Листування у мережі

        Листування у мережі за допомогою електронної пошти – швидке і дешеве спілкування з усім світом. Цей вид спілкування завдяки безкоштовності в наш час використовується як учнями, так і викладачами у всьому світі частіше, ніж телефон чи факс-звя’зок, так як він: забезпечує можливість автентичного спілкування; розширює коло спілкування. Символ @ використовували ще у Венеції XVI століття, щоб представити амфору – одиницю ваги. Тепер англійці називають її «at», греки – «сто», араби – «фі», японці – «атто мааку», індонезійці – «ух». А які образи ця карлючка навіяла користувачам Інтернету! «Мавпячий хвіст» – це банально, але саме так називають її в Німеччині, Голландії, Словенії. У Польщі і Сербії – просто «мавпочка». «Хобот» у Данії і Швеції, а «рулет з оселедця» – завінак – у чехів і словаків. «Равлик» плазує в електронних адресах італійців і корейців. На Тайвані там же бігають миші, а євреям @ нагадує штрудель. Норвежцям ближче «хвостик свині», як і угорцям. У Туреччині – це кулак, що значить... «вухо». Електронна пошта (e-mail) – звичайна річ у наш час. Більшість правил, що стосується змісту повідомлення, така ж, як і для звичайних листів. Якщо ви просите що-небудь, не забувайте говорити «будь ласка». Аналогічно, якщо хтось робить що-небудь для вас, ніколи не бійтеся сказати «дякую». Це може звучати занадто нудно, однак багато людей, дуже ввічливих у повсякденному житті, чомусь втрачають свої гарні манери в електронному листуванні. Не очікуйте негайної відповіді. Те, що ви не одержали відповіді від когось на свій лист протягом десяти хвилин, зовсім не означає, що він чи вона ігнорує вас. Завжди пам’ятайте, що не існує такої речі, як безпечна поштова система. Нерозумно посилати дуже особисту чи важливу інформацію електронною поштою. Вона може випадково потрапити «не в ті руки».

        Існує також кілька відмінностей щодо оформлення електронних листів.

  • Пам’ятайте, що далеко не всі мають феноменальну пам’ять на електронні адреси. Тому завжди заповнюйте поле «Особисте ім’я» («Відправник»), якщо ваша поштова система дає змогу це зробити.
  • Використовуйте оригінальне, реальне і логічне ім’я: так, слова «Вгадай!», «Дехто» чи подібні, що їх ви використовуєте як своє ім’я, дратують одержувачів і можуть стати причиною того, що ваш лист потрапить до корзини непрочитаним (з повідомленнями невідомо від кого найкраще так і робити – не доведеться потім довго боротися з вірусами).

        Завжди включайте поле «Тема» у своє повідомлення. Це дасть можливість адресату відразу ж зрозуміти, про що піде мова. До того ж, коли виникне потреба відшукати якийсь лист з важливою інформацією, за темою це зробити простіше, ніж відкривати й перечитувати всю пошту за останні місяці. У разі якщо ви відповідаєте на повідомлення, але при цьому змінюється основна думка діалогу, змінюйте відповідно і тему; а ще краще починати обговорення нового питання створенням нового листа.

  • Розмір вашого повідомлення повинен бути не дуже великим. Коли вам треба переслати другові цікаву статтю або реферат, краще прикріпіть його до повідомлення. Не пишіть весь текст свого повідомлення у верхньому регістрі (великими літерами). Виділіть у такий спосіб найважливіше – це полегшить сприйняття тексту. Будь ласка, не забувайте перевірити свій лист на грамотність.
  • Коли ви отримуєте від когось листа і обираєте команду «Відповісти на лист», весь текст надісланого повідомлення автоматично вставляється до вашого нового листа як цитата. Слід його скоротити, особливо якщо у відповідь на довгий (сторінок на п’ять) лист ви хочете написати тільки «Так, я з тобою згоден». Зовсім видаляти текст не варто – включення потрібних фрагментів вихідного листа у ваше повідомлення допоможе адресату легко зрозуміти, про що йдеться. Існують спеціальні символи виділення тексту цитати від нового. Використання стандартного символу «>» робить повідомлення таким, що легко сприймається.
  • Скористайтесь порадою Девіда Алена: «Якщо відповідь на повідомлення займе у вас не більше 2 хвилин, зробіть це зараз. Не чекайте!»
  • «Підпис» – це невеликий блок тексту, що додається в кінець вашого повідомлення. Якщо ви хочете, крім імені та адреси вашої електронної поштової скриньки, можна додати ще якусь інформацію про себе. Тільки не треба вставляти в цей блок домашню адресу та номер телефону – ця інформація є приватною.

Правила безпеки під час користування електронною поштою

        Спілкуючись в Інтернеті, варто пам’ятати про можливі небезпеки та ризики, пов’язані з особливостями роботи в мережі. Якщо відправник листа вам невідомий, правдивість його слів і справжні наміри перевірити неможливо. Часто листи надсилають з метою реклами – cпам (англ. spam - консерви, реклама яких була занадто нав’язливою), з намаганням привернути вашу увагу до певної продукції або послуг. Іноді використовують шкідливі програми для автоматичного розсилання листів рекламного характеру або навіть безглуздого змісту. А тому варто критично ставитися до листів, які можуть надійти від сторонніх осіб.

