті в режимі онлайн. Німецькі правозахисники у галузі захисту приватності інформації вимагали видалити цю кнопку. Вони заявили, що використання кнопки «Like» суперечить німецькому та європейському законодавству, оскільки як наслідок інформація про користувачів – інтереси, тривалість перебування на тій чи іншій сторінці, переходи з одного сайту на інший надходить до США, де згодом використовується для таргетування реклами, аналізу поведінки користувачів на сайті тощо. Представники соціальної мережі підтвердили, що, натискаючи цю кнопку, така інформація як IP-адреси, могла передаватися. Вони також зазначили, що ці дані, відповідно до європейського законодавства через 90 днів видаляються.

        Кожна людина, вступаючи в суспільні відносини, одержуючи і передаючи певну інформацію, вливається в суспільство шляхом засвоєння й дотримання (або незасвоєння чи недотримання) тих норм, які історично в ньому склались. Тому саме суспільство виступає носієм однієї з найбільших загроз інформаційній безпеці людини – інформаційної дискримінації, яка проявляється не лише в розподілі людей на тих, які мають доступ до інформації, і тих, які його не мають.

        Основні загрози інформаційній безпеці особистості в Інтернеті можна представити у такому вигляді:

✔ загрози впливу неякісної інформації (недостовірної, фальшивої, дезінформації) на особистість;
✔ загрози несанкціонованого й неправомірного впливу сторонніх осіб на інформацію і інформаційні ресурси (їх виробництво, системи формування й використання);
✔ загрози інформаційним правам і свободам особистості (праву на виробництво інформації, її поширення, пошук, одержання, передавання та використання; праву на інтелектуальну власність на інформацію, в тому числі й речову).

        М. Макарова виділяє такі ймовірні загрози в мережі:

✔ дані навмисно перехоплюються, читаються або змінюються;
✔ користувачі ідентифікують себе неправильно (з шахрайською метою);
✔ користувач отримує несанкціонований доступ з однієї мережі до іншої.

        А. Погребняк відмічає, що загрози можуть бути як випадковими, так і навмисними.

До випадкових загроз відносяться:

✯ помилки обслуговуючого персоналу і користувачів;
✯ втрата інформації внаслідок не правильного її збереження;
✯ випадкове знищення або заміна;
✯ збій у роботі устаткування, електроживлення, дискових систем, комплектуючих елементів мережі;
✯ некоректна робота програмного забезпечення, зокрема внаслідок зараження комп’ютерними вірусами тощо.

До навмисних загроз відносяться:

✯ несанкціонований доступ до інформації і мережевих ресурсів;
✯ розкриття і модифікація даних і програм, їх копіювання;
✯ розкриття, модифікація або підміна трафіка обчислювальної мережі;
✯ розробка і поширення комп’ютерних вірусів, введення в програмне забезпечення логічних бомб;
✯ крадіжка магнітних носіїв і розрахункових документів;
✯ руйнування архівної інформації або навмисне її знищення;
✯ фальсифікація повідомлень, відмова від факту одержання інформації або зміна часу його прийому;
✯ перехоплення та ознайомлення з інформацією, яка передана по каналах зв’язку.

Як захистити особисту інформацію в онлайні:

✯ Встановіть надійний пароль, не коротший за 12 символів, із використанням прописних літер, цифр та інших знаків. Ваш номер свого телефону, адреса та ідентифікаційний код – погані ідеї для паролю.
✯ Не записуйте своїх паролів, не зберігайте їх поряд з ноутбуком, мобільним телефоном чи банківськими картками.
✯ Не зберігайте паролів у браузері.
✯ Використовуйте різні паролі для кількох облікових записів чи сервісів.
✯ Не надсилайте чутливої чи особистої інформації, не здійснюйте банківських операцій онлайн, якщо ви підключились до Wi-Fi у публічному місті.
✯ Виходьте з профілю, якщо ви користувались публічним комп’ютером.
✯ Не завантажуйте файлів із ненадійних сайтів.
✯ Натискати на посилання в підозрілих листах – погана ідея.
✯ Не розповсюджуйте зайвої особистої інформації в соціальних мережах.
✯ Звертайте увагу на рекламу, яка вам висвічується. Якщо вона дублює те, що ви шукали нещодавно в інтернеті чи про що говорили з друзями – перевірте налаштування конфіденційності.

Як видалити з Інтернету інформацію особистого характеру, яку опубліковано без вашої згоди

Що робити, якщо хтось використав ваше фото

        Найпростішим способом видалення інформації з пошукової видачі є видалення фотографій і контенту через форму скарги. Ви можете написати власнику сайту, реєстратору доменного імені або хостинг-провайдеру. Через сервіс WHOIS можна дізнатися контактні дані власника сайту, якщо на самому сайті ця інформація не розміщена. Як правило, у всіх хостинг-провайдерів є е-мейл, який приймає скарги. Туди можна написати мовою реєстратора: коротко розповісти про проблему і дати посилання на сторінку, яка містить неприйнятний зміст. Реєстратор або провайдер надішлють цю інформацію власнику домену або орендарю хостингу і дадуть 48 годин для усунення проблеми. Іноді цю дію необхідно повторити кілька разів.