  • Ніколи не відкривайте прикріплені файли, отримані в листах від невідомих осіб. У них можуть бути шкідливі програми. Такі листи краще видаляти.
  • Ставтеся критично до вмісту отриманих електронних листів, не все, що в них наведено, є правдою;
  • Не відповідайте на листи, що приходять від невідомих осіб. Відповідаючи на ці листи, ви підтверджуєте існування адреси, що дає змогу надсилати і надалі листи зі спамом;
  • Не наводьте в листах приватні дані про себе та свою родину, якщо особисто не знайомі з адресатом;
  • Не погоджуйтеся на особисту зустріч з особами, знайомими вам тільки за електронним листуванням, – вони можуть виявитися не тими, за кого себе видавали;
  • Не повідомляйте пароль від поштової скриньки стороннім особам, щоб ваша кореспонденція не потрапила до чужих рук та щоб ніхто не міг відправити листа вашим кореспондентам від вашого імені.

Дізнатися більше:

Книги

Бугай Н. І. Український етикет: кн. 3: Етикет професійний: Посібник для учнів і студентів. / Н. І. Бугай. – К.: Бібліотека українця, 2002. – 192 с. – (Б-ка українця).

Етикет: довідкове видання. – Х.: Фоліо, 2006. – 317 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія).

Єланська, А. Секрети твого успіху: етикет і мистецтво спілкування / А. Єланська. – К.: Махаон-Україна, 2006. – 192 с.: іл.

Зусін В. Я. Етика та етикет ділового спілкування: навчальний посібник / В. Я. Зусін. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 224 с.

Сучасна енциклопедія етикету / Авт.-укл. О. Сиплива. – Донецьк: БАО, 2007. – 304 с.: іл.

Публікації

Горохов О. В. Email-комунікації: стратегії успішності, або Як правильно спілкуватися електроникою? / О. В. Горохов, Бувалець О. В. // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 25-26. – С. 66-69. – Бібліогр. наприкінці ст.

Жолнач В. Г. Служби Інтернету. Електронна пошта. Система уроків з інформатики. 10 клас / В. Г. Жолнач // Інформатика в школі. – 2014. – № 11. – С. 24-32: іл.

Засенко, Юлія. Поштова служба Інтернету. 7-й клас / Юлія Засенко, Оксана Животова // Інформатика. – 2016. – № 8 (серпень). – С. 19-25: іл.

Кліманова М. Е. Безпечна робота в інтернеті під час електронного листування / М. Е. Кліманова // Інформатика в школі. – 2013. – № 1. – С. 16-18.

Кронгауз, Максим. Етикет інтернет-спілкування: як під впливом інтернету змінюється мова, про нові правила етикету в спілкуванні та про культуру мовлення в цілому / М. Кронгауз // Всесвітня література в сучасній школі. – 2018. – № 10. – С. 52-53.

Матузіна, Ксенія. Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. 7-й клас / Ксенія Матузіна // Інформатика. – 2015. – № 15 (серпень). – С. 11-13.

Матузна, Ксенія. Етикет електронного листування. Правила безпечного користування електронною скринькою. 7-й клас / Ксенія Матузна // Інформатика. – 2015. – № 17. – С. 16-19: рис.

Романчук Т. Електронне листування в поштовій службі GMAIL / Т. Романчук // Інформатика в школі. – 2012. – № 4. – С. 45-47.

Сєрік, О. В. Електронна пошта / О. В. Сєрік // Інформатика в школі. – 2011. – № 4. – С. 14-18.

Тищенко, Оксана. Мова інтернет-спілкування: стиль. норма, освіта / Оксана Тищенко // Дивослово. – 2011.  – № 12. – С. 35-39.

Фасоля, Тарас. Як не загубитися у мережі: культура електронного листування / Т. Фасоля // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2005. – № 4./ – С. 146-148.

Ресурси Інтернет

Голуб Анастасія. Стиль «собачки»: етикет та правила електронного листування [Електронний ресурс] / Анастасія Голуб // Ресурсний центр ГУРТ: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://gurt.org.ua/articles/38787/. – (Дата звернення 2.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Гордієнко Тетяна. Як оцінити ризики для своєї цифрової безпеки: про месенджери та смартфони [Електронний ресурс] / Тетяна Гордієнко // Ms.detector.media: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ms.detector.media/kiberbezpeka/post/18353/2017-02-07-yak-otsiniti-riziki-dlya-svoei-tsifrovoi-bezpeki-pro-mesendzheri-ta-smartfoni/. – (Дата звернення 2.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Правила безпеки та етикет електронного листування [Електронний ресурс] // Буг: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://bug.org.ua/news/pravyla-bezpeky-ta-etyket-elektronnoho-lystuvannya-168840/. – (Дата звернення 2.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Савчук Тетяна. Як захистити своє цифрове королівство: основи [Електронний ресурс] / Тетяна Савчук // Радіо свобода: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/digital-safety-tips/29433694.html. – (Дата звернення 2.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.