Видалення даних з пошукової видачі

        Якщо хостер, реєстратор або власник сайту не реагують на звернення, ви можете видалити інформацію з пошукової видачі в рамках DMCA. Google та інші великі пошукові системи мають спеціальну форму скарг – Dmca reporrt form. Наприклад, у Google скаргу можна подати через форму видалення вмісту з Google. Поскаржитися на матеріал можна через форму видалення матеріалів, що порушують авторські права. Якщо мова йде про фото, де чітко видно ваше обличчя, ймовірність успіху становитиме 70%. У різних країнах по-різному застосовують право на забуття. В Україні, на відміну від Росії та Євросоюзу, воно не поширене. Це право може бути використане для видалення інформації з пошукової видачі.

Видалення інформації за рішенням суду

        Видалення небажаного контенту в рамках судового рішення – довгий шлях. Для цього потрібно отримати рішення суду в рамках низки позовів: про захист честі і гідності, про недобросовісну конкуренцію або про незаконне використання торговельної марки із зазначенням, де помічене порушення прав. Отримавши таке рішення, можна звернутися в технічну підтримку пошукової системи з вимогою виконати рішення суду і видалити неправомірний контент. Судові спори з таких питань тривають від трьох місяців до року.

Витіснення інформації з пошукової видачі

        Найпростішим способом видалення даних з пошукових систем у разі відмови систем видалити необхідну інформацію є SERM. Search Engine Reputation Management – управління репутацією в пошукових системах – виявлення чинників, що впливають на репутацію бізнес-структури або приватної особи для їх зниження в результатах пошукової видачі.

        У більшості випадків управління репутацією має етичні норми: реакція на скарги клієнтів і співробітників, переговори з адміністрацією сайтів для видалення некоректної інформації, використання зворотного зв’язку для впливу на продукти компанії або репутацію приватної особи.

        Слід також розуміти, що інтернет створювався для поширення інформації, і вам можуть відмовити у видаленні негативної інформації, що не порушує закони або авторське право.

Дізнатися більше:

Книги

Кормич Борис Анатолійович. Інформаційна безпека: організаційно-правові основи: навчальний посібник / Борис Кормич, – К.: Кондор, 2008. – 382 с. – (Сер. "Юридична книга"). – Бібліогр. C. 373-382.

Основи інформаційного права України: навч. посіб. / Цимбалюк B. C., Гавловський В. Д., Гриценко В. В. та ін.; За ред. М. Я. Швеця, Р. А. Калюжного та П. В. Мельника. – К.: Знання, 2004. – 274 с.

Публікації

Бугайчук Н. В. Інформаційна безпека дітей і молоді. Розвиваємо критичне мислення / Н. В. Бугайчук // Основи здоров'я. – 2016. – №12. – С. 19-22: фото. - Бібліогр. в кінці ст.

Кочарян А. Б. Безпека дитини у всесвітній мережі. Поради батькам / А. Б. Кочарян // Виховна робота в школі. – 2011. – №9. – С. 19-26.

Кучер В. А. Як забезпечити собі безпеку в інтернеті? / В. А. Кучер // Інформатика в школі. – 2013. – №1. – С. 29-32.

Мацо Є. Ю. Захист інформації / Є. Ю. Мацо // Інформатика в школі. – 2013. – №1. – С. 19-25.

Поліщук Людмила. Інформаційна безпека особистості в умовах маніпуляційних технологій засобів масової інформації. Позакласний захід з курсу "Людина і світ" для учнів 11 класу / Людмила Поліщук // Історія України. – 2013. – №18 (вересень): Вкладка. – С. 11-14: граф. – Бібліогр. в кінці ст.

Семенюк Олександр. Баланс життєво важливих інтересів особистості, суспільства та держави в інформаційній сфері / Олександр Семенюк // Юридична Україна. – 2015. – №10-12. – С. 65-69. – Бібліогр. в примітках: с. 69.

Суббот Анатолій. Інформаційна безпека суспільства / Анатолій Суббот // Віче. – 2015. – №8. – С. 29-31. – Бібліогр. в кінці ст.

Хорошева О. В. Інформаційна безпека в інтернеті / О. В. Хорошева, О. М. Малікова // Основи здоров'я. – 2015. – №2 (лютий). – С. 29-32.

Чупрій Леонід. Бранці інформаційного простору / Леонід Чупрій // Шкільний Світ. – 2010. – №38. – С. 1-5.

Ресурси Інтернет

Книш Микита. Як видалити з Інтернету інформацію, яку опубліковано без вашої згоди [Електронний ресурс] / Микита Книш // Varta: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://varta1.com.ua/yak-vydalyty-z-internetu-informatsiyu-yaku-opublikovano-bez-vashoyi-zgody/. - (Дата звернення 23.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Лугановська Євгенія. GDPR в соцмережах [Електронний ресурс] / Євгенія Лугановська // EBA: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://eba.com.ua/gdpr-v-sotsmerezhah/. – (Дата звернення 23.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

«Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість». Посібник із цифрового громадянства й безпеки. Google Ukraine [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://lib.imzo.gov.ua/wa-data/public/site/books/metodychni_materialy_2018/PRESS.pdf. – (Дата звернення 23.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

15 порад, як захистити особисту інформацію в онлайні [Електронний ресурс] // MediaSapiens: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ms.detector.media/kiberbezpeka/post/18293/2017-01-28-15-porad-yak-zakhistiti-osobistu-informatsiyu-v-onlaini/. – (Дата звернення 23.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Google дала п’ять порад для зміцнення вашої онлайн-безпеки [Електронний ресурс] // MediaSapiens: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ms.detector.media/kiberbezpeka/post/22410/2019-02-05-google-dala-pyat-porad-dlya-zmitsnennya-vashoi-onlayn-bezpeky/. – (Дата звернення 23.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.